Въпрос за камъни

Разправят, че не всичко било риболов.
Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 487 пъти
получил Браво: 693 пъти

Въпрос за камъни

Мнение от Iso »

Скъпи колеги, получих в наследство едно шмиргелче от 198... и някоя година произведено в гр.Тетевен единственото което дешифрирах от него е, че работи с дискове ф150х20х20. Сега се налага да се сменят дисковете, но нямам представа какви да взема, защото се оказа, че те са много видове с различно предназначение. Единственото което разбрах, от прочетеното в нета е, че сиво зелените са за твърдосплавни инструменти, а белите са за обикновена стомана. Шмиргелчето ще го ползвам за заточване на свредла - твърдосплавни за бетон и обикновени за метал, освен това ще се опитвам да продължавам живота на брадви и брадвички, сатъри и каквото ви дойде на акъла в.ч. ще си пиля листенца за блеснички от мед, месинг и неръждавейка (разбирай лъжици и др. подобни), па ако напредна в занаята може и да ги лъскам до блясък като купешките. Пак се размечтах.
Моля, ако някой може да ме ориентира какви дискове да закупя ще съм много благодарен. :wink:
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Въпрос за камъни

Мнение от Павел Иванов »

Ми тея шмиргели не бяха ли с опция да им поставиш два диска ? Демек от едната страна сиво/зелен за бургиите , а от другата бял за брадветата :wink:
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 487 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: Въпрос за камъни

Мнение от Iso »

Да за два диска са и такива ще поставям ама не знам какви - с каква едрина на абразивните зърна, съответно с какви означения да ги търся. Влизам в един магазин и ми предлагат единствените които имат с моя размер, но не могат да ми отговорят с каква приложимост са. Има етикет, но всичко е написано на технически турски език, а аз не го владея.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Въпрос за камъни

Мнение от babydoctor »

Виж сега, аз ползвам ръчен открай време. Избираш си ги по степен на абразивност, тоест, по зърненост. Ако брадвето ти е сякло пирони например, трябва да го минеш отпред, с голямо зърно, за да заличиш щетите. Което пък ще го затъпи до неимоверност. След това трябва да го подостриш на по - ситен камък, което отнема бая време и накрая да го загладиш с хептен фин, което е още по-голяма досада. А аз, понеже си бях маниак, след това търках на ръка със супер фин камък още час. Блесни ако си тръгнал да правиш, обади се да ти дам матриал - мед и месинг, че мен вече ме мързи...Па все да остане някоя и за мен... :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпрос за камъни

Мнение от Marco Polo »

Просто се чудех кога ли ще се намеси ... някой си ...
Ехеее, а през 79-та какви шмиргели имаше! Магьосници!
:oops:
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Въпрос за камъни

Мнение от babydoctor »

Е, те тва ако не е спам, сигурно е лютеница...Разкарай се, бе, динозавър, последните камъни си ги купих преди 4 години... :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпрос за камъни

Мнение от Marco Polo »

babydoctor написа:Е, те тва ако не е спам, сигурно е лютеница...Разкарай се, бе, динозавър, последните камъни си ги купих преди 4 години... :D
Аз ще се разкарам като динозавър, ама не можах да вдяна как ти отговори на въпроса
Iso написа:.. с какви означения да ги търся.
:lol:
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Въпрос за камъни

Мнение от babydoctor »

Сори, Марк, грешката е моя. Ако ще ги поръчва онлайн, не мога да дам съвет - аз си ходя в магазина, пипам и избирам.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 487 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: Въпрос за камъни

Мнение от Iso »

Дами и господа, скъпи колеги, сагата приключи. Днес отивам в един магазин в който продават основно "Произведено в България", посреща ме една дама, и от дума на дума ми обясни какво търся. Купувам го, но червеят ме човърка. Обаждам се на мой познат от едно от малкото работещи машиностроителни фирми и човекът ме увери, че продавачката е права и не съм сгрешил с покупката. Сега имам шмиргел произведен в Бг. оборудван с дискове произведени в Бг. - Берковица и като го пуснах пее, а като го спрях се усъмних, че захранването е спряно, защото се дисковете се въртяха много дълго. :tup:
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
RUNNING WILD
Мнения: 2768
Регистриран на: Сря Окт 12, 2011 11:33
дал Браво: 1 път
получил Браво: 70 пъти

Re: Въпрос за камъни

Мнение от RUNNING WILD »

внимавай с тия шмиргели не заставай пред него по възможност като се върти а отстрани,ако има пукнатина в камъка и се пръсне ти заминават червата ще мине през тебе съвсем сериозно ти казвам,нагоре айде имаш предпазител за главата ама това е 1 кг шрапнел засилен с 1000 оборота у минута,на ъглошлайфа не е толкова опасен лек е и се разпадне и го държат конците ама това е много опасно,аналог е на шайбата на пусковият механизъм на трактор ЮМЗ там е същтото държи я една ос и заставаш срещу нея,браво за камъка Берковица са стари занаятчии и има много история в тоя град.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Въпрос за камъни

Мнение от babydoctor »

Честито, да се ...у главата, Берковските са най-добри, разбира се...И напомням, ако те тегли към хоум мейд, ще ти дам матрял...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Публикувай отговор

Обратно към “РиболОФФ”