Лимки, джемени топчета и други

Разправят, че не всичко било риболов.
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Лимки, джемени топчета и други

Мнение от Златев »

Оказа се, че почти не си спомням правилата на различните игри със стъклени топчета. Без значение от десетктие имена в различните паланки на страната, можете ли да опишете какви игри и с какви правила сте играли?
Идва ми време да предавам това "знание" и да играя, а помня само как на времето бях не повече от "касичка" за по-обиграните хлапета. :lol:
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
koi4a
Мнения: 283
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 15:05
Местоположение: София / Ямбол
дал Браво: 102 пъти
получил Браво: 45 пъти

Re: Лимки, джемени топчета и други

Мнение от koi4a »

В Ямбол се играеше на топчета. В триъгълник всеки слага топчетата, които залага и разбира се трябва да съответстват, малките бяха 2 точки (не си спомням как им казвахме) по големите 4, 6 и т.н. после всеки хвърля с топчето, с което стреля (баш) от триъгълника към линията за стрелба (цепек). Който е най-близо до цепека стреля пръв. Каквото изкара от триъгълника е негово. Горе долу това помня.
Аватар
Iso
Мнения: 2055
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 483 пъти
получил Браво: 683 пъти

Re: Лимки, джемени топчета и други

Мнение от Iso »

koi4a написа:В Ямбол се играеше на топчета. В триъгълник всеки слага топчетата, които залага и разбира се трябва да съответстват, малките бяха 2 точки (не си спомням как им казвахме) по големите 4, 6 и т.н. после всеки хвърля с топчето, с което стреля (баш) от триъгълника към линията за стрелба (цепек). Който е най-близо до цепека стреля пръв. Каквото изкара от триъгълника е негово. Горе долу това помня.
Това е едната игра. Другата се играеше на "Дупка", но не помня правилата. :roll:
За мен по-емоционална беше играта на фунийки в мазе с оператор, който пуска и спира лампите в отделните коридори или на плосък покрив на блок между комините. Естествено тази игра е доста здравословно рискова.

п.п. Егати, какви глупости помня, а тези "Важни неща" съм забравил. Как ще възпитавам внуци?! :cry:
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Лимки, джемени топчета и други

Мнение от Бай Иван »

Ние триъгълника го правихме на кръг и си спомням, че имаше топчета на които им викахме.....сирийци :lol:
Аватар
Markony
Мнения: 2007
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 15:54
Местоположение: с. Гурмазово
дал Браво: 195 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Лимки, джемени топчета и други

Мнение от Markony »

И на с`тинки се играеше, бучеха се в пясъка и която уцелиш си е твоя ;)
NOMINATIONS BUG ...
http://www.kenga-bg.info
koi4a
Мнения: 283
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 15:05
Местоположение: София / Ямбол
дал Браво: 102 пъти
получил Браво: 45 пъти

Re: Лимки, джемени топчета и други

Мнение от koi4a »

И аз помня имена, тигърка, альон, тигров альон, това на снимката е альон и му брояхме листенцата вътре, колкото повече по ценен.
2811865_4_1460891758.jpg
2811865_4_1460891758.jpg (37.96 KiB) Преглеждано 5661 пъти
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Лимки, джемени топчета и други

Мнение от quietriot »

Големите бяха гуда сирийче, пак ямболски фолклор .
Топчета не пукахме толкова обаче фунийки и скобарници , ползвахме до посиране и димки в кино Никола Вапцаров.
lubobg
Мнения: 535
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 17:15
Местоположение: Плевен
получил Браво: 47 пъти

Re: Лимки, джемени топчета и други

Мнение от lubobg »

С тази тема направо ме върна в дестсвото ми.
На това бях доста добър.
Ние му викахме Досе.
Правилата бяха прости.Прави се квадрат с една линея по средата.И две линии.Близка и далечна.
Всеки от участниците слага едно топче в квадратчето и се хвърля с друго топче към далечната линия.На който топчето е най-близо до линията е първи,следващият втори и така се определяше редът който ще се стреля.
Каквото улучиш и излезе от квадрата си е за теб.
Който е улучил и му дойде реда втори път да стреля, стреляше от близката черта.
При нас топчето не можеше да се движи по земята.Трябваше да улучиш само по въздух.



Иначе на това на снимките с листенцата му векахме сирийче,а кафявото топче биричка.
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: Лимки, джемени топчета и други

Мнение от Златев »

Благодаря на включилите се, ще има на какво да се играе! ;)
Очаквам и още допълнения на игри и правила ;) :D
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Аватар
Iso
Мнения: 2055
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 483 пъти
получил Браво: 683 пъти

Re: Лимки, джемени топчета и други

Мнение от Iso »

Гледайки тази тема мисълта ми шари на сам на там. Сега си обяснявам защо съм позабравил "Важните игри" от детството и защо не съм запознал децата си с тях. В махалата бяхме 27 момчета и за есенция имаше 4 момичета. Всички тези деца бяха раждани в рамките на 7-8 години. Крадяхме карбид от строежите, вечер издълбавахме дупка в някоя градинка, слагахме няколко парченца карбид, поливахме малко вода и веднага захлупвахме с голяма консервна кутия (примерно 3л.) с малка дупка на дъното. Един юнак държи дупчицата запушена, за да се образуват газове в обема на кутията, друг с импровизирана факла подава след малко огън към дупката. Газовете избухват, кутията изхвърча високо във въздуха, а заедно с нея пръст, кал .... Целта беше да си герой, хем да палиш или държиш дупката, хем да останеш чист, за да нямаш проблеми в къщи. Всички игри се предаваха от по-големите на по-малките. Имаше какви ли не игри с топка. Или пък връзвахме старо портмоне за дълга риболовна корда, излизахме на улицата пред блока по която се движеха доста хора и ха някой се наведе дърпаме портмонето и си правехме шоу. А бе през ваканциите се прибирахме в къщи само за храна и спане.

Сега как ще привлечеш вниманието на едно дете или младеж с такива игри? :wink:
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Лимки, джемени топчета и други

Мнение от Павел Иванов »

quietriot написа:Големите бяха гуда сирийче, пак ямболски фолклор ....

Баси , как тъй общо название :roll: По Софето големите бяха Гуда а дребните Сирийчета :wink:
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Лимки, джемени топчета и други

Мнение от quietriot »

Телепатия, прихванали сте от разстояние.
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Лимки, джемени топчета и други

Мнение от Павел Иванов »

:lol: :lol: :lol:
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
Асти
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: София
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 41 пъти

Re: Лимки, джемени топчета и други

Мнение от Асти »

Любима игра.
Играе се върху набита почва без трева. На чертата в София и казвахме кале, а триъгълника май беше пенал. По ъглите на триъгълника се залагаха топчета или стотинки, една или две. Двете стотинки се смятаха за двоен залог.Имаше и топчета с двойна стойност. В малко по-късните години се появиха абетата - парчета от матирано стъкло с трапецовидна форма и обикновено те се залагаха на пенала.
При повече от трима играчи се залага и в средата на триъгълника, а после по катетите. Играеше се с гуди - по-големи пластмасови топчета, различни цветове. Често се издълбаваше стрелка върху тях, нещо като мерник :) Ако чукнеш чужда гуда се печели още един ред за мятане. Успееш ли да метнеш гудата вътре в пенала, имаш право да стреляш по заложените топчета направо от упор. Когато гудата е извън пенала следващото мятане е от точката, в която е спряла, а ако хитруваш и се опитваш да се преместиш се казва, че буриш, което не е разрешено, естествено.
Топчетата освен сирийчета, бяха тигърчета, сълзички и др. Абетата ги взимахме от "Геологията", на днешния булевард "Ситняково". В мазето имаше някаква работилница, ние отивахме пред прозореца, а от вътре ни хвърляха с шепи. Всички тези скъпоценности бяха предмет на колекционерска страст, както воблерите в днешно време :D
Във Варна играта се казваше лимки, защото топчетата се вадеха от бутилки за лимонада, където играеха ролята на тапа. Но не беше толкова развита, колкото в София.Там пък имаше челик сопа и патлангачи. Кой знае какво е това?
Публикувай отговор

Обратно към “РиболОФФ”