Въздухът в населените места

Разправят, че не всичко било риболов.
Аватар
Iso
Мнения: 2059
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 484 пъти
получил Браво: 692 пъти

Въздухът в населените места

Мнение от Iso »

По време на соца семейството ми живееше на центъра на един от големите градове в страната. Тогава нямахме, а и сега нямаме топлофикация, за съжаление или за радост, но имаше местни котли на доста блокове и кооперации работещи на въглища. Освен това останалите хора се отопляваха на нафта защото литъра беше 2 стотинки :shock: (затова го пиша с думи). Сажди и мирис на нафта се носеха на всякъде, като се има предвид, че хотела на Балкантурист се отопляваше на нафта и всички административни сгради, училища, детски градини, болници и т.н. Но това не е всичко, по централната улица минаваха всички автобуси от градския транспорт, бълващи кълбета черен дим, минаваха тежки камиони които горяха 100л. нафта на 100км. и т.н. Това е история, наред с всички боклуци, които изгълтахме преди не много години в резултат на утилизацията на доста боеприпаси с незнаен произход.
Сега на какво се дължи силната замърсеност на въздуха на определени места в страната?
1. Природни особености - чести инверсии, котловинно разположение на населеното място, липса на течение, и др.;
2. Големина на населеното място - колкото е по-голямо то, толкова е по-голяма вероятността за замърсяване на въздуха;
3. Броя на социално слабите домакинства - колкото са повече, толкова повече са замърсяванията на въздуха. Виждал съм какво излиза от комина на котел в който се изгарят текстилни отпадъци, отработено масло от автомобили, въглища и брикети и др.;
4. ......

Та що правят братята от "Увропа" и други места:
1. Трябва да се повишат доходите, за да се излезе от спиралата на ползване на твърди и замърсяващи други горива;
2. В големите градове да се стимулира движението с велосипеди - Примери в Белгия купуваш автомобил и получаваш бонус, велосипед; във Италия, Франция ти плащат, ако се придвижваш с велосипед, а не с кола.(

Примери:
Как се предвижва Борис Джонсън - външен министър на ВБ:
Изображение

Датската принцеса кара близнаците си на градина:
Изображение

Кличко - Кмет на Киев
Изображение

Холандският министр-председател отива на работа:
Изображение

Холандският посланик се движи в София:
Изображение

Единствената особа от от Бг ръководния елит, която открих на велосипед е:
Илияна Димитрова Цанова е български финансист и политик, заместник министър-председател в служебните правителства на Райков и на Близнашки.
Изображение
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Въздухът в населените места

Мнение от Д.Граховски »

Аз мога да коментирам снимките. Според мен това са някакви ПР акции, с цел да се провокира населението на някоя държава, да последва примера. Тука нали Фандъкова си направи снимка, ама в празен рейс :mrgreen: тъй че аз хич не им вярвам. Нали ги гледам всяка сутрин по Цариградско с по 15 мотора и спират движението да мине, некой евроатлантик....
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Въздухът в населените места

Мнение от babydoctor »

В България, особено София, придвижването с велосипед е доста самоубийствен вариант - имам достатъчно примери с познати и пациенти...То самото завиране между ауспусите си е достатъчно самоубийствено...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
gergi762
Мнения: 310
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 22:31
Местоположение: Плевен
дал Браво: 23 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Въздухът в населените места

Мнение от gergi762 »

По-рано, просто не си знаел колко точно е замърсено. Просто информацията беше малко. Същото е и с прогнозата за времето. Преди разбирахме колко е студено или топло чак като излезем навън, сега са червени кодове една седмица предварително и хората се панират.
Testis unos, Testis nullus
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Въздухът в населените места

Мнение от babydoctor »

Не ми дреме колко точно е замърсено, защото знам - МНОГО. Но с кампании и показност проблема няма да се реши. А страничните жертви, като осакатени и убити велосипедисти ще се увеличават...Всичко е въпрос на организация, а тя в РБ винаги е била дефицитна...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Въздухът в населените места

Мнение от Павел Иванов »

gergi762 написа:По-рано, просто не си знаел колко точно е замърсено...
Е тука подкрепям с две ръце и два крака :D За съпоставка в началото на осемдесетте години на миналият век въздуха в София , както по всички градове , села и паланки по целото БГ , наистина се "виждаше" ама никой немаше против :lol:

Красе , всяко предвижване е вид самоубийство , при това не само в София , но пък ти си се дистанцирал от туй небогоугодно мероприятие и няма да имаш ядове :wink:
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
Аватар
Iso
Мнения: 2059
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 484 пъти
получил Браво: 692 пъти

Re: Въздухът в населените места

Мнение от Iso »

Миналото за което си спомням наистина нямахме информация колко е мръсен въздуха, но определено беше доста по-мръсен от сега. Виждаше се с просто око, майка ми избягваше да простира дрехи на терасата през зимата защото по тях полепваха мазни, черни сажди, первазите на прозорците бяха постоянно покрити с прах и сажди и т.н. Вярно и сега има улици с натоварен трафик и определено въздуха е мръсен и е прашно. За разлика от преди сега обществените сгради и предприятията се отопляват на ток или на газ, а не с нафта (котелно гориво). В града ни вече няма промишлени замърсители изхвърлящи опасни емисии. Целият градски транспорт е с нови транспортни средства закупени преди 4-5 години. Въздухът е мръсен около циганския квартал в студените, мъгливи дни. За радост вече не живея на центъра, после около 13 години живеех близо до циганския квартал, сега съм в периферията близо до гора и много малко домакинства се отопляват на твърдо гориво. В квартала ни се намира голямо промишлено предприятие, но то е газифицирано и произвежда биричка. :tup:
п.п. Все по-често виждам и хора с велосипеди.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Публикувай отговор

Обратно към “РиболОФФ”