Сказания за "Мъхестия"

- Рибата прясна ли е?
- Не знам, аз съм тук от три месеца.
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Сказания за "Мъхестия"

Мнение от Златев »

Увод*
/клонящ към Заключение/
Или някои по-общи факти и по-конкретни данни за "Мъхестия"

Мъхестият е митичен воден дух, далечен роднина на Годо и Михаля. Обитава всякакви затоворени водоеми, реки, слабо осолени, слабо опреснени и солени водни обекти.
Макар твърде много да взаимства от фалическата форма във външния си вид, да "хванеш Мъхестия" далеч не съвпада с "да хванеш на Моисей кайсиите" или "да хванеш Патока Доналд". А точно обратното.
Да хванеш или по-ското да "сбараш" Мъхестия означава добра слука и щедър улов. А когато излетът клони към капо, то значи Мъхестият яко се е покрил.

Как да разпознаем един "Мъхест"?

Легендите и преданията му придават фалическа форма, както вече бе споменато, но - очевидци твърде малко и твърде неблагонадеждни...
Бидейки воден дух, силно влияе върху активността на рибата. Често пъти се оказва злопаметен и твърде своенравен. Спомнете си някое неприятно падане край реката или счупване на прът край язовира... Мъхестият си е връщал за нещо.
Често пъти вирове, в които "не ще", свидетелстват за моментното отсъствие на Мъхестия от тези участъци...

Как да хванем "Мъхест"?

Това е въпрос, на който колкото съфорумници и рибари има, толкова и отговори ще се получат.
Сомаджиите го търсят по един, щекарите по друг, а мухарите по трети начин. И така нататък. Общото е едно - да се надхитри "Мъхестия".

Оттук нататък смятам да описвам срещите си с това идеализирано митично същество в кратки истории. Моля, ако и Вие колеги сте се натъквали на този мъхлясал... пакостливец, драснете своите преживявания!

*държа, да отбележа, че горенаписаният материал е произлязал сутринта, в напълно трезво състояние, здрав сън и спокойно разположение на духа
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Само да ми падне!
Публикувай отговор

Обратно към “Забавни рибарски лакърдии”