Колко малко му трябва на човек, за да е щастлив...

- Рибата прясна ли е?
- Не знам, аз съм тук от три месеца.
Аватар
Макариченков
Мнения: 128
Регистриран на: Пон Мар 06, 2017 3:20
Риболов: морски
Местоположение: Варна^ Палма де Майорка
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 104 пъти

Колко малко му трябва на човек, за да е щастлив...

Мнение от Макариченков »

Един софиянец, който бил на почивка в спокойно габровско селце, гледал как местен рибар снима сутрешния си улов и старателно прибира безценната си мухарска пръчка. Софиянецът, който всъщност бил професор в престижен бизнес колеж, не издържал и решил да предложи на габровския рибар безплатен съвет.
— Хей — започнал той, — защо приключваш толкова рано?
— Защото улових достатъчно риба, господине — отговорил жизнерадостният габровец. — Достатъчно, за да нахраня семейството си и да продам малко. Сега ще обядвам с жена си и след кратка следобедна сиеста ще поиграя с децата. След вечеря ще отида в бара, ще пийна ракия и ще посвиря на кларинет с приятели. Това ми е достатъчно, господине.
— Послушай ме, приятелю — казал професорът. — Ако останеш на реката до късния следобед, ще хванеш двойно повече риба. Можеш да продадеш количеството, което ти е в излишък, да спестиш парите и след няколко месеца да си купиш лодка и да наемеш помощници. Тогава ще можеш да хващаш четири пъти повече риба. Помисли само колко пари ще направиш! След година-две ще имаш средства да купиш втора рибарска лодка и да наемеш още един екипаж. Ако последваш този бизнес план, след 6–7 години ще бъдеш собственик на голяма риболовна флотилия. Само си представи! Тогава ще е добре да преместиш главния си офис в Бургас и дори във Варна. След само още 3 години във Варна ще пуснеш компанията си на стоковия пазар и като главен изпълнителен директор ще си обезпечиш щедра заплата и крупни дялови опции. След още няколко години — чуй само! — ще започнеш планирано откупуване на дяловете, което ще те направи мултимилионер! Гарантирано! Аз съм известен преподавател в бизнес колеж и ги разбирам тези неща.
Габровският рибар изслушал внимателно казаното от въодушевения Софиянец. Когато професорът свършил, габровецът го попитал:
— Но, професоре, какво ще правя с тези милиони?
Колкото и изненадващо да е, преподавателят не бил обмислил бизнес плана чак дотам. Но той веднага решил как ще бъдат оползотворени милионите.
— приятелю! С всичките тези пари ще се оттеглиш от бизнеса. Ами да! Ще се оттеглиш до края на живота си. Можеш да си купиш малка вила в живописно рибарско селце като това и малка лодка, с която сутрин да ходиш за риба. После ще обядваш с жена си, ще дремваш следобед и няма да имаш никакви грижи. След сиестата можеш да прекарваш време с децата си, а след вечеря — да свириш на кларинет с приятели в бара и да пиеш ракия. Да, с всичките тези пари можеш да се оттеглиш и да си живееш спокойно, приятелю.
— Но, професоре, аз това и правя в момента.
Стара риба в морето и дърта жена нЕма!
ivanvasilev
Мнения: 9
Регистриран на: Пон Мар 06, 2017 22:34

Re: Колко малко му трябва на човек, за да е щастлив...

Мнение от ivanvasilev »

Много хора изпускат хубавите неща в живота, борейки се да изкарат много пари и да ги харчат, за да се чувстват по-добре, защото не им харесва работата и живота.
ivaila88
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Мар 25, 2019 18:11

Re: Колко малко му трябва на човек, за да е щастлив...

Мнение от ivaila88 »

ivanvasilev написа:Много хора изпускат хубавите неща в живота, борейки се да изкарат много пари и да ги харчат, за да се чувстват по-добре, защото не им харесва работата и живота.
То обикновено така става, но това е защото човекът е алчен и лаком.
simira
Мнения: 21
Регистриран на: Съб Авг 01, 2015 10:07
Риболов: обичам да ловя риба на дъно - шаранджийски риболов
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 15 пъти

Re: Колко малко му трябва на човек, за да е щастлив...

Мнение от simira »

Браво колега, много поучително :tup:
Аватар
Макариченков
Мнения: 128
Регистриран на: Пон Мар 06, 2017 3:20
Риболов: морски
Местоположение: Варна^ Палма де Майорка
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 104 пъти

Re: Колко малко му трябва на човек, за да е щастлив...

Мнение от Макариченков »

Благодаря колеги :tup:
Стара риба в морето и дърта жена нЕма!
Аватар
ivan44
Мнения: 40
Регистриран на: Чет Дек 24, 2009 19:54
получил Браво: 1 път

Re: Колко малко му трябва на човек, за да е щастлив...

Мнение от ivan44 »

:tup:
Браво! Харесах. В духа на К.Кастанеда
Всеки ъгъл е прав за себе си.
Публикувай отговор

Обратно към “Забавни рибарски лакърдии”