" Записки по френските състезания "

Организирате или искате да участвате в риболовно състезание, това е мястото, където може да разберете къде и кога има такива ;)
Публикувай отговор
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Миналата седмица след състезанието , докато обсъждахме с бира в ръка кое и как , Рафаел ми подмята , "ще ходиш ли в събота на Вилен?"
И да видиш ти - имало още едно състезание - дали искам да участвам , викаш? :twisted: Както ВСИЧКО ми беше станало ясно , и сега знаех ТОЧНО ка да ви разкажа играта? 8)
И така , Рафаел ме записва , и аз подготям пълна програма : ще ловя на 20 метра , ако течението позволява. И ако има достатъчна дълбочина , може и по-наблизо. За целта се монтира почти всичкото фидер с монофил , като имам къс подвижен монтаж , за най-вероятния риболов , инлайн кошница за евентуален случай на касапски риболов , и един патерностер с почти два метра повод , ако се иска бавн пропадане и ловене на риби над дъното.
Кво е река Вилен? На пръв поглед - река като река:

Изображение


В действителност , тва е като да ти наредят Червения площад с мотики , ма от единия край до другия :mrgreen: , и да те пуснат с вързани очи да го пресечеш със строева стъпка , ма в ритъма на Испанския Легион , едно такова алегро виваче , и мотиките - прас!-прас!-прас!-ПРАС!!!
:lol: :lol: :lol:

Тегля номер девет. ТАПА вдясно на първия сектор. Трета тапа за три състезания...е , да е тапа , колко да е тапа - съседа отдясно , лява тапа на втори сектор , ми е на десет метра най-много , щото между секторите няма паузи.

Подготвям всичко , стръв , храна , платформа , обаче не бързам с дистанцията и опипването нa дъното - чакам да видя дали реката няма да ни свие номера от миналата седмица , оглеждам нивото , обаче то не само че не пада , ами даже малко се покачва! Течeнието е слабо , водата се е избистрила значително , така че аз си отмервам двайсетте метра , като отбелязвам че и двамата ми съседи ловят нa същата дистанция. Някои хора , както се оказа по-късно , са захранили директно на 16 метра..
Тоя път няма шанс на рибата да и липсва храна - имам литър бял червей (жив) , поне 0,3 замразен , още толкова замразени пинки , и четвърт литър торен. Храната ми е слабото място - не успях да намеря TTX в петък , и съм с храна за баби :? , която подсилих с тайна домашна съставка , обаче все още я намирам за прекалено лека и рехава , деа.. :roll:

Свири се старт , и тука аз провеждам следната предварително планирана операция:
1. Вкарвам две кошници без жива стърв , с цел да създам възможно най-бързо , шлеиф от храна , който да привлече рибата към дъното , където ..
2. ..вкарвам три кошници натоварени с пинки , които да лежат мъртво на дъното , и да зъдржат рибата там. След това ..
3... Вкарвам жив бял червей , който да шава по дъното , плюс...
4. Изпънат бял , който пък да задържи евентуално по-едра риба.
И двата вида бял червей също имат задачата да подскажат на рибата че тва трябва да яде , щото тоя път нямам намерение да ловя с нищо друго - три бели червея на кука номер 14 , тва е програмата.

Храним , презамятаме и се гледаме. Основно , всъщност , гледаме Йоан (Йо) , kойто с трето мятане вече почва да вади дребосъци. Йо е организатор на събитието , млад състезател от националния отбор , и един от най-добрите фидеристи на Франция . Осми в индивидуалното класиране на световното в Холандия. И местен, разбира се , който познава реката педя по педя..

И така , в следващите дсет минути аз успявам да хвана една бабушка , Йо тряба да е c пет риби - той просто мята , засича и вади следващат риба , поточна линия някаква :shock: ..моите баби стават две , обаче нещата не вървят изобщо - аз опитвам дългия повод , пинки на куката , кълванетата са редки , неуверени , съседите са още по-зле от мен...да се гледа наляво е безпредметно - младежа разцепва сектора , като сега вече рибите се кепчосват , размера явно се е подобрил. Гледката е едновременно вдъхновяваща и подтискаща - хем виждаш към какво трябва да се стремиш , и къде трябва да стигнеш , хем представа си нямаш как може тоя пич да лови така , се едно не сте на същата река... :roll:

Не че Йо ме притеснява особено много - на мен ми е пределно ясно че не играем в една категория - обаче и като за моята категория реултата хич го няма .. в края на първия час имам четири риби - три баби и една червеноперка. И тука ми идва една проста мисъл (факта , че ми идва след един час , а не в първата минута , само показва колко ми е акъла :lol: ) - ми като имаш през две места от тебе един от най-добрите състезатели в страната , че и в Европата барабар , що не го погледнеш кво прави , бе , Иване?! :evil:
Естествено , от 20 метра не мога да го видя с кво храни , нито къв му е монтажа , нито с ква стpъв лови - ама КЪДЕ мята , тва не може да го скрие , нали? Познайте - Йо замахва , малко прекалено силно , с една малко по-дълга пръчка от това , което е нужно за ловене на 20 метра , и кошницата отива на ..поне 30 , ако не и 35. Аааа , сичко живо беше разбрало че ТРЯБВА да се лови накъсо? :mrgreen:
Всичко живо , освен най-добрия участник в състезанието , който освен тва бил тренирал самичък в четвъртък...и как не се сети да погледнеш къде храни , ма с първата кошница от самото начало , бе , заплес такъв?!? :oops: :evil: :x :lol:
Светкавично свалям влакното от клипса на един от малкото фидери , които бях приготвил с плетеняк , и минавам на 30 метра. Директно с повода и куката , мятам една кошница , изчаквам полвин минута , презамятам , изчаквам една минута , презамятам , КЪЛВЕ МИ(!!!) , и на четвърто мятане вече вадя първата риба. Коло е лесно да събереш рибите , като метнеш там , където те си стоят и без тва...

Оттук почва веселбата - от всичко , което съм монтирал , фактически само една пръчка върши работа - за това пък тва се оказа перфектния инструмент за задачата. Рибата се събира ,ама само склед няколко минути ловене на правилната дистанция. "Хиляди , маса , народ" - СТЕНА от риба. :shock: От ситен , умрял от глад дребосък - че като се почват едни фитки , ма едно чудо , ма резки , къси почуквания , които не се превръщаха в кълване , едно презамятане...все пак , по-едрите си кълвяха сравнително прилично , и резултата ми започва да расте. Съседите гледаха ошашавено няколко минути , след което и те минаха навътре.Аз бухам жива стръв като луд , и след известно време кълването спира - ма като отрязано с нож. И след това почва отново , само че сега рибите са от 200 до 400 грама! :twisted:
При това , рибата явно се влияеше от кълцан торен , но не кълвеше на него (на торен се ловеше само някакъв отчаян дребосък) - белия червей беше истината , като покрай бабите , от които хванах две по 400 грама , имаше бабки от всякакъв калибър , и платички като шамар. Независимо от висчките си усилия и експерименти , не успях да хвана едра риба - имам едно късане , и тва трябва да беше единствената едра риба , която ми мина през петното. Свирят края , аз съм с 37 риби , които оценявам на 5.5-6 кила. Йоан трябва да има 20 килa , тоя пич не спря да вади риба , обаче мен ме вълнува само мисълта за съседите от двете страни - тях ако съм бил , "стига ми тая награда". 8)

Съседът отдясно вади един подозрително скромен живарник , и тегли 5.200. Тоя съм го бил , сигурен съм - вадя живарника и тегля 6.820 Йесссс! 8) :twisted:
Отляво , пича който в последния час вадеше само едри , докато аз вадех сам дребни , вади живарник... едно към едно като моя. Затаявам дъх...6.260. Ибрeeе! :lol:
Четвърто състезание тоя сезон , и още не ме е бил съсед! А? Кой е като мене? Е , като се има предвид кво бъркане в с кепове падаше в лявата част на сектора , може да съм предпoследен , ма карай.. :oops: :lol:
Йо тегли 17 кила , аз си лафя със съседа отляво , който се кани да си тръгва , щото резултат му е недостатъчен за дореждане до плик.. "Е то и аз съм в тоя кюп" , казвам аз , при което той ме поглежда , и ми обяснява " ти си в ДРУГИЯ сектор , и сигурно си класиран доста добре"
...Ъъъъ - я пак? :roll: Оказва се че сектора не бил от 1 до 9 , а от 1 до 8 , и аз всъщност съм бил тапа ВЛЯВО на втория сектор. В този сектор обаче се бяха паднали Рафаел , Лоран , Нико , Себ - отбраните главорези от съседния департамент , които са ми приятели - от тези приятели , с които нямаш нужда от врагове. :twisted:
Отивам да ги видя кво са направили - посреща ме въпросителен хор от мрачни погледи и оклюмали физиономии - Рафаел е с 4 кила , Лоран с две и половина Себ и той е там някъде..."6.820" , съобщавам аз спокойно - три чифта повдигнати вежди - "май си спечелил сектора" (???) - "Никоооо!" , Нико идва , "колко имаш?"
- 6.820 ....

:shock: :lol: :lol: :lol:

Правиника го знаете - при два еднакви резултата , печели по-големия номер. И моя беше най-малкия в сектора.Така че прибавих към собствената си кoлекция от анекдоти , тва да изгубя секторна победа без първия да ме е бил с един грам. Което в случая е напълно справедливо - който иска да е първи , да не дреме един час... :oops:

С тва се класирам втори в сектора , 6-ти в крайното класиране (от 25 ) ,прибирам първия за сезона плик , и сега имам набелязан скалп за смъкване при първа възможносто :twisted: ...нищо лично , Нико... :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

И така , след последната тренировка , ми остава един такъв неопределeн вкус в устата - уж съм поразбрал тва-онова , ама тва с фитките си остава сериозен проблем , който сериозно ми намалява възможния улов. КПД-то страда , нали разбирате. 8)
Налагаше се да се посети водоема още един път..
В резултат от тва решение , в следобедните часове на един слънчев , макар и ветровит петък , аз разтоварвам багажа за ТРЕТА тренировка за едно и също състезание - нещо , което не ми се е случвало досега , особено като се има предвид че състезаниeто е местен турнир без някакво особено значение .

Температурата за сефте тая година минава психологическата граница от 20°С , да не приказваме , че не е спряло да вали от януари насам. Бирата е студена , а сергията включва някои идеи за изпробване:

Изображение

Стартирам с голяма кошница , и вкарвам с нея петнайсет стиски храна - обикновено избягвам да храня със стиски ( имам съмнителни резултати всеки път , когато съм опитвал) , обаче искам да вкарам много храна , за да ловя после с миниатюрни кошници , пълни главно със жива стръв и мътилка.

Сега , фитките. :? Проблема е следния : имаме вятър и сериозно повърхностно течение. Върхът се свива на геврек , и не виждаш кьораво кълване. Условията на риболов изискват връх от две унции. Обаче рибата иска такъв от унция (стъкло!) надолу. Единственото решение , което ми е известно , тва е да се плъзга върхът на фидера по гладка стойка , при най-малкия намек за кълване , при най-малкото трепване - отпускаме , влакното се отпуска , върхът се изправя , и следва нормално кълване , което вече може да се засече. Понеже мойта подпора е ръбеста , и не позволява такава техника , докато се наканя да си купя правилната , с помощта на EVA-гума и скоч тунинговах подпората за гладко приплъзване: 8)

Изображение

Риболовът протече точно както трябва - мътилките работят отлично , особено някаква смес от какао , сухо мляко и захар , която , доколкото разбрах , някои хора консумират ( колкото и да звучи невероятно :shock: :mrgreen: ) , която сериозно ускоряваше кълването. Плъзгането на фидера по подпората работи прекрасно , рибите бяха от тоя калибър...

Изображение

...и аз реших че съм готов :wink:

Неделя. Температурата е паднала пак до 11 градуса , вали ситен , гаден дъждец , фотоапарата , както се оказа , съм го забравил в къщи. На сухо. :lol:

Турнира е свободен - фидер , мач , щека. Оптимистите бяха малко - от 34 човека има ЕДНА разпъната щека. Отляво в сектора имам двама съседи с мачове , отдясно - само фидери. Съсед вдясно ми е Батист - млад състезател , почти хлапе , който може вече и да е направил 500 -те битки :roll: - щека , мач и фидер , много сериозен противник. Аз стартирам пак със стиски храна , и вкарвам залпово куп захранка , ана 28 метра. Не щото смятам че има нужда да се храни обилно при фидер риболов - опита ми от такава тактика е по-скоро отрицателен , обаче съседа отляво храни с една бака храна на мача , и "сърце мъжко не трае "... :roll:
В храната не вкарвам никаква жива стръв , нея ще я подавам с малка кошница , дискретно , и смесена с разни мътилки.
Старт - почвам да мятам малки кошнички с бял червей , пинки , трасикс. На петата минута Батист вади първия скимър. Споко , ще дойдат. Обръщам мътилката - ред е на сухото мляко - малки кошници , кълцам по малко торен , поглеждам настрани - kолегата с мача вади първа риба - практически в същоя момент Батист вади втората си риба. Пет минути по-късно , неговия съсед отдясно вади скимър с мача... :roll:

Двайсе минути след старта. Отляво имам втора риба на мача. Батист е с три риби. Аз не съм видял пипване. Когато 20-те минути стават 30 , на мен вече ми е ясно , че нещо не е наред. Не ми е ясно какво...
Когато съседите имат риба , а ти нямаш , причините не са кой-зне колко много - можеш да имаш някакъв нечовешки лош късмет с мястото - тук тоя фактор го няма , да си объркал нещо с храната , или с дистанцията. Храната , в поне 80% от случаите , дистанцията в останалите. Батист лови 3-4 метра по-навътре от мен , не смятам че са решаващи. Тоя с мача е два метра по-наблизо , и му кълве.
И така , храната. Вкарах прекалено много? Xраната не е каквато трябва? Стиските не са излезли от кошницата веднага , и съм ги придърпал при вaдене на линията , и съм размазал петното? :roll: :?
Ловя прекалено близо , все пак? 45 минути след старта , и още капо :shock: , ама без да видя най-малкото кълване :evil: , (малкия сигурно има 6 риби , ако не са 7) , откачвам влакното от клипса , влизам 4 метра по-навътре , и почвам да храня наново , тоя път , както трябва да се храни с фидер : малки кошници , с мътилка и жива стръв , първите три - през минута и половина , следващите 3-4 , през две-три минути , и малко преди да е изтекъл първия час , имам плахо кълване - точно един час след старта хващам първата риба. Тва ме успокоява , до толкова , доколкото вече съм в играта - сега остава да се види , дали за оставащите три часа мога поне донякъде да поправя идиотската грешка от първия час. :oops: :roll:
Почвам да kълцам бял и торен , да вкарвам трасикс , мляко , какао... :lol: :lol: - след десетима минути почва малко по малко да кълве , на петното ми се е завъртяла риба. Кълве адси пипкаво , вятърът прави зверски корем , 32 метра са безумно много за ловене с монофил , и плъзгането по подпората е решаващия фактор , който ми спасява живота. Хващам втора риба , трета , четвърта..Батист вади доста по-едра риба (освен че е и повече) , и аз почвам да кълцам повечко торен , благодарение на който хващам една платика от почти 700 грама. Следващата такава я хващам с пълна кошница сухо мляко. Непрекъснато опитва да сменям стръвта - бял , торен , пинки , вердевас , обаче само вердеваса , в комбинация с пинки , или без , работи. Сега си мисля , че след минаването на новата дистанция , единствената грешка беше сменянето на стpъвта (загуба на време) , вместо да си ловя само на вердевас и пинки. Усещам че съм на прав път - застигам Батист , когато , в края на третия час (състезанието е от 4 часа) , кълването спира. В целия сектор , и почти по целия гьол. Не хващаме почти нищо до края , и кантара поставя нещата по местата им: единствения състезател от сектора , успял да извади шаран , е първи с 5.300 (шарана е от 2.500) , Батист е 2-ри с 3.580 , трети става Фабрис с 2.300 , и аз , с моя късен старт , се класирам 4-ти в сектора с 2.060...13 или 14-ти от 34 , последния плик е за 12-ия. :lol:
След турнира - бира и закачки. Микаел и Дилан - двама от фаворитите , са капо. :shock: :shock:
Себ , от техния отбор , е стоял на 50 метра да чак шаран час и половина , и е потънал като Титаник. Доминик е 2-ри в неговиия сектор , и се е ухилил като снежен човек ( и с горе -долу същия брой зъби).
Другия път - повече. Или...по-малко :lol:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

-Мислиш ли - хвърля ми един особен поглед Доминик - че можем да се капотираме? :?

Мда.. работата не отива на добре. От старта са минали почти 40 мунути , съседите от двете страни имат по 3-4 скимъра на щеките , тапата вдясно влизат в ритъм , и те на щека. Ние не сме видели пипване , и аз съм тотално ошашавен. :roll:
В петък , майна. В петък направих подробна , методична и бeзупречна тренировка 8) , уж всичко ми беше станало ясно , и сега се чуствам като блондинка , явила се на каcтинг за ТВ шоу , която внезапно открива че е попаднала на олимпиада по математика...

Да не го увъртам , ми да ви кажа за тренировката - петък , 13-ти:

Паркирам кoличката на гьола , около обяд , както повелява традицията :wink: , и се заемам с поставените задачи , а именно:
- да се уточни колко е ситен дребосъка , и с кви количества от същия разполагаме
- да се провери дали има наличност на среден скимър , и ще стигне ли той за конкуриране на щеките (предполага се че тяхната риба е по-ситна)
- да се провери възможността за селекциониране на евентуална едра риба , с помощта на три различни храни , + хранене с чиста стръв
- евентуално да се провери наличност на едра риба на дистанция.

Стартирам с рехава , тъмна храна , с която разчитам да събера дребната риба възможно най-бързо , и просто не мога да ви опиша успеха на тая операция! 8) :lol: - след първите пет хранилки , ситнежа се спусна върху петното като ...опитвам се да намеря нужното сравнение. Сещате ли се как извираха от земята онея гадни бръмбари в "Мумията"? :twisted: Е , нещо такова! Тва нещо не даваше на кошницата да стигне дъното , и трябваше да се изстрадат триста кълванета , за да се хване някой от по-едрите представители на тая напаст. Тристата кълванета се случваха за около минута и половина , а "едрия" представител изглеждаше така:

Изображение

Интересно - как в английските клипове никога не виждаме такива риби? С ДДТ ли ги мОрят , деа? :mrgreen:
Обаче след десетина такива гадини...опааа!

Изображение

И така , едра риба все пак има. Време беше да се извади тайното оръжие:

Изображение


Светлата храна , тва беше друга бира. 8) Всъщност , в сравнение с тъмната храница , тва не беше бира - тва беше медицински спирт. :twisted: - Super Riviere Carpe + Superriviere breme + царевично кюспе , сичкото тва - намокрено от снощи , инертно като чакъл , и диетично като испанското "альпухареньо" ( чинията съдържа пържена наденица , пържена кървавица , две пържени яйца и пържени картофи. Един поглед към ястието , и артериите почват да скърцат... :twisted: )
С тая радост почвам да храня един метър зад първото петно - иcкам да съм сигурен , че рибата идва там за да яде от новата манджа , а не щото тя си е там и без друго.. В началото ритъма продължава все така - същия безгръбначен , умрял от глад ситнеж , после рибата започва да наедрява , скимъра стига едни 200 грама , че и по-едри се завъртат , и за капак хващам още една тава:

Изображение

Тва нещо очевидно работи , решавам че няма смисъл да продължавам , и минавам още един метър по-навътре. Сега - с рибна храна ( Krill&tuna от Bait-tech ). Светкавично се връщаме на първо водоравно! Да , xраната е рибна и калорична. Обаче е овлажнена наскоро , и е излишно активна , което явно е решаващия фактор - рибата отново безобразно издребнява , настоявам двайсе минути , обаче ми става ясно че съм сбъркал тотално подхода , и си вадя от ръкава големия коз. 8) :twisted:
Вижте тва клипче:
Трябва честно да пирзная , че никога не ми беше минавало през ума , че мoже да се лови с изпънат бял червей , без храна , и с такава кошница. Просто очевидния въпрос е " как излиза червея от там?" :roll:
Обаче кой съм аз че да споря с тоя немец - и не щото е световен шампион отборно , а щото човек с фидерната фамилия Кошник , просто не може да не е в час , няма начин... :mrgreen:
Е , немеца се оказа прав. Уиндоу фидера , пълен с чист изпънат червей , отсича дребосъка дотолкова , доколкото можеше да се иска в този водоем , и макар че друга едра риба не хванах , дребосъка просто изчезна. Сега всичко беше от педя нагоре , и аз потрих доволно ръце - тука ставаше дума за улов от над десет кила :twisted: :twisted: , и с малко късмет можехме да дръпнем едни гърди пред щеките. За капак , опитах на 40 метра , не видях никаква разлика , и съставих бойния план за неделя...


... и сега може ли някой да ми каже как сме 40 минути без грам кълване , аз на 32 метра , а Доминик на 25? Кво става тука бе?!? :roll:
Че и съседите на щеките нещо почнаха да се ослушват , даже тоя отляво мина на фидер , с който хвана една риба по-малко от мен... поне се успокоих , че не съм сбъркал тотално с храната. Време беше да се вземат решителни мерки...
(ще продължа след малко)
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

( след малко)

Изображение


Време беше , както казах , да се вземат мерки. Решителни , по възможност. 8)
Хвърлям един поглед към арсенала ( количката се оказа полезна при силно каменист и непробиваем терен)

Изображение

Гепвам най-дългия фидер , който е и един от трите , монтирани с плетеняк , ставам и отмервам на колците 60 метра. :twisted:
Три кошници с бял Трасикс (като ще е гарга , да е рошава!) , и след няколко минути следва първата фитка , последвана от повторно кълване , и точно един час след старта се разписвам със ситна бабушка. "Вече не сме капо!" ми cе ухилва Доминик - да бе , не сме , ама съседите имат по кило и кусур риба...и аз не съм тръгнал на 60 метра да гоня баби от по 60 грама.. :evil: Дали работата е в дистанцията , или в бялата мътилка? - връщам се на 32 метра с другия фидер , опитвам близо 15 минути , няма НИ-ЩИЧ-КО!!! Кaмбаните на църквата бият 12 часа , когато Доминик се разписва със скимър от 150 грама. Час и половина е минал , и ние сме с две риби.. :oops:
Аз съм се върнал на 60-те метра , и с точност , от която първия изненадан съм аз - бая време не съм тренирал тая дистанция , прaвя доста стегнато петно. И почва да ми кълве. Вадя един два скимъра , после фидера се свива приятно , и към кепа тръгва платика от кило и канче. Турнира е от шест часа , скъпи съседи. Колко скимъра бяхте хванали , три или четири? 8) :wink:
Почва да ми кълве съсвсем сериозно - рибата явно е седяла на тая дистанция , без всякаво желание да излезе по-наблизо , и само е чакала някой да и занесе закуската в леглото. Аз не бях вкарал почти никаква жива стръв , освен пинки , и макар че сега почвам да вкарвам и изпънат бял , и да кълцам по малко торен , се сблъсквам с проблема , че рибата кълве само на пинки. Искам да кажа , че от сандвич пинки+вердевас , вадя пинките сдъвкани , а вердеваса - непипнат!
В тая светлина , ми се налага да ловя с кука като за три пинки , тоест , ситна.Двайсетина минути по-късно , забивам втора дърта платика. Съседа отляво минава на фидер. На 30 метра :wink: ...на мен ми кълве пак , и тоя път фидера се свива на дъга , и рибата потегля към Гватемала. "Aко я извадя", съобщавам на Доминик - "първата ми работа ще бъде да сменя повода с 0.14!" Рибата поема надясно , като колкото повече я приближавам към брега , повече се завира към съседите , и когато остават двайсетина метра влакно за обиране , вече е под върховете на щеките им - единия закача линията ми , и рибата - подозирам шаран , се откачва...Тва събитие се спомена с добра дума :x :twisted: , смених повода с 0.14 , и малка , но много яка кука. Хващам още скимър-два-три ( при Доминик е пълна тишина) , след което повторно закачам тварния влак. Рибата пак тръгва надясно , обаче сега съм с як повод , и напъвам малко по-силно. С малката , но много яка кука. Която , погледнато под друг ъгъл , беше яка , но малка...рибата се откача , и вадя целия повод в черно-зелена слуз - сигурен признак , че рибата е била лин. :evil: :evil: :evil:
Минавам на по-голяма кука , и на бели червеи , торни , в комбинация с пинки , или без тях - доста време не успявам да хвана нищо , рибата не ще други мезета , и ритъма отслабва. В тоя момент съседа вади едър лин , обаче аз не му оставам длъжен , и вадя трета яка платика. 8) И за да му стане ясно за кво приказваме , вадя още една , като допълнителен аргумент. :twisted: :lol:
Oбаче вятърът се е засилил , фитките стават прекалено редовни , и аз заявявам на Доминик (който е почнал да вади редки риби) , че те сега ще направя "нещо варварско и радикално" :twisted: :mrgreen:
Доминик се хили , обаче усмивката му застина при вида на две парчета торен червей с дебелината на цигара и почти същата дължина , които висяха от кука номер 12 :lol: :lol: :lol: .. тва се мята , и само след минута фидера се свива - ама до дръжката! - аз успявам да откача конеца от клипса (два оборота около кръгъл метален клипс , драги зрителии!) , изключвам антиреверса , и докато макарата се бърти бясно , развивам аванса , докато и той почва да свири...В хода на тая операция , рибата сигурно извади 30 метра влакно , така че сега имах 90 за обиране -ама съм с повод 0.14 и як ченгел...и ако тоя шаран успея да го докарам до кепа -щото бях сигурен , че съл закачил шаран , за сектоpа тва беше game over :twisted: - щеките бяха умрели , само тапата имаше риби , и аз вече имах 4 платики + куп дребосък..Рибата се приближава адски тежко , и с много яко дърпане към брега , сичко живо зяпа към нас , зад мен се е събрала публика , Доминик си е извадил кошницата от водата , и работата отива към 25 минути. Ако го извадя , добре. Ако се откачи , сме 25 минути назад и двамата...Когато остават десет метра , изтощената риба внезапно излиза на повърхността , обръща се по гръб , и на нас ни отвисват ченетата , а откъм публиката се чува сподавена въздишка - щото не съм хванал шаран : на повърхността се белеe с цялата си прелест корема на огромна - около 90 см , бяла риба.... :shock: :shock: :shock: :shock:
Нечовешката и съпротива се дължеше на факта че беше закачена за опашката , а сподавеното псуване от страна на потърпевшите - (тва сме ние ), се дължеше на факта че бялата риба е забранена до 1-ви май , и не се зачита... :evil: :evil: :evil: - докарвам я до брега , късам с рязко движениа влакното , и тръгвам да вързвам нов повод , без даже да погеждам към зъбатото добиче - "е що не я изкара поне да я видим?" , се изумява един от зяпачите "Нямам време да се занимавам с плевели" процеждам аз през зъби , при което съседите прихват , без да крият облекчението си , а аз опитвам всичко възможно да хвана още поне една едра платика в оставащите 45 минути , ама нъцки - нея я хваща съседът от ляво с фидера.
Кантар. Тапата дава 9.3 кг. Ние сме втори с 8.3 ( Доминик едва ли има повече от 1-1.2 кг) Съседите отляво , които ме притесняваха доста , теглят 6.3 кила.. ( не си спомням точните грамове , пък и нямат значение). Голямата изненада идва от страна на Микаел и Лоран , които дават отговор на въпроса , кво щеше да стане , ако се бях заинатил да си чакам рибата на късо? - те са направили точно това , и са последни в сектора с 3.7... :roll:
Класираме се 8-ми от 35 отбора , прибираме утешителен плик , ама тва състезание няма да го забравим скоро...
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
shaman
Мнения: 3336
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:49
Риболов: Спининг, муха и от скоро кльонк с каяк :)
Местоположение: Русе
дал Браво: 204 пъти
получил Браво: 462 пъти
Обратна връзка:

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от shaman »

хм.. Какво става тук ?

2 седмици без състезание ????

:D
--------------
http://www.starividri.org
miro253
Мнения: 205
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:07
Риболов: в България
Местоположение: София
дал Браво: 25 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от miro253 »

shaman написа:хм.. Какво става тук ?

2 седмици без състезание ????

:D
Не е честно, нали?
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Нещата не стоят ...точно така. :wink:
След едно несериозно плувкаджийско състезанийце , на което се записах "по грешка" , и което протече точно обратно на внимателно проведената предния ден тренировка :roll: :lol: , реших че за него не си струва да се пише - чакаше се сериозен двудневен турнир , на добре отработен водоем , и имаше вероятност за читав репортаж. 8)
Комбинация от ужасно скапване на времето , тотално неочаквано поведение от страна на рибите , и непозната тактика от страна на съперниците - има похвати във фидер риболова , които са ми чужди като сръбска музика :? , доведе до пълен провал и в двата манша , и не ми идва никакво желание да се опитам да разкажа квото и да било.. Най-тъпото , тва е че след две седмици имам турнир на Трета дивизия там , и в светлината на последните събития , нямам никаква представа как да подходя , нито имам възможност за тренировки дотогава...
Те тва е. :|
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Получавам (заслужени ) упреци , че съм позанемарил репортажите . Има такова нещо.. ама не сяко състезание си заслужава да се пише за него - примерно: записвам се на щекарско турнирче , съблазнен от шанса да половя с близалка на течение. Провеждам тренировка , която показва че има наличен читав скимър , и че за избягването на пълчищата дребосък , се иска едра стръв на голяма кука. И че на рибата тотално и е през аналния плавник колко е дебел повода. Тва - в събота. Щото в неделя всички освен мен ловят с поводи 0.07 , куки ном. 22 , и храна с 80% съдържание на глина :o ...налага се да избивам капото с ловене на уклей на повърхността (на 11 и половина!!) , и се класирам 32-и от 42 състезатели... :lol:
Не ми се пишеше и за двете квалификационни състезания за купата Матрикс , проведени на 28 и 29 април , обаче за тях все пак се налага да се каже нещичко , щото без да се гледа първия филм , не винаги се оценяват някои моменти от продължението. Примерно , такива сцени:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

И така , накратко: събота - тегля тапа в уж рибен сектор.

Изображение

Тренировката показва чудовищни кoличества риба , с ужасяващ превес на ситнеж с размера на трамваен билет , с който успях да се справя с помощта на яки ченгели , пет бели червея , и много къси поводи. За състезанието съм омесил една термоядрена захранка , се едно съм тръгнал за шарани в Испания , а на идеята на организаторите да разрешат фуил , не се изсмях с глас , единствено с усилие на волята , и от съображения за спазване на добрия тон. 8)

Изображение

Кво се получи ? - по съвършенно неразбираеми причини , рибата я нямаше никаква , а дребосъка се едно се беше изпарил - с изключение на няколко епизодични едри тави , всичко останало беше скимър от 80 - 200 грама. Няма да се спирам подробно на състезанието , но резултата е че съм предпоследен в сектора с 3.5 кг , като съседа ми е със 7.200 , като се оказа че е ловил с чиста глина без грам храна , в която е вкаврвал фуил и разнообразна жива стръв. :roll:
Все с тая стратегия се печели и генералното класиране. Местните бъркат няколко вида глина , баят им нещо , и ловят без храна в определени моменти , и сега кво да правя аз в неделя , че да избегна същия резутат (а именно , 27 или 28 от 32 :roll: :? ) ?

Неделя. Времето се е променило зверски , превалява , духа , и термометъра показва 10 градуса. Аз леко затъмнявам храната (на снимката изглежда по-жълта , не беше такава)

Изображение

Изображение

Рафаел , вчерашния победител в моя сектор , ми дава фуил , вкаpвам по малко , заедно с другата жива стръв. Кълве ми , рибата е по-скоро дребна , но правя някакъв ритъм. Обаче и фитките с вятъра са безбройни , и на тая ситуация - ловене на дребна риба , в плитка вода , в силен вятър , още не съм и намерил решение. Когато рибите ми са около десет , съседа вади платика от близо кило. Почвам да кълцам торен , и да опитвам да ловя на него - нъцки. Кълве единствено и само на вердевас. Връщам се нa "бързия " риболов на дребосък , след малко съседа вади втора , ма тоя път от кило и половина :roll: - аз пак опитвам с торния , губя ценно време , не хващам нищо...тая работа с опитите да намеря едра риба я повтарям през целия манш , на всеки 15 минути , което дава като резултат единствено загубата на ценнo време - приключвам с 35 риби ( от 568 кълванета :lol: ) , и 4.920 , с което съм 25-и от 32....Правех 6 кила без проблем ако не си бях губил времето да търся бонус. И около 15 кила , ако си бях реализирал кълванетата...

И сега кво правим? Следва първенството на Трета Дивизия на регионите Bretagne и Pays de la Loire , която събира 28-те тарикати (27 и аз) , минали през цедката на съответните Регионални първенства , и е вратата към 2-ра Дивизия , където ще се бият "отличниците" от третодивизионните турнири. И аз нямам никаква идея , стратегия или план за атака. :?
Всички най-добри резултати бяха направени с тоя номер с глината , за който аз не знам абсолютно нищо , поне разбрах че без фуил номера няма да мине. В четвъртък , два дни преди първия манш , успявам да намеря няколко часа за една последна тренировка , с бедна , "зимна "храна , без всякаква глина - що да се опитвам да откривам топлата вода по време на турнир? , тропосвам се на средата на произволно избран сектор , няма жива душа , правя две петна - 22 и 50 метра , и почвам да вадя скимър след скимър. Набива се на очи че:
1. Няма едра риба
2 Тотално отсъства гадния ситнеж , рибата е калибрована около стоте грама.

В тоя момент се задава Микаел, който е тренирал в сряда , и е хванал... 6 риби за 5 часа! Остава втрещен от ритъма на кълване , те са били 6 човека , и всички без тапата са с ужасно нисък улов. Хващаме се да обсъждаме кое как и къде , сверяваме си часовниците , и не знам как , става въпрос за проклетата глина. "Terre de Somme" , ми съобщава спокойно Микаел. "Добавяш Литу , и си я тъпчеш в кошницата като нормална захранка , фасулска работа"
Без коментар...

И така , стигаме до Терминатор-2 :D - Трета Дивизия , събота.

Изображение



Сектора е от седем човека , между които има такива , които не познавам , затова засега няма да ги мисля. Обаче вляво в сектора са Себ и Фабрис - стари дружки и съперници , а съседа вдясно е Макс - регионалния шампион..както се казваше някъде , "обкръжен съм от приятели , които все по-тясно свиват обръча" :twisted: ... щото с такива приятели не ти трябват врагове - за секунда да им обърнеш гръб , и усещаш остро пробождане в областта на бъбреците - и докато се свличаш на земята с изненадана гримаса , те се отдалечават спокойно -"a gentleman will walk but never run" , 8) и "с оназ тиха усмивка" издълбават още една резка , на дръжката на любимата си наваха... :twisted: :lol:

Да оставим обаче лириката настрана - имам фуил , глина , изпънати пинки и бели , торни и кво ли още не:

Изображение

Сигнал за храна - съседа отляво храни около 22-24 метра. И аз така. Макс храни на 30 - 32. Те прекарват в тва увлекателно занимание десет минути. Аз - пет. 8)
Щото на петата минута оставям фидера на гребена , хващам друг , и правя второ петно на 52 метра.
"Аааа , хитрец такъв!"(Макс) :mrgreen:
Съдията отзад почва да се хили - в нашия регион съм добре известен с навика си да ловя далеч , на водоеми където от това няма никаква нужда. :oops: :lol:
Сигнал за старт , с втората кошница вадя ситна платичка , после втора..едни десет минути нещата уж вървят - после петното тотално увяхва. Когато изкарвам пет минути , и вадя вердеваса непипнат , почвам да усещам че нещо не е наред - ама хич. Оглеждам сектора - тапата вдясно вади някакви редки риби , останалите си чоплят носа. Опитвам това-онова , обаче окло 35 минути след старта , ми става ясно че ако рибата влезе на късото , няма да е веднага , и влизам навътре. Минават десет минути без особен резултат , обаче аз не се отказвам , и постепенно почва да кълве , като хващам и една -две риби от порядъкa на 250-300 грама. Това ме обнадеждава , и решавам да заложа всичко на тази дистанция и да изоставя късото - независимо от това , че вятъра започва да се усилва. С усилването на вятъра се случват няколо неща - първо , започва да кълве значително повече. Второ , започвам да правя просто кошмарно количество фитки. :evil:
( 52 метра. Дълбочина метър и половина. Ситна риба.(която не близва нищо , освен вердевас. И не кълве на кука над 16-ти номер. За предпочитане - на повод 0.10) Плетеняк , издут на дъга...Фиткафиткафиткафиткааааа!!!!!!!!! :evil: :evil: :evil: )
Трето , xващам първата платика от близо кило. 8)

От предпазливата нагласа , която имах преди турнира , не е останал и помен - сега съм наточил такива зъби , че не смея да се усмихна , да не ми поискат разрешително за оръжие . :twisted:
И на всичко отгоре , глината с фуила работи , ама РАБОТИ - страхотия. Бухам храна , пинки , кълцам торни , бели , червени и зелени , обаче щом кълването се разреди , две кошници с глина светкавично оживяват петното. Единственото нещо , което ми трови живота , са безкрайните фитки. Вятъра вече си духа много яко , когато аз се спирам , поглеждам се отстрани , оценявам обекта на наблюдение като пълно магаре , и оставям фидера на стойката.
Като имаш Федерация , която все още не се е сетила да забрани фиксираните монтажи , и имаш фидер с фиксиран патерностер , що се мъчиш с тоя измислен монтаж бе , говедо такова?!? :evil: :lol:
Минавам на правилния монтаж , и сега имам решително кълване - и как няма да е решително , като е втора платика от кило? Не знам дали Провидението ще ми прости идиотската грешка с монтажа , още повече че тапата има една платика от близо две кила , а Макс не спира да вади риба (сега рибата е влязла на късо) - аз продължавам на моята дистанция , вадя още една читава платика , и макар че продължавам да правя доста фитки (все някой ден ще го реша тоя ребус с ловенетo в силен вятър на плитко , на ситна риба!) , приключвам с едни 7.100 , които се оказват достатъчни: Макс става втори с 6.300
, тапата е трети с 6.130 , и има още един с 6 и нещо. Щастлив съм като прасенце в локва: сега и аз вече знам как се лови с проклетата глина на тоя водоем , така че за неделния манш няма да играя с един коз по-малко от другите. :twisted:

( За неделята ще пиша след два-три дни тази вечер е късно , а утре и в сряда ме няма. :oops: )
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Добър вечер на всички. И така , след съботния манш съм готов да атакувам неделята с една точка , и второ място във временното клаcиране - кога е най-зле , така да е 8) :twisted:
Сега ми трябва максимум достоверно инфо за сектора , в който съм се паднал за неделя - най-вече , дистанцията.
-Никоооо!!!!! (Нико беше съдия и рънър в сектор "X" в събота) - идва ухулен до уши , и без да съм му задал никакъв въпрос , ми съобщава : "30 метра!"
:lol: :lol:
И сега глей кво става: от "моето" място е спечелен сектора. От тапата (вляво) ме делят почти 20 метра , щото има дървета , които не позволяват да сме по-близо. Рибата е била по-дребна - сектор без бонуси , печели се с 4.5 кг.
Имам дистанцията , читаво място , имам глина с фуил (основния коз!)...сега да видим съседите. Тапа вляво: Клод. Клод е последен в сектора си в събота , с нещо като 600 или 800 грама , при улов от над 5 кила от двете страни. Добре 8)
Отдясно - Тери , бивш регионален шампион. Зле класиран в събота - тва не е неговия риболов - всъщност , освен мен , в целия сектор няма човек с по-малко от 3-4 точки от първия манш. Кво повече може да иска човек? Кво би могло да се прецака в тая идилия?
(Ох , ох ..ох... :lol: )

Като стана дума за идилия - чакайте да щракна пейзажа преди да е станало късно:

Изображение

Изображение

Монтирам три фидера - фиксиран патерностер , подвижен монтаж с къс повод , подвижен монтаж с дълъг повод. Разнообразни по твърдост върхове , в случай че вземе да духне нещо . Проверявам дълбочината , сектора е доста по-дълбок от вчерашния (от всички останали , всъщност) , а водата е значително по-бистра. (Забележка : секторите са разположени по целия язовир , доста далеч един от друг. В смисъл , на по 3-4 километра)

Докато аз се готвя , доувлажнявам храни , меря дистанции , и т. н , времето , както се очакваше , се сговнява сериозно:

Изображение

Свири се храна. Вкарвам няколко кошници с чиста захранка , още една-две с пинки и изпънат бял , и накрая - една-две с глина с фуил. Свирят старт , стартирам с презамятане през две минути - две кошници с храна , една с глина. На второто мятане вадя първия скимър , втория се откачва , третата риба е...

Изображение

...с дължина около 6 сантиметра , и кука нагълтана до петия от тях. :lol: Режа повода , мятам бодливата гад в живарника , презамятам - второ бибанче. Трето. Четвърто :roll: ...е , добре де - вадя и платички. По една на всеки пет бибанчета. Вятърът междувременно се е усилил сериозно , и стария проблем отново излиза на дневен ред: не си виждам кълванетата с никакъв връх и никакъв монтаж. Кълванетата на скимърите , иска да кажа. Бибаните нагълтват , и си ги вадя без проблем.. 35-40 минути след стaрта имам едни...не знам..18 риби? 20? - от които 12 или 13 са бибанчета. :shock: :roll:
Хората скубят скимъри , особено в десния край на сектора , който е бил слаб вчера , само ние в левия край , най-вече Клод , аз и Тери , не хващаме нищо. Кво се случва? Щото аз не вярвам в случайности , тва "ми падна ми се място , пълно с бибанчета" , няма как да стане. И така: тая напаст налита на три неща - кълцан торен , облак от глина , и разбира се , ФУИЛ. И аз бях вкарал на петното си две от трите. :?
Голям майтап - само в бистрата вода на този сектор имам бибанчета , и храненето с глина и фуил , толкова успешно в другите сектори , се оказва зверска мотика в този! Кво правим сега? Първо: на секундата спирам глината с фуила :evil:
Второ : минавам на чиста храна , с добавка на живи пинки. Идеята е те да излизат от кошницата докато тя пoтъва , и да дръпнат рибата от средния слой към дъното. Тука съм изправен пред следната дилема: къде да вкарам храната с пинките? На същата дистанция , или да скъся с един-два метра? Решавам да не променям дистанцията - нещо , което впоследствие оцених като капитална грешка. :oops:
Налага се да храня поне половин час по новата рецепта , за да започне да ми кълве друга риба освен бодливите гадинки. Това че на петното ми се е завъртяла друга риба , го разбирам по...косвени признаци. :wink:
Изсмукан вердевас , имам предвид (щото рибата кълвe само на него) - в живарника не влиза нищо , времето безмислостно тече , и аз усещам как ще оплескам тотално нещата , и ще съсипя едно доста читаво място. :oops: За капак , Клод почва да вади риба...
Почва голямо баене - удължавам повода , почвам да вкарвам и жив бял червей , сега започват малко по-видими индикации , които стават съвсем отчетливи когато минавам на повод 0.10 и кука 18-ти номер. Не че хващам кой знае колко риба , но кълве по-ясно. Хм. Енергично кълване , никаква реализация? Kопирам същата кука , дължина и дебелина на повода на фидера с фиксирания патерностер , и сменям леката кошница с такава от 30 грама. А сега дърпайте все така рязкo , аз ще ви кажа на вас... :twisted:
И действително , комбинацията от тежка кошница и фиксиран монтаж доведе до самозасичане на рибите , и в продължение на 15 минути нещата вървяха просто отлично - после започнаха тотално невъзможни за засичане индикации - на петното ми бяха дошли ситни бабки. Оттук кошмара беше вече пълен - макар че тая нова чума кълвеше на пинки и бял червей , не искаше къс повод (обичайното решение ) и aз се видях в чудо - сега имах риба на петното , обаче силният вятър , дългия повод и корема , образуван от влакното просто правеха засичането невъзможно. Разбих се да отпускам върха по стойката , да оставям влакното едва ли не да виси - не и не! До края остава един час. Аз имам две шепи бибанчета , и няколко скимъра - съмнявам се да имам кило риба. :oops: :cry: :evil:
Клод има няколко прилични скимъра , вдясно се вади риба....Кво още не съм опитал? С отпускане на влакното не става? - ми дай да го натегнем! :lol: Мятам , кошницата (сега е 20 грама) стига до дъното , аз придърпвам фидера - този с най-твърдия връх , назад , почти докато кошницата тръгне да приплъзва. Влакното е обтегнато като струна , монтажът е подвижен , следва къс тласък от другия край (даже не съм подпрял фидера на стойката) , и с късо движение засичам рибата ... Я , деа? Презамятам. Опъвам. Тласък. Скимър. 8)
Три. Пет. Седем... :twisted:

Идва ми да скоча от платформата и да заподскачам по брега като ненормален , обаче зад мен се е събрала група зрители - сега в силния вятър аз съм единственийе който вади риба. Риба след риба , ако трябва да сме точни. 8)
Не съм сигурен дали това , което правя е риболов на фидер , или някаква форма на спининг :mrgreen: - обаче как работи , не е истина. На всичко отгоре , сега всичко работи , и всичко привлича рибата - включително глината с фуила. :roll:
Което ме навежда на мисълта , че грешката не беше да се вкара глина с фуил - не трябваше да я вкаравам от самото начало , а да изчакам скимъра да се събере , и чак тогава...Остават пет минути , когато комбинацията от дълъг повод и силен вятър най-после дава очаквания резултат - вадя топка влано , омотано около кошницата , и този фидер излиза от строя. Голяма работа , аз съм намерил решение на най-нерешимия проблем! :twisted: Мятам (с патерностера) , натягам влакното....нъцки. Номера работи само с подвижен монтаж! Оставям фидера на стойката - остават малко повече от пет минути , грабвам третия , този с късия повод и най-тънкия връх. Мятам. Тцъ-тцъ-тцъ...номера не минава с мек връх.. Правя две фитки , и свирят края.

Сега остава да видим колко съм я оплескал. Да ви кажа: първите трима вземат медали. За тая работа ми трябва клаисране до трето място. Класираните до 7° място включително се класират за Втора Дивизия - за тая работа ми стигаха 4 точки. От 8° до 11° място оставаш в Трета за догодина , и не ти се налага да започваш наново от Регионалното първенство - за тая работа ми трябваха 5 точки. Аз се класирам 6-ти (от 7! :oops: :oops: :oops: ) , с 280 грама зад петия - три риби... тези , които не хванах за последните десет минути.
Така че наесен ме чака Регионално първенство.
А тоя уикeнд ме чака...бой. :mrgreen:
Много бой...
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Откъде да започна...как се прави сериозен турнир? Ако искаме да привлечем големите имена , да докараме хора от всички краища на Франция (в случая) , да организираме състезание , за което хората да се записват шест месеца предварително , а закъснелите да си хапят лактите? Просто е като зрял фасул : слага се на масата СЕРИОЗЕН НАГРАДЕН ФОНД.
Баси колко е трудно да се разбере , че маймуни с трици не се ловят... :lol:
Е , най-силния клуб в нашия департаент , "Кашалотите" , няма нужда от съветти на тая тема , те прекрасно знаят как се прави - само че...
Само че тука не е Англия. :wink:
Наградния фонд , съответно , няма да дойде от касата на Престън , Дренан или Дайва. Идеята , че индустрията има най-голяма далавера от развитието на състезателния риболов , и че спорта и бизнеса са едно цяло , си остава нещо толкова английско като лошото време и чая с мляко. Тук пече слънце , пием червено вино , и наградния фонд се набира от таксата за участие : двеста евро на отбор :shock: :shock: :roll:
Аз не бях много ентусиазиран - знае се какви майстори , шампиони и фидерни величия щяха да дойдат , знае се и какви са нашите резултати на река Мен :oops: (особено тези на Доминик) , обаче той кипеше от ентусиазъм и хъс , така че му позволих да ме навие - леле що бой щяхме да ядем...пак :mrgreen:


Състезанието е в рядък по рода си формат - играе се по двойки , два дни , като всеки се пада в различен сектор - адски интересна схема , с много интрига. Особено като се има предвид че секторите са от по 18-19 човека , и са коренно различни - в действителност , те даже не са точно на една и съща река - река Мен е образувана от сливането на реките Майен и Сарт , и секторите хващат Сарт (2 сектора) , участъка , където реките се сливат , и самата река Мен. Различна дълбочина , сила на течението , прозрачност , дистанция , вид и размер на рибите...абсолютен кошмар от стратегическа гледна точка. Идеалния турнир. 8)

https://www.google.fr/maps/@47.492653,- ... a=!3m1!1e3

Доминик се пада в сектор А , при тва , тапа. :?
Ох , ох... тва е сектор , където се лови на дистанция , търси се едра платика , и където Доминик е рядко безпомощен - виждал съм го да се капотира в тоя сектор.. почвам отсега да си представя оправданията след турнира - "имах закачка" , "на петното ми имаше сом" , "духаше вятър"... :lol:
Махвам с ръка - имам си собствени проблеми : тегля сектор Б , ма баш по средата (Б9) - в тоя сектор местата са от 1 до 7 , с огромно предимство на 3 , 4 и 5 , местата до моста , където е двойно по-дълбоко , и се вадят яките тави. Останалите ще ловим скимъри. Оценката ми е , че ако изиграя възможно най-добре картите си , няма как да бия никой от играчите вляво от мен , тоест , не мога да се класирам по-добре от 9-ти. :cry:
Само че имам девет човека отдясно ,между които няма случайни хора , така че се концентрирам върху задачата да бия съседа отдясно. Тоя тип ми беше съсед на финала Матрикс миналата година , и ме размаза с двойна разлика в килограмите , така че моята задача днес е да си го върна - ако ще да съм предпсоследен. :twisted: :lol:

Изображение

Обичам я тая река. Тука няма лайт пръчки , няма кошнички от двайсе грама , няма тън-мън - истински речен фидер риболов:

Изображение

Изображение

Стартираме - аз ловя на 45 метра , по-далеч от съседите си , които са избрали да ловят на около 30 метра. Направил съм идеалната храна - поне храната за тая река вече съм я докарал до пълно съвършенство - едра , но не лепкава , цветът се подбира спрямо цвета на водата:

Изображение

В храната се добавят удавени пинки , изпънат бял , и торен червей , като в началото вкарвам по малко стръв - много силно съм се парил точно в тоя сектор с вкарване на много стръв от самото начало. Не съм взел фуил , независимо че е разрешен - да вземеш фуил за състезание на река Мен ми звучи като да вземеш жена си на екскурзия в Тайланд :mrgreen:

Старт - първо мятане , първа риба. Рибата е ситен скимър , около и под сто грама , инфото е че няма нищо друго и в сектора ще се печели и губи с такава риба. Второ мятане , втори скимър. Фиксирания патерностер ги сече идеално , почвам да влизам в ритъм , когато съседът засича нещо яко , и след две минути вкарва в кепа платика от близо две кила. Ей , алооооуууу!!! :evil: Ти не разбра ли че тук ще се лови дребна риба бе? :lol: :lol: Разкарвам патерностера , минавам на подвижен монтаж , удължавам повода , и почвам сериозно да товаря жива стpъв , като засилвам процента на кълцания червей. Скимърите ми наедряват без улов на едра риба ,през целия първи час. После зашивам платика от около 700 грама , съседът има две или три от по 500-600..

Изображение

Пo едно време минава рънъра да ми каже , че на "силните" места около моста , риболовът е слаб , и че няма уловена едра риба. :o Я пак? И кво прави Гуенаел , който се е паднал на екстра място? "Ми , лови дребни риби , и няма кой знае какъвв ритъм.." Точно като по команда , върхът трепва , аз засичам и от другия край следва сърдито тропване с юмрук по масата - две минути по-късно в кепа влизат две хиляди точки под формата на крайно недовола платика 8)
Ма не чак толкова недоволна , колкото съседа отдясно , да речем. :lol: :lol: Някъде в тоя момент , аз отстрелвам монтажа , и както се оказа впоследствие , съм бил счупил и върха. Тва беше най-хубавото нещо , което можеше да ми се случи , щото ме накара да гепя друг фидер от стойката , който пък беше монтиран с много твърд връх и къс повод. Тая комбинация налагаше едра кука - в случая , Drennan carbon feeder ном.12 . Дотук вече бях уточнил , че рибата тотално отказва едра стърв - два или три бели , или торен (на него кълвеше само дребосък) , и стръвта беше или вердевас , или пинки , или комбинация от двете. Три пинки на ченгела , и зашивам - ама светкавично! , приличен скимър , следван от още един. Няколко замятания с тоя монтаж ясно показаха че:

1. Комбинацията от едра кука с три или четири пинки е правилната стръв.
2 Късия повод (50 см.) води до кълване три пъти по-бързо , сигурен признак че рибата се забива да яде директно в кошницата , обаче фитките са прекалено много - явно не и давам време да лапне куката както трябва.

Оттук скъсявам дългия (ок. 1.50) повод на другия фидер до около 70-80 сантиметра , и откривам топлата вода - сега влизам в страшен ритъм , рибата наедрява , имам още една платика от близо кило, и започвам да вкарвам сериозни дози жива стръв , щото остава един час , а стръв имам да нахраня малко китайско село. Остават 4 или 5 минути , когато върхът леко трепва , засичам , и фидера зловещо се превива , ама до средата. :o
Часовникът ми не е точно в час с този на съдията..ами ако са три минути? И как , деа , не чух сигнала че остават 5 минути? :roll:
Напъвам яко рибата , която се приближава убийствено бавно - очевидно е много едра , остават две минути...и тя се откачва на пет метра от брега. :evil: :evil: :evil: :evil:
Тегля няколко благословии , обръщам се - съдията е зад мен , свивам рамене "Колко остава до края?"

-Ми , един час.

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Ъъъъ... я пак?!? Ааааааа...Аааа???? £µ%*¤+@§!!! :x :x
Ма вярно бяхме почнали в един часа , а не в дванайсе бе , куха лейко такава! Тъъъъпооооооо копелеeeee!!!! И ми остава един час? И съм вкарал толкова жива стpъв за последния час , че сега почти нямам? :lol: Е , имам жив бял червей де.. както и идеалния монтаж , и приличен ритъм...да , тая платика щеше да ми излезе скъпо , ама още не са свирили края - дава се команда "на нож!" :twisted: , и за оставащия час докарвам цифрата до

Изображение

Оценявам улова си на около 8 кила , с тайната надежда да бъркам , и да са 9. И ще видим колко места ще ме свали надолу оная платика...
"Дашните" места около моста дават между 8 и 10 кила , аз вадя живарника и слагам на кантара 12.920. :o 8)
Никой отляво не ме е бил. Съседът отдясно е с 10 и нещо ( :wink: ), обаче две места по-надясно има някакъв младж от елита на френския фидер , който е успял от уж адски калпаво място да извади над 19 кила , без да разбере че пред него не трябва да има едра риба - половината му yлов се състои от 4 или 5 огромни платики.
Оттам до края няма улов от над десет кила. Аз съм... ВТОРИ ?!? :shock: :D
И с успокоението , че и да си бях извадил онатя платика , пак щях да съм втори (междувременно новината за моята "дребна разсеяност" е обиколила целия сектор :lol: )

Е сега Доминик като ми сервира едни 19 точки...в тоя момент телефона звъни. "Колко?" пита Доминик - "Втори , а ти?"

...Доминик е ШЕСТИ... :shock: :shock: :shock: :shock: - по някакъв начин е успял да направи най-добрия си резултат на тая река , и вечерта в ресторанта пада голям смях . Щото утре имаме кофти тираж и двамата , и вероятно ще се спуснем на...обичайното за нас място в класацията , което пък , като си тръгнал да се бориш с майстори , шампиони и звезди на фидера , си е в реда на нещата. Обаче временното класиране няма да го забравим скоро...

Изображение

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

..to be continued..
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Ще прощавате за прекъсването - то не се дължи на опит за излишна театралност - напоследък ми се налага да пътувам по работа , и се прибирам само за уикенда. И такааа....

В ресторанта вечерта кипи оживено обсъждане на резултатите , коментират се техники и дистанции , и с хора от нашия кръг (и ниво) , избистряме нещата , с цел да не се провалим с гръм и трясък в неделя. Нещата не са обнадеждаващи - аз съм изтеглил D13 , а Доминик - C4 , и двете места са много лоши , в лоши сектори. :?
Особено моят сектор , който има две рязко различаващи се под-зони , в които резултатите са драстично различни. Отивам да се консултирам с младия талант Валентин Льофевр , който е имал нещастието да се падне на D14 , и е с мало над три кила , и 16-ти (!!!) в сектора. :shock:
Цитирам:
"Въобще не си в лайната..."
:lol: :lol: :lol:
Едно нещо става ясно , и то е че в моя сектор е било абсолютно задължтелно да се лови на дистанция - всички , направили грешката да ловят на 50-55 метра са настъпали жестоки мотики.

Хммм... риба може да не хвана , ама ще се позабавлявам малко :twisted: ...приготвям сериозна артилерия:

Изображение

Изображение

Разбира се , слабо съм запознат с тоя участък от реката - тва ми е второ състезание в тая зона за пет години , така че не пропускам и аз да направя някоя и друга грешчица.... :wink:
Първо , решавам да заложа на решително най-добрия монтаж от събота , и разкарвам всички фиксирани патерностери , монтажи със стопер над кошницата , и други такива. Второ , приготвям точно същата храна. Само че не съм на същата река....

Изображение

(С ном. 1 съм отбелязал мястото си от събота. N°2 , разбира се , е от неделя. Мътната , малка река , е Майен , която се слива с бистрата Сарт - разликата в цвета ясно се вижда , и в резултат се ражда река Мен)

Водата е три пъти по-бистра и два пъти по-плитка , течението е малко по-силно. Клипсовам всички пръчки на 64 метра , и решавам че ще влизам по-навътре ако рибата го поиска или съседите ме задължат. Отляво имам някакъв белгиец , а вдясно е все същия съсед от събота , който лови на 60 метра , налага му се да става прав за да метне дотам , и не секи път си стига до клипса.. :)

Изображение

Стартираме. Всички прекрасно знаем , че сме в дълбоки ла.на. Вчерашния активен риболов тука няма и да го сънуваме , и действително , минават 15 минути докато отбележа кълване , и резултата е бабушка от сто грама. Тишина...Около половин час по късно , съседът отдясно вади платика от почти две кила - основния обект в тая част на реката са именно дъртите тави , и след малко белгиеца kепчосва някакво животно , което трябва да е създадено в лаборатория , с помощта на кръв , извадена от застинал в кехлибар комар 8) ...НЯМА такива платики! :shock: :shock:
Аз към тоя момент съм минал на мощна сопа , с която мятам без проблем или особено усилие кошница от 80 грама - тва с идеята да се обездвижи монтажа на дъното , обаче хвърлям един поглед към комшията , и установявам че лови с кошница от тези горе вляво , които май не се произвеждат в грамаж над 50 грама...ХММММ!!! Дали пък нещата не стоят другояче? Представете си: храната се отнася надолу по течението , задържа се в някаква трапчинка , плитка яма , ими камъни по дъното , и рибата се завърта само там. Аз лежа два метра по-нагоре с тежката кошница..

Минавам на въпросната кошница , и след две минути закачам риба , която трябва да е малко под кило , и се откача на пет метра от брега. :evil: Повторно мятане , и в кепа влиза платика от около килце. :)
Комшията вади скимър , вляво хората бъркат с кепове - те са извън "мъртвата зона". При нас след всяка риба има двайсе минути пауза - рибата не се влияе от храната въобще , през петното минават случайни риби , коментираме си ние със съседа. Пълня кошницата с бял Трасикс , тя пада на дъното , и в същата секунда върхът се свива : платика от две кила! Обаче след тва минават двайсе минути , докато хвана още една баба , и нещата пак замират. Два часа преди края съм със 6 риби : две баби , един скимър , и три платики . Оценявам улова си на около 4.5 кила , и вече тотално не кълве. Минават още 15 минути , рибата е изчезнала тотално , вече даже и вляво нещата са замрели...

1.45 h до края. ..

Независимо от вятъра , който не спря да духа през целия ден , аз минавам три метра зад петното- пет минути , нищо. Щипка Литу , следва остро , късо , енергично кълване , за част от секундата фидера се свива , , после провисва.. рибата очевидно беше едра , и предполагам че повода е скъсан , ама не - банално се е откачила. :roll:
Всички риби до момента бяха закачени за ръба на устата , и ми е ясно , че тая раборта се лекува с дълъг повод. Само че моя и без това е малко над един метър , и на 64 , ( а сега вече - на 67 метра ), нямам намерение да пробвам с по-дълъг. Кълцам торни , кълцам бели , вкарвам разни бои , и след десет минути правя втора фитка - рибата просто не ще да яде , завърта се на петното и си бие шута..

50 минути до края...
Свивам рамене - е нали щяхме да се забавляваме? - и минавам на 70 метра. Минават няколко минути , и пак правя фитка. Не е зле! На никой не му кълве. Никой от съседите не се опитва да мине на моята дистанция. Само аз имам някакви индикации , всяка риба може да е екземпляр от две кила , който обръща класирането с главата надолу , и аз вече правя..ТРЕТA фитка? :evil: :x
Ко викаш , Иване , не ти трябва патерностер? Естествено , не тръгвам да сменям монтажа - рибата е толкова рядка , че съм се вкопчил като удавник за сламка в монтажа , който работи : просто няма достатъчно активност , за да се налучка правината техника с експерименти. Правя ЧЕТВЪРТA фитка..

Остават десет минути , когато у мен вече се е зародило , и расте с ужасна скорост убеждението , че не сме решили пъзела изобщо. Въобще не е вярно , че рибата е епизодична - тя е на петното от самото начало , само че не иска изобщо храна , и бяга от нея. Дали имаше нужда да се лови с черна храна , чиста глина , или чиста жива стръв , не знам - обаче ми е ясно , че не изкарах и половината от това , коетo даваше тиража. Както казах , остават десет минути - минавам на повод 0.12 - пълен абсурд в тоя сектор , и кука ном. 16 или 18 - ДА , следва ново кълване , ама ВЕДНАГА! - рибата си е там , разбира се - и пак не успявам да я засека. Свирят края , без да съм успял да хвана риба след края на третия час... :?

Идва кантара - кво ви казах за сектора? От номер 1 до номер 13 , съм бил само един състезател - има един резултат от 21 кг , два от по 10 кг , и надолу - 8 , два по 6..
Аз тегля 4.450 , ПАК бия съседа :twisted: ( тоя пич с кво нетърпение ме чака да отида в Нормандия , не ми се мисли :mrgreen: ) - вдясно от мен , от 14 до 18 позиция , само един ме бие (тапата вдясно) , отвял съм включително един бивш национал , и се класирам 11-ти . Доминик тоя път не ме разочарова - верен на славата си , храбрия ми съотборник се класира последен в сектора си , и допринася за "уcпеха" на отбора с едни смазващи 19 точки. :lol:
И така , крайния ни резултат е 38 точки - дъното на класацията ни зове , гепваме по бира , и отиваме да разгледаме наградите , които няма да ни огреят:

Изображение


Започва връчването на наградите , като за да има драма и интрига , организатора започва отзад напред.
"37-и"...
НЕ сме ние! :lol: Баси как се успокоих...
"36-и...35-и...34-и...33-и"
Доминик ме поглежда и се усмихва , видимо успокоен - успяваме да прескочим последните седем отбора ..
"29-и"..не сме ние. :D
28-и , 27-и , 26-и - вече и аз се успокоявам - не ми е минавала през ум мисълта , че на форум от това ниво ще влезем между първите 25!
Сега вече заглеждам с интерес наградите - дотук раздават утешителните кофи с по няколко пакета захранка в тях , обаче остават три кофи..."Доминик"- ухилвам се аз - "усещаш ли как ще гушнем последната кофа , и отборът пред нас ще вземе първите два фидера?" :lol: :lol: Доминик се хили с двата си зъба , обаче организаторът казва вълшебното число 20 , и не сме ние! :o :lol:

"19!"- съобщава Алан със сериоззен тон , докато Жаки да Силва отива да вземе първите два фидера от редицата до стената - "един отбор , който вчера беше на стълбицата , и днес не случи с тиража. Отборът , в който играе един натурализиран французин от български произход , който още не се е научил да говори френски , ама ние си го разбираме..."

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

"Натурализираният французин" , заедно с Доминик , излиза да си вземе фидера.. 8)
19-ти? Предпоследен да беше се класирал моя съотборник , и щяхме да сме между първите 15 - леле що звезди , майстори и величия останаха зад нас , угpизения на съвестта щях да получа , ако имах такава.. :lol: :lol:

(..третия отбор е с 23 или 24 точки. Баси , двамата да бяхме ДЕСЕТИ в секторите си в неделя , и влизахме в първата петица. Първите са с нечовешкия резултат от 11 точки общо за двата дни :shock: - тва е тръпката на такива турнири , че можеш да видиш на живо такива главорези. Ще ходим ли догодина? Вие как мислите... )
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Миналата седмица се наложи да участвам в едно състезание , за което имах съмнения още преди да е запиша - обаче се налагаше. Водоемът е "привлекателен" като английска домакиня на средна възраст :mrgreen: - основната риба , тва са сомчетата с редки и трудни за ловене силвъри. Форматът "open" , от друга страна , силно намаля шaнса за добро представяне с фидер - кво търсиш там , Иване? , ще кажете вие... :roll:
Е - баш там ще се проведе тазгодишното Регионално първенство по фидер , и реших да се запиша все пак и да се опитам да уточня на място за кво става въпрос.

Събота.
Паркирам в сянката на удобно разположени дървета , и оглеждам водоема:
Изображение

Изображение

Бъркам храна за баби , тъмна и рехава , понеже стратегията ми е да ловя силвъра високо над дъното с дълъг повод. Монтирам стандартен подвижен монтаж , и почвам - първото кълване следва буквално след секунди , и ми дава известна представа за това , което ме чака:

Изображение

Дълбоко е поне 4 метра , и докато кошницата потъва , имам отчетливи индикации за кълване на пропадане - почвам да бая на монтажите , да удължавам поводи , опитвам с патерностер , обаче за моя изненада , удрям на камък: рибата НЕ ИСКА да чуе за дълъг повод , очевидно следва самата кошица , и кълве само на стръв , която е в непосредствена близост до нея. В тая ситуация решавам да видя кво мога да направя от към сомчета , които са доста едри - следват два часа отработване на монтажи , експерименти с куки , и за най-добър монтаж беше обявен този с инлайн кошничка и повод дълъг към 25 см. Всичкия силвър беше уловен със същия монтаж , паралелно със сомчетата.

Изображение

Изводите от тренировката бяха че трябва да се мине цифрата от сто броя бодливи гадини , за да се стигнат едни 7-8 кила , и че това все пак ще бъде значително под улова на щеките..

Неделя.
Сутринта получавам от местен снабдител разкошна стръв , любимото лакомство на сомчетата:

Изображение

Изображение

Имам и едър руски вердевас , малко заспал и не особено червен , и който не свърши никаква работа , тва не е стръв за сомчета.

Изображение

Сергията е заредена с всичко необходимо , конкуренцията разпъва щеки от всички страни , ще се яде голям бой...

Изображение

Изображение

Стартираме - мястoто е два пъти по-плитко от вчерашното , което силно намалява успеха на рибоов на пропадане , ако евентуално се появеше някой заблуден скимър. Скъсил съм вчерашната дистанция от 24 на 20 метра , което ми причинява известен психологически дискомфорт , ма кво ли не прави човек в името на спорта... :mrgreen:
Сомчетата ме налазват от първата секунда , и започват изненадите:
1. Монтажът от вчера не работи.
2 сомчетата са два пъти(поне) по-ситни. 7-8 кила? - опитай пак...
3 Колкото и да звучи невероятно , и нехарактерно за тая гад , аз всъщност правя фитка след фитка. :roll:
Не се засича , гадината злояда , и туйто! :evil:

Естествено , хората със щеките си дърпат бодро сомче след сомче , така , около 4-5 на всяко едно от моите , а съседът от дясно , на всичко отгоре , и съвсем неспортсменски , успява да набара и скимъри , с което успя сериозно да раздразни доста хора. :lol:
Аз нямах нужда от неговите скимъри за пълно вбесяване - крайния резултат вече ми беше ясен , обаче сомчетата бяха пред мен , кълвяха практически веднага , и вече не беше въпрос как ще се класирам , а дали ще успея да реша пъзела - сега се състезавах само със себе си.. 100 сомчета? Хммм.... за първия половин час имах ПЕТ (!) :oops:
В края на първия час - 13...Дотук вече бях разбрал , че успешния монтаж от вчера , с инлайн кошница у плетеняк , не вървеше. Патерностера също не ме радваше , и към края на първия час бях стигнал до монтаж с малък пелет фидер и повод от 10 см , тва монтирано с монофил. Макар че ужасното количество фитки ( поне 4 на всяко хванато сомче !) ме принуждаваха на всеки десетина минути да опитвам с друг монтаж , всъщност този си беше най-добрия , и oт началото на втория час лових само с него.

Фитки , фитки , фитки...почвам да експериментирам с куки , имам периоди с десет сомчета от десет кълванета , след което правя - със същата кука и стръв , десет фитки поред , адски страннa работа.. :roll:
Край на втория час. По план: 40 сомчета. На брояча : 32...

Бавно - тва е риболов , който ми е практически непознат , с куп тънкости , които са ми неизвестни , започвам да му хващам цаката - усещам колко да отпусна върха , когато вятърът стихва , и колко да го натегна , когато духа , разбирам , че трябва да придърпам кошницата , ако нямам кълване до определен момент..Риболовът на сомчета всъщност е много по-близък до риболов на щека , отколкото на фидер - техниката преобладава над стратегията , а техника има много , и веднага се вижда , кой не е тренирал.. :oops: :lol:

Край на третия час.По план: 60 сомчета. На брояча: 50

Фитките просто ми късат нервите. Вероятно удължаване на повода с два сантиметра можеше да се окаже решаващо , обаче аз решавам да опитам с една кука , която не съм ползвал откак съм купил пакета. Производителят твърди , че от нея рибата се откачва в пъти по малко..

Изображение

Резултаттът надхвърля всичките ми очаквания! Не , не може да се каже , че фитките изчезнаха - обаче резултатът се подобри значително - започвам да наваксвам загубеното време , стигам цифрата сто половин час преди края 8) , и приключвам с..

Изображение

Ясно ми е че с тoва на Регионалното съм заникъде. Ще ми трябват 200-250 от тези "убавци":

Изображение

..но дотогава мисля да проведа някоя и друга тренировчица :wink: ..а на това състезание догодина ще ловя със щека. :lol: :lol:


(ПС - за моя най-голяма изненада , с моите 5 кила не съм последен в сектора - с трима души зад мен съм 7-и ..)
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

"Живот ли бе - да го опишеш ?"
Н. Вапцаров


:wink: 8)
Мда..след тренировката от миналата събота , чакам съботата с нетърпение , и точа лиги. :twisted:
Не ми идва наум друго толкова ярко доказателство за това колко несправедливо е устроен светът , от това че трябва да изчакаш пет РАБОТНИ дни за да стигнеш до ДВА почивни.. :lol: :lol:
Обаче безкрайните пет се изнизват , и пак сме на канала.

Изображение

Аз съм направил точно същата яркожълта термоядрена храна за едра риба , и съм монтирам три от петте пръчки с разнообразни пелет фидери:

Изображение

Късия повод , тва е ключът . 8)
Междувременно , забелязвам че нивото е спаднало съвсем наскоро , и без съмнение ще се вдигне пак , и ще ми намокри задните крака. Моите собствени :lol: , не тези на платформата. Така че вземам мерки :

Изображение

Ще забегна напред , и ще ви покажа как стояха нещата в края на турнира:

Изображение

Състезанието е елиминационно за Купата на Франция (фидер) , и е събрало 45 човека от елита на региона , от които сигурно аз съм единствения , който не е участвал в турнир на тоя канал.

Стартирам на 28 метра , с 5-6 големи кошници , като първите 20 минути ловя също с голяма кошница , за да вкарам много стръв. После минавам на по-дискретна хранилка , и почвам да ловя сомчета , докато чакам едрите тави да ми дойдат на гости.
*
Нъцки: сомчета , едри , но малобройни , с епизодични , СИТНИ скимъри... :roll: Съседа отляво май е единственият от сектора , който може да се похвали с едра платика , другите се чудим кво става - особено аз. Да видиш ти : сега късия повод не работи ИЗОБЩО (!!!) , и сомчетата гълтат така , че почвам да се притеснявам дали ще ми стигнат куките :shock: - а уж имам..

Изображение

:lol: :lol: :lol:
Риболовът върви тегаво , с дълги паузи , през които не липсват странни подръпвания и почуквания , които не се превръщат в кълване , после хващам някое сомче , и пак следва дълга пауза.. :roll:
Междувременно , над нас взеха да се събират едни облаци - от един месец гърми , трещи и вали всекидневно , работата стана тъмна и мрачна като клип на Tool :twisted: , затрещя , и турнира беше прекратен за половин час - следва десетминутен порой и гръмотевици , синьото небе блесва между облаците , и продължаваме - аз почвам яко да вкарвам разноообразни мътилки - до края не остава много време , и ако нещо ще се променя , сега е момента - завъртат се скимъри , хващам два или три поредни , и риболовът се отрязва тотално. Пак почват абсолютно невъзможни за засичане индикации - да се чудиш дали е кълване , или клончета се закачат по влакното , и в последния час не хващам нищо..Направо бях почнал да се чудя дали да не пробвам с един повод 0.10 , обаче не ми се вярваше тва да промени квото и да било.. :?
Кантара дава 2.230 , с което се класирам 27 от 45. И май не трябва да се оплаквам , щото има сектори , където третият е с кило и двеста..

Събирам багажа с философско равнодушие - рибата просто я нямаше , и нямаше кой знае кво да се прави - съседът с дъртата платика е с три кила , просто не ми стигна късмет да хвана една , е голяма работа...

Що въобще съм седнал да го описвам тва безсмислено състезание , от което нямаше кой знае кво да се научи , освен да се направи изводът че тренировките не винаги са полезни? Слушайте сега края на историята :wink:

Втори в крайното клaсиране , и първи в сектора си е Дедé , голям сладур , с който си имам лафа , и споделяме тактики. "Как лови , ДедЕ?"

Отговора е ошашавено разперване на ръце, въртене на очи , и едно "няма да повярвате!" , щото сме група от пет-шест човека..

"Не ми кълвеше , уж имах триба на петното , имаше индикации , обаче не хващах нищо , и тогава реших да изфиня минах на повод 0.08 и кука 22 (!!!) , метнах , и практически веднага последва мощно кълване - засичам , енергично , и поводът дава фира. Няма значение , рибата е дошла на петното! Повод 0.12 , кука номер 16 , и... седем минути чакане , без да пипне. Минавам пак на 0.08/22 , и следва ВЕДНАГА същото мощно къване! Засичам , и пак късам повода!

(ДедЕ е два метра , и един метър широк в раменете , нищо че гони 60-те - жестът , с който показва как е засякъл с повода 0.08 кара публиката да избухне в смях :mrgreen: :lol: )

- Вече всичко беше ясно - започнах да засичам много по-леко , и докрая на състезанието направих 8 кила"

Ааааа!? Ко викаш , Иване? Скимъра внезапно изчезва от петното , сякво кълване се отрязва като с нож , и само странни индикации загатват , че може да има нещо на петното? :oops: :lol: И как няма скимъра да си бие шута , като си захранил точно с квото трябва , точно където трябва , и са ти легнали на петното десет тави по две кила? Ма за кво са ти платики на петното , като ловиш с два номера по-дебело влакно , и четири номера по-голяма кука , от това което трябва...

Пaля колата , и по радиото почва "We are the champions" - е на тва у наше село му се вика удар под пояса.. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Петък , ранния следобед. Паркирам на брега на канала и оглеждам пейзажа.

Изображение

Пейзажа напълно ме задоволява. Духа свеж ветрец , който на моменти се засилва , но не чак толкова , че да рискувам да бъда клониран (т.е , да бъда цапнат по темето от откършен от най-близкото дърво клон :lol: ). Тука има два въпроса за уточняване , и затова съм тук : има ли смисъл да се търси платика , и ако не - как да се хванат възможно най-много сомчета. Правя три храни - светла за платика , червеникав фишмийл , и зелена храна за пъстърва (без майтап!) , пълна с някакви бляскави частици , които потъват във водата бавно и петното трябва да прилича на карнавала в Рио... :mrgreen:

Изображение

Изображение

Тренировката показа бързо , че сомчетата си остават най-разумния подход. Да , платики има - малко , но за сметка на това - не много големи. :wink:
Хваща се някоя баба и някой скимър под повърността с дълъг повод (два метра!) , но сомчетата са тлъсти и лакоми , и посветих последните два часа да търся най-ефективния монтаж. Тва се оказа пелет фидера с къс повод , и само с един бял червей нанизан по дължината на кука ном. 12.
Бях готов за събота... или поне така си мислех.

Събота. Турнирчето е скромно - 15 човека , почти всичките - местни. Тегля номер 10 , разпъвам панаира. Приготвил съм само жълтата храна , независимо че и другите работеха в петък.(особено зелената :roll: )
Почвам с дългия повод , с чести презамятания , което дава един едър уклей , скимъра го няма никакъв. Започвам да добавям яко жива стpъв , слизам долу с по-къс повод , няма никой...минавам на повод 0.10 , кука ном. 18 , и вердевас - с тва почвам да вадя редки сомчета - ама редки! В края на първия час , имам 7 риби , включително уклея и едно ситно скимърче. :?

В това време съседът отляво започва да вади по някое сомче - тоя отдясно е заложил твърдо на платиките , с дълъг повод , храна заредена с Литу , и не ще да лови сомчета.
Аз се опитвам да накарам вчерашния номер да работи , обаче удрям на камък , ама гранит , брато. Ба-залт! :evil: Кремък!!! Сомчетата сега...не искат да ядат бял червей?!? :shock: :lol:
Баси , налага се да ги ловя с тънкия повод , и на вердевас , при което до къде нагълтват няма да ви разправям...
И в същото време тоя отляво си вади сомчета едно след друго - час и половина след старта , трябва да има дсесет сомчета повече от мен...хмммм... Хм! Кво може да прави по-добре от мен? Лови по-близо? И кво от тва? Храната? Моята е трепач бе ей , алооуу! :twisted: 8)
Торен червей? Плясвам се по челото с такава сила , че почти падам от платформата , тръсвам глава да спрат да ми се въртят звездички пред очите :mrgreen: , и вадя кутията с торните - първо мятане : светкавично следва енергично кълване , и вадя поредното сомче , все така нагълтало до онова място. Откачвам го някакаси , повтарям операцията. Второ сомче , все така веднага , все така енергично. Тоя път , куката остава някъде зад панкреаса му , ма аз и без друго вече нямах нужда от тоя фидер. Аз потривам ръце като Ал Капоне , при новината , че правителството на САЩ въвежда сухия режим :twisted: , и свалям от гребена фидера с пелет фидера и късия повод. Парче торен червей на дъртия ченгел , тва пада на дъното , и докато поставям фидера на стойката , следва енергично кълване - с повода 0.16 сомчето излиза практически без да докосва водата , закачено е за ръба на устата , откачва се за част от секундата , червея още си стои на куката , презамятам , следва кълване...поглеждам комшията , тоя същия , отляво..

"...той беше мъртъв , само че още не го знаеше. Беше като човек , скочил от небостъргач - още не е стигнал асфалта долу - но вече е скочил"
Lee Child , Killing floor
8) :lol: :lol:

Хвърлям един поглед на часовника , и един на брояча , и решавам че до края на турнира мога да опитам да стигна до цифрата 70. Размера на сомчетата е приличен , 70 трябва да дадат едни 4.5 - 5 кг , което тук стига за влизане в тройката. И е бая по сигурно от гонене на платика , щото като гледам съседа отдясно , нито платика хваща , нито му спорят сомчетата.

Тая работа върви точно по план , почти до края - щото 40 минути преди края , съседа отляво , който беше изостанал със сомчетата , и потънал като Титаник , внезапно вади платика от кило и половина - ако не и по-едра. :evil: :lol:
Ей , алооуу!!! Ти не разбра ли че си скочил от небостъргача , и че си мъртъФФ бе? :roll: :lol:
И сега кво да правя аз , като нямам кьорава платика? Е , имам едно шаранче от 250 грама и едно скимърче от 150 , и двeтe хванати с пелет фидера , покрай сомчетата. С тва не компенсирам платиката , и не знам , колко повече сомчета имам от него..Гепвам фидера с дългия повод , и 15 минути се правя на луд с тънкия повод и вердеваса - няма бе! Няма платика на моето петно... изоставаш от графика , Иване , гледай си схемата - връщам се на сомчетата , и до края правя 64. Има слух , че тапата в моя сектор има три платики , и че в другия сектор Клод е набарал платиките яко и има няколко тави. Тва се оказва вярно - Клод печели с осем кила. Тапата в моя сектор тегли 4200. Търсача на платики отдясно е 1.600. Аз тегля 4.360 , и сега затаявам дъх - колко има тоя отляво с дъртата платика? Поглед към живарника - да , платиката е много яка - обаче е съпроводена от много скромна свита от сомчета..
3.650.

Печеля сектора , 2-и в крайното класиране. Плик. 8)
Кога е най-зле , така да е...
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Публикувай отговор

Обратно към “Състезания и турнири”