" Записки по френските състезания "

Организирате или искате да участвате в риболовно състезание, това е мястото, където може да разберете къде и кога има такива ;)
Публикувай отговор
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

outsider написа: :mrgreen: :mrgreen: - ще се мъча и правя на герой утре. :wink:
Почвам да подозирам известна пророческа дарба у себе си... 8)
В събота вечерта , гадната хрема се усложни , втресе ме юнашки , и цяла нощ ту се потих , ту траках със зъби...Обаче нямаше как - съотборника ми ме чакаше , и нямаше мърдане назад - грипави или здрави - ние се сътезаваме! :twisted: 8)
Доминик ме посрещна с голяма усмивка на червендалестата си физиономия , и още по-голяма носна кърпа в ръка - и той бил на същия хал. Баси отбора! :mrgreen:

Преди да ви опиша поредния епизод от нашето "житие и страдание" , кратък поглед върху водоема:

И така , езерцето Виé ( само се произнася с три букви - пише се Vihiers!..."ами , французи , сър" :lol: ) е водоем на който се провежда голяма част от състезанията в департамента. От стратегическа гледна точка е истински кошмар - в зависимост от сезона , времето , и разни други фактори които само рибата си знае , секторите , които са рибни , внезапно стават куци. Ама не куци , ами направо безкраки! За да е по-весело , освен обичайните баби и платики , тука още има "малки количества" :wink: шаран - до към двете кила , лин , и канални сомчета. Всички тези жУвотни се групирали на определени места , които се меняли от ден на ден , твърдеше разузнаването - "бабешко" място днес , може да е "сомско" утре...Въпроса за това каква храна да приготвяш , или ква стратегия да измисляш , просто не го коментирам. Естествено , местните , които ловят там през цялата година , познават местата ( и всяка риба ...поименно :? ) , и играят с много сериозно предимство.


Пада ни се "лагуната" - малко езеро в езерото , което се води "рибен" сектор. Дотук добре...
Изображение

Обаче сме на средата на сектора , и леко по-назад от съседите. Освен това , пред нас е голо като яйце ..
Изображение

...а пред комшиите отляво (тапа) се шири те това :

Изображение

По този въпрос всичкото инфо е единодушно : имаш ли водни лилии пред теб , имаш шанс за едра риба... И така : ние сме леко назад :!: , и за капак съотборника ми , който си е купил точно същата щека като мен , не се е усетил да поръча удължителя , и вместо на 11.50 , лови на 10.80. :? Естествено , няма да му правя сечено , и оставям удължителя в калъфа. :evil: Организатора ни каза , че до вчера в тоя сектор са излизали главно сомчета , така че да се гласим за тях , а от моя клуб (представени сме на състезанието с 4 отбора) ми натъртиха много сериозно , че "тук трябва да се лови възможно най-леко!" :mrgreen: :lol:

Правим стандартната храна - Етанг , Гардон ,terre de somme , ръгаме фуил , и стартираме.
Ми , сомчета. Ситни като попви лъжички , и злояди та няма накъде - разбих се да сменям пинки с веревас , него с торен , а бе на всичко кълве , и на всичко - еднакво злоядо.
В това време комшиите отдясно (сектора е от 6 отбора) влизат в ритъм... (за отбелязване , е че Доминик изпъшка мрачно , като видя кои са до нас - оказа се , че са местни асове и познавачи на водоема :roll: )
Аз почвам да търся дълбочина , и правя опит да полегна с повода до първия дропер - антенката се скрива , засичам , и метри и метри ластик се проточват до средата на лагуната - добро утро , закачих шаран! :shock: Вярно ластика ми е на 3° коляно , да е жив и здрав Юри Радугин , който ми даде съвета - обаче повода ми е 0.08....и след няколко минути разкарване напред-назад , шарана си отиде. :evil: :evil: :cry:
Тука аз теглих дълбока и широка майна(мислено) на френските поводи , куки , леки линии и сихронно плуване :lol: , и тръгнах да ровя за линия с основно влакно 0.14 , че да си бодна един повод -след дъжд качулка! - от 0.12. Най-леката линия от този тип се оказа един грам , и с нея подкарах сомчетата точно както си трябва , докато съотборника ми нещо не се справяше...след няколко минути зацепи , че тва за "най-леките линии" е вятър работа , извади и той линия от грам , копира моето утежняване.... и пак хващаше два пъти по-малко риба! :roll:
Свири тръбата за пауза , тука паузата я прави единия , другия продължава да лови. Продължих аз , и ритъма ми с нищо не отстъпваше на съседите , обаче тези отляво с лилиите извадиха еди шаран от близо две кила :roll: , последван от още един по малък А тези отляво започнаха да редуват сомчетата с по някоя и друга платичка...
Сигнал за смяна - аз ставам , Доминик продължава. Обикалям гьола : един от най добрите сектори се оказва мъртъв , и нашите хора там са капо :shock: след три часа риболов ( имат едно късане от едра риба). Докато ми се оплакват , спасяват капото с едно сомче... Паузата свършва , и сядам пак : сега Доминик ги лови , а аз - не! Сменям всички видове стръв , докато стигам до вереваса , с него намирам рибата и влизам в ритъм - обаче пак само сомчета ( плюс една платичка в края на манша). В това време отляво вадят платиките една след друга , и понеже не ни бяха размазали достатъчно :lol: , взеха че закачиха нещо едро , с което се бориха десет минути , и накрая кепчосаха - огромен , тъмен та чак черен лин , сигурно оттатък кило и половина. :shock: ..е , нямаше нужда , това беше просто...неспортсменско , деба! :mrgreen:
Идва кантара , и се оказва , че най-ниския резуллтата е 5 кила (тапата отдясно :wink: ) . Аз слагам на кантара три кила попoви лъжички , с идеята че и съотборника ми ще е там някъде....дръжки! Доминик тегли 1440 гр :evil: , и всичко е решено - последни сме в сектора , сега остава да видим , дали ще сме пак последни в крайното класиране! :lol:
Нашите хора имат раличен успех - един отбор печели сектора си , и са 4-ти в крайното , едни са някъде в дъното , но пред нас , и още едни са последни в техния сектор. Те стават и последни в класирането - ние сме ПРЕДпоследни 8) , което е стремителен напредък , мене ако питате! :mrgreen: Получаваме като утешителна награда по бутилка анжуйско , която ще изпия за ваше (разбира се!) здраве , щом ми мине хремата. В неделя сме на друго състезание , за което обещават скоростен риболов на ситни баби...дали да им вярвам? :D

Изображение

Изображение

Изображение

ПъСъ : кратък анализ на нещата- поприказвах си малко със съседите , и допълних с ценни съвети доста обърканайта информация , с която ме бяха въоръжили колегите от клуба. През лятото тук се ловяло с поводи 0.12 , понеже едра риба имало доста. :idea: :!: На куците места тактиката била да търсиш директно бонусите , с целенасочено хранене и монтажи , понеже да спасиш капото с две бабушки до никъде не води...Особено ценно беше инфото на пича с лина , (местния специалист отдясно) , цитирам :

" Имахте най-скапаното място в целия сектор , никой никога не е печелил от него"
При все това , ако аз си бях кепчосал шарана , а Доминик беше хванал колкото трябва.... :roll: :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
пламенхимекс
Мнения: 315
Регистриран на: Вто Окт 07, 2008 23:23
получил Браво: 3 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от пламенхимекс »

ако има бонус риби сложи си кух ластик 1.8 с полу бънг.
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

пламенхимекс написа:ако има бонус риби сложи си кух ластик 1.8 с полу бънг.
:? -както казват по нашия край " като се прекатури колата - пътища много" :wink: . С този , който бях монтирал (0.9 на Престън) , шарана си излизаше без всякъкв проблем , ако не бях с тънкия повод- да ти кажа , френските шарани и те са малко меки китки :lol: , щото даже с тоя смехотворен повод , успях да стигна до топсета , да разглобя , и вече бях с кепа в ръка :idea: , когато шарана дръпна навътре и.... :cry:
Tва ако беше испански шаран със същия размер , нямаше да ми даде да да мигна , и беше отнесъл и 0.08 , и 0.10 , та сигурно и 0.12
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
NIKI1968
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Яну 03, 2008 11:23
Местоположение: София
дал Браво: 143 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от NIKI1968 »

Честит прогрес! Другио пАт - повече :mrgreen: Бонусите консумират ли цар`ца/пелети или държат на гурме специалитети и друго не побутват?
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

NIKI1968 написа:Честит прогрес! Другио пАт - повече :mrgreen: Бонусите консумират ли цар`ца/пелети или държат на гурме специалитети и друго не побутват?
Нямам идея - точка 968 от списъка с неизяснените въпроси. :lol: Платичката я хванах на вердевас , шаран го боднах на три пинки...Подозирам участието на торен червей в тактиката на съседите отдясно , ама още не се познавам с никой дотам , че просто да питам , както бих направилв Испания.
Съседите започнаха с много интересна техника , която никога не бях виждал - след някакви свещенодействия в чашката , в кято бъркаха и добавяха разни работи , и както ми се стори - доляха вода :roll: , щеката се изнесе за къпиране с такова внимание , че се зачудих дали не съдържа нитроглицерин :mrgreen: - после гявола потопи чашката до половина , и взе да прави енергични движения с нея на повърхността , резултата от които беше огромно , ярко жълто петно , което вися пред тях десет минути (нямаше течение) , докато потъна бавно до дъното. Жълтата съставка беше litou, това добре , ама кво беше добавил и скълцал вътре , той си знае.
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
NIKI1968
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Яну 03, 2008 11:23
Местоположение: София
дал Браво: 143 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от NIKI1968 »

Преди десетина дни гледах филмче "Риболов на пролетни линове" или нещо подобно. Някакъв британец ловеше с щека близо до шаварите (дълбочина около 1.5 - 2 метра...май), като къпираше кълцан торен/земен + кастери и ловеше на торен. Друг юнак, който беше представен като собственик на риболовен магазин, добавяше към гореписаната комбинация някаква червена течност (буквално по една-две капачки). Доколкото схванах бил някакъв атрактант за костур, като се разчиташе основно на цвета (направиха показнО в аквариум, като течността се спусна бързо към дъното, след което се разля концентрично по дъното). Идеята била да извика рибите на петното! Явно беше много гласовита течност, защото и двамата ловяха линове по над кило и чат-пат по някой шаран към 2 кила и костури между 1 и 1.5 кг. Направо ми се прииска да си продам апартамента и да си купя щека + билет за Англия... :lol:
Аватар
p_zarkov
Мнения: 939
Регистриран на: Пет Юли 21, 2006 11:04
Местоположение: Ruse
дал Браво: 160 пъти
получил Браво: 148 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от p_zarkov »

Чета ти репортажите и се кефя . Много увлекатаелно и обстойно си ги написал , а и фотоси има . Пожелавам ти най-искрено много успехи и стискам палци да си извадиш бонусите !
А рибите навсякъде си имат някакъв местен чалъм за ловене , който разбираме след няколко риболова :roll:
УСПЕХ !!!!!!!!!!!! :fish15:
p_zarkov@abv.bg
0887417618
venci72
Мнения: 1999
Регистриран на: Вто Ное 06, 2007 19:06
Риболов: на леб...

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от venci72 »

и от мене пожеланя за ного успехи,евала за разказите
Аватар
krasimir
Мнения: 3428
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2005 13:08
Местоположение: Стара Загора / София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 4 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от krasimir »

А в крайна сметка тези от ляво на теб до лилиите ли спечелиха сектора/състезанието и с колко кг улов бяха? :D

Иначе за това с течността съм гледал подобни клипчета в УК ловят така шарани, както е споменал колегата по-горе...
Но никога не съм го пробвал в наши условия... :roll:
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

krasimir написа:А в крайна сметка тези от ляво на теб до лилиите ли спечелиха сектора/състезанието и с колко кг улов бяха?
Точно те спечелиха сектора ( и достойно място в "черния" ми списък - "ще ви кажа аз като порасна!" :mrgreen: )Имаха малко над 14 кила. Обаче състезанието се спечели с над 20 кила (рекорд за всичките години , откакто се провежда) - на брега срещу нас. Там изобщо кипеше някакъв екшън :shock: , сигурно последния отбор беше с повече кила от победителите при нас.
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Станимир
Мнения: 1762
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 16:28
Местоположение: София
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от Станимир »

Важното е, че не сте последни и че има анжуйско, другото са подробности от пейзажа :mrgreen:
Обаче направо шиомръ от кеф като им вземеш за пръв път сектор и/или състезание на местните капацитети :lol: Веднъж бях свидетел на новобранец да вземе състезание на 'сичкото Софийско и околософийско корс-светила и физиономиите бяха покъртителни :mrgreen:
outsider написа:ПъСъ - "улов" е термин от жаргона на корсфишинга , също като "дропер" или "изтичане". Не ни обръщай внимание.
Аватар
Боян Шушлин
Мнения: 297
Регистриран на: Пон Май 22, 2006 22:35
Местоположение: София
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 5 пъти
Обратна връзка:

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от Боян Шушлин »

Страхотен репортаж!
Успехи за напред и моля споделяй ги тук!
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

"За.би го тва , тука не върши никаква работа - прaвено е за онези страни , там нагоре..." Това е лаф , който може да се чуе в бара след всяко състезание в Испания. Дали става дума за прекалено крехка щека , за ненужно тънко влакно , или за тънки куки за вердевас - все тая. Става само за "нагоре" . Термина обхваща всички страни от Пиренеите на север , и всъщност не съдържа подигравка - би било толкова грозно , колкото и да се присмиваш на инвалид 8) , по'скоро е демонстрация на широка култура и информираност. Испанският състезател знае , че има поводи по-тънки от 0.12! (Друг е въпроса , че никога няма да повярва , че и основни линии се монтират с 0.10 , ...че и надолу :o )
Той знае , че има и куки от номер 18 надолу , само че хич не му трябват! Той е чувал , че може да се направят хиляда точки с повече от една риба... :mrgreen:
Обаче това е екзотика , която не го засяга , и от която...го е страх. Ние , испанските състезатели 8) :mrgreen: не сме подготвени за такова нещо. Както би казал Джон Рамбо, "не е моята война"
Е , може и да не е , ама днес скочих с парашута точно там - насред минното поле , гранатометите трещят , и Чък Норис никакъв го няма , когато най-ти трябва. :lol: :lol: :lol:
Кво да ви разправям? Предварителната информация за водоема беше следната : играта е ситни баби , обаче много. Печели се с около 6-7 кила (двама души за пет часа) . Бонуси : имало шаран , каракуда и лин. Оправяйте се!

Изображение
Доминик никога не е ловил там , така че забъркахме стандартната смеска с фуил , а аз отделно къпирах царевица с литу и Супер Фонд за "йедру." :wink: Мина ми през ума и мисълта за мач , обаче дистанцията между отборите беше смешна , и се отказах.

Изображение

Почваме - с пускането почва да кълве , и всички кошмари се превръщат в реалност : рибата е с размер около 5 сантиметра , и едва ли минава два грама. :shock: :shock: Няма никаква техника , която не включва мрежа , с която могат да се направят - 6 кила от това!
Постепенно , докато вятъра безмилостно се усилва , започват да излизат и по-едри рибета , като максималният :!: размер трябва да беше между 15 и 20 грама.

Проблемите се натрупват : няма особена представа с каква линия и утежняване да гоня такива ларви , в условията на силен вятър ...разбих се да сменям монтажи , и чак следобяд напипах правилната плувка за силен вятър и вълна , и без никакво течение :idea: : буре 0.8 , с метален кил. Утежняването поводите , куките...а бе не ми се разправя.... :lol:
Доминик се справи много по-добре от мен, може би не по бройки , но със сигурност като качeство. По някаква причина , която не успяхме да разгадаем , на него му кълвеше на пинки , което увеличаваше размера на улова. Аз просто нямах шанс да видя пипване на пинки :evil: , и ми се налагаше да ловя на вердевас - ако не гепиш рибето на първо чукване , имаш най-много още един шанс , и трябва да сменяш стръвта - мисля че за всяко уловено рибенце , щеката се стрелкаше напред-назад десет пъти... :idea:
В 16 часа изтезанието свърши , и се оказа , че този път сме оставили два отбора зад нас (в сектора) 8) :D . Ние сме 7-ми от 9 , и в генералното - 34-ти от 43. Това си заслужаваше анжуйското , мене ако питате! :mrgreen:
Кратък анализ на ситуацията с колегите от клуба , и се оказа , че всъщноист бонусите не са тези , за които ни бяха докладвали. Основният бонус тук е каналното сомче , с тегло между 150 и 200 грама. Така че моите царевици трябваше да бъдат по скоро заместени от глина с торен. (Храненето с бели и пинки е забранено по регламента на пъстървовите водоеми). Имало -глей ква изненада! - редки , едри слънчаци , и познавачите на водоема добавиха по някой и друг екземпляр kъм улова си , което рязко вдигаше позициите в класирането. Понеже по време на събирането на багажа и тегленето просто забравих да снимам , не мога да ви покажа за какви риби ставаше въпрос :lol: - а липсата на време не ми позволи да взема и след тегленето да ги преброя - сигурен съм че само аз бях минал сто броя! (С доминик имаме общ улов 1.440 гр - от които аз еда ли минавам 500 :oops: )
Другия път -повече...
...надявам се
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от Doktor-5 »

Ех приятелю, шъ съ измъчиш в тая Франсия! :D :D :D
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
Аватар
BOROOO
Мнения: 1228
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 13:42
Местоположение: гр. София
получил Браво: 12 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от BOROOO »

Така се става ГОЛЯМ. Като понатрупаш опит и им вземеш на франсетата едно две състезания ще си спомниш защо си ручал жабетата :wink: :lol: .
Връщайте маломерните риби обратно във водата.
Като ме погледнете трябва да знаете, че аз гледам през вас и се виждам на реката как подавам, водя и ми кълве ...
Публикувай отговор

Обратно към “Състезания и турнири”