" Записки по френските състезания "

Организирате или искате да участвате в риболовно състезание, това е мястото, където може да разберете къде и кога има такива ;)
Публикувай отговор
Аватар
outsider
Мнения: 2665
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4570 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Накрая сe наложи да сритам (телефонно :wink: ) малко задници   :twisted: , иначе май нямаше да видя  кьорава снимка от турнира.. Те , убавци   8) :

Изображение

"Догодина ще видиш ти къде зимуват раците.... :twisted: :mrgreen: "

Изображение

Шапки долу! Андре , 82 годишен , не пропуска състезание. Фидер и плувка! :tup:

Изображение

Ако не се лъжа , тва беше точно снимката на моя улов от неделя(?)

Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от stancom »

outsider написа:И така , мили деца ,скъпи приятели , уважаеми съседи и роднини...състезателната година е на път да приключи.
Да разбирам ли, че вече ще започнеш да ходиш за риба :mrgreen:
Аз не мога да ловя риба !!!
Аватар
outsider
Мнения: 2665
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4570 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Ама ще сe наложи да побързам , че ей го април къде е - късичък риболовен сезон се очертава :mrgreen:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Станимир
Мнения: 1762
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 16:28
Местоположение: София
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от Станимир »

Але, але! :mrgreen:
Поздравления за приза и БЛАГОДАРЯ за репортжите! Жив и здрав бъди!
:tup:
outsider написа:ПъСъ - "улов" е термин от жаргона на корсфишинга , също като "дропер" или "изтичане". Не ни обръщай внимание.
Аватар
outsider
Мнения: 2665
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4570 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Вече ви споменах , че тука взе да се запролетява. Време е да се намери една мотика ( не "да се настъпи" , това - по-натам 8) ) , и да се изкопае едно нещо ...

Изображение

:twisted: :twisted: :twisted:

Йииииихуууууу!!!!! Томахавката е изровена , "бледият кон" е натоварен , цяла зима съм пускал дълъг скалп , време е да отида да ми го подрежат малко :mrgreen: - пък кой знае - може и аз да клъцна някой кичур...
Курс към Нормандия , където се провежда квалификационен кръг за финала наесен - около четири часа път , които с любезното съдействие на моя GPS станаха "около пет" :evil: , и в събота вечер стигам на водоема. Водоема е някаква малка река или канал , която тече успоредно на Сена. Околния пейзаж беше украсен с живописното присъствие на Жаки да Силва и половината му банда , плюс Гуенаел и още един двама главорези.
Гуенаел набързо ме информира на кви пачи яйца бях дошъл да се насадя:
- и така , водоема бил ужасно , убийствено неравностоен , особено в началото на сезона. Играеш само срещу съседите от двете страни , три места по-натам може да се вадят двайсе кила , а ти да се чудиш как да спасиш капото. :? Пресен проимер - имало е турнир миналата седмица , първия е с 40 кила(!!!) , и имало 18 капота... :cry:
Рибата била едра - баби , мъздруги , платики , кленове и разнообразни хибриди , една риба те изстрелва нагоре или те забива надолу сума ти места. За финала се класират двама от всеки сектор , освен ако някой от тях вече не е класиран (това не е първия полуфинал )
От петте сектора читави били крайните два , по средата било "misère noire" :lol: ("черна мъка/мизерия"). Ако се паднеш в някой от тях , по-добре е да си тапа , иначе си мъртъв...

И така , през нощта се изсипа пороен дъжд , после засвири един вятър - просто не знам как тополите оцеляха. :shock:
Сутринта заприижда аскера - 68 човека , ама от главорез нагоре - национали , първи дивизии , летвата е вдигната до небето. :roll:
Падам се във вътрешната част на крайния сектор нагоре по течението , който е разделен на два полусектора от някакво брегово съоръжение , и както се оказа впоследствие , едната половина няма нищо общо с другата - се едно за Берлинската стена приказваме...
До мен се пада Лоран - стара хиена , тиража се провежда със закъснение , което не се отразява на графика , тоест , времето за подготовка се скъсява драстично. :evil: Разпъвам тоягите - предварителното инфо е за прилично течение , оказа се , че 50-60 грама държат дъното , а мястото е ....как дави кажа...не особено подходящо за дълги пръчки! :lol: :lol:

Изображение

Първи опит за мятане с 4.20 - за малко да окича дървото отсреща с кошничка - намирам набързо дистанция , меря на колците...17 метра! :mrgreen:
Добре че имах едно мулти в калъфа , баси та.ака...Поглеждам часовника - аха да стартирамe , аз не съм нарязал червеи , не съм приготви почти нищо , нямам плаващи бели за куката , удавените ми пинки не за изцедени , не съм подкастрил растителността отзад - а бе... :x :roll:

Изображение

Храним със закъснение - и Лоран не беше готов , стартираме , на второ мятане ми kълве , поглеждам към Лоран , и той е с риба - аз кепчосвам хибрид около половинката , той е с баба или платика със същия размер. Мятам ( фуил , пинки , кълцан торен) , кълве , вадя някакво ситно кленче , мятам , с падането на кошницата на дъното следва рязко кълване , и вадя дърта платика 8) - ей , тва ако продължи така... :twisted:
Е да , ама не продължи. :( Рибата си би шута от нашия участък , и с Лоран почваме да баем на пръчките и на храните...Той освен това си има посетители:

Изображение

Аз оглеждам терена - не ми харесва , ама хич :

Изображение

- пред Лоран реката леко се разширява - поне с два метра , и на всичко отгоре , в ляво от него има надвиснало , частично потопено дърво , което сигурно държи кленове или мъздруги - все едно в отговор на тези мисли , Лоран вади едър клен - със сигурност над кило и двеста-триста! След това нещата замират за повече от час , ако не броим едно дребно кленче за него.. И аз имам гости:

Изображение

Към края на турнира вече сме опитали Литу , фуил , кълцани торни , аз вкарвам и доста бял червей - нъцки. Минавам на поводи 0.12 ( после Лоран ми каза че е ловил с 0.16) , на по-ситни куки....Лоран внезапно намира рибите ( по-точно - те го намират ), и прави серия от едри платики. Всяка една го отдалечава нагоре в класирането от мен - при мен се завъртат баби (ама БАБИ!) , хващам няколко , но нещата не са розови. Кантара е безкомпромисен: аз съм с 5.320 , Лоран - с 15.460. При този размер на рибите , разликата се натрупва много бързо...

Изображение

В резултат се класирам 44-ти от 68 :oops: , и за финала ще трябва да ходя на поправителни... :oops: И Лоран остава извън класираните - в другия край на сектора работата е била дебела :

Изображение

Разпределението на рибата в сектора е доста красноречиво:

B1 -10.820
B2 -15.240
B3 - 15.460
B4 - 5.320
B5 - 3.260
B6 - 1.320
B7 - 14.440
B8 - 25.970
B9 - 16.680
B10 - 25.520
B11 - 17.620
B12 - 25.020
B13 - 7.680 ( хммммм....)
B14 - 21.240

:roll:


И сега кво , пет часа път обратно? Нищо подобно 8) . В понеделник (почивен ден) , на същото място друг клб организира втори турнир от същата серия - така че аз мисля да ударя едно малко приспивателно за ваше здраве 8) , и да подремна малко.... :wink:

Изображение


..to be continued..
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
koriolan
Мнения: 198
Регистриран на: Съб Авг 09, 2008 19:02
Риболов: спининг
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 698 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от koriolan »

:tup:
Супер, сезона по френско е открит...
и чакаме продължението... :D
Аватар
outsider
Мнения: 2665
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4570 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Понеделник.

През нощта вятърът , който аз наивно бях взел за много силен , реши да ми покаже за кво става въпрос :shock: :shock: - почти не мигнах , като по едно време доста сериозно се зачудих , дали тая хала наистина няма да успе да ми преобърне колата , така както си бях паркиран? :roll:
Впоследствие се чуха новини за изкъртени покриви , стотици къщи без ток , всевъзможни материални щети...
Аз бях твърдо убеден че състезанието ще бъде отменено , обаче французите ме изненадаха приятно - независимо от факта , че няколко човека се отказаха , 52-ма пълни идиоти се строихме сутринта под дъжда (щото беше почнало и да вали!) , като всеки си чакаше реда пред колата на организатора , подаваше пари през джама , и си получаваше номера. Погледнато отстрани , трябва да е изглеждало адски подозрително... :mrgreen:
Докато се хилим на разказите на Беноа за вчерашните му подвизи - закaчил кошницата в клоните отсреща с първото мятане , ръгнал бял Трасикс в храната един час преди края и си утрепал петното тотално :lol: , идва и моя ред. Баш в централния сектор , и почти по средата. :cry:
До мен....Даниел Лаком! Даниел , ( който не е лАком , а е ЛакОм 8) ), освен че е бивш национален шампион по фидер , и една от водещите фигури във френския фидерен елит , е и местен , и познава прекрасно водоема..."Погледни нещата от добрата им страна" - потупва ме окуражително по гърба Беноа - "поне ще си сверяваш часовника по него - прави точно квото прави Даниел и няма да сбъркаш"... :lol:

Влизаме в секторите , отдясно ми се хили възрастен човек с мустаци като на морж - тва му било любимото място , на което ловял най редовно.... :roll:

Времето междувременно се поизбистри , и макар и вEтърo да си остана, силен , стана поносимо. Бойното поле:

Изображение

Тежка захранка. Даниел почва да мята кошница след кошница , не мога да го стигна - докато аз метна три , той е метнал четири и гласи петата..баси машината. :o Храната му е със същия цвят като моята - светлокафява , нищо екстравагантно. Следвам съвета на Беноа , и храня на същата дистанция - един метър от отсрещния бряг , този път имам 24 метра.
Стартираме. Даниел храни през три минути , гледам да поддържам същия ритъм , и правя точно като него : не хващам ни-щи-чко! :mrgreen: - десет минути след старта , на три места вдясно от мен се посяга към кеп. После - на две места вдясно. Пак третия. После Моржа. Пак втория....Вляво се едно хората ловяха без куки , пълно мъртвило. :evil:
Аз зяпам Даниел - видя ли че кошницата му червенеe - вкарвам фуил. Bидя ли я жълта - ръгам Литу. ..

....два часа по-късно.... :roll:

Вдясно ритъма е спаднал значително , Даниел е с една риба , аз съм още капо. До този момент съм опитал да кълцам торни , вкарал съм фуил , изпънати пинки..Решавам да зарежа сичко тва , и да избухам няколко кошници с добрия стар бял червей. Междувременно Даниeл е нацелил някаква вакса , или пасажа се е завъртял пред него , обаче прави серия от три-четри риби.. Аз получавам първата индикация на третата кошница с бял червей - резултат , вердеваса е сдъвкан ...чакайте да ви кажа: духа яко. Налага се да се държи върхът във водата , при което течението натиска върху цялата дължина на влакното. Идеалният вариант би бил да се шибне един връх от пет унции , оабче той пък ще иска кошница от 80 грама нагоре , за която реално няма течениe. За да ловя с 50 грама , максималния връх е 3 унции , и е сгънат доста яко. Резултат - кълването се вижда аTски зле. Решавам че вердеваса вече не е на мода , минавам на пинки , и правя ВТОРА ФИТКА! :evil: :x
Баси , минали са два часа , още съм капо , и пропускам второ кълване...минавам на бял червей , кълве пак , и вкарвам в кепа мъздруга от кило и канче....оххххх.... 8)
След нея забивам няква баба ( около 600 грама ) и после рибата почва да ми къса нервите - вадя на два пъти чорапчета , явно риба има , обаче нещо не работи. Минавам на повод 0.12 , ама метър и половина , кука 16-ка - кълве веднага , подкарвам едра риба към кепа , и на три метра от брега тя се откачва! :evil: И ся? С голямата кука не кълве , с малката си губя рибите...второ кълване ,втора откачена риба! Рeшавам че може проблема да е бил в повода , и сменям куката с 14 , но с тънкия повод - платика от кило и половина! :D
Докато налучкам печелившата комбинация , пасаже се изнесе. Обаче докато на мен ми кълвеше , Даниел гелдаше... :wink:
До края имам още две-три риби , но нищо едро - само баби. Оценявам улова си на три кила и половина когато свирят "край". Това доста развесели Даниел , който теглеше рибата - "Да ти пиша 3.5кг тогава?" - теглим (все пак) ...6.340.
Даниел е с...

5.840


Оттук нататък на мен ми дреме че не успявам да се класирам за финала , че Моржа е с 12 кила , че в сектора има един с триста грама повече от мен ( :x ) - аз бих Даниел Лаком на негов терен , чакайте да видите ква физиономия ще направи Беноа... :mrgreen:

В резултат съм 5-и в сектора и 25 в крайното класиране . Те:

Изображение

Рибата в сектора пак кефи....


A2 - 1780
A3- 660
A4 - 5940
A5 - 1250
A6 - 5840
A7 - 6340
A8 - 12500
A9 - 12360
A10 - 6720
A11 - 11260
A12 - 5720

...някои хора са като водолазите - без бутилки заникъде. 8) Искрено вашия , трети отдясно наляво: :mrgreen:

Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
koriolan
Мнения: 198
Регистриран на: Съб Авг 09, 2008 19:02
Риболов: спининг
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 698 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от koriolan »

Благодаря! :)
Радвам се, че си успял да закачиш първия за сезона скалп на колана :tup:
С пожелание за още повече и по-ценни скалпове през сезона... като добавям и скромна молба да ни правиш съпричастни и занапред :D

Поздрави,
Popeye
Мнения: 725
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 16:02
Риболов: ПлаФФка и морски
Местоположение: Варна
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от Popeye »

Браво Ванка , накрая ще взема да си купя фидер :D :tup:
VIP sux !!!
Аватар
outsider
Мнения: 2665
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4570 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Popeye написа:Браво Ванка , накрая ще взема да си купя фидер :D :tup:
"Но стига ми тая награда..." :wink:

Сега да продължим с епопеята. Поредното състезание се проведе вчера на езерото с пелетоядните платички :D и шаранчетата от последния риболов. Имах дълъг списък с въпроси без отговор , така че още в петък след работа вече бях на гьола.

Изображение

Първия въпрос касaеше храната: дали успеха с пелетите се дължеше на това , че рибата ги харесва повече от класическите храни , или с класиката се хваща повече? :roll:
За целта правя две петна - едното , Етанг с Гардон и цветни трохи. Другото - пелети и Sweet fishmeal на Bait-tech
"Sweet" , ама другия път :shock: ( а уж оценявам английския хумор...) - при близване се оказа една от най-солените храни , които съм опитвал , ма кой съм аз да споря с Bait-tech? :lol:
Приготвил съм и един фидер за експерименти с метод.

Изображение

Резултата беше всъщност , без особени изненади - рибата яде пелетите , и влиза и на петното с рибната храна. Обаче без всякакво сравнение с класиката - само една риба беше хваната на метода (платичка) , единственото шаранче си взе на другата линия..

Изображение

Имаше обаче доста индикации , че около метода се върти риба , които ме накараха да се замисля за експерименти с късоповодни монтажи.

Тези експерименти ги оставих за събота.Този път съм приготвил по едра храна , с царевица и пелети , като за търсене на по-едри платички.

Изображение

Освен въпроса с късите поводи , искам да поекспериментирам и с ловене на два метра от отсрещния бряг , в търсене на шаран.
Изпробвам разни пелет-фидери , патерностер с къс повод , вертолет..

Изображение

Най-добрия резултат си остава с повод 50 см , дългите поводи не ме убеждават , от късите най-добър е хеликоптера. Улова е още по-слаб , и започват да ме обземат съмнения... :roll:

Изображение

В неделя се строяваме 44 разбойника , между които почвам да разпознавам лошите вълци ( състезанието се провежда в съседния департамент 85 - Vendée , и повечето състезатели не ги познавам) Падам се в крайния сектор вляво , където по слухове дълбочината била 40 см... "Не ги слушай" , успокоява ме организатора - "в средата имаш поне 80"... :mrgreen:

И така , състезанието е " опън" , популярен формат във Вандейския департамент. За разлика от нашите консерватори (Имам предвид изключително тежките гемии от Департамент 49 , които продължават да си карат по пътя на максималните ограничения :evil: , и да се вайкат , че от година на година все по-малко хора плащат картона за състезания. Във Вандé за последните десет години , откак са почнали да бутат бариерите , от 49 състезатели са станали 70 :idea: ), тука са усетили накъде духа вятъра , и играят по далеч по-либерален правилник - "на такива момчета ние казваме браво!" :tup:
За мен състезание във Франция , на което е разрешен фидера , изглежда така: 8)

Изображение

Не просто не съм монтирал други такъми - въобще не нося нищо друго , да не сe вкарвам в изкушения. :lol:

Почва тежката храна , и тука усещам как не съм се сетил за някои вратички , които отваря този правилник. :wink:
И които хората умело използват. Примерно - мача е разрешен. Значи , може да се храни с прашка. :idea:
Включително и без да сме монтирали мач.... :lol: :lol: :lol:

Точно такъв номер ми извъртя чичото отдясно , при това без всякакъв ориентир - как щеше да цели с фидера петното , направено с прашката , си остава загадка . Повече обаче ме притесняваше следващия вдясно , старата хиена Яник. Един от най-добрите фидеристи на департамента , и познавач на водоема от дълги години състезания на него. Яник е монтирал два фидера и...три мача?!? :roll:
Сега , аз знам че платичките имат гадния навик да се местят с метри встрани от петното. И че понякога се ловят по-успешно на пропадане , отколкото на фидер. Ама как се лови с мач при ужасен страничен вятър , с ваглери под пет грама и при дълбочина под метър , те тва не ми е ясно...
Вляво пък колегата беше заложил на съвсем друга тактика :

Изображение

Аз съм ударил клипс на 28 метра на късите пръчки , и два фидeра са приготвени за търсене на евентуален шаран отсреща. Тези двата така и не свършиха работа , понеже вятъра правеше безпредметно ловенето на далеч. И адски трудно ловенето на близо , всъщност...

Имам монтаж с дълъг повод , втори подвижен монтаж с 50 см , и хеликоптер. Храната е Етанг с гардон и малко Платика , имам пинки и бели , торен за кълцане , пелети.Пет минути след тежката има първо почукване. Kакто се сещате , в плитката вода , при дълъг и тесен водоем , се образува прилично течение , влакното прави един корем - лошо да ти стане , и плахото почукване на платичките се отчита зле и засича още по зле.
Тука не съобразих , че в тези условия трябва да се вземат мерки срещу фитките , и не се сетих да сложа стопер над хранилката. :oops: И за кво ти е правилник , който ти позволява свобода на действие , Иване , като не се възползваш от него? :?
Втората все пак я хванах , първата риба извадена в сектора. Заех се да търся най-ефикасния монтаж и стърв , обаче при изключително рядко кълване , да се налучка нещо е трудна работа. Bсе пак , имах четири риби , преди чичото с прашката да се отчете , после Яник някакси все пак намери начин да лови с мача , и взе да посяга към кепа...
Основния проблем бяха всевъзможни клончета и други боклуци , които течението влачеше покрай брега , и които се закачаха нон стоп по влакното. С тяхна "помощ" , успях да направя няколко фитки , които , усещах , щяха да ми струват скъпо. Към края тотално си загубих рибите , Яник и Прашката ги намериха , и усетих как се о.ирам , и нищо не ми идваше наум - кълцах червеи , вкарвах залпово жива стръв , Литу... :roll:
Когато останаха десет минути , решиха да не пипам повече фидера , и да изчакам кълването - ама много ми се щеше да гепя още една риба! Три минути преди края отбелязвам плахо чукване , което до нищо не доведе (стопер , иване! СТОПЕР над хранилката!!! ) , и така си останах със седем риби и резултат 1.840. Това ми донесе мрачен поглед от пича с кантара , който после се ухили , и ми каза че имал 1.760 :lol: , обаче лошото почваше вдясно (колегата отляво със щеката е с две риби) - Прашката вади пет риби , обаче доста по - едри от моите , и ми слага 200 грама. :x
Знаех си аз че ми трябваше последната , дето не я хванах... Яник е с 2.800 , първи в сектора и втори или трети в крайното класиране , а аз съм 16 от 44. 15-ия взе последния плик... :lol:
И си карам аз така , спокойно към къщи , и анализирам нещата. Добре - сигурно щях да хвана повече с тънък повод и по-ситна кука. Аз обаче си ловях с 0.12 и 16-ка , щото ако бях закачил и изтървал поради прекалено изфиняване едно шаранче , нямаше да си го простя докато съм жив.
И за стопера вече казахме... Обаче що тоя с прашката имаше само едри? И що аз имах риба и я загубих? Ся кво , с прашка ли да храня? Че тя мойта храна щеше да се разбие в полет , тва е храна за затворен водоем , не за....опаааааа :idea: :!: :oops: :evil:
Ако не беше полицейската кола , която караше зад мен вече два-три километра , щях да отбия от пътя , да сляза от колата и силно да се сритам отзад , честно! :mrgreen:
Кво викаш , Иване? В плиткия , тесен гьол течението носи клончета и листа , течението ти прави корем , и ти си с храна , от която не може да се направи топка като за стреляне с прашка? А бе колко трябва да са некадърни тези от департамент 85 , че да оставят заплес като мен да стане 16-ти? :lol: :lol:
Мисля сериозно да се ориентирам към състезания нa техен терен , заеби... 8)
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
NIKI1968
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Яну 03, 2008 11:23
Местоположение: София
дал Браво: 143 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от NIKI1968 »

Полека-лека... Буква по буква, знак след знак...се превръщаш в легенда! Много ти се кефя, независимо за какво пишеш. Най-много ми харесват анализите, след риболов. От тях научавам най-много. Бъди здрав! :tup:
ucubo
Мнения: 35
Регистриран на: Сря Юни 16, 2010 20:30
Местоположение: софия
получил Браво: 1 път

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от ucubo »

Поздравления за откриването на състезателния сезон :11: :D , и благодарности за винаги увлекателното и поучително отразяване на крайбрежните събития и съпътстващите ги анализи! :D
Аватар
outsider
Мнения: 2665
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4570 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Събота вечер. Налага се да се обадя на Доминик с лоши новини - няма как , разбрали сме се след тренировката да го информирам за оперативната ситуация..."Доминик , "- съобщавам му малко нетактично аз - "ще ядем голям бой , брат. Просто ще ни попилеят...."
:lol: :lol: :lol:

За по-ясно , да ви кажа как протече тренировката - връщаме часовника назад - събота , сутринта:

Разтоварвам багажа , и оглеждам язовира - дълъг (над десет километра) , тесен водоем , инфото е за големи количества дребна платика, плюс уклей и баби.

Изображение

Изображение

Нямало никакъв смисъл да с лови надалеч , играта е класически бърз риболов на дребосък. Клипсовам пикера на двайсе метра , и един лонг каст на 48 , (щото око да виде , ръка да пипне ), състезанието е "опън" , имаме право на фидер , с малко късмет може да гушнем някой бонус. Тъмна , активна храна за близката дистанция , фишмийл с пелети за далечната , имам почти половин литър замразени червени пинки , време е за тежката храна . Правя двайсе топки , и вадя прашката. Oриентир ? - лесна работа:

Изображение

Дълбочината е малко над метър , така че няма да си играя с корекции , просто целя плувката. Повод , кука (0.10/18), три пинки , мятам , и се заемам да храня другата линия - докато я мятам , пропускам първото кълване , мятам пак , кълве практически веднага , и подкарвам към кепа платика от около 800 грама. 8)
Aко тва са "дребните " платички , пишете ме "съгласен" , деа! :lol: Мятам пак , и тръгвам да вадя "дългата" линия - к.рец , майна - кошницата се закачи мъртво в нещо по дъното , и загубих целия монтаж. :evil: Само три скъсани кошници бяха достатъчни (много бързо сxващам , а?) , за да разбера че тая няма да я бъде - както се оказа впоследствие , кoритото на реката било пълно с корени и дървета... Минавам на 32 метра , и се захващам да решавам проблема с късата линия. Проблема , който украинския състезател Сергей Попов описва като "второе пришествие татаро-монгольского ига" :lol: :lol: - първата риба беше едра? -"надежда всяка тука оставете!" - дребоците ме налазиха като скакалци , като буквално не даваха на кошницата да стигне до дъното , късо кълване , и край на предаването , изсмукна стръв , презамятане...Повода стана 0.12 ( не че щяха да се намръщят и на 0.25) , първо - трийсе сантиметра , после - десет , с хеликоптер - все тая! :roll: От десет кълванета я успявах да извадя две рибета , я не - ама платички като бръснарско ножче... :shock:
Ще ни сцепят. В такива условия щеките ще ни попилеят....

Изображение

Минавам навътре , в търсене на едра риба.Пет бели червея на кука 14. Дребосък , фитки. Клипс за бял червей , ПЕТНАЙСЕ червея - платичка от сто и педесе грама. :mrgreen:
Метод , пелета 7мм. Платичка от десет санти.... :o Топче 12 милиметра(!!!) - платичка закачена за гърба , за окото...Баси ужаса! Все пак , една едра платика хванах на метода , но явно и той нищо не решаваше. Връщам се на късото да решавам проблема с фитките , и забърсвам втора платика от около кило. И така , първи извод: едра риба все пак има. Въпроса е дали може , (и как) , да се отсеe?
В края на тренировката имам четири едри , плюс непростимо малко количество дребни (ще ядем голям бой... :mrgreen: ) , и се каня да събирам багажа , когато се появява Разузнаването. Не ... с разузнаването се занимавах аз...това беше Контраразузнаването :lol: 8) , представено от моя стар познат Микаел , съотборника му Себ , и техен приятел. Дълги , угрижени физиономии - "Ще ни бият яко" , казва Себ.
:lol: :lol: :lol:
Техния приятел има 3.9 kg. на щеката , те са ловили на фидер , с максимален резултат 2.9 кила. И сега няма как да сe измъкна - всичко съм събрал , и се налага да извадя живарника :wink: - дотук бях с ползването на живарник на тренировка , да знаете! :idea: :!: - на противника му отвисна ченето , щото аз съм седем кила и половина...Микаел и Себ само се спогледаха многозначително и красноречиво... :lol:

И така , сега с Доминик трябва да избистрим стратегия. И двамата категорично отказваме да ловим на плувка. Като ще ни бият , поне да ловим с кеф. 8)
Риболова на стотици полупрозрачни рибета с димящи ролери съдържа огромни количества техника , нула стратегия , и е скучен до смърт , решаваме ние.
Още повече , че прогнозата е за силен вятър. Решаваме да направим храна , която да селекционира едрата риба , да я намокрим четири часа преди турнира , за да стане максимално инертна , да вкараме царевица и пелети , да предпочетем белия червей пред пинките , и .... да понесем побоя с усмивка и без да се нервираме. :mrgreen:
Трябва да ви кажа , че не мога да си спомня , кога съм правил за последен път такава храна - трябва да е било в Испания:

Изображение

:D :D :D

Ще храним две петна , 20 и 36 метра , за да не си пречим , и да не плашим рибата. Терена е весел:

Изображение

След триста метра търкаляне на бaгажа с количка , се оказва че имам място , с храст зад мен и дърво почти над главата ми. :x
Реда на приоритетите при замятане е следният:
1. Внимавам да не закача храста зад мен
2. Внимавам да не закача клона над мен
3. ( незадължителна опция) - опитвам се да си уцеля петното :mrgreen:

Междувременно Микаел идва да види кво правим. Ние сме в центъра на сектора , номер 6 , те са полу-тапа. За да е още по-интересно , тапа са Яник и съотборника му. :?
Яник , най-големия майстор на дребосъкa из тукашните земи. Яник , който не е монтирал кьорава мач пръчка или фидер :idea: - пет топ сета , и нож между зъбите. Яник , който познава водоема като джоба си...

-Жълта храна? - усмихва се под мустак Микаел
-За платика - пояснявам (кво има да се крие вече?) - намокрена от сутринта , да не работи много..
-Ние сме с храна за шаран - споделя Микаел - и я намокрихме снощи. :roll:

Мда - " great minds think alike :wink: " , Иване - ама дали щяха да изберат същата стратегия , ако не ти бяха видели улова вчера?

Стартираме. Духа един вятър - шапката да ти падне. Да ти хвръкне , по -точно. Сега се сещате кво ще стане , нали? Ролерите ще пушат , дребосъка ще се вади като на конвейер , ние ще се опитваме да парираме количеството с качество... Хората почват да мятат едни яки топки , ние храним с фидерите ( по различни съображения се отказахме от прашката) , и ...настъпва тишина. Никой не вади кьорава риба.
:o :o :?: :?:

-Доминик - ухилвам се аз - храната РАБОТИ! Нямаме грам дребосък на петното! 8)
Обаче двайсе минути по-късно , почва да ми става ясно , че или всичко живо е с такава храна , или вчерашната тренировка е била ужасен автогол: рибата тотално я няма! Хората от двете ни страни дремят над щеките , отдясно единият състезател е извадил директен да търси уклей(!) :shock: , ние се гледаме...
Почвам да се притеснявам: 40 минути без кълване. Отдясно имат две рибета по сто грама. Отляво - едно от същия кaлибър. Ако се окаже , че работата се е обърнала на 180°от вчера , и сега имаме тежък риболов на рядка , дребна риба , ние бяхме приключили състезанието в момента , в който сипах в легена жълтата храна за платика.. :oops: :cry:

Минал е ЕДИН час. Ние с Доминик сме още капо , щеките и те практически бездействат.. Всеки момент ще стана да ровя за пръст , да затъмнявам и обеднявам храната ( ама без майтап! ) , обаче преди това ще пробвам с корекции по такъма. Сменям кошницата от 30 грама с бомб от 17. ( От домашното производство "а ла Боб Нъд" ) Повода от 14 отива на 0.10 , куката - от 14 на 18. Две пинки , обръщам се да видя кви ги върши Доминик , който се опитва да засече без да му е кълвало :lol: , поглеждам си върха , и откривам че плетеняка виси - внимателно придърпвам...там е!
Много внимателно докарвам до кепа платика от около кило , и за ужас на съседите , успявам да я вкарам в него. Доминик се е ухилил като тиква за Хелоуин.
Мятам (как? вие след сериозна платика сменяте повода с нов или по-дебел? :oops: ) - кълве веднага...дзъннн... :evil:
Вадя , самоинформирам се за мнението , което имам за себе си , задавам си един-два въпроса ( от типа който започва с "Как мое си такова...") , сменям повода с 0.12 , с кука 16 , три пинки , като мрачно си задавам още един въпрос - сега колко време ще чакам пак да ми клъвне?
Една минута. 8) Втора платика от почти същия калибър тръгва към живарника. Не поглеждам към съседите със щеките - неудобно ми е... :mrgreen:
Мятам. Кошницата удря дъното , изпъвам влакното , подпирам пръчката ...ррръц! Трета платика! Сега е важно да не се направи някоя особено идиотска грешка - а възможности за такава не липсват , понеже имам спешна дилема за решаване: кво да правим с храненето? Очевидно на петното се е настанило стадо , и пада голямо мляскане и дъвчене - а аз храня с това:

Изображение

В същото време , по-голяма кошница не лети по същия начин (вятъра е сериозен) , цопва много по шумно , а е плитко.. Решавам че трябва да се храни , минавам на обемна кошница от трийсе грама , в момента , в който мятам , порив на вятъра я отнася три метра встрани...следващата пада където трябва , но...кълването приключва. :evil:
- причините могат да бъдат различни ( шум , разпръсване на храната , прекалено късно хранене - платиката може вече да си беше била камшика докато аз реша кво да правя , или кошницата беше прекалено тежка и загрубяваше монтажа ) - важен е ефекта - вече не кълвеше.

Докато аз се връщам на стария монтаж , в играта се включва Доминик , който досега е с три дребосъка и триста фитки. Влиза в серия от средни платички - 200-400 грама , както и един бонус от 600-700. Около час преди края , вятъра започва да се усилва ужасно , и забелязвам , че хората започват да събират щеките:

Изображение

Когато остава половин час (аз вече имам игра , но сега рибата е дребна) , почвам да добавям бял Трасикс в кошницата. Това като че ли засилва кълването , но рибата си остава дребна. Свирят сигнала за пет последни минути , Доминик вади риба , аз вкарвам по-големия бомб , пълня го догоре с бял червей и мятам. Когато остава две минути ми кълве , и рибата е едра...НЯМА да дочакам сигнала с риба във водата :evil: , решавам аз и завъртам макарата като ненормален ( с повод 0.12!) Рибата излиза на глисаж , вкарвам я в кепа , вдигам я над водата - трябва да има 700-800 грама , и чак тогава забелязвам , че е закачена за окото , и се държи на една кожичка..

Кантара идва отляво , и ни развеселява с новината , че дотук се печели с пет кила. Доминик вади едни скромни две кила и половина (на око) , обаче с добавянето на моя живарник теглим 9.750 8)
Вече знаем , че Микаел и Себ са устроили касапница , рънърите разправят за 15 кила... :shock: И После иамме Яник & Со...да видим - Микаел и Себ имат само десет риби , които обаче правят над 11 кила. :idea:
Hякои от платиките трябва да са от близо две кила. Една от тях е хваната в последните пет минути...на косъм , ма'а му стара! Обаче изненадата идва от тапата - съотборника на Яник сипва в кофата поне 4 кила ужасен дребосък - трябва да има стотици! , а Яник вади още повече....

9.300 !

:D

Ако не беше вятъра , щяха да ни разцепят с дребосък , старите хиени.."Как я мислиш тая работа"- уж ядосано ми подхвърля Яник -" да идвате в нашия департамент и да ни обирате пликовете?" "Имам да си връщам от миналата седмица" - обяснявам невъзмутимо аз. "Правилно" - кимва одобрително Яник - " и сега аз имам да си връщам за следващия път" :lol:

Втори в сектора , трети в крайното класиране (от 19 отбора) , първи плик за сезона. Наздраве!
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
miro253
Мнения: 205
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:07
Риболов: в България
Местоположение: София
дал Браво: 25 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от miro253 »

Наздраве! И аз вече съм ухилен като тиква от Хелоуин :D . Продължавай да ни ухилваш все така.
Аватар
outsider
Мнения: 2665
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4570 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Докъде бяхме стигнали? Събота , 16 Април. Полуфинал -един от многото , за Нормандия наесен. Непознат водоем , обачи всичко е ОК , та дрънка : имам СТОПРОЦЕНТОВА гаранция 8) , и уверение под клетва и "честна пионерска" от много компетентни хора , за количеството и качеството на рибата в гьола:

РИБА НЯМА
:mrgreen:

По тази именно причина , въпросните компетентни другари тотално отказаха да участват , независимо от факта , че още не са класирани за финала....кво ни оставаше в тая ситуация? Ми пръчките в колата и газ , кво друго? 8)

....двеста и двайсе километра по късно...


Събираме се на брега - все по-познати муцуни , пием кафе и попиваме инфо. Има три сектора , като шанс за улов на риба имало в крайния десен , където е по-дълбоко. Колкото по-вляво , толкова по зле. Рибата? Ограничени количества много едра платика , някой шаран , заблудени каракуди и баби( бабите в момента хвърляли хайвер , донесе разузнаването , отпишете ги.) Чух и за дребен костур - миналата година един от секторите е спечелен точно с костур...с ЕДИН костур от 150 грама... :roll:
Тегля тапа... крайната тапа вляво. :evil:
От време на време чета и чувам изказвания за тва колко били важни тапите... та да ви прошушна едно нещо на ушенце - от всеки три тапи , които някога съм теглил , ДВЕ са били по-скапани от кое да е място в центъра на сектора. :idea:
( Край на лиричното отклонение)

Изображение

Когато се стягаш за състезание без риба , стратегията става доста деликатна материя. Първо , оглеждам кея на ветроходния клуб , и решавам да цопна една линия плътно в сянката му - за евентуално костурче. Чиста глина с фуил.
Основната атака ще се проведе на 28 метра , където действително нямаше и метър дълбочина , при чисто пясъчно дъно. Решавам да храня с чист Етанг - хем мъти , хем не храни. Обаче не е достатъчно лепкав , че да се задържи в кошницата , затова го смесвам с бентонит. С него ще подавам ,ако реша че трябва , изпънати червени пинки , бели или фуил.

Изображение

приготвям и една линия на 52 метра - силният страничен вятър не предразполагаше към по-далечни дистанции , в пълен разрез с полученото инфо : рибни пелети , методна храна , бял червей , за игра "ва банк". Даже и един метод монтирах , за всеки случай!

Стартираме. Забелязвам , че съседа , който е местен , е приготвил три фидера за далечна стрелба с макари размер 6000 , и ще играе самo навътре. Храня кея , храня другите две линии , и почвам да ги въртя през 20 минути.

....2 часа по-късно.
Идват да ми донесат поръчания сандвич , и голяма чаша червено вино , че бях умрял от студ. Питат за резултата - капо , къв резултат? :evil: Кво става по другите сектори? , питам. Ми , доста хора били с по една или две....ПЪСТЪРВИ
:shock: :shock: :shock: :shock:
Както се оказа , "умни" хора решили да зарибят с крайно оскъдно количество пъстърва , (чух за 25 кила за целия гьол) , с което ефекта "Тото 2" вече е пълен - имаме риба , която не се влияе от храната , не се задържа на петното , и общо взето не се знае що въобще е разрешена за улов на фидер състезание.( Пропуснах да ви кажа , че умни глави от кметството , което е собственик на водоема , са ЗАБРАНИЛИ ЗАХРАНАВНЕТО :o , което значи , че никой не е тренирал , и рибата не е видяла захранка!)

...1 more hour later ...

Аз още съм капо. Съседа извади една пъстърва.Опитал съм Литу , никакъв резултат. Време е за решителни мерки - не е това на което прилича... :wink:

Изображение

И това не свърши никаква работа , разбира се - риба , както вече се бяха опитали да ми обяснят , просто нямаше. Капотирах се като пич :lol: , и отивам да видя кви ги е свършил Доминик. Намирам го в задълбочен разговор с Даниел Лаком . Кво направи? - вика. -Ми капо съм... :oops:
Двамата прихват да се хилят по един крайно неуважителен начин , след което ми съобщават че Даниел също е капо :o , а доминик е с една "риба" (бибанче) от десет грама. Голямото хилене обаче все още предстоеше - с тези десет грама Доминик не само стана 12-ти(!!!) от 37 човека . Той се дореди до плик! :shock: :lol: :lol:
Рибите свършиха при участник номер17 . Оттам надолу" всички сме 18-ти."" :wink:

Разбира се , всички участници с улов между 200 и 400 грама са с по ЕДНА пъстърва. Иначе...сещате се кво класиране щяхме да имаме... :lol:

(между другото , поне на едно -две места с риба е имало , все пак. Печели се с над 19 кила , доколкото разбрах - със СЕДЕМ платики! :shock: )

Изображение

Сигурно вече сте се сетили - пак не се класирах за финала. :oops:
"Не губи кураж , идва нов тираж..." :mrgreen:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Публикувай отговор

Обратно към “Състезания и турнири”