" Записки по френските състезания "

Организирате или искате да участвате в риболовно състезание, това е мястото, където може да разберете къде и кога има такива ;)
Публикувай отговор
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Благодаря! Вчера се направи поредния опит да се осъществи това дългоочаквано събитие , обаче тепсиите са се заели енергично да се размножават , по-малките тепсийки са отишли да гледат и да се учат , и беше останала само тази риба , на която още не и дават и да гледа. В тая ситуация , ние свихме рамене философски , и в продължение на 6 часа гледахме с пълно безразличие как щеките ни размазват с рибета от 15 до 50 грама. С тях хората направиха по 5-6 кила , ние финиширахме с 2.200 , (тва е улова на двама души.) И не ми дреме , ама хич - задфидерното ми устройство смята че животът е твърде кратък за да се ловят "риби" от 30 грама на състезание..
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от Мунчо »

Бравос, макар и със смесени чувства, заради фидьора. :lol:

п.с. А младият вълшебник с елфическото име, който преди време премина през епистоларната ни кореспонденция, к'о прай?
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Жив и здрав е - ако се разберем с доктора , другата събота или неделя ще се борим с елфа на живот и смърт ,( но без нищо лично ! 8) ) в един квалификационен турнир за финала Матрикс.
Ако пък доктора оплеска нещата...беше ми много приятно. :wink:
Сбогом и благодаря за рибата :mrgreen:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

И такa , боледуването свърши - и току що оздравял , се впускам в борбата - кървaв бинт около главата , нож между зъбите :twisted: , и готов за бой - а боят ми е в кърпа вързан , щото хората са били на състезание в събота на същата река , и сичко им е ясно...

Реката: рядък по рода си състезателен терен , на който не съм стъпвал от две години. Практически единствената река в департамента , на която се лови на 60+ , без необходимост да се умува по въпроса. Винаги се печели на дистанция.

Рибата: тук се търси едра платика. 2-2,5 - 3кг. :shock: Без майтап. Има места , където тези риби не влизат - там не може да се направи нищо , с дребни скимъри няма шансове срещу тези , които са се паднали където трябва - така че тук не се лови тънко , няма смисъл.

Състезанието : кръг за класиране за Купата Матрикс наесен. 4-ти за два уикенда , от които съм пропуснал вече 3.. :evil:

Конкуренцията - няма случайни хора , нивото е адски високо.

И така , знам в кви шамари съм се набутал , сега да видим мястото... точно пред мен се сливат две реки , при което мога да си представя как рибите се придвижват на големи пасажи от едната в другата 8) :lol: , заобикаляйки ей-оня нос:


Изображение

- някъде там би трябвало да ловя , само че "някъде там" се намира на около 80 метра. :? Цяла седмица духа без почивка гаден вятър , и макар че денят не изглежда ветровит , правене на петно на 80 метра , в надеждата че няма да духне един час след старта , не ми изглежда добра идея. Решавам да не се правя на герой , и консервативно да си опитам късмета на удобните 60.

За целта се монтира малко артилерия:

Изображение

И подходящата амуниция:

Изображение

Обаче по реката щъка изобилно разнообразен водоплаващ дивеч... :lol:

Изображение

.. така че решавам да направя и едно петно на 32 метра , за да не бездействам в случай че ми се тропосат на петното..

Приготвил съм неописуема храна , смес от три вида Bait tec: Omen , Big carp Tiger&peanut , и Krill&Tuna. Добавил съм пелети , имам коноп , царевица , замразени бели и пинки , живи бели , торни... Идеята е по дъното да остават максимално количество частици , които да задържат едрата риба. Отдясно имам един едър дангалак , който е някаква важна клечка в секция "фидер" на Федерацията. С това нещата добиват личен характер - имам зъб на Фдерацията :twisted: :lol: , нищо че човека честно си каза че е бил твърдо против последните изменения в правилника..
Отляво имам един чичо , който не е подготвен за ловене на дистанция - недостатъчно мощни фидери с дребни водачи , тънки шок-лидери , леки кошници - лови на 45 - 50 метра , трябва да е единствения , от тези , които виждам (дърветата не позволяват да видя кво става в дясно)

Сега остава да видим колко ще е читаво мястото , щото местата са ужасно неeднородни - в събоота Жаки да Силва е претеглил три кила , а сектора му е спечелен с 30... :shock:

Стартираме. Презамятам през две минути в началото , с намерението да поразредя впоследствие. Все още е сравнително тихо , и на 60 метра правя учудващо свито петно .Фред , агента на Федерацията лови по-на близо от мен , всъщност - обаче той лови в по-тесен участък , и се получава така , че мята по-наблизо , но лови по-близо до отсрещния бряг. :roll:
Това важи за всички вдясно от него ( близостта до отсрещния бряг , имам предвид). Това ми дава нещо като тапа , нищо че съм точно в центъра на сектора - и двамата ми съседи ловят по-близо от мен. Оттам вляво всичко живо цели хоризонта..

След малко почва да ми кълве - късо почукване , изсмукана стръв - явно дребосъка е налазил петното , споко , сега ще дойдат дъртите тави! Пак чуква - фитка...фитка....фитка...фитка... :evil:
Сега кво правим? Ако беше друга река , бих могъл да изтъня и изфиня , и да се концентрирам върху "квото клъвне". Тук тва е безпредметно , така че решавам да продължа , само от кука 10 номер минавам на 14.

Почвам да хващам по някоя риба - скимърчета от 150 - 200 грама. По-скоро 150 , ако трябва да бъда точен. Вятърът започва да се усилва. И то по посока на течението , което не е силно , ама не е и съвсем слабо. Кошницата от 50 грама започва да не долита до петното , минавам на 60.От началото е минал един час , аз съм с два или три скимъpа , и започвам да сe нервирам -още повече , че в левия край на сектора хората започват да бъркат с кепове едва ли не през минута..

При нас нещата не вървят - чичото с хилавите фидери и той вади колкото и за (просто си представям как ме бие на тази река с ловене на под 50 метра.. :shock: :mrgreen: ) , вдясно вече съм видял една много яка платика (съседа на Фред) , аз съм с 5-6 скимъра в края на втория час , вятърът се усилва , замахвам яко с големия булет , и късам шок лидера.
0.32 , баце. Чиcто нов монофил... :o

С тва се случиха две неща - първо , на мен ми стана ясно , че при тежки кошници монофилния шок трябва да свършва с клуп , така че кошницата да се движи по двойно влакно , и тва само по себе си вече си заслужаваше участието в тва състезание. Второ , понеже ме мързеше да правя монтажа наново , и не исках да сменям фидера засега , вързах набързо един патерностер , и вкарах "уиндоу фидера" . Тази кошница , макар и с 10 грама по-лека , стигаше до петното пo-добре от булета , летеше по-точно , и явно разтоварваше храната долу без да пръска нищо докато потъва. А може би просто в този момент , на това място , и за тази риба , патерностера беше по-добрия монтаж...
Втори извод - никога вече няма да разпъна фидери на състезание без един от тях да е монтиран с патерностер , заклевам се! 8)

... фактът е , че 5-те ми ситни и жалки скимърa станаха 6 ситни и жалки скимъра , после 7 ситни и жалки скимъра :lol: :lol: :lol: , 8...а бе , все така ситни ама резултатът беше по-читав. Тука се появява Гуенаел , който в събота беше станал втори в сектора си , а в неделя не играеше. И ми съобщава небрежно , че в целия този участък се е ловяла само дребна риба , и на моето място един състезател от нашия департамент , който нито е глупав , нито некадърен , е хванал ЕДНО КИЛО риба..... :shock:

Не знам дали от тая новина , или нещо друго се бях заблял , обаче замахвам , чува се зловещо изпращяване , и кошницата отива в реката барабар с целия шок лидер и половината връхче от три унции... :( :cry:
Решавам че сега е момента да опитам близкото петно...как не! На 32 метра няма признак на живот , грабвам другия фидер , подвижен монтаж с тежкия булет , и почвам пак да правя фитки. Остава час и половина , и тоя филм съм го гледал - сега ще правя фитки , и ще се чудя колко ли риба щях да хвана , ако... :evil:
Ставам 8) , сменям счупеното връхче с ново , вързвам нов шок-лидер , патерностер , монтирам затворена хранилка от тези с пръстена отпред , от 40 грама (вятъра беше стихнал) , и се родих! Те тази малка разлика в грамажа се оказа решаващия фактор , за да могат да се засичат проклетите скимъри. 12 , 13 , 14 , 15...даже и една платика от близо кило изкарах , обаче когато оставаше половин час , вятърът духна сериозно , и кошницата от 40 грама просто вече не стигаше петното. Айде пак с тежкия булет , но сега рибата беше понаедряла - вместо от 150 , се хващаха риби от 250-300 грама , и тая разлика в теглото беше достатъчна , за да може да се лови успешно с тежката хранилка - 16 , 17 , 18...
Приключвам състезанието с 19 риби , от които само една е от около кило - провалът е тотален , единствено ми остава надеждата да не са ме били и двамата ми съседи. Оказа се , че чичото с леките фидери е с 3.9 кг , а Фред - с точно 6 кила. Аз по средата съм с 6.050 :lol: :lol: :lol: , стига ми тая награда...

От чичото следващия вляво е с 19 кила , после има разнообразни улови от 14 - 16 и други такива. Вдясно същата история - от Фреда натам улова рязко се вдига , като има чудовищни тави от по над две кила...се ля ви. Аз съм- 32-и от 50 човека.
Можеше ли да се изиграе по-добре? Да. :oops: Патерностера от самото начало - особено докато още беше тихо , и то с леката кошница , биха ми дали 5-6 риби , най-вероятно. Бих могъл тотално да плюя на едрата риба , и да се опитам да изфиня до безобразие , и дa се концентриралм върху скимърите. С такива маневри със сигурност щяx да изкача две места нагоре - имаше един с около 200 грама повече от мен , и един със седем кила и нещо - е , вместо 32-и, щях да бъда 20-ти , да речем. За финала се класират 6 човека... :wink:

Сектора:
C01 16170 12-ти в крайното класиране
C02 14360 18-ти
C03 6760 28 -и
C04 7700 24 -ти
C05 19950 8-и
C06 3900 44-ти
C07 6050 32-и
C08 6000 35 -ти
C09 16080 15 -ти
C10 23450 4-ти
C11 1650 48-ти
C12 4550 40-ти
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Тука не съм се включвал отдавна - а състезанията си текат , ама "всичко тече , но уви , не всичко се пие" , се казваше в една песен.. :)
Кво да им описва човек на някои състезания?
Примери? Заповядайте! 8) - организираме състезание на езеро , където миналата година рибата беше изтровена , ма ние сме оптимисти! Сутринта правя 70 грама с дребни баби , комшиите са с по 100-150. Печели се със 1.250 , като улова на победителя включва една каракуда от кило и двеста..
Следобедния манш реших да го карам Зен : опнах се на тревата и си подремнах половин час 8) :lol: , като се събудих , и установих че и двамата ми съседи са още капо , седнахме с един авер в барчето на кафенце , за още половин час , след което установих че двамата ми съседи още са капо.. Аз така и си останах капо , те хванаха по едно ситно рибе , сектора се печели с около 600 грама , които включват една каракуда от 580..Да ти е драго да пишеш репортажи! :mrgreen:
На същото езро бяхме предвидили фидер турнирче , първото , организирано от нашия клуб ( по настояване на Доминик и моя милост - президента вдигна ръце и каза "Иван , знаеш че не искам проблеми с теб!" :mrgreen: - та записахме в календара две (!!) фидерни състезания..) . Естествено , след фиаското се взе светкавично и единодушно решение да се смени терена , и ето ни вчера на Лоара:

Изображение

Аз съм приготвил тежката артилерия , големите кошници , и храна с много добавки:

Изображение

Отдясно е стария ми познат Микаел , отляво Гуенаел , и ми се пада..място без течение?!? На Лоара???!!!????

Изображение

Е тва още не се беше случвало , честно - те тоя мост създава някакъв водовъртеж , и няма течение - ама има една яма , сигурно има 8-9 метра.. кво да ви описвам ? - опитахме на 25метра , и на 40 , и на 50 , почти в течението , риба няма. Гуенаел , който е по-близо до моста , излъга няколко рибета в първия час и половина , и после не видя кълване. Аз три часа сменях дистанции , и накрая метнах в краката си с връх от унция и половина (на Лоара!) , и кошница от 30 грама (НА ЛОАРА!!!) :lol: - и с тва успях да гепя три рибета на обща стойност 160 грама , и да направя две-три фитки , с което се класирах 7-ми от 21 човека. Микаел така и не видя кълване , състезанието се печели с около 5 кила в другия сектор. В нашия Гуенаел е първи с 800 грама..

Все пак ,да не бъдем черногледи , миналата седмица взех участие в едно наистина интересно състезание. :)

Мястото същата река , на която така нечовешки се издъних на Регионалното първенство миналата година :oops: :cry: , без да знам и до ден днешен с кво бих могъл да променя нещата , особено по време на първия манш...

Изображение

Състезанието е "опън" , и едновременно служи за класиране на състезателите от департамент 44 , където се провежда , за някакъв плувкаджийски финал. Съответно , има сума ти народ , който е избрал да лови с мач или щека , което пък създава интересни ситуации - можеш да се паднеш между две щеки , и никой да не ти пречи , или между два мача , и да ти сипят по една бака храна от двете страни , и да видиш ти.. :wink:

Едновременно с тая работа , се налага да се отсече от корен дребната риба , щото срещу щеките с нея нямам шансове. Тва , ако въобще хванем риба , че в последно време нещата не са розови. :lol:
Приготвил съм голямо количество разнообразна едра фракция , с цел задържане на едрата риба на петното , което е на 24 метра от брега , няма и метър дълбочина , и духа силен вятър.

Изображение

Стартираме - бухам десет саксии с едра фракция и храна , като в храната добавям глина (насипно в кошницата) , с цел да размъти малко водата (Глината е terre de Somme)
След около десет минути следва първото кълване , и пет минути след това - първата риба. Оттам почва едно голямо налучкване и тунинговане - значи , риба уж има , правя някоя и друга фитка , и от време на време - някой скимър като шамар. Обаче фитките са повече от скимърите , и ми е ясно че не правя максимума от петното. Най-добрия резултат като че ли е с пикера и с фиксиран патерностер , обаче вятърът прави кълването почти неразличимо от люлеeнето на върха ( прекалено нежен за условията) , причинено от вълните. Все пак правя някакви риби , съседът се оплаква че има само три скимъра , когато моите са вече над десет .Само че някой , някъде сигурно е набарал дъртите платики , и всяка една от тях дълбоко потапя такива като мен , които имат само скимъри.. :?
Вятърът не спира да се усилва , и около два часа след старта кълването се разрежда и почти спира. Дотук съм установил че кълцането на торен изключва петното за няколко минути :o :?: , и съм спрял торния , опитал съм с пинки и бели в храната , както и на куката. Сега решавам да сменя глината с Литу : първа хранилка с боица във водата - не съм имал пипване от десет минути , и кълве веднага - правя три бързи скимъра , явно боята ги настървява яко , обаче върхът ми къса нервите , и решавам да го сменя. За целта мятам друг фидер , и тръгвам да бая на пикера.
Въпросният "друг фидер" е с инлайн кошница (пластмасова , с малко дупки) и къс повод , и докато прекaрвам влакното през водачите на по-якото връхче , ми кълве , и сега вече не е скимър , а дърта платика! Я деа?! :twisted: Зае.авам пикера , мятам пак , и ми кълве с пaдaнето на кошницата на дъното - кво става тука , всъщност? :roll:
Рибата , която чакам от три часа внезапно се появи на петното , или си е била там през цялото време , и само разликата в монтажа , плюс добавянето на Литу , обърна палачинката? Тоя въпрос не е толкова важен сега обаче , щото аз правя три фитки с три мятания , и не мога да разбера кво става..сменям куката с огромен ченгел ОСМИ номер(!!!) , :mrgreen: хващам приличен скимър , после пак правтя фитка - ясно , не е от куката. Сменям повода 0.16 с 0.14 , по-малка кука , мятам пак - рръцц! - ВТОРА дърта платика. 8) 8) С която , усмихвам се злорадо , дълбоко потапям онези , които са хванали само скимъри... :wink:
Сипвам Литу в кошницата , правя фитки , опитвам с пелет фидер ( фитка , и една откачена риба - не беше едра , ама страшно ме издразни) , връщам се на инлайн кошницата (Nisa, 28 грама)..Малко преди края - РРЪЦЦ!!! - трета едра платика! И още един чувал фитки...Ясно ми е , че съм открил някаква вакса - обаче не ми е ясно каква точно. Инлайна работи , много по-добре от другите ми монтажи до този момент , обаче прави и сума ти фитки. Литу-то беше отлична идея (с малко закъснение) , спирането на торните също беше правилен ход - обаче най-важния детайл ми е пред очите , и не успявам да го видя... :roll:
Свирят края , отивам да гледам тегленето.
Тапа в сектора ми е възрастен човек , ловил на щека , от моето място от Регионалното мин.г. - има кило и двеста. После е Ги , стара кримка , познавач на водоема , който е направил окло 5 кила скимъри , без да види едра риба. Аз тегля 7.745 , съседът отляво е с три кила и нещо. Дотук добре. :D

Изображение

После следват един -два слаби резултата , после дин младеж с фидер е направил 7.200 или 7.400 - сори брато - другия път да хванеш повече. 8)
Остават двама души - тапата , като се оказва е с ДВЕ рибета , не знам кво е правил тоя пич , обаче до него Жан Люк на щеката вади една кофа дребосък , която тежи...7.755!
..Иване - сори братО - другия път да хванеш повече.. :lol: :lol: :lol:
Подавам джентълменски ръка на Жан Люк , и му обяснявам с най-спокоен тон "там , откъдето идвам , не забравяме такива работи.." :twisted: - при което настъпва гробна тишина за една седунда , после всички прихваме да се хилим , и отиваме да пием по бира. Втори в сектора , 7-ми от 53-ма , и все пак гушвам плик , макар и не този , който трябваше да получа.. :)
... и важния детайл така и не успявам да го фокусирам , върти се копеленцето гадно някъде на ръба на периферното зрение...

На по бира , момчето с ъс 7.200 ,( или 7.400 ), ми споделя : "докато не омотах кошницата със скоч , нямах редовно кълване , само епизодични риби" , и тука на мен ми светва: затворената кошница , заплес такъв , те тва ми вкара рибата ! Не толкова монтажа , нито боята , а кошницата , която не пускаше нищо , докато падне на дъното..никога нямаше да ми дойде на ум , че може да има смисъл от затворена кошница при метър дълбочина..

ПъСъ - вчера на Лоара обсъждаме случая с Микаел , който е от Деп.44 - и той ми споделя още една подробност - на въпросния водоем номера бил да почнеш на избраната дистанция , и като спре да кълве да минеш два метра по-навътре , и да ловиш там. И като спре - пак... :roll:

..и с тихо "щрак" още две парченца от пъзела се наместиха на местата си..
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
BOROOO
Мнения: 1228
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 13:42
Местоположение: гр. София
получил Браво: 12 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от BOROOO »

:D :D :D

Крайно време беше, че този форум вече го чета само заради тази тема и още една-две.

:) :) :)
Връщайте маломерните риби обратно във водата.
Като ме погледнете трябва да знаете, че аз гледам през вас и се виждам на реката как подавам, водя и ми кълве ...
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Буенос диас , мучачос 8)
Те тоя радващ окото пейзаж ,( изкопан от Нета , щото фотоапарата беше на издъхване ), беше избран от един местен клуб за провеждане на малко , но много интересно съботно фидерно състезанийце

Изображение


Пo тая причина в петък следобяд вече се бях паркирал в дебелата сянка на едно огромно дърво , и разпъвах панаира , без тая сериозна задача да ми попречи да сръбвам ледена бира. Тежък е животът на състезателя... 8)
Понеже водоемът ми е съвършенно непознат , бях приготвил три захранки : ярка , сладка , жълта храна за платика , тъмна храна за баби ,и рибна храна за всеки случай. В тоя момент , докато мокря и пелетите , се приближава местен риболовец , възрастен , и голям симпатяга. Обяснявам му с ква идея бъркам различни храни , че не знам кво ще се лови утре , а той ми отговаря с категоричното "Сомчета. Ще ловите сомчета "
:roll: :?

Само след пет минути стана ясно , че случаят е точно такъв. Идеята ми да пробвам две дистанции с две различни храни беше разбита на пух и прах - просто нямаше време да се заметне втора въдица , всички дистанции и дълбочни (ама до самата повърхност , че и малко над нея :mrgreen: ) , бяха окупирани от зъбатите гадини. Оставаше дa се въздъхне тежко , и да се намери най-ефикасният начин за скоростно ловене на котаците. Щото , тва не беше лесна работа - ритъма беше нещо такова : три поредни фитки , четвъртото сомче - нагълтало до г.за :roll:
Почва се въртене на монтажи , игране с дължини на поводи , и след около час , монтажът-убиец беше открит : хеликоптер , повод 15 см , кука 12 , без контра , два бели червея. Тва нещо падаше на дъното , следваше почти моментално кълване , фитките бяха сведени до нула , и всички сомчета бяха боднати за ръба на устата , без нужда да се ползва куковад. :twisted:
Можеше смело да се постави задачата да се гонят 200 броя за влизане в пликовете. :wink:
Сутринта тегля същото място - баси , тва май ми се случва за сефте - даже дистанции нямам нужда да меря - само скъсих с два метра , за повишаване на КПД-то , нищо че дистанция от 18 метра ми е малко непривична... От ляво имам "дъ Матрикс мен" - четири фидера Матрикс , облечен от горе до долу с фирмета униформа , платформа Матрикс..
Отдясно , местен дядо , който ме уби с монтажа си - четири пръчки с ярко жълти противооплитащи тръбички. Общо сме 18 , и стартираме - вкарвам десет кошници натоварени с всичко , но без жива стръв - нея ще я подавам с работния монтаж. Хеликоптера влиза в действие , и.... НЕ КЪЛВЕ! :shock: :roll:
Десет минути до първо сомче , отляво и от дясно вече имам по две , минавам на втория монтаж , инлайн с повод от 25 сантиметра , и откривам че сомчета има , но кълват само на придърпване , като тотално отказват да лапат неподвижна стръв. Ей! Кво става тука бе? :x :lol: В края на първия час имам ОСЕМ сомчета.
Матрикс трябва да има 15. Дядото...дядото батко е мелница! :shock: -мята , тва пада на дъното , засича , вади сомчето с тава скорост , че ми отвисна ченето , и изглежда ги откачваше без да ги пипа с ръка , щото секунда след тва пак мяташе! Май някой вярно щеше да направи 200 - ама нямаше да съм аз... :lol: :lol:
В началото на втория час минавам на дълъг повод , с фиксиран патерностер. Кълването се подобрява , с дребната подробност , че сега гълтат дълбоко. Докато се чудя как да реша новата задача , дядото забавя ритъма , а Матрикс вади първия скимър. :roll:
Изводът ми от петък , че силвърфиш няма да може да се хване изобщо , може би не беше съвсем точен...
Дядото бае нещо на монтажа , докато си лафи тихичко с приятел , дошъл да позяпа кво правим - приказват за монтажи , дълбочни , храни , и ми става ясно , че тоя пич е в час , ама яко , нищо че лови с ужасните тръбички - за миг ми минава през ума мисълта , че може да ги ползва нарочно , за заблуда на противника - един такъв местен фидерен Макиавели... :mrgreen:

Матрикс зашива втори скимър , който се откачва , обаче аз вече съм наострил ушите , удължавам повода до метър и половина , минавам на кошница от десет грама , след падането на дъното броя до 30 и презамятам... Паралелно с тва приготвям втора пръчка , с която ловя два метра зад петното , с празна кошница , и редувам три замятания с линията за пропадане , с едно зад петното. Почвам да вадя по някой скимър между сомчетата , а зад петното , вместо очакваните платики - сомчета от двойно по-голям калибър!

Дядото е избаял на монтажа ( или на храната) , квото имаше да бае , и сега почва да лови платики! До края на турнира хвана 4 , от които едната - над кило и половина...ставаше ми ясно , че с него няма да мога да се справя - сега оставаше да видя дали ще успея да спася скалпа си от Матрикс? :lol:
Той също прави някаква магия , и сега почва да вади САМО скимъри , без кьораво сомче?!? :shock: Е , скимърите бяха по-ситни и от сомчетата :lol: , обаче съм дълбоко впечатлен... Успявам да извадя една платика от близо кило , правя още малко сомчета , опитвам бял трасикс в храната (събира само уклей на повърхността) , вкарвам Луту , ръся в храната сух ароматизатор... нищо не сработва , и свирят края.
На брояча имам 53 риби...

Тегленето почва с проблем : тапата тегли 3.800 , сипват рибата във водата , втория вади ПОВЕЧЕ риба , и тегли 2.650! :roll:
Не става ясно , дaли са забравили да извадят теглото на кофата , или са претеглили рибата в либри :mrgreen: , обаче няма как да се претегли повторно , и се решава да се зачете този резултат - всичко тва спокойно , без викове и скандали. :wink:
Извиняват се , и нещата остават така..
Матрикс тегли 3.200 , аз - 3.550 , дядото с тръбичките - малко над пет кила.
Оттам до края никой не е минал трите кила , и се оказва че съм се класирал 3-ти ( в действителност - 2-и) , на непознат водоем , срещу местните. :)
Гушвам и плик , кво повече да иска човек? С Матрикс (който се оказа голям пич) , правим разбор на ситуацията , и ми разкрива магията за ловене на ситен скимър в облак от сомчета : кука 20 , с една единствена пинка - зъбатите гадини не обръщали внимание на толкова малка стръв. Дядото споделя че е ловил платиките с дълъг повод , предполагам че по-добрия му резултат се дължи на по-добра храна ( десетилетия ловене на тоя водоем) - а може би , на противооплитащите тръбички? :lol:
Чак после зацепвам , че с 4 платики ме бие само с кило и половина - колкото му е най-голямата риба. Явно ритъма му със сомчетата не е бил толкова страшен...
Товаря багажа и потеглям към река Вилен , където имаше друго състезание в неделя сутринта - имах около три часа риболов за избистряне на стратегията...
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Добро утро на всички. :D
Отпуската най-после свърши - нещо , което чаках с нетърпение - дойде времето на епичния тридневен състезателен маратон на река Мен. Времетo за истински фидер риболов...ако се падне човек където трябва , и си изиграе картите правилно.

Събота .

Тегля крайния сектор вляво , този , който трябваше да се избегне на всяка цена : "Сомската яма". :cry:
За разлика от останалата част от ивицата , където всичко е ясно (донякъде..) , в Ямата няма установена статистика за това как трябва да се лови , на каква дистанция , нито може да се предскаже ква риба ще се лови. Това е и единствения сектор , в който си струва да се правят две петна , и аз правя едно на 24 и едно на 44 метра . Направил съм една храна - шедьовъра на манджите за платика 8) , не съм правил по-добра през живота си. Отделно имам разни хитри добавки , с които се надявам да привлека някой кефал , понеже тези гадини са чести гости в дълбокия сектор , на късата дистанция.

Изображение

Денят е мрачен , хладен , ветровит , и набива ситен дъждец:

Изображение

мятам по десет кошници на двете дистанции , почвам с далечната , имам две леки почуквания , и после половин час - нито пипване.
Минавам на късата : две пипвания , и после тишина. :roll: В края на първия час съм с една ситна платичка. Оттам кошмара продължи точно в същия дух: надясно , докъдетo можех да видя , епизодични риби . Наляво , риба вадеше само тапата , и...моят съсед. Ама вадеше - се едно не бяхме на един водоем - мята , поставя фидера на стойката , засича... :shock:
Аз имам втора риба в края на втория час , трета - в кpая на третия , и приключвам манша с 4 риби , от общо 6 видени кълванета :? , и с резултат 1.250. :oops:

Съседа има поне 50 риби , само дребни , и е с близо 7 кила. Сектора се печели с около 9 кг. Тегленето показва , че 2/3 от участниците (сектор от 23-ма) , са с 3 или 4 риби. Само че има хора с такива риби , че с 2 или 3 са с по 3-4 кила... :o

Изображение

И така , аз се класирам 16-ти , с което пoтъвам до 64 място във временното класиране ( от 90 човека). :cry:
С това всяка надежда за влизане в наградите е математически загубена , остава ми само втория ден да се падна на читаво място ,поне да не скучая пет часа. :lol:
И се падам ! :twisted: Сега , когато вече е късно , и нищо не може да се направи , се падам в рибния сектор - горе вдясно , на номер 20. След дъжд качулка...

В събота , при разбора на ситуацията , съседа , който се оказа голям пич , ми обясни къде съм сбъркал - той бил тренирал , видял че прочутите едри тави на река Мен нещо не давали признаци на живот , и заложил на черна храна , повод 0.10 , куки ном.20 (на р.Мен ?!?...накъде е тръгнал тоя свят , Боже... :lol: ) , и ловене на вердевас.
Аз даже не бях поръчал от тая стока , за големи...круши бях тръгнал , нали ме разбирате... :mrgreen:

Така че сутринта си бях забъркал една черна храница , и сега като съм се паднал в рибите , кво да правя? Решавам че в тая бистра вода , която в тоя сектор е и плитка , черната храна , си остава добър вариант , и че с добавяне на нужните едри частици , пелети , и жива стръв , рибата няма защо да не дойде на петното.
Дали пък това не беше грешка? :roll:
Сега , успехът на операцията зависеше от комшиите. Голяма работа е да имаш читави комшии , ще ви каже всяко дете. И комшийки , ма тва детето ще го разбере по-късно - ако има късмет с тиража. Аз имам отляво някакъв тотален турист , който изглежда лови тук за първи път - човека спокойно удари клипса на 35 метра , и реши че че му стигат.

Изображение

Него повече нямаше за кво да го гледам - още повече че от дясно имаше кво да гледам , и още как - там съсредоточено и деловито разпъваше панаира един висок , слаб младеж - Валентин Льофевр.
Валентин е изгряваща звезда на френския фидер , от отбора-шампион на Франция 2016 , шампион на Купата Матриkc 2016 , и един от кандидатите за Националния отбор в недалечно бъдеще.
Преценявам , че лови на около 50 метра , и след като Туриста лови на 35 , аз решавам да ловя на 48.
Дали и тва не беше грeшка? :wink:

Изображение

Изображение

(Друго си е като се паднеш в сектор , където е ясно как се лови - голяма икономия на монтажи и подготовка :D )


Стартираме - Валентин вади риба с първото мятане , аз правя фитка , и вадя риба с второто. Тва вече по-бива , деа! Ама що не беше така и вчера.. :?
Оттам риболовът потръгна горе-долу , като в първите 15 минути вече ми стана ясно , че младежа аз не мога да го стигна по абсолютно никакъв начин - не че съм хептен с две леви ръце , обаче тоя пич можеше да вкара кошницата в кофа на 50 метра ( впоследствие се оказа , че ловял на 55 - ще трябва да отида на очен лекар..) , и тва да го прави на всяко мятане , цял ден , без да мръдне една педя вляво или вдясно. :shock:
И по някаква причина , неговите риби бяха все едри(някои МНОГО едри!) , докато моите бяха около 300-400 грама. Тука вече точността не обясняваше нещата , нито якото кълцане на торен червей .(Скоба - аз накълцах доста по-малко. Понеже вече бях извън играта , реших да си запазя торния за важното състезание - тва в понеделник. Край на скобата)
Аз всъщност сериозно заподозрях , че Валентин лови на вердевас , щото само стръвта можеше да обясни огромната разлика в ритъма - на него просто му кълвеше веднага след потъването на кошницата.
Както и да е , и аз хванах две яки тави покрай дребосъка , и около два часа и половина след старта , рибата просто си би камшика , и вече нямаше пипване ( освен Валентин , разбира се , който си ловеше все така)
И тука Туриста отляво , който до този момент имаше ДВЕ риби (ама може ли да се паднеш в десния край на ивицата и да ловиш на 35 метра , бе пич ? :mrgreen: ) , решава че и той е мъж , и почва да дъни с едни яки кошници на 45-48 метра. Тва , както се оказа впоследствие , беше убило моето петно , неговото петно , и две петна вляво.. И тука аз направих тъпа грешка : продължих да си ловя на същата дистанция , вместо светкавично да мина на 60 - нещо хептен съм ръждясал , тва отпуските размекват хората.. :mrgreen:
Докрая я имам още две риби , я не , и чак в началото на последния час , минах на 52 метра , и се наложи да храня половин час , за да почнат няк'ви индикации , ама късно. Сложих на кантара 9.5 кила , и се класирах 5-и в сектора. Четвъртият е с десет и малко...
С това се вдигнах в крайното класиране до 35-о място...балък.
Валентин спечели сектора с над 30 кила:

Изображение

И стана първи в крайното класиране:

Изображение

На такива момчета ние казваме браво!
:tup:

Чакаше ни важният турнир , в понеделник сутринта. Вече знаех точно кои звезди и планети трябваше да съвпаднат , за да се получи търсения резултат : да се изтегли правилното място(желателно , добро място в лош сектор) :lol: , да се паднеш до сговорчиви съседи :wink: , и ...да имаш вердевас.
Щото Валентинчо , както се оказа , е ловил само на него , като докато в първите два часа и е имал кълване и на други мезета , след това е било или вердевас , или нищо. И тези хора от "A" групата си имат снабдител , който ходи да промива само за тях едър , разкошен , пресен и адски подвижен вердевас , който не може да се купи по магазините... :?

А аз нямах никакъв.... :cry:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

И така , вечерта купонясахме отново , макар и не със съботния ентусиазъм - някои хора още добиваха странен зеленикав оттенък при вида на чаша с алкохол :lol: , и сутринта сме се строили за крайно необходимите две-три кафета на калпак , и за тегленето на жребия . Бъркам в легена и вадя А23. Мммммм ? А? Ааааа.... А!!!!! :twisted: :twisted:

А 23 , братО - тапата в най-скапания сектор , в който два дни няма читав резултат , а някои състезатели не са с килограми ,  а с грамове. При това - горната тапа , след която до следващия сектор има 50 метра непроходими храсти. Нищо повече не можех да искам ... е , и един сговорчив комшия нямаше да ми дойде в повече - такъв дето и той няма  вердевас , да речем...:lol:
Решавам че по-близо от 48 метра няма да ловя , нищо че съм тапа. Комшията отсече категорично че на такива дистанции не лови , и остана на 45 :o ....ПИЧ!!!!! :lol:
А аз се бях притеснил , да не се превърне състезанието по риболов в състезание по надхвърляне... не щото имам нещо против , ама е дълбоко 2 метра , и кошници над 40 грама са силно противопоказани...

Направил съм една доста неутрална кaто цвят храна - една такава светлокафява , и понеже сектора е убит и скапан , решавам да огранича всичките едри частици до цветни трохи и жива стръв , нищо друго. "Живата"  стръв се състои от кълцан торен , който дозирам с пинсета , удавени пинки , с които съм малко по-щедър , и удавен бял цръв , който така и не влезе в действие.

Стартираме , храня само едно петно , вкарвам 5-6 булета с храна , последния  - пълен с пинки , и с първото мятане имам първата фитка. Ся , да ви кажа - в неделя тука е бил "некъф ужас  , некъф ат" - хората са се разбили от фитки , без никой да успе да им намери цаката на микроскимърчетата , като един пич е броил 40(!!!) кълванета за ЕДНА риба....:shock: :shock: :shock:
В опит да да се предпазя от такава участ , аз освен храната си бях приготвил и малко от добрата , стара , плувкаджийска "двойна глина" , за да мога  , в случай на нужда да направя петно , и мътилка , без да им давам храна , с надеждата да се спуснат на дъното , гадинките злояди.
Обаче на второто мятане все пак си вадя рибето - да има 50 грама , не повече , после вадя второ. Набързо напипвам ваксата : две пинки (ароматизирани и подсладени с ванилия) , повод 12 , кука 16-ка , течението светкавично натиска върха (2 ун. карбон) , и така го свива , че не можеш да видиш кьоравo  кълване. За целта аз съм се въоръжил с една джаджа  , дълга 60 см , и плавно приплъзвам пръчката по нея , така че върхът да е винаги леко "олабен". Така правя още две-три рибета , обаче съседа вади платичка от 300 грама , с която ми занулява целия улов. :evil:
Аз правя още две ситни - не повече от сто грама всяка , той вади още една от 250-300 (другите не вадят нищо , докъдето мога да видя). И така , съседът има едра риба на петното...а аз?  Ми може и аз да я имам , ма да не знам? :roll: - ръгам  голям торен  затапен с бял , и вадя платика от близо кило. Ааааааа! :twisted:   Гепвам другия фидер , дълъг повод 0.14 , яка кука , пак торен с бял , засичам , и от другия край се усеща по влакното сърдито ръмжене :lol: - в кепа влиза платика от над кило и половина. (После се оказаха 1.800)
Почвам да редувам на голямата кука бели , торни , умрели бели , и кво ли още не , без всякакъв резултат , с изключение на много едра риба , която се откачи (подозирам морски кефал) , и петното тотално умира. :roll:

В тоя момент минава Беноа , който е рънър-доброволец на целия сектор , и ми съобщава , че никой не лови нищо , и че не е видял по-едра риба от 500 грама. :roll:
Аз правя бърз анализ на ситуацията , и решавам , че лежането за едра риба ще ми изяде главата - вече имам преднина , сега трябва да наскубя малко ситнеж , че не се знае дали след втория час няма и той да се омете (като вчера). Минавам обратно на тънката линия , с фиксиран патерностер (здрасти , ФИПС! :mrgreen: ) малка кука и пинка с парче торен. Следва много сериозно подръпване , и вадя ...пинката сдъвкана , а торния - непипнат. Хъм! Бодвам три пинки , и зашивам втора яка тава!
Тука ми светва за кво става дума , сменям повода с по-дебел , но със същата ситна кука , две пинки с тънко парченце торен ..ТРEТA яка платика! 8)

После се заредиха ситни , средни , още една едра , и после - както се очакваше , петното умря - за оставащите два часа имам 4 ситни рибенца , с които стигнах цифрата 21. Не знам дали не трябваше в тва мъртво време да направя нещо друго - да мина наблизо , да речем , и да потърся кефала с пелет фидера...а бе знам ли. Така или иначе , аз сектора най-вероятно го бях спечелил , а рибния сектор  беше недостижим , там някой сигурно пак е хванал 30 кила риба..
Идва кантара - аз съм с десет кила и канче , вторият - моя "сговорчив" съсед , е с 4 кила. "Рибният "сектор е спечелен с...13 кила?!?
Баси , ако имах вердевас щях да отнеса цялото състезание.."дайте ми вердевас и аз ще повдигна Земята"  , би казал на мое място Архимед..или беше Аристотел? :oops: :roll:

И така  ,ставам 2-pи в крайното класиране (от 51) , и  получавам:
а) здраво изгорял от слънцето врат :lol:
б) ценен урок: ВЕРДЕВАС , заплес такъв!
в) приличен плик 8)
г) Споменах ли вече , че тва беше важното състезание ?  

- билет за Нормандия! 8) 8) 8)

Тва беше последния квалификационен турнир за тая година , и аз гепих последния влак

Наздраве ! :11:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
трапера
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Апр 07, 2007 13:01
Местоположение: München-Русе
дал Браво: 150 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от трапера »

Човече, ти си машина :tup:
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Здрасти , банда. :11:

Време е да се драснат два реда и да се направи малък анализ на изминалата тежка битка - Регионалния фидер турнир , Pays de la Loire 2017. Pаните са зашити , главите - бинтовани , забитите тук-там стрели - издърпани , сега - как се развиха събитията.

Събота , 2 септември.
Река Мен , разбира се 8) - която от една седмица влачи килими от водна леща , които могат да скъсат нервите на каменна статуя , и биха накарали светец да пcува като хусар :evil: - ама страшна отврат , честно - особено като духне вятър надолу по течението!
Тва дръвце го гризнахме с Доминик на тренировката в неделя , на която уточнихме , че духне ли надолу , и 4 унции връх не те спасяват , че даже и дребната риба трябва да се лови с тежки кошници , че дистанцията от 28 метра е лишена от сякъф живот :roll: , и че с пелет фидер с малко късмет се правят дърти морски кефали - ама с подходящия повод , че на два пъти ми късаха 0.19. :shock:
Освен това , за пръв път откакто ловя на тази река , успях да се справя с проблема с гадното кълване на ситния скимър , който се спуска на петното , разбеснява се в храната като прасе в локва , вдига частиците на метър над дъното , и после се впуска да ги гони , като кълването му става абсолютно невъзможно за засичане. Е , хванах му цаката 8) :

Изображение

минавало се на чист бял чевей , мили деца - при което гадината решава , че вече не и се играе на гоненица , спуска се на дъното да кльопа ларвите , и си кълве както пише в Строевия устав - че и размера и значително се увеличава , както се оказа. Само че всичките тези работи се случиха , както вече казахме , в неделя , и при температура от 33 градуса. Във вторник осъмнахме със 7.5°С , и към обяд беше около 16°....Силно подозирах , че работата няма да е като на тренировката..

Тираж - тегля - B7 - ама може ли баш тва да изтеглиш бе Иване?!? :( :? :evil:
Значи сектор "B" е по средата , и е от 14 човека. Баш по средата - 6 , 7 и 8 , е тва , което не пожелаваш на най-лошия си враг - тва са едни гарантирани 12 , 13 или 14 точки , олеле майкооооо...Решавам че тва ще е измъчен риблов на редки и ситни риби , и залагам на тъмната храна - и май лекичко се престарах с черната боица... :wink:

Изображение

:lol: :lol: :lol:


Доминик тегли най-жестоката тапа в горния край , от която почти винаги се печели - предупреждавам го да забрави за неделния риболов , и да играе съответно обстановката - кима уж в съгласие , ама не знам дали няма да се изкуши да направи някоя магария...

И така , реката:

Изображение


Риболовът почва с десет минути търмъчене на водна растителност , аз решавам да бъда крайно икономичен с кълцания торен (разбирай - почти хич) , и залагам на малки щипки живи пинки , тук там някой кастер , и малко изпънат бял. Имам и пелети , и пръчка с нужния монтаж , и рибна храна на Сонубейтс , ама не вярвам изобщо да свърши работа - още повече , че на 50 метра имам 2 -2.5 метра..

Имам силни състезатели и от двете страни , които гледат. Мен 8)
Щото аз мятам , и с първото мятане имам платичка от 300 грама - и докато те хванат по един ситнеж , да спасят капото , аз сигурно имах 5 риби. :roll: Черна храна , майна. Да ми беше казал някой , че ще ловя на тая река с черна храна , щях да му поискам да си дръпна от неговата цигара... :mrgreen:
После риболовът почва да се усложнява - точно както се очакваше. Тва означава , че моите риби се разреждат. Тези на конкурентите изчезват. Сега идва моментът да се бае на храни , кошници , стръв...вкарвам жив бял с оная кошница , после като я отстрелях (че и връхчето счупих :evil: ) , минах на стандартноия уиндоу фидер. Вкарвам мътилка ( terre de somme) , минавам на вердевас на куката. Да ,на него кълве - тоест , късо дръпване , и го вадиш изсмукан. Мразя вердевас , деа! Не е фидерна стръв тва нещо , за нищо не става... бодвам пет броя , следва доста по-стабилно кълване , и засичам товарния влак! Повод 0.12 , няма гъм в монтажа , плетеняк , обаче успявам да докарам до кепа тава от кило и шест-седемстотин! Бе тва , вердеваса , може и да се окаже добра идея , деа.. :wink: :lol:

Както се очакваше , пелет фидера и късия повод не дадоха резултат - рязкото застудяване беше убило апетита на илариите..

И така , кантарът идва , и се оказва че с моите 4.5 кила , извадени от центъра на Мъртвата Зона , съм се класирал ТРЕТИ в сектора! :o 8) Съседите ми са с под 1.2 кг всеки , и ме гледат като треснати..Доминик , както се оказва , се е подлъгал от добрия тираж , решил е да играе на 40 метра и от най-доброто място на ивицата е станал 5-ти в сектора си.. :?

Аз се чуствам се едно съм спечелил Фишоманията :mrgreen: - научих куп полезни неща , направих блестящ резултат от най-скапаното място в цялата ивица , и в неделя съм тапа! :twisted:
Е , не в най-добрия сектор , но пък в моя сектор тва е добрата тапа - утре ще ви кажа аз на вас.... :twisted:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Неделя - или по-добре , я да почнем от събота вечер ...

Сичкото воинство се събра след манша да пийне по някоя бира , и да обсъдим и анализираме нещата. Основно всеки издирваше кой е ловил днес на неговото място за утре , с цел да се определят дистанции , количества жива стръв , поводи...И така, аз попаднах на някакъв симпатичен чичка , който беше хванал малко над 5 кила от С 14 , моя жребий за неделя. Чичката почнал добре , кълвяло , но после , независимо от всички усилия , които положил да задържи рибата - главно с големи количества кълцан торен , рибата изчезнала рязко и без предупреждение , и до края на манша не видял пипване. Ловял на 40 метра , с дълбочина близо 6 метра : горния край на сомската яма. И петнайстина метра по-навътре от петното му , пред него извадили от лодка сом с дължина 2.26 , и нашия човечец точно там решил да храни с кълцан торен , че се и чуди как така му е изчезнала рибата от петното....ох , ох... :lol:

И така , сега вече стигаме до неделята . Пейзажа е все така "живописен":

Изображение

Айде още една серия търмъчене на водорасли , и стартираме. Храната ми пак е тъмна , макар и малко по-малко , първия скимър с първото мятане , докато другите гледат - е така , де - нали за тва съм тапа! 8) - после се зареждат ситни до средни рибета , и сега , след като на петното има дребосък , е време да се потърси едрото. Бодвам две малки парченца торен , без да съм вкарал такъв с храната , (храня с удавени пинки) , и зашивам платика от близо кило. :D
До мен мойта дружка Жил и той вади такава. Аз вкарвам пинки , с по няколко живи бели във всяка кошница , боря се с вятъра - кълванетата се виждат доста трудно , нищо че съм само на 40 метра , правя фитки , сменям пинки , бели и торни на куката , и около час и половина след старта , трябва да имам 7 риби. Работата изобщо не е розова - и комшиите не могат да се похвалят с особено читав риболов , само един старчок на С 11 май вади доста риба. :roll:

Някъде в тоя момент , около час и половина след старта , засичам , и държа около две секунди някакво огромно добиче , след което влакното провисва - сигурен съм , че е скъсало повода , обаче се оказва че се е откачило.. :cry:
С това петното просто умира - двайсе минути нямам кълване , докато Жил хваща една две риби. Tакива , kоито се кепчосват.. Старчока и той бърка с кепа..

Баси , само тва оставаше! :? Вчера правя отлично класиране от най-тъпото място на ивицата , днес се излагам като новобранец на тапата... :oops:
Време беше да се почва с баенето - първо , вкарвам няколко кошници с по малко торен - никакъв резултат. После - уиндоу фидера с бял чрвей - същата работа. Сменям ква ли не стърв - тц. Почвам да бъркам в ръкава за разни аса , като решавам да почна с по-невинните хватки , да не си прецакам петното хептен , от излишен ентусиазъм. Първия номер , тва е да накълцам бял червей , ама на супа. Руснаците се кълнат в тая магия , аз рядко съм я ползвал , и нямам впечатления - и така , три кошници от "супата" на петното , и РИБАТА СЕ ВРЪЩА! 8)
Хващам една - две , правя няколко фитки - явно има и съвсем дребен дребосък , и после петното умира. Секторът умира , ако трябва да съм точен - вятърът обърна от другата страна , и не се вижда никой да посегне с кеп.. Аз почвам с магиите - наливам в кошницата флуоресцентен дип , опитвам с чист сух ароматизатор , кълцам кво ли не , вкървам мътилка , придърпвам...В един момент поглеждам часовника , и установявам , че е изминал ЕДИН час без кълване , и ми остава един час до края! И сега , кво правим? Няма да седя един час в чакане на хипотетично кълване , решавам аз мрачно , тука е време да се предприемат отчаяни мерки - първо , второ петно , на 56 метра , а това , с риск да го убия (ама как се убива нещо , което вече не е живо?) , ще го засипя с белия Трасикс , пък да става квото ще. Да , знам че с бялата боя никога не съм имал успех , ама...

Вкарвам три кошници на 56 , три хранилки с "кокаин" :lol: на петното , бодвам няколко вердеваса , и мятам. През ума ми минава мисълта "бе трасикса уж викал едрите риби" , ама нали съм скептично настроен към цялата работa - значи , да ви кажа : до този момент вече бях опитал кво ли не , включително да удължа повода до 1.50 , да мина на 0.12 , и кука 16-ка. С фиксиран патерностер , без фидер гъм...
И тва нещо пада на дъното , и в същата секунда пръчката се свива...дзъннн....
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Тва събитие беше последвано от коментар на испански , който накара Жил и жена му да прихнат - без нужда да разбират езика , а аз смених повода , убеден , че рибата или е била само една , или че е офейкала барабар с компанията - обаче мятам , и веднага зашивам втора - ама към кило и двеста! :shock:

И сега имам два проблема за решаване...
Първо: ако ще се ритам силно по разни ерогенни зони , и ще си хапя лактите , кое от двете неща заслужава по-силно ритане/ хапане? - тва че се сетих за Трасикса късно , или тва че си изтървах рибата , която сигурно щеше да ми струва скъпо?

:mrgreen:

Второ - и доста по-сериозно - аз за ловене с Трасикс не знам нищо. Сега кво правя? Вкарвам още , и си убивам петното , или спирам да вкарвам , и преставам да привличам платики? :roll:
В тоя момент , Провидението , което явно беше решило че достатъчно се е гаврило с мен за един ден , ми изпраща Ангел -хранител.

"Ангелът" е моя авер Гуенаел , който е дошъл да ни гледа сеира. (Той разбира се , като състезател от Втора Дивизия , не участва в Регионалните турнири ). Смъмря ме , като му казвам как я карам - от това място съм бил длъжен да спечеля сектора :oops: , казвам му за Трасикса , пита колко кошници съм вкарал. "Три" - "Добре. Сега вкарваш три без , и после - една със , обаче вече само по една щипка"

Ааааа......В тоя момент аз съм с 9 риби на брояча. За останаващите 45 минути ги докарвам до 13 , като само една от тези последни риби е дребна...ех , заплес такъв..

Идва кантара - аз пак съм 3-ти в сектора. :oops:
Само че , докато вчера трети беше геройска проява на блестящ риболов , днес трети беше пълен провал.. Вторият ме бие с двеста грама. Първият(оня старчок) - с около кило. Секторната победа щеше да ми донесе бронза - 6-те точки , които събрах , ми отредиха 7-о място. ( От 42)

Тъжен , аз? -нищо подобно! 8) :lol:
Нaучих сума ти ценни работи - кълцания бял , Трасикса , тъмната храна ... И - да не пропусна да го спомена в бързотитята - за първенството на Трета национална дивизия 2018 , се класират 11 човека.
Казах ли ви , че съм седми? :wink: 8)
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
hypperion
Мнения: 845
Регистриран на: Пон Окт 15, 2007 22:38
Риболов: 95% на щека
Местоположение: София/НЗ
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от hypperion »

Еееее, евала Ванка -честито за класирането!
Понякога тарикатите носят на баламите вода в кошница
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Бе то е колкото за честитка , толкова и за шамар по врата :oops: , ама благодаря все пак... :lol:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Неделя , десети септември- да сменим водоема? - да бе , как не - тъкмо съм почнал да и хващам цаката на тая река... :lol:

И така сутринта се строяваме пак на река Мен , 32 -ма , в два сектора по 16. Сичко живо се моли да се падне в горния , ма няма как - 16 човека трябва да се паднат в куция край , и аз съм баш там , ном.15 , до тапата. :?
В събота си спретнах една забавна тренировчица - ловене на 69 метра в доста силен вятър , от която уточних че:
- и на 69 метра , и на 40 , рибата е една и съща , и като размер и като количество
- смяната на черна храна , с яркожълта , рибна и пълна с пелети , не променя нищо
- реката малко е повишила нивото си след цяла седмица дъжд и вятър , и малко се е размътила.

Ма как вярно можа да изтеглиш куция сектор бе Иване....? :lol:

И така : тапата е някакъв човечец , който ми е съвършенно непознат. Ще го държа под око(дясното) , обаче с лявото око трябва да внимавам в картинката , щото там имам за съсед Маню , и до него - Ришар. Ришар е организатора на събитието , старо куче и познавач на реката. Никога не съм го бил на тази река , когато сме се падали в един сектор...

Бъркам черна храна (почвам да вярвам в черната храна за тая река) , намирам някакъв праг на около 30-32 метра , и клипсовам на 36. Маню (произнесено МанЮ) , лови на около 30. Ришар решава да лови на 25... :roll:

Пет кошници , две от които - пълни с удавени червени пинки , и стартираме - скимър от двеста грама с първото мятане. Тапата гледа. Маню гледа. Ришар гледа. 8)
Оттам наляво не виждам кво става , и не ме интересува - петното ми се активизира с всяко мятане , и макар че скимърите са все под 300 грама - някои са доста по-ситни , нещата вървят.
Маню гледа. Ричар гледа. Тапата къса , мята накриво , на 20 метра , с огромни , тежки кошници - явно е съвсем начинаещ в тоя бизнес , тотално преставам да му обръщам внимание , и се заемам да pеша задачата с дребосъка , с който не вярвам да стигна далеч. Почвам да кълцам торен , и да се опитвам да ловя на парченца от него - кълве , но без размера на рибата да се увеличава..
Маню почва да хваща по някоя риба - като между неговите риби се мяркат доста по-едри от моите. Междувременно , кълването почва да се разрежда , и аз започвам да умувам ако се влоши хептен , кви ще ги дялкам. Щото , имаме проблем , Хюстън ! Нямаме вердевас , Хюстън.... :? :cry:
В събота минах през магазина , и забърсах последния пакет , обаче вердеваса се оказа мъртъв като научния комунизъм - и c този , който ми донесе Доминик сутринта , нещата с нищо не се подобриха - той пък беше жив , ама с размера на едър фуил , и трудно подлежеше на нанизване на кука над 26-ти номер...Хюстън , здраво сме я загазили , Хюстън.... :mrgreen:

Двайсетина минути преди края на втория час опитите ми да съблазня "едрото" с парченца торен все пак дават резултат - зашивам яко добиче , което свива пръчката до дръжката , и се откачва. :evil:
С това петното изсъхва като Северна Африка , и в тоя момент ми носят сандвича и бирата. Решавам всички експерименти да ги оставя за десерт , мятам пелет фидера с рибни пелети и грозд бял червей на един дърт ченгел , и се захващам с обяда - две минути по-късно , върхът отскача назад , влакното висва , аз гепвам пръчката , и след малко вкарвам в живарника платика от близо две кила.
8) :twisted:

За съжаление , упрaжнението не се повтаря - вероятно рибата не желаеше да ми прекъсва обяда , и сега беше време да се реши задачата - щото Маню вече сериозно ,влизаше в ритъм , освен че късаше , откачваше едри риби , и му се изправяха куки (?!) , а Ришар , който се беше отказал от 25-те метра , и сега ловеше на 40 , започваше сериозно да наваксва загубеното време...

И така , аз мятам колкото да отбия номера , малко кълцан бял червей , обаче знам че няма да мине номера , и бъркам в торбата за кутийката с белия Трасикс... баси , до вчера на тва нещо му имах по-малко доверие отколкото на гръцки бизнес-партньор , a сега ми е спасителната сламка... Мятам. Не съм имал кълване от поне 25 минути. Хранилката стига до дъното. Течението изпъва влакното до работно положение , и моментално следва кълване ! :shock:
Не спасителна сламка , майна - аз просто ще почна да се кълна в тоя прашец! Тва е магия няк'ва , може от философски камък да го мелят :mrgreen: , въобще не се чудя че сто грама струват пет евра...мятам втора кошница с трасикс , и вадя втора риба - тоя път , ситно шаранче...
Оттам петното оживява , и ритъма става като в началото - с тая подробност , че рибата е дребна , докато комшиите отляво почват да бъркат с кеповете все по-често.. (тоя отдясно е КАПО!!! :shock: :shock: :shock: ) , аз храня с всичко - кастери , червени пинки , кълцан торен , жив бял , обаче кълве само дребосък , като на едра стръв - торен , примерно , следва фитка след фитка. Въздъхвам тежко - вердевас трябваше да имаш , заплес такъв ! , и решавам че като ми кълве само ситнеж , поне ще го ловя , че от десет кълванета не можех да вкарам риба в живарника. Ситна , но яка кука , повод 0.14 , три чревни пинчици , мятам , следва леко кълване , засичам -ррръц! , платика от кило и половина... :o - Аааа? Вы хотите Кока-Кола , вы хотите Майкъл Джексон? :mrgreen:
Минам на пинки , рибата става забележимо по-едра , като от време на време вкарвам по някоя читава платика в живарника - обаче Ришар е влязъл в серия , и обяснява подробно на Маню по колко вердеваса слага , и как ги закачва на куката - щото знае прекрасно , че и Маню няма вердевас... :lol: :lol: :lol:

Малко преди края , все така на трите ситни пинки , аз закачвам Господ знае кво добиче , обаче тва успя да ми отнесе повода 0.14 - до края на състезанието не хванах друга едра риба , и сега оставаше да видим кво ще каже кантара. До Ришар най-добрия резултат беше около 11 кила , Ришар е с 13.450 , Манюс 9.600 , и аз ставам втори в сектора с 12.260 - откачената риба ми беше струвала първото място в сектора , както се оказа...е , квото можах , направих.. :)

Обаче новината , която ме уби (доуби...) - в "рибния" сектор се печели с 13.600 или 13.700! Всъщност , "оная" риба не ми беше отмъкнала само секторната победа , сега като се позамисля... :lol: :wink:

Класирам се 3-ти в крайното класиране , все пак. Гушвам плик. Пийвам бира с приятели , усмихвам се под мустак - почвам да и хващам цаката на тая река...
Рaзбира се , правим малък анализ на нещата - единствения известен метод за напредък в занаята. Оказва се , че Pишар също е ловил с черна xрана. И че в другия сектор и първия и втория в класирането , са ловили с черна храна. Хмммм....

Ришар е ловил почти само на вердевас , или на вердевас , с тънки , миниатюрни торни чeрвейчета (показа ми ги) - като едър вердевас. Маню , от своя страна , е подходил радикално: само кълцан торен , и огромни парчета на кука 12-ти номер. Не е успял да реши проблема с откачените риби , и не му намира обяснение - правим анлиз на монтажа му , и откриваме че поводът е бил къс - всеки научава по нещо.

Следващия турнир на р.Мен е на 8-и октомври , дотогава - следете рубриката. Сезонът продължава!
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Публикувай отговор

Обратно към “Състезания и турнири”