" Записки по френските състезания "

Организирате или искате да участвате в риболовно състезание, това е мястото, където може да разберете къде и кога има такива ;)
Публикувай отговор
Аватар
hypperion
Мнения: 845
Регистриран на: Пон Окт 15, 2007 22:38
Риболов: 95% на щека
Местоположение: София/НЗ
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от hypperion »

Имам електронен микрометър, закупен точно за такива цели. Съвсем скоро ще ти драсна как стоят нещата с диаметъра.
Понякога тарикатите носят на баламите вода в кошница
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Благодаря - все се каня и аз да си зема един , и все не стигам до него.. :oops:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от Doktor-5 »

Преди месец си взех те товае, супер точно е.

http://suneuropa.com/product/4782/mikro ... n-826.html
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Доки , тукашната риба и тя си е взела - как прави разлика между 0.10 и 0.12 , не е истина :lol:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

outsider написа:Обявявам сътезателната 2017-та година за официално закрита.
Е да де. Обаче...

Декември. 2017 след Христа. Цяла Галия е покорена от зимата...цялата? -не! В едно село на непобедими гали (да се чете : пълни откачалки :mrgreen: ) , решават да организират Коледна Фидер Купа....

Грантирано измръзване? Сигурно колективно капо? - кво чакаме? 8) :twisted:

Така че , с боен вик "яба-даба-дууу!" , в шест сутринта остъргвам леда от стъклото , паля колата , и потеглям. Температурата е -2° , ма никой няма да кеже че французите са по-ненормални от мен! :mrgreen:
Е , имам и втора причина да се запиша затая проява на излишен героизъм - тая година не ми стигна едно състезание да закръгля бройката на...

Изображение

...THIS IS SPARTA!!! :twisted: :mrgreen: :lol: :lol:



Два часа по-късно. Разсъмване на река Bилен:

Изображение

Изображение


Хапцелютно сте прави! :o Тва дето се вижда на втoрата снимка , действително са кръгове по водата - навсякъде играе риба , деа! Хмммм.... :roll:



Органиезатор на събитието е Йoан - млад много силен състезател от националния отбор , който освен тва лови на реката откак е проходил. Събрали сме се 17 човека , между които забелязвам и други местни майстори , и познавачи на реката. Оказва се , че имаме право на фуил , ма закво ми е на мене фуил , като магазина ми върза тенекия , и даже нямам вердевас?! :cry: - усещам обаче капана : със сигурност са тренирали , усетили са се че има само дребосък(оттам фуила) , и риболова ще е на късо , на ситнеж , и за дребно. И аз съм - кво? - ми тотален турист...
Вместо фуил , аз имам изпънати и живи пинки , изпънат и (полу)жив бял червей , и кастeри. Секи момент ще се размразят..

Изображение

И така , свирят тежка. Да е тежка , колко да е тежка? Смeеш ли да вкараш много - aми ако не вкараш достатъчно? Вкарвам три кошници , като изчаквам доста време , за да съм сигурен че всичко е излязло от кошницата , след това - две по-малки кошници с малко изпънати пинки. Нямам идея през колко време да презамятам , обаче рибата дава тон , щотo почва да кълве от стaрта , и доста активно. Мокря храната яко , и ги почвам - в края на първия час съм с 8 риби , между които има една едра баба , и една платика от близо 300 грама. 8)
В началото на втория час , рибата си бие шута , и сега не успявам да намеря никакъв подход - за половин час съм с една риба , и почва "бриколажа" - френския термин за баене. Първо , ограничавам живата стръв до 5-6 червейчета във всяка кошница. Че и по-малко! Като не ви стигат , ей там , на куката , има още.. :twisted:
После , намокрям една част от храната до смърт , и между две тапи от мократа , вкарвам суха , така че да вдигне яка мътилка. Pибата се връща , и сега почват фитките- вдигнал се един гаден ветрец , срещу течението , и кълванетата стават практически незабележими - изгубих почти цял час да се чудя как да си хвана рибите (все пак хванах някоя и друга , включително две едри баби , и още един читав скимър) . В един моменнт се плесвам по челото - ма то бива да си проЗД , Иване! :oops: , ставам , вадя от колата втори фидер-арм , и го насочвам срещу вятъра. Сега кълванетата се виждат безупречно , но пък междувременно са се разредили до безобразие , и което най-много ме дразни , имам едни леки подръпвания , без рибата да се реши да лапне стървта както се иска от нея. Минавам на кука ном. 20 , и вмeсто три пинки , почвам да слагам по две . Тва се оказва правилния ход , и сега почвам да наваксвам , като комшиите продължават да ловят доста по-малко от мен. Другите в сектора обаче кой знае кви риби вадят..
(като стана дума: секторите са три , два от по 6 човека , и един от 5. Тва , за избягване на риска от групирана на места риба.В моя сектор не липсват тигри ,лъвове , и други опасни хищници : Йоан , тапа. До него - старатa кримка Себ , от силен фидер-отбор от деп.85. После - един млад пич , силен състезател , баща му играе в Първа Дивизия. Двамата ми непосредствени съседи не ги познавам)

И така , към края на третия час аз съм налучкал правилното подаване на стървта , правилната комбинация с храната , и накъде да си подпра фидера (с дребната подробност че на обратната страна ми е СТРАШНО неудобно да засичам :evil: )

Само че са минали три часа , Иване :? - с такива съперници , проблемите трябва да се отстраняват по-бързо..Сега почват едни странни индикации , които не се превръщат в кълване...ох , да имах аз вердевас , щях да ти кажа на тебе , гадино злояда.. :evil:
Хм , вердевас нямам , обаче имам торен червей.. Бодвам две тънки парченца на една по-яка кука , и с повод 0.12 , изчаквам пет минути , никаква реакция , придърпвам няколко сантиметра , и откривам , че рибата си седяла на куката без да мърда. Мa платика от кило и половина :twisted: 8)
Трябва да е била единствената , щото всички oпити да се повтори операцията , минаха без резултат. Приключвам с 22 риби , и смятам че трябва да имам между пет кила и пет кила и половина.
Кантар. Съседа отляво: 1.200. Отдясно: 1600 Съседа по средата: :D 5820. 8) Дотук добре.
Младото момче? "не знам кво стана..." - 600 грама...(?!?) Себ също тотално не е уцелил ваксата , и с 400 грама резултата само е гледал ка Йоан го е размазал , не е спрял да вади риба през цялото време..Йоан тегли 8.920 , с някакъв ужасяващ дребосък , не знам колко риба има сигурно стотина броя..не случайно се слави като майстор на дребосъка. Хмммм...национал , познавач на реката , с вердевас и фуил? Че аз кво се оплаквам? 8)

Турнира се печели с десетина кила в средата на ивицата , с доста едри скимъри. Аз ставам втори в сектора и , 5-ти в крайното класиране , като си прибирам последния за сезона плик. :wink: - сега все пак можем да обявим годината за закрита..надявам се.
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Markony
Мнения: 2007
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 15:54
Местоположение: с. Гурмазово
дал Браво: 195 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от Markony »

Нещу съ оплакваш ми се чини? :mrgreen: Благодаря за споделеното, удоволствие е да те чета, весело посрещане на празниците :)
NOMINATIONS BUG ...
http://www.kenga-bg.info
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

За всяко нещо си има време , както се казва. Време да ходиш за риба , и време да седиш на топло. И в тая връзка , времето за състезания тва е напролет - пеят птички , бръмчат мухи , пече слънце , а ти си наточил ей-такива зъби , и си готов да подхванеш любимия бизнес , пък и някой сувенир да си донесеш , ако ти излезе късмата. Бизнеса? - "we deal in lead , friend". 8)

Изображение

Сувенирите - то се знае:

Изображение
8) :twisted:

И сичко тва се прави напролет , Фреди...НАПРОЛЕТ!!!! :lol:

-Фреди - вдигам аз телефона - вие сте луди за вързване бе човек , кво състезание през февруари?!? :shock:
-Така е - съгласява се Фреди без бой - идваш ли? :lol:

Е ти пък сега...естествено че идвам...колко трябва да си луд да организираш състезание през февруари? Колко трябва да си ненормален , че да се запишеш... :mrgreen:

Срещата е в 8:30. Температурата е -2° . За мое учудване , са се записали 40 човека . Всички , с изключение на един :wink: , познават водема , щото всички , с едно изключение са местни. Всички , без изключение сме нахлупили шапките до очите - хем да се спасим от бръснещия вятър , хем да не зърне врагът и най-малкия кичур коса , да не вкарваме ближния в изкушение...

Събирам инфо: до преди няколко дни са излизали баби и скимъри , и даже редки , ситни сомчета. Ама до преди няколко дни беше 12 градуса.. Язовирът е с променлива дълбочина , като в моя сектор от 20 човека , с два подсектора по 10 , вляво (21) , е най-плитко , вдясно(40) най-дълбоко. Аз тегля 22... :roll:
Вятърът духа отляво надясно , с което изключва възможността да се нагреe водата в плитката част , така че работата е съмнителна..

Изображение

Състезанието е във формат "open" , съседите разпъват щеки и мачове , този отдясно , и фидер. Висчки в един глас твърдят че тук няма необходимост да се търси рибата надалеч. Понеже не познавам водоема , храня едно петно на 30 метра. Понеже познавам местните , правя и едно на 50. :wink:
Арсенала се състои от два фидера с монофил за късата дистанция , и два с плетеняк за далечната:

Изображение

И не отивам по-навътре щото вятъра е не само много студен , ами и доста силен. Местните при цопването на оловото на 50 метра , ме изгледаха се едно бях метнал шашка тротил :mrgreen:

Почваме. Храня двете петна с по 4 кошници , без жива стръв , само с храна. Малко за храната - зимна , бедна , тъмна , нискокалорична. 1 част "Gros gardons" , 1 част тъмна троха , 1/2 част копра , 1/4 кориандър. Не знам дали имаше кило и половина суха храна , и от тая рабoта изразxодвах 1/3. Жива стръв : 0.250 пинки , 0.250 бял червей. Вердевас за секи случай.

Тая предпазлива тактика не беше споделена от местните , които избухаха по една бака храна , на щеката и на мачовете , с което доста ме оздачиха. Ако те бяха сметнали правилно задачата , ме чакаше голям бой. И почваме да храним , и да се гледаме....

Изображение

Около един час след старта , съседа отляво(тапата) , вади на мача бибанче , без да е видял кълването.. при мен - нищо , отдясно - нищо. Аз въртя петната - първо през 15 минути , после на 20 ..

Когато от състезанието е минал час и половина ,че и отгоре , идва рънъра : в дълбоката част хората вадят сомчета , като водещия резултат е 17 броя. :o
Няма кьорав силвърфиш , всичката риба е хваната на фидер. Тапата все още е с единстваната си риба , отдясно съседа вече е с две сомчета на фидера. Мен почват да ме хващат бесните. Ставам , вадя от колата кофичката с Литу , кълцам малко бял червей , гепвам най-мощния от монтираните фидери , закачам булет 60 грама , и отивам пак навътре. След пет минути тръгвам да презамятам , и...

Изображение

:lol: :lol: :lol:
Два чса след стaрта , вече не съм капо! И така , на далечната дистанция се върти риба , обаче вятъра се е усилил до безобразие , и храня едо петно... една елипса... а бе , пътечка.. а бе , поне десет метра на дължина . :oops: :lol: :lol:
Ширината уж я контролирам.. Презамятам - Литу , щипка кълцан бял , клъцвам и малко кастер. Отчетливо кълване. Второ сомче. Трето замятане - кълване , фитка. После всичко свършва , и аз почвам да бая - риба явно има , обаче сомчетата се ловят с леки кошници , и тая работа с булета 60 грама не ме устройва. В действие влиза лекия фидер , с миниатюрно булетче от 30 грама , с което , за свое собствено учудване , успявам да пробия вятъра , и да си стигна петното. Трето сомче 8) .
Сега номера е да не се вкара прекалено много жива стърв. И в същото време , да се вкара нещо , което много силно , и много отдалеч , да викне рибата към хранилката. (щото , както вече казахме ,петното ми не е от най-малките). И тука ми идва вдъхновението - гепвам един малък уиндоу фидер (35 гр.) , който , освен всичко останало , лети страхотно , от тези , които със завъртане могат да се затварят.

Изображение
(виже долния как изглежда в затворено положение)

Кълцам бял червей , на супа, вкарвам кашата в хранилката , завъртам капачето , сега само през дупките може да излиза сока - миризлив , привличащ сомчетата , и в който няма нищо за ядене. Просто си ги представям как се носят по аромата , като мишока Джери или Мики маус по аромат на сирене :lol:

Изображение

С такива хитрини , аса в ръкава , и голям бриколаж , до края на състезанието (4 часа) , сомчeтата стават 6..Знам че с тва съм заникъде , ма не се оплаквам - тапата си остава с бибанчето. Колегата отдясно , с дветe си сомчета. Оттам следват двe капота , и един пич с една ситна бабушка , хваната в последната минута. Единствения силвър в сектора , и единствената риба , хваната на щека. Оставащите 4 човека от сектора са в по-дълбока вода , и имат по 15-16 сомчета , като най-добрия резултат е 30 броя..Което ми дава 5-o място от десет , и сигурно съм бил на средата и на крайното класиране , ма не ми сe чакаше един час за резултатите - бях умрял от студ , така че казах довиждане на бандата , събрах багажа и отпраших.

....напролет , Фреди - напролет се правят тези работи...
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Венелин Радушев
Мнения: 647
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 18:08
Местоположение: Силистра
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от Венелин Радушев »

Браво! От тегавите риболови се учи повече. Често ползвам кориандър /почти винаги/ за зимната храна, в предвид че зимен риболов за мен е равносилно на бабушки. Случвало ми се е да си вкарам лош автогол, когато прекаля с него. Стига се до там, че после ловя на пет метра от петното, защото нищо не припарва до него.
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Кориандъра е стршно силно активираща храната съставка , пръска частици във всички посоки , което бабите обожават. Направо се чудя дали рибата ти се държи в страни от петното , понеже не и харесва миризмата , или понеже кориандъра ти е ...изместил петното!
Тая работа разбира се се контролира далеч по-лесно с кошницата - напоследък съм почнал да правя храни за фиедра , които са с толкова ниска слепваща способност , че всъщност , освен с кошница , няма как другояче да бъдат доставени до дъното. Изумен съм просто от факта че тва нещо работи и на (слабо) течение.
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Венелин Радушев
Мнения: 647
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 18:08
Местоположение: Силистра
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от Венелин Радушев »

Възможно е да е имало пръснати частици в голям диаметър от петното, но чак 5 метра и повече. Плюс това не обяснява защо нямаше никакви риби на самото петно. Не твърдя, че не са харесали аромата, по скоро, че твърде силен аромат в този сезон не е добра идея. Иначе си имам един тридесет килограмов чувал с кориандър вкъщи (сещаш се какъв обем има 30 кг. кориандър :lol: ). Хубавото е, че изглежда нищо не го яде, нито мишки, нито гъгрици. С какви аромати смяташ, че би се комбинирал добре кориандъра (изключая класиката кориандър+анасон)? Имам спомен за една доста успешна захранка (преди 20-25 години) Марсел, чудя се сега, дали беше ягода с кориандър или ягода с анасон. Беше потресаващо добра комбинация за каракуди.
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Венелин Радушев написа:Възможно е да е имало пръснати частици в голям диаметър от петното, но чак 5 метра и повече. Плюс това не обяснява защо нямаше никакви риби на самото петно.****************С какви аромати смяташ, че би се комбинирал добре кориандъра (изключая класиката кориандър+анасон)?
На мен са ми известни водоеми - (тук , разбира се) , на които класическaта сxема е да захраниш , и след десет минути да ловиш 4-5 метра надолу от петното. Плитка вода + вятър създава течение , на което понякога се лови с 4 грама близалка , тва на затворен водоем... Силно активна храна , която работи вертикално , (вдига частиците нагоре) , в комбинация с течениe , плюс едни 50 баби или ситни платички на петното , и петното ти си заминава цялото пет метра надолу по течението - не че нямаш риба на петното , нямаш петно там където си мислиш че трябва да бъде... :shock:
Що се отнася до комбинации с аромати , аз трябва да призная че не вярвам в ароматите чак толкова че сериозно да тръгна да изучавам комбинации , и да разчитам на тях. За мен кориандъра е разпръскващ храната елемент , от който аз търся именно да пръска частици , като , честно казано , малко ми е през оная работа на кво мирише. :oops: (Може и да греша. :roll: )
От такава чисто механична гледна точка , кориандъра се комбинира прекрасно с печен млян коноп , и копра меласа. (правилно е да се каже копра меласE ма тва е друга тема)
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Венелин Радушев
Мнения: 647
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 18:08
Местоположение: Силистра
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от Венелин Радушев »

outsider написа: От такава чисто механична гледна точка , кориандъра се комбинира прекрасно с печен млян коноп , и копра меласа. (правилно е да се каже копра меласE ма тва е друга тема)
Ако добавиш COCO и можеш мостове да взривяваш с това... :lol:
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Добър вечер , драги зрители , слушатели и читатели. Да отворим лафче за изминалия боен уикенд. Боен , в смисъл такъв , че се изяде доста бой... :lol:

Събота. С те такъв мрачен пейзаж ни посрещна река Вилен.

Изображение

По независещи от мен причини , не успях да си спретна една крайно необходима тренировчица , и състезанието беше тотален "blind date". По тази причина съм въоръжен до зъби , и нямам никаква представа ква ще бъде обстановката - и още докато минавам по моста , вече ми става ясно , че имаме сериозно течение , и мътна вода..храната ми е бедна и зимна , живата стръв - ограничена , очаквам слаб риболов , с дребна , малобройна риба . Състезанието е квалификационен кръг за финала Сенсас Фидер-тек , участниците са 24 , класират се първите трима - по един от сектор.
Тегля тапата нагоре по течението , тоест отляво няма да имам храна , и пред мен има гaден клон , който силно ще ми пречи да кепчосвам рибите..

Изображение

Решавам на първо време да не проявявам излишен героизъм - винаги има време човек да се направи на идиот , така че храня на 26 метра , където все още съм извън най-силното течение , но вече съм достатъчно навътре , за да имам някаква дълбочина - щото покрай брега е плитко до безобразие. Олово от 60 грама държи дъното мъртво и без проблем , почти не е нужно да се пуска корем от влакно...докато , броени минути преди старта , някъде надолу отварят някакъв шлюз , и се случват две неща: а) , течението се засилва яко , и , б) нивото почва стремително да пада...Скив тука:

Изображение

Сега вече приготвените хранилки от 40-50 грама , се понасяха надолу - щото течението , което само по себе си не беше особен проблмем ,влачеше огромни количества треволяк , водорасли , листа , и кво ли не...Хехе - течение , викате? 8)
Споко , моите калъфи са като Червения площад на седми ноември , майна :twisted: - тежка артилерия да искаш... вади се нужната сопа , с якия връх , закача се кошница от сто грама - да , тва пада на дъното като тухла , и не шава. При което , сичката салата се лепи по влакното - тва е две минути след падането на кошницата на дъното:

Изображение

В един момент , около 15 минути след старта , на мен ми става ясно , че аз всъщност мога да изкарам целия мач в тъпо вадене на килограми "салата" след всяко мятане , без шанс да видя кълване. И така , време беше да се вземат бързи и решителни мерки. Минавам на 22 метра - след две замятания , разбирам че и това е много навътре , и минавам на 17 метра. След три замятания , успявам да хвана ситна платичка , без да съм видял кълването...стискам зъби , поглеждам докъде е стигнало нивото - вече само дъното на живарника е във водата , и минавам на ... 13 метра. На тази дистанция практически няма течение. Може да се лови с 30 грама - няма и особено много вода , да ви кажа - вероятно - 80-90 сантиметра...На всичкото отгоре , водата е на такова разстояние от платформата ми , че с пръчка от 3.90 не я достигам , с кето кепчосването на рибите става весела задача - да не споменавам , че всичките пръчки са оборудвани с плетеняк , което е доста забавно на 13 метра...Докато избистря въпроса с дистанцията , беше минал почти един час. В края на първия час имах 1 риба...

А риба всъщност имаше. Дребна , щото няма дълбочина да дойде едрата , активна , и гладна - моя предпазлив , зимен подхoд се каза пълна простотия , при положение че рибата беше ситна , реших да се откажа от фуила ( което после някои хора ми казаха че е било грешка) , и се заех да храня с пинки и бял червей. Фитките са безбройни , и сега се заемам да избистря монтажа , и най-вече -стръвта. Kълве на вердевас , кълве на пинки , но неохотно , пипкаво , с много фитки и откачени риби. Рибата е основно ситна платичка , с епизодични баби , някои от които са доста едри. Пробива идва , когато решавам да играя ва банк , и бодвам първо два , а после и три едри бели червея. Това се оказва правилната стръв , на която всичко , включително и ситнежа , кълвеше най-добре. Минал е час и половина , и рибите ми вече са 4.Оттук нещата потръгват , с редуване на монтажи и хранилки , почвам да вадя риба - в тоя момент , затварят шлюза , и течението почти спира , а нивото се покачва...

Изображение

сега внезапно всичките ми върхове стават груби за внезапно стихналата река , и се налага да ставам и да сменям връх по време на състезанието..Най-дразнещтото обаче си остава размера на рибите ми - две места по-надясно , млад състезател от местните , вече кепчосва трета читава платика , чувам че две места вдясно от него местен играч от отбора , който ще ходи в Беларус , разцепвал рибите...Аз успях да хвана само една читава риба , от общо 25 , и с 2.860 се класирам 5-ти в сектора и 14-ти от 28 ...

Съседа отляво е със 600 грама , после младежа с платиките е с близо 6 кила , после имаме още 500 или 600 грама , после следва местната легенда с близо 9 кила , който печели сектора. Правилната игра беше да се лови близо , с лятна храна , огромни количества жива стръв , и с бял червей на куката - се едно е юни...хОди ти на състезания без да тренираш , Иване...
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Венелин Радушев
Мнения: 647
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 18:08
Местоположение: Силистра
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от Венелин Радушев »

Не се коси, при тези условия победителите са били предопределени от местата. При такова стремително падане на нивото, рибите панически се дърпат навътре/търсят дълбочина. В предвид невъзможността да се лови на дистанция, тези с по големи дълбочини близо до брега са с едно (по-скоро дузина) рамо напред.
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Венелин Радушев написа:Не се коси, при тези условия победителите са били предопределени от местата. При такова стремително падане на нивото, рибите панически се дърпат навътре/търсят дълбочина. В предвид невъзможността да се лови на дистанция, тези с по големи дълбочини близо до брега са с едно (по-скоро дузина) рамо напред.
Аааа , аз не съм тръгнал да скачам от мост заради един резултат от състезание. :lol: По моя преценка , ако след 20 състезания още преживяваш тежко резултатите , трябва да се откажеш от тая работа , не ставаш за състезател. Сега , резултата не беше определен само от спадането на нивото - смятам че мястото даваше едни 5-6 кила , с което влизах в десятката..5-и или 6-ти , мисля. (При все това , до плик не се доредих , обаче гушнах последния ваучър за полвин кило торен червей 8) )
Просто трябваше да се захрани с квото трябва , и директно на късата дистанция , вместо един час да храня на четири места , докато стигна до където трябва. :?

...да продължим. В събота се прибирам почти в девет вечерта , след два часа шофиране под проливния дъжд , с който завърши деня , вечерям набързо , и се захващам да вързвам куки , и да сменям едни пръчки с други - в неделя битката продължаваше!

Мрачните пейзажи са много на мода , както вече сте разбрали:

Изображение

Докато разпъвам фидерите - паднал съм се тапа вдясно , си лафим със съседа , който е разпънал щека , и ми обяснява как стоят нещата: сектора дава само дребосък , (ако даде нещо) , на бонуси не разчитай , и "не искам да те отчайвам , ама тука с фидера няма да ти е лесно" . :lol:

Изображение

Сещам се аз че няма да е лесно - и на сичко отгоре , сектора включва Фабрис , местен топ фидерист , и Фреди , който ако го биеш в неговия департамент , имаш право да си татуираш паметната дата за спомен..
След като открих че дънoто е равно като тепсия , реших да ловя на близо - 24 метра , и монтирах рядка за мен артилерия - нито един фидер над 3.60 , накъде е тръгнал тоя свят , Боже.. :mrgreen:

Изображение

Съседа ме поглежда състрадателно - "вердевас поне имаш ли?" :lol: :lol: :lol: ,и утвърдителният отговор явно успокои съвестта му , щото избуха една бака храна на 11 метра , и на втората минута вече вади платичка.
Стратегията , да ви кажа , е следната: аз ще ловя скимъри от окколо 100 грама. Щеките ще ловят уклеи , ситни баби , и разнообразна риба , за предпочитане - дребна. 8)
Така моето по-високо качество евентуално ще компенсира тяхното по-голямо количество. В тая светлина , платичката на съседа , от близо 150 грама , не се вписва в стратегията....докато аз успея да си помисля тая работа , той вади втора...След него вади скимър следващия вляво , и той е разпънал щека. Минали са десет минути , когато ми кълве и на мен , и се записвам със скимър от същия калибър , на което съседа отговаря с друг такъв...Ей! Ако ще ловим едни и същи по размер риби , ма ти ще ловиш два пъти повече от мен... :? :roll:

Между другото , вятъра се усилва все повече , а аз се захващам да открия най-продуктивния монтаж. Монтирал съм подвижен монтаж с повод 40 см , пелет фидер , и два патерностера - къс(много!) и дълъг повод , съответно. Откривам че патерностерите , без значение каква е стръвта , ловят САМО баби(ситни) , и платиките се хващат само с подвижния монтаж :roll: , без шанс да съблазня бонус с пелет фидера. Изглежда бабите плуват само няколко сантиметра над скимърите , и патерностера им дава точно толкова време , колкото им трябва , за да налапат стръвта.
В тези сложни изследвания минава първия час , като резултата ми е 8 риби. Съседа със щеката мърмори като обран евреин под носа си , щото тотално си е изгубил рибите..Втория час минава в същия дух , като рибите ми стават 17 или 18 - състезанието е от 4 часа , и на мен ми се ще да стигна бройката 40 , понеже съм си направил една такава сметка без кръчмаря , че с едни 3.5 - 4 кила , съм между първите.В тоя момент , вятъра се усилва до ураган , и кълването се отрязва като с нож. На мен ми е ясно , че рибата си е там , обаче корема , който прави влакното в плитката вода , кара рибата да се мръщи...почвам да въртя пак сичките монтажи - ясно ми е че те сега , в тоя момент , се решава кой потъва и кой се качва нагоре в класирането - който намери решението , ще спечели..Минават поне 40 минути без да хвана риба :oops: :roll: , след което вятъра стихва до нормaлен , само че рибата вече я няма. Остават 45 минути , и аз съм с 22 риби..В тоя момент минава общинския рънър , да ми каже че Фабрис по някакъв начин е успял да хване платика от поне кило (?!) , и аз бухам три кошници пълни с Литу ... резултата е мигновен : рибата се връща на минутата , и за оставащите минути стигам цифрата 31 :wink:
- 2.570 , съобщава кантара , за ужас на съседа със щеката , който е с кило и седемстотин. :wink:
Щеше да се наложи да ми "стигне тая награда" , щото с тва се класирам 4-ти в сектора , след Фреди , който е с 2.620 (!!!) , един старчок на тапата вляво , с 3.100 , и Фабрис печели с 4.4кг...
Правим разбор с Фреди , казвам му кво съм направил , и кога. Получавам един замислен поглед , и присъдата " ако се бешe сетил по-рано , не знам дали щеше да биеш Фабрис , но нас двамата , със сигурност!"
..оказва се че Фабрис има не една , а две едри платики , и две късания - просто решил да търси eдрото , и е ловил на 42 метра.
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Публикувай отговор

Обратно към “Състезания и турнири”