Световно първенство по риболов на плувка, 04-10.09.2017, Белгия

Организирате или искате да участвате в риболовно състезание, това е мястото, където може да разберете къде и кога има такива ;)
Петър Величков
Мнения: 19
Регистриран на: Пон Окт 07, 2013 10:45
Риболов: Мач & фидер
Местоположение: София
получил Браво: 5 пъти

Re: Световно първенство по риболов на плувка, 04-10.09.2017, Белгия

Мнение от Петър Величков »

Финално отборно класиране:
1. Белгия
2. Англия
3. Франция
...
12. България

Изображение

Финално индивидуално класиране:
1. Luc Thijs, Белгия
2. Stephane Linder, Франция
3. Geoffrey Duquesne, Белгия
...
28. Мирослав Димитров
...
57. Калин Запрянов
...
67. Заприн Манолов
...
80. Георги Прончев
...
93. Огнян Райдовски
...
204. Barry Harmse, Южна Африка
Последно промяна от Петър Величков на Нед Сеп 10, 2017 19:05, променено общо 2 пъти.
Петър Величков
Мнения: 19
Регистриран на: Пон Окт 07, 2013 10:45
Риболов: Мач & фидер
Местоположение: София
получил Браво: 5 пъти

Re: Световно първенство по риболов на плувка, 04-10.09.2017, Белгия

Мнение от Петър Величков »

Индивидуално: 1. Luc Thijs, Белгия / 2. Stephane Linder, Франция / 3. Geoffrey Duquesne, Белгия
Изображение

Отборно: 1. Белгия / 2. Англия / 3. Франция
Изображение
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: Световно първенство по риболов на плувка, 04-10.09.2017, Белгия

Мнение от outsider »

Оставили сме зад нас доста от "великите сили" в риболова 8) - 12-о място е достойно за увaжение представяне! (Никога не съм мислил , че може да се направи с попчетa :shock: ).
Поздрав, момчета , и респект за положения труд!
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
ivelin66
Мнения: 529
Регистриран на: Сря Май 13, 2009 21:30
Местоположение: Русе
дал Браво: 121 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Световно първенство по риболов на плувка, 04-10.09.2017, Белгия

Мнение от ivelin66 »

Главная / О компании /
Отчет тренера Сборной Росиии о прошедшем 64 Чемпионате мира по ловле рыбы поплавочной удочкой.
14 сентября 2017

Отчет тренера Сборной России по поплавочной ловле и нашего сотрудника Сергея Фёдорова о прошедшем Чемпионате мира 2017.

На этом водоеме мы оказались впервые и вся информация к нам поступала в виде слухов, иногда странная и противоречивая. Поэтому команда взяла с собой все - включая уклеечные удочки. Главное, было понятно, что основная рыба, на которую нам предстоит настраиваться – это плотва, причем крупная.

Все были сборе на месте соревнований за пять дней до их начала. Кто-то прилетел на самолете, но основной состав приехал на машинах, преодолев приличное расстояние до бельгийского города Ла-Лувьер. По итогам отборов, сборная России на 2018 г. сформировалась из двух команд - Team Allvega и Team DUNAEV.

Сипцов Юрий – Москва (ALLVEGA)
Якушин Илья – Москва (ALLVEGA)
Потапов Игорь – Москва (ALLVEGA)
Кусмарцев Сергей – Санкт-Петербург (Team DUNAEV)

Кузин Олег - Санкт-Петербург (Team DUNAEV)
Павлищев Владимир – Ростов на Дону (Team DUNAEV)
Федоров Сергей – тренер сборной России, Москва (ALLVEGA)

В понедельник утором мы были на тренировке. Первая тренировка всегда немного сложная и сумбурная. Надо определиться с направлением ловли - какую рыбу ловить, какими снастями, на какой дистанции, чем кормить и т.д.

По слухам, рыбы в водоеме много, особенно крупной плотвы, и уловы могут быть до 10 кг. за четырёх часовой тур. Но как показала первая тренировка, десятью килограмами тут и не пахнет! Максимальный наш улов составил около 3 кг. Такие же не выдающиеся результаты показали и наши соседи. Все ожидали, что во вторник рыба начнет активно клевать подтянувшись на прикормку понедельника, но ожидания не оправдались и рыба стала клевать намного хуже. Но некоторые команды, такие как Бельгия, Франция и Англия, ловили достаточно стабильно. Стало понятно, что просто техникой и прикормками на плотву здесь не отделаешься и что нужно копать глубже, разбираясь в первую очередь с прикормкой и ее подачей.
Еще одной загадкой стала дистанция ловли. Водоем представляет собой судоходный канал глубиной примерно 5-6 м, склоны которого состоят из плит, далее дно ровное и немного заиленное. Уклон плит заканчивается примерно на расстоянии 12-13 м от берега. Все, у кого получалась эта ловля, раскладывали штекера не только 13м, но и 11.5м, причем ловили в основном на этой дистанции.
На тот момент мы выяснили, что нужно использовать деликатные оснастки. Поплавки до 1,5 гр, поводки 0,06-0,07мм, крючки №20-24. Поплавок следовало немного перегружать, чтобы из воды торчало несколько миллиметров тонкой антенны.
В последующие тренировки мы пытались разгадать эти загадки. Самым загадочным для нас были слухи о добавлении в прикормку голубиного помета, причем каким-то особенным способом, и что без него крупная плотва просто не клюет. Сами понимаете, что такой компонент прикормки не самый популярный, и работа с ним вызывает некоторую «осторожность». Поэтому с большой неохотой, и я бы сказал с некоторой брезгливостью, мы начали изучать этот особый «секретный» компонент.
Пробовали разные прикормки, экспериментируя с грунтом, разными добавками и с главной загадкой – пометом. Было много версий и рецептов приготовления секретного компонента, которые нам подсказывали не только на месте, но и присылали из России и других стран. Рецепты приготовления были разными, но все они сводились к одному – помет надо было довести до кашеобразного состояния и этим - замешивать. Какой из этих рецептов правильный мы не знали, а разбираться времени было мало. Посвещать нас в нюансы приготовления знающие люди из местных команд не торопились, отвечая уклончиво и общими фразами.
Ситуацию осложняла и ухудшившаяся погода, замедляя реакцию рыбы на наши эксперименты.
Пять дней тренировок прошли достаточно быстро. Многие вопросы мы решили, но один, самый главный, остался открыт – почему одни и те же рыболовы ловят отборную, крупную плотву все пять дней?
В пятницу был определен стартовый состав на первый тур.

Сипцов Юрий
, Якушин Илья, Потапов Игорь
, Кусмарцев Сергей
 и Кузин Олег.
В чемпионате участвовали команды из 38 стран и зоны соревнования были разбиты на две полузоны, для более объективного результата, по 19 участников.

Первый тур прошел с переменным успехом. Первый час, как мы договаривались все ловили под берегом бычков, наловив примерно по 50-60 шт., потом переходили на дальние дистанции рассчитывая на более крупную рыбу. Почти у всех эта тактика сработала, только у одного нашего спортсмена ловля не заладилась - бычки быстро кончились, а плотва не пришла. В первом туре мы выступили 6, 7, 8, 8 и только один улет на 17 место портил общую картину. Всего за первый день мы набрали 46 очков и оказались на 17 месте.


Изучив протокол первого тура, стало видно, что лидеры выступили очень ровно, набрав от 8 до 16 очков. За редким исключением, все - первые, вторые и третьи места!
Бельгия - 8 баллов, Англия – 11 баллов, Франция – 16,5 баллов. Наблюдая за некоторыми спортсменами из этих команд, создавалось впечатление, что они ловят рыбу на каком-то другом водоеме, в отличии от соседей, периодично доставая из воды увесистую крупную плотву. Как буд-то они ловят в знаменитом Марьино, а не на капризном и сложном канале. Преимущество их было тотальным! К крупной плотве добавились еще и огромные лещи, которых всем продемонстрировали англичане! Вилл Рейсон предъявил на взвешивание более 9 кг, наловив не только крупной плотвы, но и лещей. Алан Скотхорн также выиграл зону на лещах с весом около 6 кг.

Наблюдая со стороны за первым туром, ситуация немного прояснилась. Никто уже не «шифровался» и было многое видно. Плюс ко всему, Володя Павлищев попавший в этот день в запас, добыл ценную информацию, немного приоткрыв завесу секретности, во время тура пообщавшись с бельгийским спортсменом, наблюдавшим за соревнованием.

Нами были уточнены главные пункты, которые нужно соблюдать.
Плотву нужно ловить на небольшом склоне между основным бетонным склоном и ровным дном. На ровном дне много ила и этот участок больше подходит для леща, а не плотвы. Участок примерно около метра. Там нет большого склона и мало ила. Так же, наблюдая в первом туре за английской сборной, был замечен интересный факт – на старте они кормили очень маленьким количеством прикормки. На 11.5м (на плотву) всего 4 шарика прикормки, и на 13м (на леща) всего 5 шариков земли с мотылем. Причем с каждым шариком земли добавлялось небольшое количество кастера россыпью и все…
Ну и самое главное. Птичий помет добавляется только в прикормку, так как нельзя смешивать помет и землю! Земля отдельно, прикормка с пометом отдельно.
На второй тур мы вышли с лучшим пониманием ловли. В этот раз прикормка была приготовлена по другому. Отдельно прикормка с птичьим пометом и отдельно земля с бентонитом. Стартовый закорм второго тура состоял из 4-5 шаров земли с мотылем и кастерами на 13м и 5-7 шаров прикормки на 11,5м. Так же была закормлена ближняя точка на бычка, прикормкой и землей с добавлением мотыля и рубленого червя. Стартовали опять с ловли бычка на 5-6 коленный штекер. На этой дистанции бычок был наиболее крупный. Проверять первые 30 – 40 минут длинный штекер не было особой нужды, т.к. плотва подходила на прикормку достаточно долго. Примерно через час до меня дошли хорошие новости, что Илья в зоне А поймал большого леща.
Это означало что земля с мотылем сработала и скорее всего этот лещ не последний. Остальные с переменным успехом начали ловить плотву. Рыбалка была более уверенная чем в первом туре, но крупная плотва опять проскакивала эпизодически в отличии от некоторых рыболовов из других команд.
Как и ожидалось, второй тур мы закончили лучше. Сказались корректировки сделанные после первого тура. Рыба у нашей команды действительно ловилась стабильнее и крупнее чем в первом.
Володя Павлищев стабильно половил плотву и стал 4 в своей зоне.

Немного не повезло Игорю Потапову, попав рядом с прославленным итальянцем Фальзини. Итальянец собрал у себя всю крупную плотву плавающую в округе! Оставалось ловить только бычков и мелкую плотвичку став 13 в зоне.
У Олега Кузина ситуация была похожа, попав рядом с французом, Олег занял 16 место. Француз с весом более 7 кг стал вторым, не доловив 120 гр. до первого места. Юра Сипцов стал четвертым стабильно отловив плотву в крайней зоне.
Во втором туре наша команда заняла 11 место и по итогам двух туров мы стали 14 из 38 команд.

Конечно, не самый лучший результат для нашей сборной, но уж больно «хитрая» была рыбалка. Что бы до конца разобраться, нам не хватило времени и собранной информации.
Пообщавшись с другими спортсменами и собрав в единое всю информацию, мы пришли к выводу, что главная наша ошибка, это недостаточное количество голубиного помета в прикормке. Готовить мы его научились, только добавлять его нужно было в другой пропорции. Звучит, конечно, страшно, но нужно было брать почти 2 кг сухого помета, разводить его водой до состояния сметаны, и эту жижу добавлять на 3 кг сухой прикормки!
До сих пор не могу понять – что хорошего рыба находит в этом угощении? Конечно, мы и раньше слышали о такой прикормке, но не думали, что придется с ней столкнуться столь безальтернативно, полагая что это красивый рекламный миф про птичек и рыбок.
Team Milo - feel the difference
Петър Величков
Мнения: 19
Регистриран на: Пон Окт 07, 2013 10:45
Риболов: Мач & фидер
Местоположение: София
получил Браво: 5 пъти

Re: Световно първенство по риболов на плувка, 04-10.09.2017, Белгия

Мнение от Петър Величков »

От ФБ профила на Калин Запрянов, 14.09.2017:

Ето ,че дойде и времето да напиша няколко реда за изминалото Световно първенство по риболов в Белгия. От самото начало нещата не потръгнаха по най-добрия начин за нас. По пътя микробусът с който пътувахме се повреди. Това стана в Германия и то в ден-неделя. Както се оказа след това в Германия в неделя дори и светофарите не работят. Варианти пред нас нямаше,освен да търсим придвижването ни с пътна помощ до Белгия. Тук помогнаха председателя на БФРС Георги Михайлов и главния съдия -Емо .Емо се свърза с негови познати в Германия и уреди платформа която да ни извози до сервиз в Белгия.По този начин нашият отбор пропусна само първата тренировка в понеделник. Другият вариант да поправяме буса в Германия означаваше да пропуснем тренировките в понеделник и вторник. Тук е момента да изкажа искрените си благодарности към момчето което дойде да ни вземе и пропътува около 600 км от Холандия за да ни вземе!!! За съжаление Единственото което знам за него е че се казва Георги. Той рискува много по пътя само и само да ни закара... : "нямаше да идвам защото бяхте далече но като чух че сте национален отбор на България по риболов дори не се и замислих !!! " ЖИВ И ЗДРАВ ДА Е !!!
Но стига толкова с перипетите да обясня малко и как мина състезанието през моите очи.
Пропуснатата тренировка в понеделник беше наблюдавана от останалите членове на отбора,без мен и Жоро Прончев. Това, което те са наблюдавали в понеделник е ,че риболов има навсякъде на червеноперки и платики. Окрилени от тази информация,пристигайки в понеделник вечерта отпочинахме за тренировката във вторник и се подготвихме за як риболов. Но уви,явно активността на рибите в понеделник си беше останала само за този ден.Вторник беше много слаб и ние не можехме да си обясним поради каква причина рибите не искат да вземат. Наблюдавайки секторите и около нас навсякъде имаше подобен проблем.Опитахме да половим по всякакъв познат за нас начин,но при всяко минаване на корабите и образувалото се от тях мощно течение,всичко от дъното се измиташе и трябваше да започваме храненето отначало. Водата падаше рязко в рамките на 10 секунди с около 20 сантиметра и се вдигаше следващите 10 секунди с още толкова,като за сравнение може да си представите четириметровият ми живарник за секунди беше изхвърлян на брега все едно сме на река. И това се повтаряше през около половин час. По този начин ние, а и 80% от отборите не знаех какво се случва с рибите,единствените които хващаха риба бях отборите на Англия Франция и домакините от Белгия. От другите отбори както и от нас имаше по един максимум двама които правиха по две до три кила червеноперки. Говорих си с представителите на доста от отборите и те бяха на мнение че рибите се държат доста странно,те постоянно играеха отгоре и не искаха да слезнат долу на дъното. Хващането им над дъното също беше невъзможно. Така в сряда,Калин Митранов хвана късата въдица и хвана 2.800кг попчета. Тук видяхме нашия шанс при резултати от между 2 и 3 кила в другите сектори да се намесим в класирането. Четвъртък аз заложих изцяло тактика за попчета на късо и на къса щека осем и петдесет. Хванах също два килограма и осемстотин като това ни подсказва че наистина тези килограми могат да се правят във всички сектори. Междувременно Заприн,Жоро,Миро и Оги настояваха да хващат някакви червеноперки но с тях или по-точно с количеството което хващахме нямахме шанс за нещо по-добро. На петъчната тренировка...всички заложихме на попчета. Тук вече на късата щека направих резултат от три и осемстотин, сходни бяха и на другите момчета,като това бяха резултати които изградиха изцяло тактиката ни за събота и неделя. Другите отбори също се опитаха да ги ловят тези прословути попчета но нашите бяха с размери от 18 до 30 гр а техните от 5 до 15 Това бяха и двата размера във водата. Ние успяхме да селектираме по-едрите с кълцането на торен червей а другите ги ловяха с фуил и така събираха по-дребните. И така дойде и съботния ден или първия ден от състезанието,който премина повече от отлично за нас.....Заехме петата позиция във временното класиране с 2-3-5-5-7 н.т.
Този резултат ни даде увереността,че сме на правилния път. Пред нас стояха два варианта за неделя ,или да запазим класирането и да гледаме да не се свлечем по-надолу или да атакуваме тройката при добро стечение на обстоятелствата за нас. Е решихме да играем по рисковано и да се опитаме да направим нещо голямо. За съжаление в неделя попчетата решиха да стоят пред нас само около час, час и половина и след това риболовът ни залиня. Именно тогава отборите с по-големи щабове видяха каква е ситуацията по останалите сектори и настроиха отборите си да ловят червеноперки,но за съжаление ние нямахме такава подготовка бяхме решили твърдо да ловим попчета които според нас бяха повече от водата но уви 2часа ни разделиха от страхотен успех...Имаше нещо странно което се случи през тези два дни а именно това че кораби нямаше... нямаше и течение, нямаше игра на водата. От първоначалния риболов с близалки и тежки плувки нямаше и помен риболовна на белгийците беше с много фини тъкани и плувки 0,4 -0,5 от грама. В интервю треньорът на английския национален отбор каза абсолютно същото,че те не са очаквали спирането на течението но....както се казва "у дома и стените биат" Никой от нашия отбор не вярваше, че тези попчета могат да свършат,но уви спирането на корабите и избистрянето на водата промениха държанието на тези риби ,което беше в наша ущърб. И така неделното ни класирене не беше никак добро, станахме 25-ти за деня което в крайното класиране ни отреди 12-то място. В целият отбор остана една горчивина и съжаление,че не можахме да направим нещо по-голямо но поне опитахме. След миналогодишното осмо място и тазгодишното 12-то,виждам едно уважение от останалите състезатели от другите държави което е радващо.Другото радващо е подкрепата, която срещнахме тук в България !!!
Ето и хората и фирмите, които ни подкрепиха и повярваха в нас....
С парични средства :
-Калоян Белополски
-Пепи Вижъна
-Богомил Иринчев
- Slavcho Petrov
- Георги Петров
- Ivelin Bonev
- Тихомир Рангелов
- Ivailo Yankov
С подхранки :
- Веселин Куюмджиев( Colmic)
- Данаил (Sensas)
- FilStar Pro Bulgaria
- Миро (италиански бял червей)
-Калин Митранов (глина )
- Svetoslav Angelov Cvetanov Sensor floats ( Светльо ни подсигури всички плувки за това световно, над 1000 броя)
- Stanil Yotov ( цялата информация мина през него,той беше връзката ни с там )
- председателя на БФРС Георги Михайлов
- Емил - главния съдия на Федерацията
БЛАГОДАРЯ ВИ ОТ ВСЕ СЪРЦЕ !!!
ДА СТЕ ЖИВИ И ЗДРАВИ И ...ДА ПОМАГАТЕ ОЩЕ ;)
Надявам се да сме ви зарадвали поне малко. Поне се постарахме да го направим...
Kalin Zaprqnov
Ognian Raidovski
Joro Pronchev
Miroslav Dimitrov
Zaprin Manolov
Калин Митранов
Калоян Белополски
Публикувай отговор

Обратно към “Състезания и турнири”