Прясно, рибно и вкусно . . .

Пържена, на фурна или скара и каква ли още не, рецепти разни, коя от коя по-вкусна ... ммм ...
Публикувай отговор
NIKI1968
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Яну 03, 2008 11:23
Местоположение: София
дал Браво: 143 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от NIKI1968 »

Мунчо написа:Ни най-малко не се съмнявам, че ще е уникалдъ!
Няма място за съмнения! Пробата обаче си е проба... Натворих салатата, като замених лука (синковеца не ще да яде лук) със стерилизирани краставички (нарязани по споменатия начин - на ситни кубченца). Всичко останало нагласих по рецептата, цитирана по-горе. Стана страхотия!
Благодаря Ви д-р Asio! :tup:

п.п. Много ми се иска да пробвам и рибника, ама първо трябва да се науча да меся...пък и едра риба да хвана... :(
Asio
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Окт 16, 2008 0:20
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 285 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Asio »

NIKI1968 написа:
п.п. Много ми се иска да пробвам и рибника, ама първо трябва да се науча да меся...пък и едра риба да хвана... :(
Благодаря колега. За замесването няма да се плашиш. Следвай моите стъпки точно крачка по крачка, в темата за традиционния рибник, и едва ли ще се объркаш. А относно рибата веднага ти давам прясно прясно изпробван съвет. Бях в МЕТРО тези дни ( съжалявам ако правя реклама но МЕТРО има най-уникалната рибна витрина в страната, просто няма аналог по свежест и качество на доставките ), набарах едни Ципури големи дебелани. Едната излезна 740 грама. Ципурата има плитка коремна кухина, с малък обем вътрешности. Гърбът и представлява голямо количество първокласно месо. Рибникът се получава просто бомбастичен. Според мен Ципурата е сред най-добрите аналози на тлъста речна платика. Мазно желирано месо с първокласна, стегната текстура, меки и малко на брой костици. Щом синковеца ти не яде лук, ще е трудно да му намериш заленчук, който да подслади рибника така приятно.
Такъв екземпляр излиза около 11-12 лева, но рибата е абсолютно свежа и незамразявана, би нахранила 3-ма души с лекота. За такъв здравословен средиземноморски екземпляр, според мен е напълно оправдано и заслужено.
Ще постна тези дни рибник от Ципура в подробни снимки. Намерих и нова марка уникално, висококласно италианско брашно и нямам търпение да го тестна.


П.П. Забравих да допълня. Колега NIKI, гледам сте от столицата , а там МЕТРО работи денонощно . По всяко време може да се сдобиете с първокласни екземпляри риба от половината океани на планетата. Удобството е пълно.
Успех !
NIKI1968
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Яну 03, 2008 11:23
Местоположение: София
дал Браво: 143 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от NIKI1968 »

Благодаря за ценното инфо! Ще се пробва скоро, но преди това ще правя (надявам се) фурор с рибната салата на петъшната бридж-вечер... :D
Синковеца не яде лук, но това не се отнася за праз. Жена ми приготвя питка, която е пълнена с гъби, праз и свинско месо (всичко е нарязано на дребни парчета) и разни подправки - чубрица, черен пипер и т.н. и той си яде...докато свърши. Пък в крайна сметка, ако не хареса лука в рибника, да си го чопли (така прави при други ястия, които са му вкусни, но имат лук).
Тодор Тодоров
Мнения: 275
Регистриран на: Пет Яну 20, 2012 9:07
Риболов: Главно морски риболов
Местоположение: Варна
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Тодор Тодоров »

Какво се случи в кухнята ми ........ в снимки :wink:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
http://www.miltex.bg/

Каквото повикало,такова отговорило.
Asio
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Окт 16, 2008 0:20
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 285 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Asio »

Чудна палитра от зеленчуци. Браво ! Колега Тодоров каква е рибата ? Прилича ми на толстолоб , но може и да се лъжа . Иначе обожавам риба на такива големи късове.
Тодор Тодоров
Мнения: 275
Регистриран на: Пет Яну 20, 2012 9:07
Риболов: Главно морски риболов
Местоположение: Варна
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Тодор Тодоров »

Някои и казват Ричола, други Маятико,но плакията си е плакия поема всякаква риба,от риба Тон до Кефал :tup: според това какво си си уловил :wink:
http://www.miltex.bg/

Каквото повикало,такова отговорило.
Аватар
evil
Мнения: 110
Регистриран на: Пет Сеп 06, 2013 7:24
Риболов: все повече спининг
Местоположение: Русe
дал Браво: 33 пъти
получил Браво: 197 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от evil »

След като се видяхме с Асен в МЕТРО преди 2 дни, а аз тъкмо бях хванал няколко пъстърви от рибния щанд, редно е да му благодаря за съветите и да покажа какви ги надробих. Пъстървата беше предназначена за гости и реших да ги поглезя. Извадих гръбнака и я обезкостих изключително лесно с ножа за филетиране. Естествено първо почистих люспите. Разтворена, леко я посолих отвътре със сол и малко чер пипер. После се залових с гарнитурата, която пък аз бях опитал на друго гости и е много ефектна. Казва се "надупени картофи". Средно големи картофи се измиват и без да се белят, се разрязват на напреко на две половинки. Отрязаната част се посолява и мацва с ножа малко краве масло. После с намазаната част се притиска върху дъното на тефлонова тавичка. Мята се във фурната и се пече докато картофите покафенеят приятно. Маслото се разтапя и си го поемат чудесно. Докато се пекат реших да импровизирам едно сосче за рибата. В малък съд загрях на котлона 2-3 лъжици зехтин и сложих в него 2 смачкани скилидки чесън. Бях приготвил и настъргани бадеми и хвърлих две щипки и от тях. Дръпнах от котлона, сложих малко накълцан копър и малка кофичка сметана. Разбърках докато се разтопи. През това време жена ми направи прясната салата за ракийката. Останалите бадеми посолих в коремите на пъстървите (по една щипка на риба, за аромат). Следва най-важното, което научих от Асен. Коричката на рибката. Супена лъжица брашно с малко сол се разбърква, добавя се около 2 лъжици зехтин и се обърква. Получава се кашичка с гъстота на мед. Маже се тънко върху пъстървите, които се излежават в тавата. Много тънко, просто като филм. Картофите са опечени и на тяхно място влизат пъстървите. На 200 градуса и коричката показва кога са готови. Сам не очаквах това, което се получи, затова не документирах процеса в снимки, а само финала.
Изображение
Ако съм сбъркал някъде, обаждайте се да изтрият всичко, то и без това само снимката остана. И допълнителното изядоха и винцето изпиха. :D
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Д-р Флекс »

Охохох... разбирате ги Вие нещата, колега! :tup:


Това сосче ще върви страхотно с филетирана и панирана щука, а и с филе от коя да е от семейство костурови риба, също!
Asio
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Окт 16, 2008 0:20
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 285 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Asio »

Чудесна работа си извършил ! ! ! В никакъв случай не го приемай като критика или упрек, просто е трябвало една идея по тънко да филмираш замазката, за да може да придобие кафеникав загар по цялата площ. А при теб на места е останало леко недопечено и си личи брашънцето. Ще демонстрирам много скоро съвсем точно какво имам напредвид с един наскоро уловен распер от мен. А преди това една друга закачка от мен, малко по-долу.
Аватар
noemis
Мнения: 9
Регистриран на: Чет Дек 12, 2013 22:03
Риболов: морски риболов
Местоположение: Бургас и на север от Тюленово

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от noemis »

Паламуд /циганка с доматен сос

Прави се, когато нямаме време - става за около час.
Рецептата е подходяща за всяка по-суха риба.

Продукти:

Циганка или паламуд 6 бр. (или според нуждите);
Домати от консерва или замразени от фризера (или пресни, ако има) - около 1 кг (или пак според нуждите);
Зехтин;
Дафинови листа;
Бахар на зърна;
Чесън - около 6 скилидки;
Сол;
Захар;

Начин на приготвяне:

Предварително отстраняваме главите и опашката на рибата, след което я нарязване на средно големи шайби. Поставяме я в дълбок съд и наливаме студена вода, така че да я покрие напълно, след което се заемаме със соса. Идеята е да се извлече колкото кръв е останала в месото.

Слагаме тенджерата на котлона и изсипваме в нея почистените от люспи домати. Доливаме с вода и пасираме - гъстотата на соса е по желание, но горе-долу с гъстотата на боза. Нарязваме на шайби скилидките чесън и ги добавяме към соса заедно с бахара и дафиновите листа. След като заври, подправяме на вкус със сол и захар (ако доматите са много кисели, може да се наложи да се сложи повечко захар).

Изплакваме няколко пъти парчетата риба и след като ги отцедим, ги изсипваме в тенджерата. Накрая добавяме 5-6 лъжици зехтин. Поставяме капака на тенджерата и оставяме да къкри едва-едва на слаб огън за около час.

Изображение

Изображение
Asio
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Окт 16, 2008 0:20
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 285 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Asio »

Скумрия в доматен сос през моите очи .

Необходими продукти:
1: един брой тлъста скумрия. - 2,20 лв. за екземпляра в случая.
2: 2/3 буркан млян домат. Мое домашно производство - около 1,50 лв.
3: половин чаена лъжичка захар.
4: около 2 грама пъщърнак.
5: 2 зрънца бахар.
6: 2 средно големи дафинови листа.
7: 1 пресен домат КУМАТО . - около 1 лв. за брой.

Описах точно тази рецепта защото е уникално бюджетна класика , с много ползи за здравето. Скумрията е богат източник на микроелемента селен. Диетолозите я препоръчват веднъж седмично на пушачите, защото точно селенът има свойството да извлича вредните остатъци от тютюнопушенето. Селенът влиза в състава на глутатионпероксидаза, който обезврежда най-опасните и агресивни “свободни радикали” с които другите антиоксиданти не могат да се справят. Ако Селенът е в малко количество, това най-важно звено на антиоксидантната защита не работи. Над това и свойство не всеки се замисля със сигурност.


Стига биология. Да пристъпим към кулинария. Опитвал съм много скумрии, и който ви каже ,че са еднакви, ви лъже. След много опити, се спирам на точно определен вид. Тихоокеанска скумрия, в моя случай, от Чили. За мен лично много се различава от атлантическата и средиземноморска. Месото на тихоокеанската е тъмно червеникаво на цвят, за разлика от бялото месо на по широко распостранената у нас, норвежка или атлантическа, и е лишена от така характерният и силен мирис на риба.
Вземате една риба, посолявате я прилично, и я оставяте настрани за около 30 минути минимум.

Изображение

Изображение

През това време, изсипвате две трети от стандартен буркан доматен сос в удобна за вас купа.

Изображение

Изображение

Изсипвате в него малка чаена лъжичка захар. Това се прави с цел да се тушира до известна степен естествената киселинност на консервираният домат.

Изображение

Слагате в соса 2 дафинови листа и настъргвате около 2 грама пъщърнак. Ако е много пресен 1 грам е достатъчен.Дори и леко позасъхнал в хладилника не трябва да се притеснявате, ароматните му свойства не са загубени. Аз стържа пъщърнак на почти всички ястия, в които използвам млени домати, кюфтенца в доматен сос, доматена супа, паста с домати, ориз с домати и маслини и ред видове риби приготвени на същия принцип.

Изображение

Изображение

И за финал, сплесквам с ножа 2 малки зрънца бахар.

Изображение

Преди да разбъркам всичко, изглежда така.

Изображение

Нареждате и един пресен домат на едри резени около рибата и я заливате. Аз в моя случай ползвам домат КУМАТО, (черен домат) защото ненавиждам липсата на вкус и аромат у всички други домати на пазара през зимния сезон, скапана помия. С вкуса си КУМАТО ме връща в летните дни. Все едно ям летни градниски домати. С него кефът е пълен.

Изображение

Изображение

Пристъпвате към изпичане.

Изображение

Обдухване отгоре + запичане отдолу.

Изображение

Старт:

Изображение

Тайм аут:

Изображение

Всичко се случва в предварително загрята до температурата фурна.

Изображение

Изображение

Тук искам да наблегна на специфичната особенност на дадения вид скумрия. Забележете колко черно месо има по нея. Цялата страна е покрита с него, докато класическите скумрии, имат съвсем малко от него само в средата около страничната си линия. Тази нито смърди на риба, нито пък ръцете ви замирисват на нея след ядене, докато стандартната могат да я надушат дори и съседите. Чувал съм често да споменават домакини. " ооо скумрия , в никакъв случай , после къщата ми ще смърди на риба цяла седмица...' е с тази точно няма да ви се случи това.

Изображение

Изображение

Тук към края, споменатото "черно месо" заема цялата част от опашката в плътен слой. Точно този тип месо е особенно вкусно у този модел риба и го има в изобилие по сравнение с другите .

Изображение

И всеки, който дръзне да ми спори, че коричка ръжен хляб, топната в този божествен сос, гарнирана с парченце риба не струва, има нужда от лекарска намеса.

Изображение

За пълното великолепие на гореописаното, немалка роля играе мленият домат, мое производство. Специално когато настъпи време за кампанията, пропътувам значителен километраж , за да си доставя, прясна, рома, директно от полето, непосредствено след събирането и. Всъщност наситените цветове и пюреобразната текстура от снимките , говорят сами за себе си. Пада ужасно гърчав труд в продължение на 7-8 дена, докато всичко се измие, нареже, смели и консервира. Гърча е брутален , но резултатът си струва и ме радва в продължение на цяла година напред.
Да ви е сладко . :tup:
Последно промяна от Asio на Вто Мар 10, 2015 2:13, променено общо 1 път.
Asio
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Окт 16, 2008 0:20
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 285 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Asio »

Какво съвпадение само. Докато качвам снимките от моята трапеза , колегата ме изпреварил с подобна медитация в паламуден вариант. Колега прати ми от твоя морски паламуд, (гледам морски риболов практикуваш) а аз ти пускам за моя сметка една пратка от моите лични запаси на млян домашен домат, взаимно да се допълним.
Поздрави и благодарско за участието в темата.
Аватар
noemis
Мнения: 9
Регистриран на: Чет Дек 12, 2013 22:03
Риболов: морски риболов
Местоположение: Бургас и на север от Тюленово

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от noemis »

Циганката се изяде първа (не че беше много, но пак имаше) ... сега довършваме чернокопа, но след някой и друг ден като се постопли още малко водата започваме да търсим карагьоза и попа.

Куките наточени, чепаренцата подредени ... почти не остана! :fish3:
Asio
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Окт 16, 2008 0:20
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 285 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Asio »

Всяка година през сезона седмица-две преди забраната за мирни риби, полагам големи усилия и средства за да се снабдя за следващата година, с една безценна за мен суровина. Хайверът. И така след двуседмична ежедневна кореспонденция с двойка много опитни лодкари от тутраканския регион, в последния момент получих обаждане в следобедните часове ,че има резултат от търсенето и улавянето на точно това, което търся неистово всяка пролет. Скочих в колата на секундата и отпраших на 60 километра за да пресрещна лодката още на брега. Пристигам на място и намирам 2 напълно диви , оригинални, дълги като дъски, дунавски шарани, с тегло 11,400кг. и 7,200кг. Отделно 3 тлъсти платики по кило и половина подути като балони от хайвер. Същите бяха и шараните , 2 огромни продълговати , подути до пръсване балона, с извадени яйцеполагала. Бях се отчаял ,че ще намеря качествени хайверни Дунавски риби тази година , защото за 2 седмици подред , освен партида от 7 рибки едър хайверен Чил Косат, друго нищо не вадиха от мрежите. В последния ден преди забраната, извадих наистина изключителен късмет. От друга стрна като заклет спинингист, и безобразен любител на тънкости от този род, нямам друг шанс да си набавя такова природно богатство без аналог на Голямата Река.От изключително важно значение за най-качествения хайвер е да бъде добит буквално часове преди хвърлянето му. Тогава качеството му е найстина тотално, а състава му ,най-плътен откъм първокласни мазнини и протеини. Ароматър най-чист и силен. Чиста био-масса. Две три седмици по-рано е значително по "незрял" и слаб.

Започна се едно дълго и скрупольозно транжиране на перфектни флейки. Месото на тези риби го възприемам като малък бонус, макар че то също не може да се сравни с на нито един свой събрат от друг регион или река в България. За затворени водоеми пък изобщо не може да става на въпрос за сравнения. Истинският джакпот си е наистина хайверът на точно този вид риби в точно този момент. Няма да качвам снимки от транжирането в подробности. Важно е за мен да представя на аудиторията колко безценнен е хайверът на ред шаранови риби и как точно да се приготвя без риск от разваляне и съхранение на година, две, без никакви отклонения в качеството му, аромата и ценният му състав.

И така , както споменах по-горе, хайверът е хайвер само и единствено в ранната пролет, по възможност възможно най-близко до момента на хвърлянето му. Случаите в които през лятото се намира хайвер в разни случайни алтави риби не са със същото качество . Изпробвал съм ги, не стават. Състава му не е така мазен и яйцата не са така наедрели като пролетните. Цветът и големината в снимките по-долу ще обяснят по-добре от мен какво имам напредвид.

От двете страни по едно такова голямо вретено.

Изображение

тук също искам да отбележа нещо също адски вкусно у рибите от семейство шаранови. това са плавателните им мехури , запържени са прекрасни с много приятна текстура. ножът на задния фон е 26 см. дълъг. малкия и големият мехур на 7 и 11 килограмовите екземпляри. колкото по едра е рибата , толкова по вкусен е мехура и. подчертавам мехури само на риби от семейство шаранови.

Изображение

напълни се една ей такава купа в която замесвам теста обикновенно, около 4,5 килограма общо от двете риби.

Изображение

Осоляването ще го обясня по най-народния начин без да ви обърквам с пропорции, а и малко повечко сол не вреди в никакъв случай на крайния резултат. Аз лично добавям сол през кратки интервали докато постепенно зрънцата на хайвера не станат напълно прозрачни. Това е най-верният признак, че сте го осолили добре и няма опасност от развалянето му. Ползвам много качествена гръцка морска сол , едрозърнеста с големината на захарни кристали, която не соли така агресивно като родната. Затова всеки сам ще си прецени кога е насолил добре, по обезцветяването на хайвера до настъпване на прозрачност.

Понеже го осолявах на няколко пъти избрах най-добрите снимки преди солта , и след нея , във вида, който трябва да придобие.
Преди солта, в суров вид:

Изображение

това е истинският цвят и вид, на другите снимки все едно различен хайвер съм снимал, но на тази е блеснал истинският му цвят и големина. Сетих се как да извадя най-доброто от апарата но чак накрая на сесията.

Изображение

След известно количество сол , тук се вижда ,че има нужда от още сол , защото някой зрънца не са станали прозрачни , тоест не са поели сол както другите.

Изображение

Тук също ясно се вижда кога солта не е в достатъчно количество по шарения вид:

Изображение

А ето и снимка на перфектно осоления вид:

Изображение

Изображение

Ето го и на платичките хайверът , който също си е гурме отвсякъде в разбито състояние.

Изображение

Преди да започна да осолявам махам доколкото мога от ципата в която е обвит. Другата част от нея се отделя лесно, когато в процес на осоляване се бърка леко със супена лъжица. Хубаво е да се отстрани колкото се може повече от нея , макар ,че пълното и премахване е почти невъзможно. Не се мие или изплаква в никакъв случай. Непосредствено след изваждането му от коремната кухина на рибата, се слага в удобен за вас съд и се пристъпва към осоляване.
Така осолен хайверът се прибира веднага ВЪВ ФРИЗЕРА. Никакви експерименти от сорта на , заливане с олио и съхранение в хадилника. Така ще се развали на 100% и рискувате да си навлечете неприятни преживявания или хранително натравяне.Таръма хайвер ЗРЕЕ САМО И ЕДИНСТВЕНО ВЪВ ФРИЗЕРА СЛЕД ОБИЛНО ОСОЛЯВАНЕ. Всичко друго са пълни глупости водещи до пълното опропастяване на редкия продукт. Така съхраняван той никога не се вдървява или замразява. Солта го държи в консистенцията на гъст, преохладен шипков мармалад, и за да си разбиете не се налага да го чакате да се отпуска. Направо си вземате колкото ви е необходимо и обратно във фризера по най-бързия начин.
Много добър вариант е за неочаквани или бързи гости. Гарантирано ефектно и силно мезе за всякакви питиета. Също така вариантите за разбиването му са безкрайни. Зеленини , лук , чесън , копър , целина , магданоз, хрян..... Често му набивам свежа зелена люта чушка, КЪРТИ .. вкусовете и вариантите, в които може да го интерпретирате нямат край и ще задоволят всеки вкус, претенция и питие. Веднъж захранени с него, децата също го ядат с голямо желание. В днешно време мазилата са голям хит в менютата им. Именно поради огромният си потенциал, този продукт е издигнат на пиедестал в моята кухня. Не жаля средства и време за намирането му всяка година. Срокът на зреене е около 45-50 дена. Познава се още по цвета му , който цвят при напълно съзряване е ярко-патешко оранжев. Ще качвам снимки на цвета му по средата на процеса , и по време на пълната му готовност за употреба. Ще снимам подробно и процеса на разбиване научен от моя род. Процес без използването на огромни количества мазнини, а съвсем различен и лек вариант. Но нека съзрее и стигнем дотам.

Рибата е закупена от съвестни риболовци с редовни документи, които от много години се препитават с това. Докато законът го позволява, няма да спра да търся и изкупувам подобни екземпляри в ранната пролет непосредствено преди забраната. За тази година успях да се снабдя с най-вкусните от тях видове хайвер. Скобар, Чил Косат, Морунаж, Див Дълъг Шаран и Платика. Безумно много ми липсва и Мъздругата (дойцата) но тя е свръх рядка птица напоследък, за да бъде намерена и хайверна на всичкото отгоре. Понякога миксирам видовете хайвер и се създават също уникални вкусове.

Благодаря на всички изчели дългите ми чревоугодни словоизлияния. Поздрави.
Публикувай отговор

Обратно към “Как да я сготвим?”