Дайте някоя читава рецепта за распер!

Пържена, на фурна или скара и каква ли още не, рецепти разни, коя от коя по-вкусна ... ммм ...
Аватар
asp-erman
Мнения: 275
Регистриран на: Пон Окт 20, 2008 21:37
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от asp-erman »

Колеги`кулинарните качества на распера изобщо не са за подценяване.Костната му система е копие на шаранската в което съм 100% сигурен.Като вкусови качества се доближава до шарана много повече отколкото до другите хищници.Каквото може да се приготви с шаран над 2кгр същото става и с распера.А тези които си мислят `че распера е суха и костелива риба са консумирали распери най вероятно под 1кгр `което за мен си е чисто похабяване на рибата.А това е риба с бърз темп на растеж и много добри вкусови качества над 2кгр.Вземам распери само над 1.5кгр и дори мисля да вдигна долната граница на 2кгр Между другото да вметна че вчера си подобрих рекорда от 5.010кгр на 5.800 84см но за това ще пиша малко по късно след като се науча да качвам снимки,за сега съм на вие с компютъра
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Росен »

asp-erman написа:Между другото да вметна че вчера си подобрих рекорда от 5.010кгр на 5.800 84см ...
Записвам :wink: Ех, тая Марица!

Расперът си е шаранова риба, а не както много хора си мислят - кефалова, заради приликата им. Определено си е вкусен, когато се приготви добре. Малкия наистина не става ...
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Аз си оставам на мнението, че распера за нищо не става освен за релийз.
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Расперът си е шаранова риба, а не както много хора си мислят - кефалова, заради приликата им. Определено си е вкусен, когато се приготви добре. Малкия наистина не става ...
Аз защо ли си мисля ,че и кефала и респера са семейство шаранови :roll:
Мен ако питате вкусовите качества на речната риба са в доста пряка зависимост от качеството на водата която обитават.Ял съм превъзходни кефали .. ял съм и такива от които нищо не става.Предполагам същото ще е и с распера.От много ядене пораснах. :lol:
Почти всяка риба е много вкусна печена на огън .. жар с малко солчица и обезателно прясна НЕПОЧИСТЕНА.Разбира се после при консумацичата всичко се маха но то се свива и придобива формата на ядка.
Да ви е сладко.
hobie revolution 13
Аватар
docenta
Мнения: 763
Регистриран на: Вто Ное 22, 2005 13:30
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Мнение от docenta »

Изминаха почти две години от моето първо запитване как да се готви распер. Благодаря на всички колеги, които взеха отношение по темата. Съжалявам, че междувременно са баннали професионалния готвач Асю, но ако той чете още този форум - нека ми изпрати неговата рецепта на ЛС, аз с нищо не съм го обидил. За компенсация към останалите колеги, които няма да получат Асювата рецепта, по-долу ще дам някои мои.
Понеже продължавам да си ловя периодично распери и да си ги ям усърдно, мога да ви кажа, че от гръбните филета с костичките стават хубави кюфтета, а останалите части с едрите кости са вълшебни на скара с дървени въглища, но месото трябва доста време да е киснало в студена марината от олио, балсамов оцет или лимонов сок с розмарин, чер пипер, начупен дафинов лист и стрит чесън.
Да ви е сладко!
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!

Риболовна академия "Негован"
Правописната полиция - срещу езиковия тероризъм!
Аватар
godzillata
Мнения: 76
Регистриран на: Нед Юни 24, 2007 14:40
Местоположение: Видин

Мнение от godzillata »

Toку що се прибвах от Дунава с едно расперче 1,5 кг. и започнх да търся рецепта за него, та попаднах на това:


РАСПЕР ПО ДУНАВСКИ С ПЕЧЕНИ ГЪБИ И ЗЕЛЕНЧУЦИ НА ГРИЛ


Продукти:
1 риба распер
морска сол
1-2 с. л. мас
1 картоф
1 с. л. светъл оцет
1 с. л. олио
2 глави чесън
гъби
масло
1 скилидка чесън
1 глава лук
1 домат

За млечния сос:
100-150 гр майонеза
1/2 кофичка кисело мляко
щипка морска сол
4-5 стръка копър
1 глава чесън

За зеленчуковия сос:
2-3 с. л. оцет
2-3 с. л. зехтин
1 с. л. мед
сол на вкус
5-6 скилидки чесън
5-6 стръка магданоз
2-3 стръка копър
парче червена чушка


Почистете рибата от люспите и вътрешностите. Отделете филетата, разрежете ги на две и ги посолете.
Нарежете картофа на шайби и го сложете в тенджера с вода с 1 с.л. оцет и щипка сол. Прибавете две цели глави чесън и сварете за 5-6 мин.
Почистете пънчетата на гъбите и ги запечете на грил-тиган. Сложете по парченце масло и чесън във всяка гъбка. Извадете ги, налейте в тигана 1 с.л. олио и сложете сварените картофи да се запекат. Срежете главите чесън напречно и ги сложете при картофите. Прибавете и глава лук, нарязана на шайби. Накрая запечете и един домат, разрязан на половинки – само от едната страна.
Сложете друг тиган на котлона да загрява, прибавете маста. Изпържете рибата първо откъм кожата, на максимална температура.
Разбийте в купа продуктите за млечния сос.
В друга купа пригответе зеленчуковия сос.
Сервирайте рибата с печените гъби и зеленчуци. Залейте зеленчуците със зеленчуковия сос, а рибата – с млечния.
What goes around - comes around!
Аватар
Lemuria
Мнения: 683
Регистриран на: Пон Фев 12, 2007 10:09
Местоположение: София

Мнение от Lemuria »

Звучи много обещаващо :)
http://www.youtube.com/watch?v=2SaFL1ss80k" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
docenta
Мнения: 763
Регистриран на: Вто Ное 22, 2005 13:30
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Мнение от docenta »

Обещаващо е, особено ако видите и картинките в цялата тема, която е тук http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=20&t=6718
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!

Риболовна академия "Негован"
Правописната полиция - срещу езиковия тероризъм!
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

joro_olyмпус написа:Аз си оставам на мнението, че распера за нищо не става освен за релийз.
Няма как да не става за буркани... 8)
музиканта
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Апр 07, 2010 8:54
Риболов: пиболов на плувка
Местоположение: montana

Мнение от музиканта »

много е костелив распера , само мариноване му е майката
музиканта
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Апр 07, 2010 8:54
Риболов: пиболов на плувка
Местоположение: montana

Мнение от музиканта »

скобара и морунажа също са костеливи
музиканта
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Апр 07, 2010 8:54
Риболов: пиболов на плувка
Местоположение: montana

Мнение от музиканта »

аз обикновено ги пускам обратно , независимо колко са големи
музиканта
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Апр 07, 2010 8:54
Риболов: пиболов на плувка
Местоположение: montana

Мнение от музиканта »

знам една рецепта за мариноване , много е добра и не е трудна за правене
музиканта
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Апр 07, 2010 8:54
Риболов: пиболов на плувка
Местоположение: montana

Мнение от музиканта »

идеална е за костеливи риби
музиканта
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Апр 07, 2010 8:54
Риболов: пиболов на плувка
Местоположение: montana

Мнение от музиканта »

мариновал сам няколко пъти по рецептата и резултата е супер
Публикувай отговор

Обратно към “Как да я сготвим?”