Как се приготвят рапани?

Пържена, на фурна или скара и каква ли още не, рецепти разни, коя от коя по-вкусна ... ммм ...
Veronika
Мнения: 71
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 0:05
Местоположение: Варна

Как се приготвят рапани?

Мнение от Veronika »

Ако някой знае, нека напише, защото има някаква тънкост за да не станат жилави, но досега не съм разбрала каква е.
Аватар
Flintstone
Мнения: 157
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 22:11
Местоположение: Backstones-on-Bedrock

Re: Как се приготвят рапани?

Мнение от Flintstone »

Veronika написа:Ако някой знае, нека напише, защото има някаква тънкост за да не станат жилави, но досега не съм разбрала каква е.
Яко варене му е "майката" на рапана... между 2 и 4 часа :? като сол слагаш чак към края!
Има и още една тънкост, която знам от един твой градски - мн.добър готвач на морски деликатеси, а именно, че ги вари във "ВиВ"
т.е. Вода и Водка :lol: .
Съотношението е 50/50 или дори в повече за водката, но не забравяй да оставиш и за после при консумациията на готовите рапани...
Алкохола много спомага за омекването, но и рецептата си става скъпичка, като за първокласен ресторант 8)
Успокоението е, че не е нужно да е Абсолют или Финландия :lol:
После стават и за паниране или на салата ...мммм - вкусноооо!!!
Поздрави и успех !!! :wink:
Yabadabadooooooooo
Veronika
Мнения: 71
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 0:05
Местоположение: Варна

Мнение от Veronika »

Мерси. :wink: Ако и така не стане ще ти кажа.
nikki
Мнения: 274
Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 14:33
Местоположение: Варна
получил Браво: 2 пъти

Мнение от nikki »

Рапаните се варят 10-15 минути, след това колкото повече ги вариш толкова по-жилави стават :!:
Дели
Мнения: 193
Регистриран на: Чет Мар 31, 2005 14:40
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от Дели »

Рапаните варя само 5 минути и още не съм хвърлил топа.
На черноморец където винаги съм ходил за едри и чисти миди , камъните тази година са покрити с рапани.
Veronika
Мнения: 71
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 0:05
Местоположение: Варна

Мнение от Veronika »

А така 8) . Много различни мнения. Ще чакам поне 2 съвпадения. :D
Аватар
Flintstone
Мнения: 157
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 22:11
Местоположение: Backstones-on-Bedrock

Мнение от Flintstone »

Няма какво да чакаш ами ако имаш повечко рапани пробвай по двата начина и после ще кажеш каква е истината... :roll:
Аз ако имах рапани до сега да съм ги замезил, та ако ще и да хрупкат като ги дъвча 8)
Поне провокирахме повече мнения, че явно до сега се спотайваха знаещите :wink:

П.С. Във Франция съм ял и сурови рапани - разбирай живи, само че от онези най-дребните (бейби рапанчета). Ами не са били хич лоши, щом ги хапвах всяка вечер в продължение на 45 дена...
Yabadabadooooooooo
Veronika
Мнения: 71
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 0:05
Местоположение: Варна

Мнение от Veronika »

Правилно.Ще пробвам и трите начина и ще ви светна после каква е истината за тия гадини. :twisted: Че много ги обичам, ама само в едно заведение ги докарват както трябва. Другаде и в къщи досега само провал. Ама майстора в тва заведение не казва тайната, като тия от Хепи, дето си крият как се правят панираните им кашкавалчета. писледния ми експеримент с тях ще е да ги увия с тесто за мекици. :D
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Мнение от Златев »

Моета "стратегия" за рапани е:
ппоизтъргвам налепа върху черупките (понякога дава дъх), после ги слгам в техджерата, вода колкото да ги покрие, сол - много, оцет - на око :roll: Солта и оцета са да изкарат слузта.
само ги кипвам
след като ги охладя очистжам ядките от черупките и червата. така полученият полуфабрикат е готов за всякакви рецепти, включително и фризера. Преди употреба е хубаво да се оставят да престоят за около вечер в лимонов сок (ако имат някакъв дъх ;) ) Отбелязвам пак това си е полуфабрикат!
От тук нататък е лесно :)
Можете да ги сложите да се варят с много копър. Варят се м/ду 5 и 10 мин. Ако се варят повече стават прекалено жилави. После се оставят в марината от лимонов сок, малко соев сос, лук, магданоз и.. черен пипер ;) Е те такова мезе няма! Супер стават ;) Да ви е сладко :D
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
chombe
Мнения: 108
Регистриран на: Пет Ное 24, 2006 23:16
Местоположение: софия
получил Браво: 1 път

Мнение от chombe »

паста пат-а-фри (кашкавалчетата на хепи)
400гр. бира /3 яйца/580гр.брашно/200газирана вода или само вода ако няма/една водна чаша пяна от бира
сега обяснявам като за начинаещи
слагаш две купи в едната 3 те белтъка и пяната от бира и разбиваш на сняг като за целувки обче консистенцията трябва като я пипнеш да е леко твърда и я оставяш на страна вземаш другата купа и в нея слагаш жълтъците от 3 те яйца 580 гр. брашно 200 грама газ. вода или само вода и разбиваш с миксера на най слабото!!!!!!!!!!!!!
след това сабираш двете смеси и ги объркваш с ръка не с миксер или тел а с ръка!!!!!!!до получаване на еднородна смес- това е една от най трудните пасти трябва да ги пускаш много бързо кашкавалите и самата паста спада и не става след около 4 часа ако не знаеш технология по хубаво ходи си ги яж в хепи преди 10 години работих там от там я знам :D имаш да черпиш една бира
chombe
Мнения: 108
Регистриран на: Пет Ное 24, 2006 23:16
Местоположение: софия
получил Браво: 1 път

Мнение от chombe »

а сега за рапаните вземаш едно кило рапани и 400 грама сланина и ги смилаш с машинка за месо получената смес я объркваш с малко черен пипер чубрица малко лук и чесън като съотношението е ако слагаш 10 гр. лук чесъна трябва да е 5гр. както се досещаш това е кайма за кюфтета :D рпобвай ако искаш
Veronika
Мнения: 71
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 0:05
Местоположение: Варна

Мнение от Veronika »

Не една ами 100 ще те черпя ако станат като в Хепи. :wink:
Моряка
Мнения: 106
Регистриран на: Вто Юли 03, 2007 23:43
Местоположение: Варна

Мнение от Моряка »

Доста съм се гмуркал под вода и съм изял доста рапани.Истината е както се писа Максимум 3-4 минути след като заври водата.След това ако щеш и кюфтета прави.
Veronika
Мнения: 71
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 0:05
Местоположение: Варна

Мнение от Veronika »

chombe ти какво ще кажеш за рапаните, колко време се варят ако ще се и панират след това?
chombe
Мнения: 108
Регистриран на: Пет Ное 24, 2006 23:16
Местоположение: софия
получил Браво: 1 път

Мнение от chombe »

и аз съм съгласен с ivanprof67
Публикувай отговор

Обратно към “Как да я сготвим?”