Енчаладо+снимки

Пържена, на фурна или скара и каква ли още не, рецепти разни, коя от коя по-вкусна ... ммм ...
Аватар
kukata
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 22:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Енчаладо+снимки

Мнение от kukata »

Колеги това е кубинска рецепта, която е много подходяща за големи горещини и аз специално този специалитет го обожавам!
Необходими продукти:
1.Риба около 1,5-2кг.Зависи дали е замразена или не!Ако рибата е прясна по- малко!Желателно е рибата да е с твърдо и сухо месо!Оригиналната рецепта се прави с месо от лангуста, идеалния заместител е рака, ако няма и раци тогава филе от акула, бяла риба, костур и т.н.
2.Доматено пюре-на филикон е най подходящо, но става с всяко!
3.Чушки - желателно е да са червени
4.Подправки - черен пипиер, кимион, сол, магданоз, чесън
5.Олио
6.Гарнитура задължителна ориз, допълнителна компири и въобще кой каквото обича
Начин на приготвяне:
1.Рибата се нарязва на късове, кипва се във вряща вода за 5-6мин., след което се отцежда и остава в изчакване
Изображение[/img]
2.Чушките/2-3/ се нарязват на ситно, а чесъна/на вкус, аз харесвам да е с повечко/ се пресова или и той се реже на ситно
Изображение[/img]
Изображение[/img]
ако използвате домати, а не доматено пюре съответно и те минават през рендето
Изображение[/img]
3.За приготвянето се използва разлят съд, в който се загрява мазнината и в последователен ред се слагат, чесъна, чушките и подправките
Изображение[/img]
Баете им докато омекнат и идва ред на доматеното пюре
Изображение[/img]
Разбърквате и пиете една студена бира докато ястието къкри на умерен огън и изври водата
Изображение[/img]
Следва дегустация на соса и ако е кисел му се слага чаена лъжичка захар или въобще ако се налага търпи някаква корекция.
4.След като всичко е наред със соса се слага "месото" !Ако е по - твърдо се реже на по- дребни късове в противен случай късовете са по - едри и само се поливат със сосчето!
[/img]ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Не винаги по-голямата риба е най-добрата!
pantasy

Re: Енчаладо+снимки

Мнение от pantasy »

...
Последно промяна от pantasy на Съб Май 24, 2008 21:26, променено общо 1 път.
chombe
Мнения: 108
Регистриран на: Пет Ное 24, 2006 23:16
Местоположение: софия
получил Браво: 1 път

Мнение от chombe »

казва се енчиладас има и енчеладас пойо което е съвсем друга рецепта енчеладасите се правят в тортия по принцип но всеки си кръщава сам манджите другото което е ако доматения сос го превариш
става кисел трябва така да стане че да бъде сладникаво кисел и захар се слага задължително по една щипка ако не после получаваш киселини в стомаха не задължително но в повечето случаи да
енчиладас, боритос ,кесадиас ,чоритос са ястия от мексиканска кухня
за кубинска не знам дали са същите понятия :wink:
Аватар
kukata
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 22:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Мнение от kukata »

chombe написа:казва се енчиладас има и енчеладас пойо което е съвсем друга рецепта енчеладасите се правят в тортия по принцип но всеки си кръщава сам манджите другото което е ако доматения сос го превариш
става кисел трябва така да стане че да бъде сладникаво кисел и захар се слага задължително по една щипка ако не после получаваш киселини в стомаха не задължително но в повечето случаи да
енчиладас, боритос ,кесадиас ,чоритос са ястия от мексиканска кухня
за кубинска не знам дали са същите понятия :wink:
Колега казва се така както съм го написал и се приготвя така както съм го описал, естествено всеки има право да променя каквото му хрумне с каквото му скимне и съответно да си го кръсти както му харесва!
Не винаги по-голямата риба е най-добрата!
chombe
Мнения: 108
Регистриран на: Пет Ное 24, 2006 23:16
Местоположение: софия
получил Браво: 1 път

Мнение от chombe »

ем аз какво написах работил съм и в мексикански знам им всичките глупости писах че всеки има право да си кръщава манджите ти си писал че е кубинска манджа ама такава няма и ако искаш ще ти дам
точните рецепти за енчелада (с) и ще видиш че нямат нищо общо
ако тази рецепта ти си си я измислил можеш да си слагаш каквото име искаш няма спор сега ,пуснал си я като хубва добре ама не вкарвай хората в кубински филми дето не съществуват затова ти се меся, иначе поздрави аз не с лошо да знаеш :D
Аватар
kukata
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 22:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Мнение от kukata »

Това ми звучи така - работил съм в китайски и ако някой който е бил в Япония ми изнесе някоя рецепта да му кажа - "Виж самурай, не ме вкарвай в японски филми!"
Предполагам каква ще е разликата-ще има нагрухано люто 100%, а нищо чудно и царевица да ръскат малко!
Има и с пилешко месо енчаладо на което му казваш енчаладАС де пойо, но не е тук мястото да представям рецептата.Чоритос - представлява наденица и се съхранява консервирана в големи кутии!Като отвориш консервата има повече мазнина отколкото чорито но това е друга тема.Тук някой сега някой ще каже ти луд ли си аз съм работил в Родопа, това е луканка или бахур или не знам какво още и се приготвя еди как си!Написах енчаладАС!Не знам как си с испанския, но това АС накрая означава множествено число на испански навсякъде където се говори този език-направи го в единствено число и ще видиш какво ще се получи :wink: !
Ако рецептата си я бях измислил щях да напиша, че е моя и повярвай ми щях да съм горд с това!
Нямам нищо против естествено да пуснеш мексиканския вариант на енчаладото , със сигурност няма да те нарека лъжец и да те обвина в присвояване на кубински авторски права :wink: уж ей така - с добро!
Ако решиш въпреки всичко да пробваш тази рецепта ще те помоля да я прочетеш внимателно, защото съм загрижен за стомаха на "клиентите" ми!Визирам захарта в доматения сок :) !
П.П.Киселини никога не съм имал от нея!
Не винаги по-голямата риба е най-добрата!
chombe
Мнения: 108
Регистриран на: Пет Ное 24, 2006 23:16
Местоположение: софия
получил Браво: 1 път

Мнение от chombe »

оф няма да ти обяснявам че имам приятел който живее в ню мексико и работи като готвач а и чоритос е десерт но това е друга тема не искам да ти спамя по темата ако искаш може да си пишем на лс и ще ти докажа много неща че не са верни поздрави и да хванеш много риби /ама големи/ :D
Аватар
cerber
Мнения: 1873
Регистриран на: Пет Юли 07, 2006 23:51
Местоположение: Evros-GR
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от cerber »

Много добра рецепта, правил съм подобна (+горски печурки и малко царевица). Особено подходяща е, за риби със сухи меса, като например тоноподобни (паламуди). Става невероятно!
Би било интересно колегата chombe, да даде някоя вкусна мексиканска рецепта!
Отивам за паламуд!
Поздрави
)><ۣ((((((((ºۣ< ڸ
Публикувай отговор

Обратно към “Как да я сготвим?”