Рибена чорба в картинки

Пържена, на фурна или скара и каква ли още не, рецепти разни, коя от коя по-вкусна ... ммм ...
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Рибена чорба в картинки

Мнение от kalinux »

Съществуват много рецепти за рибена чорба и коя от коя по-вкусна. Но има няколко основни правила, които трябва да се спазват при приготвяне, а те са: повече видове риба, да има тлъста риба, много подправки, да бъде люта и леко кисела. Има и едно друго правило, което съм научил от дунавските рибари а именно като оставиш черпака в тенджерата да не може да падне от рибата. За да стане хубава чорбата е желателно да се готви на огън, бавно и в голям съд. Разбира се може и на тенджерата на котлона, на по-слаба степен.

Има два основни начина за приготвяне според рибата, която имаме. Ако имаме много риба и все качествена (сом, бяла, шаран, щука) може рибата да не се обезкостява и се оставя на едри парчета. Тогава не са необходими картофи или други пълнежи. Така се приготвя на брега на Дунава.

Аз ще ви предположа по-масовия вариант и по-евтиния, при който разполагаме с остатъци от костеливи риби. В случая съм избрал ребърца от скобар, гръбнаци и глави от шаран, коремчета от едър толстолоб. Ще ви трябват картофи, лук, моркови, пъщърнак, целина и много други подправки.:wink:

Изображение

Започване с кипване на водата. Като заври слагаме сол, така че да стигне за цялата чорба.

Изображение

Като отново заври слагаме рибата.

Изображение

Изображение

Добавяме едри подправки: дръжки от целина и девесил,

Изображение

корени от хрян
Изображение

корени от целина, девесил и копър
Изображение

зърна от черен пипер, бахар, дафинов лист.

Оставяме рибата да се вари бавно. През това време подготвяне зеленчуците:
Изображение

Като се посвари рибата, до степен да се обезкостява я изваждаме с решетъчна лъжица
Изображение

и прецеждаме хубаво бульона.
Изображение

В бистрия бульон слагаме зеленчуците. Започване от морковите и корените целина и хряна (също на кубчета)
Изображение

Оставяме ги да се посварят, след това добавяме лука, а след малко и картофите. След картофите пъщърнака. Ако разполагаме с прясна чушка трябва да се сложи след лука. Аз не разполагах с такава, но сложих 3-4 препечени сухи чушки. :wink:

Докато се вари чорбата рибата се обезкостява. Скобарчето внимателно се почиства от ребрата:
Изображение

Коремчетата от толстолоба само се накъсват на едри парчета.
Изображение

Добавяме обезкостената риба към чорбата.
Изображение

Тук е важно да отбележа, че ако приготвяме първия вариант на чорбата (с едра и некостелива риба), сега е момента да се сложи рибата за първи път, т.е. до тук са само зеленчуци. Има и един друг подвариант на първия - рибата е много костелива, но се оставя на едри парчета и не се обезкостява. Тогава след солта, слагаме оцет и след нея рибата и през цялото време чорбата се готви заедно с рибата. Така се стопяват всички дребни костички. По този начин можете например да сготвите скобар или платика. Това беше леко отклонение.

Докато се вари рибата подготвяме зелените подправки: задължително девесил и целина а по желание копър, магданоз
Изображение

Като се посвари рибата добавяме доматен сок.
Изображение

задължително люти чушлета разцепени на четири
Изображение

и лимонтузу. Ако нямате става и оцет като в случая. 2-3 лъжици са достатъчни
Изображение

Оставяме чорбата на много бавен огън да къкри, докато всичко се хомогенизира. Не е необходимо да слагате допълнителна мазнина, ако рибата е достатъчно тлъста (сом, толстолоб). Малко преди да стане готова (5мин например) добавяте по-твърдите зелени подправки (напр. едри късчета от листата на девесила и целината), за да могат да поомекнат и накрая всички останали зелени подправки - ситно нарязан магданоз, копър и т.н. Така се получава зеленото в два цвята, което е също част от ефекта.

Изображение

Най-последно добавяме сухите подправки - чубрица, млян черен пипер, червен пипер (може и повече, тъкмо да оцвети хубаво), риган
Изображение

и непременно мащерка.

Някои ще кажат, че рибена чорба може и само с девесил, други само с мащерка, а пък съм стигал до 14 вида подправки и точно това му е хубавото на чорбата - букет от аромати и вкусове.

Сервира се с лют червен пипер или чушлета, лимон, лимонтузу или оцет. Става и за напиване и за изтрезняване. :D
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Супер презентация, с едно-две възражения при добавяне на оцет костите на щуката не се стопяват-требе тенджура под налягане. Второ, винаги предпочитай калоферче пред девисил, ако имаш под ръка. То е с по-лека миризмица, но дава вкус на чорбето. Съгласен-задължително КОПЪР!!! Калине, казвай кога ще готвиш - паля колата и довтасвам-бирата от мен! :D
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Жоро, това е интересно, което пишеш за калофера. Още и тая подправка не съм я ползвал, но и това ще стане. Според дунавските рибари единствената подправка е лущяна (девесила), нищо друго не ползват. От тъщата :D пък знам за добрата комбинация от целина и девесил, която между другото върви на много други гозби. А от тъста съм се научил на пъщърнака и хряна, а пък мащерката е според повечето професионални готавачи (извън България). Листата от копъра за мен не са задължителни, но по принцип копъра е една от най-универсалните зелени подправки.

Правил съм на няколко пъти чорба само от скобар, нарязан на едри шайби. Първо слагам сол, после оцет (повече) и тогава рибата. Оставям я да поври самичка доста време (примерно половин час) и тогава почвам със зеленчуците. Костичките остават, но вече не пречат при ядене. Би трябвало и при щуката да е така.
milo69
Мнения: 625
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2005 16:48
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 13 пъти

Мнение от milo69 »

никога не съм ял рибена чорба ама като гледам тия картинки ще взема да пробвам да спретна една :roll:
bozaka
Мнения: 1747
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 16:12
Местоположение: София
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 11 пъти

Мнение от bozaka »

kalinux
Добър си :wink: Утре аз ще спретна една саламура да видиш пък тва кво е :idea:
СРЕЩНАЛИ СЕ НА ПОЛЯНКА, ПРАБЪЛГАРИН И СЛАВЯНКА.
ЦУНИ - ГУНИ, ВАДИ-ТУРИ,НАРОДИЛИ ЧОКУНДУРИ.ХЕМ ЕБЛИВИ,ХЕМ КРАДЛИВИ, НО НАЙ ВЕЧЕ ЗАВИСТЛИВИ.. Радой Ралин
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Вече огладнях, туй шкембе сутрин - глупости! Калине калоферчето е много особена подправка - и капризна за развъждане. Мисля, че е някакъв вид девисил, прилича досущ на него/май лопян му викат по Русенско-на девисила/, но е по-дребничко и с малко по-слаба миризмица. Инак си е девисил отсекаде. На мен ми го дадоха отчупено от един дебел корен, засадих го на вилата, но само една година изкара филизи и изсъхна. На Табаковия хан, след стрелките вляво и след Златна Панега правят невероятна чорба от пастърва с копър и бистър бульон. На Бяла Русенско, във Формула едно при моста на Колю Фичето правят страхотна чорба от сом. Рецептата наподобява телешко варено, ама е екстра! В Русе понеже там съм VIP, се хвърля сакото и вратовръзката и се приготвs спешъл едишън онли за мен. Друг път ще разказвам. Сега ожидам утре Бозака да ме нахрани с неговата рецепта.
А наздраве!
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Девесил=Селим=Лющян, а Калофера е нещо друго - става за агнешко например. :wink:
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Бозака пак е препил боза, забравил е чорбето, но аз обещавам на всички да му издърпам ушите.
Аватар
virbela1
Мнения: 1211
Регистриран на: Пон Юни 06, 2005 16:09

Мнение от virbela1 »

Баво Kalinux,
суперси го направил, казвай кога лятото си на мястото дето си правил чорбата и да идвам, не съм любител на нищо свързано с яденето на риба, но като чета и гледам ми се прииска да съм около тебе когато го правиш.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Снимките са от вилата, което е на 2 км от Кюстендил, така че всяка седмица теоретически е възможно да се направи чорба. Виж, ако същотото това нещо го направиш на брега на реката или на язовира няма да ти казвам какъв ще е ефекта. :wink: Кой е мераклия, знае къде да ме намери лятото.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

А, аз си мислех, че знам как се прави рибена чорба, но явно съм живял в заблуждение:)
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Taiska
Мнения: 1
Регистриран на: Пет Мар 10, 2006 14:20
Местоположение: София

Мнение от Taiska »

Пробвах ти рецептата,страхотно се получи 8)
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Най-после, след близо година и аз повторих рецептата - с малки видоизменения - добавяне на прясна чушка и праз, вместо лук. Вместо домат - пюре от консерва и калоферче, вместо дивисил. А да - новото от мен е повечко копър и малко соев сос. Стана един път. Спирам да хвърлям глави на едри риби.... :D :D :D :wink:
milen
Мнения: 955
Регистриран на: Пон Юли 04, 2005 11:01
Местоположение: Варна
получил Браво: 5 пъти

Мнение от milen »

Калине :) ако ти е харесала ракията ми , другия път от мен ракията от теб чорбата ,а рибата заедно ще ловим.
Аватар
Pavel Minchev
Мнения: 142
Регистриран на: Сря Дек 29, 2004 11:04
Местоположение: SLIVEN
Обратна връзка:

Мнение от Pavel Minchev »

Браво момчета - велика работа :D
FRIENDS FISHING TEAM
Публикувай отговор

Обратно към “Как да я сготвим?”