Я да видя, дали мога изока тука...

Книга за препоръки и оплаквания.
Заключено
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Я да видя, дали мога изока тука...

Мнение от Мунчо »

Скъпи колеги и приятели,
С ръка на сърцето признавам, че бих бил против всеки нов подфорум, като единствената причина за това е “разводняването” на информацията. Като начин на организация, без съмнение, дървовидната структура би била най-удачен вариант за подробна уредба, но въпреки привидната “пригледност”, в крайна сметка ще се получи тотално разпръскване на информацията. Представете си как се търси конкретна информация, при положение, че близка такава се съдържа в десет подфорума, посветени “уж” на различни стилове риболов и видове риби? На другата крайност са например руските форуми – там има десет теми, в които се пише последователно по най-различни въпроси и недай боже човек да се опита да открие по-ранна информация, затрупана под някъде под петдесет страници, при това тази бройка е извънредно динамична… Това са ми вижданията за запазване броя на подфорумите. Според мен, неправилно решение беше създаването на разделите за “Риболов на сом” (който по същество е риболов на дъно, или спининг, но от лодка и с претенцията за използване на сонар, който според мен е неспотсменски уред, като никой не може да ме убеди в противното) и “Риболов с каяк” (който пък е разновидност на риболова с лодка, без други отличия). Оригинално ще е например да се направи раздел “Риболов от делтапланер” (с изричното уточнение, че ще се отнася и за парапланеристи, парашутисти и прочие летящи категории).
Но що се отнася до мотивите ми против подфорум “Риболов на пъстърва”, те са много по-дълбоки. Това е едно мъртвородено “образувание” без никаква практическа полезност. Място на подозрения, шушукания на ухо и привидно мълчание, където ще се раждат постоянни дрязги (да не използваме по-силни думи). Вижте само, че отсега има спорове и нападки, относно това, за какви стилове риболов да се пише там, а за какви – не. Вярвам, че никой не е толкова наивен, че да очаква, че там ще се изсипе поток от споделена актуална информация и излети със снимки, подобно “манна небесна”. Както каза Веско “по-вероятно е някой да ви каже ПИН-кода на картата си”. И за съжаление мотивите затова са оправдани, макар и андрешковски достойни за съжаление. Спомнете си и какво се е случвало, когато някой е пускал снимки от излети, посветени на тази риба. Няма нужда да се повтаряме и изтъкваме коментари и ‘виждания” по въпроса, като се почне от това редно ли е било да се направят те обществено достояние, недай боже се сетят неподходящи хора, демонстриране на “логистична мощ” от знаещите местоположението на това “пъстървово Ел Дорадо”, подозрения с какви ръце са пипани и дали в крайна сметка рибите са пуснати, защото имали “нездрав” цвят, а ако (о, ужас) не били пуснати, колко са били на брой, с какъв размер и на какво са били хванати (анатема на онези със спинингите и телескопчетата, глиститие и восъчния моец(последния е за гъзарите)). Погледнете всеки мухарски форум, за да придобиете представа за мащаба на този, хм … психологически феномен от екзистенцията на българския пъстървов риболовец. В крайна сметка се получава едно “перпетуум мобиле” от негативна енергия и емоции, умело аранжирано със самоитъкване. Никой не може да ме убеди, че няма да бъде същото. Затова ви питам действително ли ви е нужен такъв подфорум? Той би бил интересен само за сеирджии и интриганти, наливащи масло в огъня на чуждите мераци – подбудени от благородни, или тенденциозни мотиви. Да ви кажа, на моменти имам чувство, че пъстървата е една “прокълната” риба, която разваля всичко, само щом се спомене името и…
В общи линии това са моите мотиви и възгледи по въпроса. Може да се пише още не малко, като упражнение и демонстрация на витиеват изказ, но е излишно и помпозно. Това, което е необходимо беше казано, включително и в други теми, които починаха в младенческа възраст… Аз също употребих силни думи. Както и нещо некоректно – позволих си да споря с опонентите си, посредством пренасяне на дискусията от темата, върху тях самите, а още по-лошо – върху трети лица, за които те не могат да имат вина и носят отговоност… Но за някои работи държа на мнението си. Приятел съм на Бат Стан, много го обичам и уважавам, но по въпроса няма да отстъпя и йота от виждането си. Ще го перефразирам с една антична, но безсмъртна фраза: “Мил ми е Станил, но в случая истината ми е по-мила!” .
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
krasi.ko
Мнения: 661
Регистриран на: Сря Юли 05, 2006 21:15
Местоположение: Стара Загора
получил Браво: 1 път

Мнение от krasi.ko »

:D еваларка батка за мъжкарството.........знаеш как да си отстояваш позицията,как да защитиш доводите си и най мъжката постъпка за мен е че не само обвиняваш а знаеш как и кога да се извиниш...........
Приятел съм на Бат Стан, много го обичам и уважавам, но по въпроса няма да отстъпя и йота от виждането си. Ще го перефразирам с една антична, но безсмъртна фраза: “Мил ми е Станил, но в случая истината ми е по-мила!” . 8)
Луд умора няма само се поти и вика давай още
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Мнение от Веско »

Много добре си го казал Ице :)
Тук пускам линк към сръбски форум,който според мен е структуриран перфектно,но той е специализиран спинингов,а не като нашия за всякакъв риболов.
:arrow: http://www.varalicar.com/forum/
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
bad_boy
Мнения: 298
Регистриран на: Вто Авг 14, 2007 9:53
Местоположение: ruse

Мнение от bad_boy »

Бат Стан написа:Колеги, предлагам да се създаде специален отделен подфорум за риболов на пъстърва. В раздела за спининг и муха често се пускат репортажи за риболов на клен и т.н., които не ме интересуват. Предполагам, че в този форум има достатъчно колеги, които от февурари до септември ловят в 99% от случаите пъстърва. Така ще ни бъде по-лесно, а и става въпрос за специфичен риболов.
Част от пишещите в разделите муха и спининг правят това
http://forum.fishing-mania.com/viewtopic.php?t=26520
но не ловят 99% от случаите пъстърви!

Бат Стане мотивът ти, че не те интересуват репортажите им и предпочиташ да четеш тези на ловящи на стръв звучи обидно!
Аватар
Gaspoud d"Ankh
Мнения: 2195
Регистриран на: Пет Апр 21, 2006 12:50
Местоположение: Монтана
получил Браво: 1 път

Мнение от Gaspoud d"Ankh »

Една нормална ситуация от бъдещия форум:
Решавам да проверя една рекичка из монтанските балкани, но предишния ми опит по нея ме е научил че има точно три вира в които може да се метне блесна и нито едно място за муха /не че го умея тоя занаят/.
Опциите са ми "дънце" или "леко".
И пускам тема в съответния подфорум за да получа накакви съвети които да са ми полезни.
Колко и каква информация ще получа за риболова на пъстърва?
Инфо йок :lol:
Нещата който ще се случат са ви ясни :lol:
See the little angels rise up high, all the little angels rise up, rise up, rise up high.
How do they rise up, rise up, rise up, how do they rise up, rise up high?
They rise arse up! arse up! arse up! see the little angels rise arse up high!
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Бат Стан »

bad_boy написа:
Бат Стан написа:Колеги, предлагам да се създаде специален отделен подфорум за риболов на пъстърва. В раздела за спининг и муха често се пускат репортажи за риболов на клен и т.н., които не ме интересуват. Предполагам, че в този форум има достатъчно колеги, които от февурари до септември ловят в 99% от случаите пъстърва. Така ще ни бъде по-лесно, а и става въпрос за специфичен риболов.
Част от пишещите в разделите муха и спининг правят това
http://forum.fishing-mania.com/viewtopic.php?t=26520
но не ловят 99% от случаите пъстърви!

Бат Стане мотивът ти, че не те интересуват репортажите им и предпочиташ да четеш тези на ловящи на стръв звучи обидно!
сори, малко силно съм го казал, не че не ме интересуват, напротив, следя ги с интерес, но някак си не ми влизат в работа. Разбира се, колегите не бива да считат, че им подценявам излетите, улова и т.н., просто за мен кефалите са обект на все по-малко излети за сметка на пъстървата. Нямам нищо против отделен форум за риболов на кефал, стига някой да има потребност, и бих го подкрепил.
Не съм се опънал като магаре на лед, но очевидно има достатъчно колеги-пъстърваджии, които са на моя акъл. Ако създаването на такъв форум бъде одобрено, ще продискутираме как най-добре да си служим с него, каква информация ще има там и т.н. Аз лично мисля, че форумът от само себе си ще добие ориентация към практическите неща за улов на пъстърва по схемата Spin&Fly. Мога и да ви кажа какво не бих желал да има в него - теми от сорта "Отидохме на Янтра и се пипахме по новите Сент Кроа" (те са в раздела за спинингов риболов) или "Новото ми Харди от 2000 евра току що пристигна, дайте мнения за въдицата" (което пък си е за мухарски риболов). Идеята ми е да се описват специфични ситуации: например - в какви условия Мунчо е уловил хубава балканка с блесна Блек Фюри, или стават ли воблерите Йо-Дзури за пъстървов риболов, или повече ги бива за нещо друго. Схеми за комбинация на нимфи при риболов за пъстърва, вървежни клатушки и кастмастери за пиринските езера, и ей такива неща.
Инак Мунчо си ми е мил много и си го обичам, независимо от тва дали ще има форум за пъстървов риболов или не. Ся остава заради един пиклив подфорум да си разваляме приятелството.
Аватар
mitioto
Вносител
Мнения: 3109
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 13:40
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 21 пъти
Обратна връзка:

Мнение от mitioto »

Ицо, разбрах за какво иде реч... За много неща си прав. Каквото и да се реши, аз казах че ще продължа да си пускам теми там където го правя и сега, не по-малко. Нито ще се сърдя на някой, нито ще се правя на пу***. Уважавам всички пишещи тук па макар и да поспорваме от време на време, но пък в това няма нищо лошо. Няма начин всички да са на едно мнение. Получи се дискусия относно новия подфорум и това е... Каквото стане - това е.

Поздрави
Хариус
Мнения: 2409
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Хариус »

Моля админа, да каже на всички нас, защо темите на Мунчо са изтрити, а тази на Бат Стан не е!
Държа да се знае, защото бяха изтрити както мои, така и мнения на колеги, и дефакто и ние сме БАНнати!
Аватар
Vincent Hanna
Мнения: 1427
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 12:47
Местоположение: Пазарджик
дал Браво: 99 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Vincent Hanna »

В така създалата се ситуация не е ли най разумно вносителя на предложението за Подфорум за пъстървов риболов да си оттегли предложението?
nase_to
За рибаря лошо време,луда жена и силна ракия няма!!!
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4479 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Pike »

Бай Генчо написа:Моля админа, да каже на всички нас, защо темите на Мунчо са изтрити, а тази на Бат Стан не е!
Държа да се знае, защото бяха изтрити както мои, така и мнения на колеги, и дефакто и ние сме БАНнати!
Не виждам някой да е баннат.

Защо бяха изтрити темите на Мунчо?

Да видим, първо се противопоставя за отварянето на подобни нови подфоруми, а след това пуска не едно, а три предложения за подобни нови подфоруми?!?

По-добре е да гласува против в анкетата и изкаже мнението си в темата за коментари, а не да прави същото, за което се обявява против. Така поднесено си е чисто гъбаркане и подигравка с възможността да се предлагат нови подфоруми.

Като върна назад лентата май всички подобни гласувания се развиват по един и същи начин - разправии, обидени, майтапи и сеир за жадните.

Опцията да се предлагат и гласуват нови подфоруми съм я направил за да е възможно най-демократичен форума и участниците сами да участват в развитието му, но вместо това, с извинение ям л...а.
Еми ще е махна тази опция щом вместо да се отговори с по едно "За" или "Против", се стига всеки път до тук.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Бат Стан »

Vincent Hanna написа:В така създалата се ситуация не е ли най разумно вносителя на предложението за Подфорум за пъстървов риболов да си оттегли предложението?
E, защо да го оттеглим. С Мунчо се разбрахме, че сме си мили един друг, пък това че имаме различни виждания за форума - ся кво, да си убием децата ли заради това? Има гласуване, както се вижда резултатите са на кантар, ако стане форумът аз лично съм убеден, че нещата ще потръгнат както трябва.
А пък провокатори от сорта на: "Ама ти намокри ли си ръцете като я бараш така", ама ти пусна ли я тая риба и т.н., ама ти на тая снимка що ти е такъв лош кастингът, ама тея твоите мухи на нищо не приличат - сичкото това да си гледа работата! Сигурен съм, че бъдещият модератор, който и да е той, ще отсява всички тези провокативни мнения и въобще целият евентуален спам.
За сметка на това ще си направим същеществени неща и теми за примамки, техники, тактики, специфични въпроси и дискусии за диаметър на влакна, цвят на водата, какви примамки са давали резултати в мътна вода и секви такива въпроси. И най-важното: да се споделят повече неща, тествани в практиката. Тва са ми блесните, на тея имам фаната риба, на тея не. Ето ми мухите, на Вит ми вървеше на тая суха муха, а на Панега - на оная нимфа. Може да се направи една тема - галерия със снимки, където всеки да си пусне снимка с трофейна пъстърва. И още всякакви неща.
А че щяло да има потайност относно това кой на кои реки ходи, това е нещо нормално. Но ние правим форум, а не справочник къде кълве пъстървата.
Аватар
fisher™
Мнения: 1767
Регистриран на: Съб Юни 10, 2006 12:08
Местоположение: над "Езерото"
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от fisher™ »

Лично аз останах с впечатлението, че два от трите подфоруми предложени от Мунчо се ползваха със значително одобрение и в никакъв случай не заслужаваха да потънат в небитието.
Св. Великомъченик Ареаман Икурострадалец
キャッチ・アンド・リリース
СК "Стари Видри"
Хариус
Мнения: 2409
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Хариус »

Благодаря за отговора Саше!
pike написа:Не виждам някой да е баннат.
Аз приемам триенето на мнения и теми като вид бан, затова така се изразих. Сори ако е било неясно!

Поздрави!
Заключено

Обратно към “За форума и сайта”