За промените във форума

Книга за препоръки и оплаквания.
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4465 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: За промените във форума

Мнение от Pike »

Упс, издънка :oops:

Днес тествах няколко заявки, които да ми върнат колко са потребителите, които нямат постове във форума и т.н., но бяха само справки, даже накрая ми заби машината и не можа да се изпълни докрай последната, общата.

След това проверих 3 пъти броя на потребителите за всеки случай не беше мръднал. След мейла на един колега, че не може да се логне, проверих пак и бройката е надолу. Явно въпреки забиването заявката се е кеширала някъде, някакси, идея си нямам как и в даден по-късен момент се е изпълнила. Вероятно, защото тази заявка е през интерфейса на платформата за почистване, го е изпълнило като такова дори без да търси потвърждение.

Да разискваме подобно нещо, но ако се стигне до него ще е след месец, както е обявено.

Съжалявам за неудобството, не съм го направил умишлено.

Моля всеки, на който му е изтрита регистрацията да си направи нова.

Добре поне, че броят на регистрациите с 0 поста, които са били активни през последната половин година бяха малко, повечето регистрации с 0 поста не бяха ползвани отдавна.
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4465 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: За промените във форума

Мнение от Pike »

Д-р Флекс написа:Доближаваме се :D

Особено, ако добавиш "препоръка" от член на групата, или от модератор на групата, ако такава няма как да бъде дадена, щото да речем кандидата за нов член на групата не познава никого от текущите й членове, но от постингите му личи, че "става".
Дано да е така.

Сега да видя дали съм те разбрал правилно. Значи освен филтър по брой постинги и дължината им, предлагаш да има и "препоръка" от член на групата, или от модератор на групата.

В смисъл, ако му личи от постингите, че "става", той така или иначе ще е изпълнил условията на предните два филтъра и ще е допуснат в групата и без препоръка.
Или не съм те разбрал нещо :?
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4465 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: За промените във форума

Мнение от Pike »

:idea: ЕВРИКА :idea:

Май го измислих :)

Максималната "златна" среда.

Да си сготвя хапна спагетите болонезе и ще споделя :tup:
Мънцата
Мнения: 1200
Регистриран на: Пет Сеп 12, 2008 14:27
Местоположение: Варна,морето...
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: За промените във форума

Мнение от Мънцата »

Пичове, ще си кажа и аз личното мнение. Моята причина да спра да споделям е една единствена - наличието на прекалено много "моралисти" във форума! Това е! Имам чувството, че има хора, които седят денонощно с лупа в едната ръка и ЗРА в другата! И когато се престрашиш да пуснеш репортаж за риболов, се започва - ама кръв имало по устата, ама в тъмната част на денонощието било, па не знам си кво ... Има и откровени нападки - месар, бракониер и т.н. :wink: И да се премълчава истината, тя си остава една - 80% от риболовците са месари по смисъла на закона! Знаете, че е така! :wink: Никой не си тръгва с разрешения от закона улов /изключения има, разбира се, но не си заслужава даже да се споменават, щото се броят на пръсти/, факт! Но във форума всички сме светци! :D Това, че няма вече репортажи, не се дължи на липсата на риболовни излети, а на неудобството да се обясняваме като ученички пред знайни и незнайни форумни тролове! Моля да се прави разлика между трол и спамер! :wink: Последният пример, за който се сещам, е случая с белите на Данчо /Ралитекс/. Този човек няма да си намали излетите заради троловете, но ще спре или намали споделянето във форума! :wink:
Сашо, този мач със затварянето и ограничаването на достъпа до форума вече е игран и те уверявам, че файда няма! Освен ако не си готов наистина да редуцираш бройката на потребителите до около 200-300 души, максимум! Редовно пишещите дори са доста по-малко :wink: Не говоря за ТОЗИ форум, а за всеки форум на риболовна тематика! Групите ... Абсолютно против! Така е все едно да се създадат 10 затворени микро форумчета , каква е идеята? :roll: Мога доста още да напиша, но на този етап наистина не виждам смисъл. Чакам с нетърпение някой да ми обясни колко не съм прав с горенаписаното :D Наистина обичам аргументираните спорове :tup:
yankosan написа:Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен...
Бат Стан написа:Едно време беше гъзария да пушиш и срамота да си гей. Сега е гъзария да си гей и е срамота да пушиш.
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: За промените във форума

Мнение от Д.Граховски »

Чак затворени групи малко сектантско вече, но ограничаването на форума да не се вижда от разни нерегистрирани или пък някой да се регистрира просто за да смуче инфо и да ходи и да съсипва може би е положително, ама то пък има още форуми където инфото няма да спре просто така и пак ще останат места скрити за някой. Няма как някой да издаде точното място където примерно е хванал 30 балканки или 3-4-5 балканки ама трофейни, ако някой го сподели аз ще си отрежа едното м*до. Просто да се ограничи достъпа и да се махнат "смукачите" на инфо.
Последно промяна от Д.Граховски на Вто Мар 31, 2015 22:38, променено общо 1 път.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1371 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: За промените във форума

Мнение от Д-р Флекс »

Mothership to Dimi Grakhovski ! :D
Аватар
fisherman
Мнения: 689
Регистриран на: Чет Яну 26, 2006 20:51
Местоположение: Перник
дал Браво: 115 пъти
получил Браво: 83 пъти

Re: За промените във форума

Мнение от fisherman »

Към предвидените рестрикций предлагам да се включи и галерията на потребителя,примерно да се вижда само от членовете на групата в която си.На мен ми е по-лесно и удобно да ползвам галерията на форума и ми прави впечатление че определени снимки будят небивал интерес на фона на останалите.Понякога няма нужда да четеш мнения за да се информираш за места.
Колега Мънцата,не ми се влиза в полемики само ще ти дам един пример.В един специализиран риболовен форум бяха затворени темите за излети и още 1,2,всичко друго се четеше свободно от нерегистрирани потребители.Сравнително малкото регистрирани потребители обединени от общото хоби споделяха всичко в една приятелска атмосфера,създаваха се приятелства,организираха се мероприятия.След като се видя че тоя начин на риболов е и резултатен за кратко време форума се напълни с новорегистрирани членове явно водени от съответния интерес.Почнаха скандалите,интригите,в момента там пишат само търговци и дечурлига.Не че онези първите не ходят за риба,но вече не споделят там нищо,а приятелствата и уважението създадени в началото още ги има между тях.Pike ще трябва сам да прецени в каква посока иска да върви форума,но като обществена платформа е добре поне да не насърчава нарушаването на законите колкото и да са лоши и в колкото и скапана държава да са писани.А които иска да си чеше егото все ще намери трибуна да го направи.Въпреки че не съм пристъпил буквата на закона и аз имам снимки които ще доведат до полемики и грешно тълкуване ,за това не съм ги и споделил,всеки има глава на раменете и преценява какво и как.
ilia0706
Мнения: 80
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 16:51
Местоположение: Враца
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: За промените във форума

Мнение от ilia0706 »

:tup: :tup: :tup:
rado25 написа:Хайде и аз да се изкажа, как ги виждам нещата от своята камбанария, па барем натрупам някое мнение и се спася от изтриване на регистрацията ми :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: . Това което ми направи впечатление е, с 0 мнения. Ако влезе в сила в момента, това значи че към днешна дата трябва да се изтрият над 3000 регистрации. В което няма лошо, още повече, че някои от регистрациите са на по няколко години и също така от няколко години не са посещавали сайта. Обаче има и нещо друго. Както има няколко хиляди без нито едни мнение, също така има и няколко хиляди регистрации които са с по едно две мнения. Това правили ги по полезни за сайта от тези който са с нито едно мнение? Да не говорим че потребителите с по 2-5 или 6, че даже и 10 мнения, обикновено са хора който задават въпроси, а не полезни отговори или информация за водоеми. Та по тази логика и те са безполезни за форума. Така че и тях трябва да изтрийте. И когато всичко тава се случи, във форума ще останат няколко десетки потребителя, които според мене, те се познават лично и ако има нещо което трябва да си го споделят, могат да го направят по десетки други начини извън форума,( не че и сега не го правят) И тогава аз се питам за какво е този форум и имали нужда от него, след като ще се ползва от 50-100 или 150 потребителя. Другото което искам да кажа относно мненията е, че не е лесно да се трупат стотици, че даже и хиляди мнения, особено за потребител като мене. Аз съм на мнение, че когато няма какво да кажеш по добре не казвай нищо. Такива мнения от сорта, браво, честито и емотикони, за мен са безсмислица и по всяка вероятност никога няма да ги напиша. или ако го направя то ще е в много редки случай. Но в същото време въпреки че имам по малко от 10 мнения, аз лично съм много благодарен на форума и се радвам че го има, защото съм научил страшно много неща от него а и не само от този форум. Да вярно е че няма нито един споделен излет в който и да е форум , но запитвали ли сте се защо е така. Може пък да няма какво да се споделя, или пък да има, ама да не е нещо което да си заслужава да се споделя.
Пример, цял ден съм влачил и накрая имам хванати 3 сулки с колосалната обща маса от 1.025 кг. Хващам първата рибка, гледам я и си викам какво да я снимам тази маломерка, откачам я и я пускам да си расте, при втората и третата същата работа и накрая, да бях за риба не съм капо, но са все маломерни и смятам, че един себе уважаващ се рибар не би проявил интерес към моя маломерен улов. Или другия вариант. Събирам и трите риби, после ги снимам на поляната до някое шише и започвам да ви обяснявам как съм ги пуснал, ай стига тава не е за мен.
Според мен решение до някаква степен е, създаването на групи. Ама не групи, създадени от Киро, Емо, Гошо, и Тошо, ами групи разделени по вид риболов, например, шаранджий, тролинггисти, морски риболов и т.нт., като нищо не пречи един потребител да членува в няколко групи. Само че тук изниква нов проблем. Как новобранец в тролинга като мен ще влезе в групата като никой не ме познава, те тези дето се познават е ясно, ами новите? Тогава ще трябва да се измисли някакъв критерий по който да могат и новите да влизат в тях.
Като цяло дилемата е много сложна и не знам вече кое е правилно и кое не е, но не смятам, че е редно да се лишават младите риболовци от тази "бездънна яма" пълна с невероятно полезна информация.
Сега ще споделя един друг пример с мене. Риболова ме влече от както се помня, обаче нямах приятели който да споделят моето хоби, знаете ли колко години мъкнах едва ли не насила брат ми с мен по гьоловете само и само да не съм сам? След време се запознах с хора които също се интересуват от риболов и започнах да ходя с тях. Само че с времето нещата се промениха с мен и взеха да се получават различия във вижданията ни относно риболова и отношението към рибите и в крайна сметка пак останах сам. Та мисълта ми е, ако не бяха форумите сигурно още щях да си ходя за риба със старите телескопи и да мятам пружини или такъми с долна тежест и над нея вързани 3 куки с набучени на тях някаква стръв.
Ако си нов в риболова и не познаваш никой който да те въведе в него или пък да те препоръча за да влезеш в форума, ти предстои дълъг, да не кажа безкраен път в усъвършенстването и практикуването на това прекрасно хоби.
metox
Мнения: 65
Регистриран на: Съб Дек 11, 2010 18:23
Местоположение: София
дал Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: За промените във форума

Мнение от metox »

+1 :tup:
rado25 написа:Хайде и аз да се изкажа, как ги виждам нещата от своята камбанария, па барем натрупам някое мнение и се спася от изтриване на регистрацията ми :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: . Това което ми направи впечатление е, с 0 мнения. Ако влезе в сила в момента, това значи че към днешна дата трябва да се изтрият над 3000 регистрации. В което няма лошо, още повече, че някои от регистрациите са на по няколко години и също така от няколко години не са посещавали сайта. Обаче има и нещо друго. Както има няколко хиляди без нито едни мнение, също така има и няколко хиляди регистрации които са с по едно две мнения. Това правили ги по полезни за сайта от тези който са с нито едно мнение? Да не говорим че потребителите с по 2-5 или 6, че даже и 10 мнения, обикновено са хора който задават въпроси, а не полезни отговори или информация за водоеми. Та по тази логика и те са безполезни за форума. Така че и тях трябва да изтрийте. И когато всичко тава се случи, във форума ще останат няколко десетки потребителя, които според мене, те се познават лично и ако има нещо което трябва да си го споделят, могат да го направят по десетки други начини извън форума,( не че и сега не го правят) И тогава аз се питам за какво е този форум и имали нужда от него, след като ще се ползва от 50-100 или 150 потребителя. Другото което искам да кажа относно мненията е, че не е лесно да се трупат стотици, че даже и хиляди мнения, особено за потребител като мене. Аз съм на мнение, че когато няма какво да кажеш по добре не казвай нищо. Такива мнения от сорта, браво, честито и емотикони, за мен са безсмислица и по всяка вероятност никога няма да ги напиша. или ако го направя то ще е в много редки случай. Но в същото време въпреки че имам по малко от 10 мнения, аз лично съм много благодарен на форума и се радвам че го има, защото съм научил страшно много неща от него а и не само от този форум. Да вярно е че няма нито един споделен излет в който и да е форум , но запитвали ли сте се защо е така. Може пък да няма какво да се споделя, или пък да има, ама да не е нещо което да си заслужава да се споделя.
Пример, цял ден съм влачил и накрая имам хванати 3 сулки с колосалната обща маса от 1.025 кг. Хващам първата рибка, гледам я и си викам какво да я снимам тази маломерка, откачам я и я пускам да си расте, при втората и третата същата работа и накрая, да бях за риба не съм капо, но са все маломерни и смятам, че един себе уважаващ се рибар не би проявил интерес към моя маломерен улов. Или другия вариант. Събирам и трите риби, после ги снимам на поляната до някое шише и започвам да ви обяснявам как съм ги пуснал, ай стига тава не е за мен.
Според мен решение до някаква степен е, създаването на групи. Ама не групи, създадени от Киро, Емо, Гошо, и Тошо, ами групи разделени по вид риболов, например, шаранджий, тролинггисти, морски риболов и т.нт., като нищо не пречи един потребител да членува в няколко групи. Само че тук изниква нов проблем. Как новобранец в тролинга като мен ще влезе в групата като никой не ме познава, те тези дето се познават е ясно, ами новите? Тогава ще трябва да се измисли някакъв критерий по който да могат и новите да влизат в тях.
Като цяло дилемата е много сложна и не знам вече кое е правилно и кое не е, но не смятам, че е редно да се лишават младите риболовци от тази "бездънна яма" пълна с невероятно полезна информация.
Сега ще споделя един друг пример с мене. Риболова ме влече от както се помня, обаче нямах приятели който да споделят моето хоби, знаете ли колко години мъкнах едва ли не насила брат ми с мен по гьоловете само и само да не съм сам? След време се запознах с хора които също се интересуват от риболов и започнах да ходя с тях. Само че с времето нещата се промениха с мен и взеха да се получават различия във вижданията ни относно риболова и отношението към рибите и в крайна сметка пак останах сам. Та мисълта ми е, ако не бяха форумите сигурно още щях да си ходя за риба със старите телескопи и да мятам пружини или такъми с долна тежест и над нея вързани 3 куки с набучени на тях някаква стръв.
Ако си нов в риболова и не познаваш никой който да те въведе в него или пък да те препоръча за да влезеш в форума, ти предстои дълъг, да не кажа безкраен път в усъвършенстването и практикуването на това прекрасно хоби.
ххх
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: За промените във форума

Мнение от jagger1 »

Привет момчета.
Не знам как я замисляте. Сигурен съм, че искате нещата да се получат по-добре, сигурен съм, че искате да се отсее качеството от количеството, сигурен съм, че го искате за по-добро.

Сега:
Няма да ви занимавам с многословие, само ще ви маркирам един пример със самия мен.
Освен в този форум, съм регистриран в още три други риболовни форума, от които единият е тотално ограничен от към достъп на нерегистрирани потребители. Правилата за регистрация там са същите, или почти същите, които искате да въведете.

Само че:
Влизайки във форума, регистрираният потребител забелязва, че във форума от доста време (повече от година и половина) има от 0 до 3-4 потрбителя. Да не говорим, че не само, че вече почти не се споделя, ами и с дни няма нови постове. Дори и онези, които са регистрирани, вече не пишат. Няма и за кого да го пишат. А ако пишат, най-често сами си го четат.
Аз почти вече престанах да го посещавам, защото сам си чета написаното, защото не виждам някой да е написал нещо, от което и аз да науча нещо.
Отдолу - на лентата с лайковете, където излизат и имената на лайкващите, освен няколко имена и лайка, няма нови постове. Да, лайкват постовете, виждаш кой е харесал поста, ама всичко свършва до там. Няма нови коментари, няма нови постове, няма какво да прочетеш. НЯМА СПОДЕЛЯНЕ! За една седмица, я има една страница споделяне по всички теми (а там страниците са по-къси от тук), я няма. И ако все пак има някакво споделяне - то е нещо, което не ти носи познания.

Помислете си какво сте замислили. Помислете си. Аз от сега ви казвам, че ако го замислите по тази схема, този форум по нищо няма да се различава от онзи, за който ви говоря. Има ли смисъл?

Решението си е ваше, но преди да направите нещо, помислете си добре. Лесно се реже - трудно е да държиш въжето.

И като говорите за препоръки, групови затворени общества и разрешителен режим, да ви попитам нещо съвсем човешки:
Лицето "Х". Има мерак да стане член на форума. Никой не го познава, а и той не познава никого. Къде и в коя тема ще се прояви, за да го оцените, когато за да пусне пост, трябва да е регистриран. А за да е регистриран, трябва да е одобрен. А за да е одобрен, трябва да е писал и според писанията му, да се оцени??? Параграф 22. Номера с магарето, пред което на въже му е подадена слама с пръчка, която я държи ездача на магарето. А магарето тръгва да пристъпва, за да достигне сламата, ама ездача е на него. Прави крачка, прави две и спира.
Ами така спира и писането във форумите - не само в този. Няма в момента български форум, който да отчита споделяне на инфо повече, от черпененето на инфо. Който и форум да отворите, ще видите следното:
регистрирани: 20, скрити: 5, гости: 59. Цифрите са примерни. Съотношението е вярно!

И още нещо, което много силно ми прави впечатление не само тук, но и в други форуми:
Обосновката и съсредоточаването на всички правила основно само върху споделянето на информация за излети и водоеми!!! Хайде, прочетете и тази тема от първия пост до последния и ми кажете, каво друго коментирате, освен инфото за излети? Означава ли това, че ако някой не пише за излети, но споделя опит за примамки, за техники, за оборудване, за специфики на риболов в различните му варианти, но в същото време не публикува постове и инфо за водоеми и излети, такъв потребител (с 0 мнения за излети) ще бъде отписан?

Казвате, ако няма 1, 2, 5 или поне 10 мнения, аут. Бан. Ами то се пише, когато има за какво да се пише. Не се пише, само за да се пише, че белким си запазиш регистрацията. То насила не става.

И ако трябва да ви кажа честно какво си мисля аз, ще ви кажа:
Хората престават да пишат и да публикуват, защото ако покажат една снимка на риба, която са решили да си задържат ПО ЗАКОН!!!, във всеки един форум ще го изядат. Ще го смачкат. На нищо ще го направят. Ама не защото е нарушил закона. Защото от известно време, всеки с риба е под един знаменател: БРАКОНИЕР!!! Нищо, че единият го прави по закон и съвсем коректно си спазва закона, а другият наистина е нарушител и си заслужава всичко написано и санкция. Просто има един и същ знаменател. А нали се сещате, че най-големите "викачи", най-често нарушават? Как ви прозвуча това за "викачите"? Не ви ли прозвуча отново: Всички под един знаменател?

Проблемите са в образованието, интелекта, средата, първите години, апатията, безнаказаността, високото самочувствие, липсата на самооценка, личното его, грандоманията .... стига толкова. Не е нужно повече да пиша.

Вие си решавате как да продължи сайта по-нататък. Но поне помислете. Поне се огледайте и в други сайтове. Поне не повтаряйте грешни постановки и не повтаряйте грешния опит на други сайтове.

Успех. :tup:

п.п.: Между другото, направи ми впечатление, че в мухарската тема, в която пиша почти всеки ден, отдолу се появява: "мммм", "нннн" и 1 госта. Та интересно ми е, след като темата се чете само от регистрирани потребители ("мммм", "нннн"), откъде се пръкна и този "1 госта"?
evans_vn
Мнения: 47
Регистриран на: Сря Авг 07, 2013 9:14
Риболов: Спининг
Местоположение: Видин
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 1 път

Re: За промените във форума

Мнение от evans_vn »

Според мен за да има постове трябва да може снимките да се качват директно...прикачваш и постваш, като в фейса! Аз след всеки риболов с или без риба качвам снимка или видео и коментар в Facebook и защо ? Защото е лесно от телефона а тук съм правил опити с приложение да преоразмерявам снимка тя се размазва и накрая пак не успявам. Споделянето върви със снимка в повечето случай така че за мен това е проблема!
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4465 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: За промените във форума

Мнение от Pike »

Всеки е прав за себе си, всеки има различни нужди и очаквания, но няма как форумът да изглежда за всеки различно.

Така, за не споделянето ...
Причините не са 1 и 2, комплексно е, но като най-открояващи се може да изброя няколко:

:arrow: не се споделят излети, защото не знаеш кой ще го прочете и какво ще се случи с въпросното място утре
Като започнем от пълното несподеляне, минем покрай снимки със замаскирани пейзажи, че да не се разбера къде са правени, лъжене за мястото и т.н. и т.н.

:arrow: не се споделят излети заради "моралисти"
Да, такива има и винаги ще има, но нека първо погледнем себе си, не може да пуснеш някаква кофти окърванена, нарязана или прочее риба и да очакваш куп положителни коментари. Преди 10-15 години сигурно нямаше да има проблем, но много вода изтече за тези 10 - 15 години, промениха се нагласи, хора и какво ли не. То сега е по-лесно да осъдиш някой, ако ти претрепе кучето, отколкото теб. Трябва малко да се помисли: Сега ако я пусна тази снимка, дали няма да стане екшън, по-добре да не я пускам точно тази, ще се похваля само на ... лично.

:arrow: не споделяш, защото ти е омръзнало
Говорил съм с колеги, които определено имат какво да споделят, преди са споделяли, но вече донякъде им е омръзнало, минал им е форумният период, някой пък дори мислят: Откъде на къде ще ти отварям ...

:arrow: не споделяш, защото само ти и още 2-3 го правите
То в един момент омръзва, иска ти се и ти да прочетеш нещо от някой, не върви само монолог.

:arrow: не споделяш, защото е мода или подражание
Да бе и това съм го чувал. Щом еди кой си и еди кой си не споделя, и аз няма да споделям.

Има и още, ама стига толкова.

А споделянето е същината на всеки един форум, няма ли споделяне или има го но е от една шепа хора, то това е нещо блого подобно, не и форум.
Все едно да се съберете 10 човека, правите си един блок, пишете/споделяте, а останалите четат и ви тупат по рамото и до там.

Моето лично наблюдение, е че това е обща болежка на всички форуми, чиято тематика е за спорт или хоби, което предполага някаква конкуренция. Има ли конкуренция, има тайни, има криене, има интриги, има задкулисни игри, тайни задруги и т.н.

Във форуми, където го няма този елемент на конкуренцията или е много малък, цари мир и любов, е поне докато не си омръзнат като стари гаджета потребителите. Е те си имат други дертове, но като цяло са по-малко.

Тенденцията на не споделяне с годините се увеличава, независимо по коя от изброените или неизброените причини, причини винаги бол. Но може би това си е едно естествено развитие на нещата, всяко нещо си има начало и край, това като тип комуникация може би остарява. Вече има всякакви канали за споделяне информация, като всеки сам може да контролира с кого и колко да сподели. Еволюция, какво да правиш, не може да я спреш, само да се опитваш (ако искаш де) да си в крак с нея.

Интересното е, че във всички нови форми на комуникация няма пазач или както сме свикнали по форумите модератори. Там всичко е самоконтрол, от теб си зависи. Ама там нещата са много навързани и там си ти, без маски и прякори, една издънка и бъдещият ти работодател, при който отиваш утре на интервю може да знае ;) Във форумите, където от илюзорната анонимност (защото и при форумите може да се научат много неща за човека отсреща), къде от навика че има модове, които разбираш ли трябва да се погрижат за реда и дисциплината я караме малко по-така, през просото.
Липсва ми този самоконтрол във форумите.

Бая започнах да се отплесвам от темата, но за тези 16 години многотомник мога да напиша :)

Така, конкретно за нашето си гардже - форумът.

За да запазим идеята жива още няколко години, защото съм сигурен, че като начин на комуникация форумната идея умира вече, трябва да забъркаме една хубава рецепта, че поне след Х на брой години да имаме един хубав архив за четене.

Идеята ми е за градация на достъпа, съчетан с различни привилегии.

Защо градация? Защото целият ни живот е една градация, стъпка по стъпка стигаме до следващото стъпало, което ни предлага повече неща. Мисля, че по този начин трябва да организираме и форума. Не може от вратата и за краката, или поне вече не става така. Трябва да има градация и колкото повече споделяш с колегите си, толкова повече информация достъпваш и ти на свой ред.
Марко го каза много точно няколко поста по-горе, може и нищо да не си хванал или и да е маломерка или слънчак дребен и невзрачен, но другите или ще е полезна информация при планирането на следващия си излет или просто ще им е кеф да прочетат нещо от теб.

Ето и нещо конкретно:
(описаните нива по-долу предполага промени по структурата на форумите и подфорумите за да бъде възможна)

ниво Гост
Под гост визирам колеги, които нямат регистрация във форума. Те ще виждат една малка част от форума, малко по оФф неща, обяви, но без конкретика. Ще има обаче подробно описан и разписан форума, като структура и информация какво може да се намери, ако се регистрират.

регистрирани потребители Ниво 1
Тук потребителите ще видят по-голяма част от форума и неговите подфоруми, но пак няма да е всичко, но достатъчно за да си направят сметка за емоциите, хората и какво се обсъжда.

регистрирани потребители Ниво 2
Още по-голям достъп до ресурсите на форума (например подфоруми "Тактика и техника") + архиви от "най-сладките" неща, до които могат да стигнат в следващото ниво.

регистрирани потребители Ниво 3
Пълен достъп до форума, излети снимки, всичко.

Всеки преход към следващо ниво ще се базира на реално участие във форума, а именно писане и споделяне. Колкото повече пишеш и споделяш с колегите си, толкова повече стъпала изкачваш и получаваш достъп до все повече информация.
Винаги ще има хитреци, които ще гледат да минат между капките с "евала-браво" постове, но за това ще помогнат инструментите за рейтинг, за които Васко спомена по-рано.

Друг важен аспект е да се поощрят споделящите и понеже не сме политици, няма да предлагаме киФтета. Поощренията към потребителите, които споделят най-много ще са под формата на "форумни благини", например:
- да могат да модерират собствените си теми
- да могат да качват снимки директно в поста, без да се налага да ги качват някъде предварително
- да получават селектирани нотификации по разни други комуникационни канали
- и т.н. и т.н., има много инструменти за форумните платформи, които може да се инсталират

Това е в общи линии, нещото което ми се върти в главата като "златна" среда.

Не е нужно стъпките (постовете) между отделните нива да са големи или непостижими, важното е да имаш цел която да гониш и достигайки я, стъпка след стъпка, да правиш съпричастни колегите си с нещата, които споделяш.

Само така, като си спомним как се споделя и започнем пак да го правим, ще вдъхнем нов живот на форумите.
Пасивността е смъртоносната инжекция за форумите.

Следващото нещо в успешната рецепта е минимално необходимият контрол, казвам минимално защото се надявам на самоконтрол.
ОК, съгласен съм, че все пак трябва да има модератори, но малко, по един-двама на раздел.

Хайде стига толкова, че стана никое време, утре пак ;)
ko2000
Мнения: 9
Регистриран на: Сря Апр 01, 2015 0:21
дал Браво: 6 пъти

Re: За промените във форума

Мнение от ko2000 »

Според мен са твърде много ограниченията. Форума освен функция на споделяне има и образователна и представителна функция на всички видове риболов с цялото многообразие и разнообразие на теми и ценни мнения, писани през годините. Така че нека да се помисли как да се ограничат негативите с достъпа до актуална информация за тези, които само слухтят за места, които да отарашат, но да се премахнат другите ограничения.
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4465 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: За промените във форума

Мнение от Pike »

PS. Това с препоръката за регистрация го зачеркнах изцяло като вариант. Всеки може да се регистрира както досега, после вече си решава докъде иска да стигне с достъпа до форума.
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4465 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: За промените във форума

Мнение от Pike »

P.S.2 Въпросната градация е има в чисто човешките взаимоотношения, с които се сблъскваме всеки път, когато се запознаваме с някого. Надали, когато се запознаете с някой колега, сядате и мълчите като риби, чакайки другия да си каже всичко или пък първите думи са: кога, къде и на какво ги хвана. Ще си полафите, ще обмените малко обща информация и след това лека полека към конкретиката.
Заключено

Обратно към “За форума и сайта”