Предложения за промяна в закона!

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
Публикувай отговор
Аватар
narzan
Мнения: 199
Регистриран на: Пон Юни 12, 2006 17:01
Местоположение: София

Мнение от narzan »

колеги, с интерес следя темата,има ли някакъв напредък??? :oops:
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

Здравей..
Положението в момента е следното..
Клуб ,,Стари Видри,, ,чрез СЛРБ,отправяме предложенията за промяна в закона към съответната комисия в парламента. В момента/каквото и да значи това по парламентарному :roll: / тече разглеждане на закона за рибарството и аквакултурите и дори,някакви поправки минаха на първо четене,ако не греша.. Та, СЛРБ бе поканен да внесе някакви предложения ,а той пък покани нас..И ние решихме да не губим време в организиране на подписка,а да използваме момента и да внесем предложенията си.

Надявам се те да бъдат сериозно разгледани и одобрени.. :roll:

Какво ще се случи,ще разберем в близките два..три месеца..

Поздрави!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
fisherman
Мнения: 689
Регистриран на: Чет Яну 26, 2006 20:51
Местоположение: Перник
дал Браво: 115 пъти
получил Браво: 83 пъти

Мнение от fisherman »

Стискаме палци,дано този път депутатите чуят гласа народен.
Аватар
narzan
Мнения: 199
Регистриран на: Пон Юни 12, 2006 17:01
Местоположение: София

Мнение от narzan »

Стискам палцииии!!!!Евала на Видрите!!! :!:
Аватар
fisherman
Мнения: 689
Регистриран на: Чет Яну 26, 2006 20:51
Местоположение: Перник
дал Браво: 115 пъти
получил Браво: 83 пъти

Мнение от fisherman »

Колеги,вчера ония кауни в парламента трябваше да гласуват промени на ЗРА-имате ли някаква информация какво са гласували?
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

Не знам точно..Четох нещо за това,че са гласували промени в режима за ,,стопански,, риболов и за това,билетите за деца до 14 години и инвалиди да са безплатни..? :roll:
Нашият въпрос не е разглеждан..

Поздрави!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
Lacho
Мнения: 86
Регистриран на: Пет Мар 21, 2008 21:09
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти

Мнение от Lacho »

Колеги нещо ново по въпроса?
Maverick
Мнения: 249
Регистриран на: Чет Дек 30, 2004 11:34
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Maverick »

Баси, от няколко дни препрочитам разни мнения тук и подиявавам. Сигурно защото не съм ходил за риба. Мисля че темата не е умряла и споделям какво мисля по въпроса. В НК има два интересни параграфа, които ако се прецизират малко може да почнат да вършат работа във всички случаи които обсъждаме тук.

Това пише в момента в НК

Чл. 238. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 89 от 1986 г., изм. - ДВ, бр. 86 от 1991 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 85 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) Който улови риба:

а) (изм. - ДВ, бр. 27 от 2009 г.) в рибостопански води с взривни, отровни или зашеметяващи вещества или в количества, надхвърлящи значително нормите за любителски риболов;

б) в запазени места или при маловодие;

в) в непромишлени води през размножителния период на рибата или

г) от видове, застрашени от изчезване,

(изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г., изм. - ДВ, бр. 27 от 2009 г.) се наказва в немаловажни случаи с лишаване от свобода до една година и с глоба от сто до хиляда лева, както и с лишаване от право по чл. 37, ал. 1, точка 7.

(2) (Нова - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 27 от 2009 г.) Разпоредбите на предходната алинея се прилагат и при улов на други водни организми.

(3) (Нова - ДВ, бр. 27 от 2009 г.) Уловената риба, другите уловени водни организми, както и уредите и средствата, с които е извършено престъплението, се отнемат в полза на държавата.



Чл. 239. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 86 от 1991 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 85 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. - ДВ, бр. 27 от 2009 г.) Ръководител на предприятие, фирма, учреждение, организация или друго длъжностно лице, което наруши или допусне да се извърши нарушение на правилата, установени със специален закон за запазване на рибата и другите водни организми и за правилното развитие на риборазвъждането в страната, се наказва с лишаване от свобода до три години или с пробация, както и с глоба от сто до триста лева.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 27 от 2009 г.) Със същото наказание се наказва всяко лице, което пусне или изхвърли в рибостопанските води замърсени води или вещества, които с количеството или със свойствата си могат да увредят на рибата и другите водни организми.

Кто чета оригинала си мисля, че ако съм прокурор никога няма да се заема с темата бракониерство, текстовете са толкова хлъзгави и заобикалят най тежките случай на бракониерство и занърсяване, а също и безхаберие от страна на ОРГАНА отговорен за рибата и другите водни организми. Може би ако стане така (син цвят добавяме текст, червен цвят изтриваме текст):

Чл. 238. Който улови риба:

а) в рибостопански води с взривни, отровни или зашеметяващи вещества или в количества, надхвърлящи значително нормите за любителски риболов;

б) в запазени места или при маловодие;

в) в непромишлени води през размножителния период на рибата или

г) от видове, застрашени от изчезване,


д) в нарушение на заповеди свързани с опазване на околната среда и водите издадени от учреждение отговорно за опазване на рибните ресурси

е) използва уреди за риболов различни от предвидените в закона рибарство и аквакултури


се наказва в немаловажни случаи (това го трием) с лишаване от свобода до една година и с глоба от сто до хиляда лева, както и с лишаване от право по чл. 37, ал. 1, точка 7.

(2) Разпоредбите на предходната алинея се прилагат и при улов на други водни организми.

(3) Уловената риба, другите уловени водни организми, както и уредите и средствата, с които е извършено престъплението, се отнемат в полза на държавата.



Чл. 239. Ръководител на предприятие, фирма, учреждение, организация или друго длъжностно (трием го)лице, което наруши или допусне да се извърши нарушение на правилата, установени със специален закон за запазване на рибата и другите водни организми и за правилното развитие на риборазвъждането в страната, се наказва с лишаване от свобода до три години или с пробация, както и с глоба от сто хиляди до триста хиляди лева.

(2) Със същото наказание се наказва всяко лице, което пусне или изхвърли в рибостопанските води замърсени води или вещества, които с количеството или със свойствата си могат да увредят на рибата и другите водни организми.

Не съм сигурен, че е правно издържано, но като смисъл мисля че ви е ясно какво точно имам в предвид. Друг път ще чета параграфите за горите, но мисля че и там има какво да се прецизира. Започвам да търся начин да се вкара такава промяна за гласуване, все пак става въпрос за няколко думи, но мисля, че могат да свършат работа. Тогава и телефон 112 ще можем да използваме без да се притесняваме, че ще ни обвинят в подаване на неоснователен сигнал.
Аватар
sentinel
Мнения: 159
Регистриран на: Сря Яну 20, 2010 14:15
Риболов: Предпочитан - спининг, основно - всякакъв законен.
Местоположение: София
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от sentinel »

Не е зле, хората назначени на работа като инспектори към ИАРА, да започнат да си вършат работата.Вадя си билет всяка година от 9 години насам и такова чудо - инспектор или горски или както им се нарича длъжността не съм виждал! Но мрежари, токаджии, косачи, мангали с рачила има навсякъде и денем и нощем, защото няма кой да ги санкционира или ако има е корумпиран. Да си назначат нещо като "вътрешен отдел" да следи тези инспектори как работят или по скоро не работят.
Не е важно, кой е прав а кое е правилно.
Аватар
ivanta4efff
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Фев 08, 2010 22:18
Местоположение: Плевен-Разград

Мнение от ivanta4efff »

аз също съм за разрешаване на нощтният риболов!!!!!!!!!колкото повече хвърлени въдици толкова по малко място за мрежи!!!!!!!!!!
Pocky
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Юни 25, 2007 18:46
Местоположение: река Дунав

Мнение от Pocky »

През периода на забраната да се забрани и риболова на Карагьоза поне по река Дунав. аз съм от малак град до реката през забраната като ходат за Карагьоз след риболовния ден имат 5 10кг Карагьоз и 3-4 сома... тая година през забрана толкова много сом са извадили че чак рибарите се чудят от де идва тоя сом.. Но реших да пиша защото снощи съм седнал с колеги и приятели на една механа в нашият град излизам на вън да говоря по телефона и чувам разговор между рибар и шефа на механата "преди малко съм извадил сом 70кг ще ти го дам на половин цена и на филета колкото кг искаш" тва беше кето чух..... снимки мога да направя но не искам градът ни е малак и всички се познаваме а и това не е само по нашия раион... това е на всякъде
Аватар
Godfather
Мнения: 1076
Регистриран на: Чет Фев 08, 2007 11:14
Риболов: спининг риболов
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 10 пъти
получил Браво: 24 пъти

Мнение от Godfather »

Постепенно нещата ще се оправят, ако се случи това:

1. Да залегне в НК/наказателен кодекс/ и НПК/наказателно-процесулен кодекс/ бракониерството като престъпление със сурови парични глоби и ефективни присъди!!!
2. Риболовният билет да се издава след психотест, както е за издаване на разрешително за оръжие!!!
Защо за да станеш ловец не е толкова лесно?
Да стане трудно и да станеш РИБОЛОВЕЦ!!!!
Един качествен психотест+тест за интелегетност!!!!
Някой с ендна гънка в мозъка, причинена от удар в стената на тоалетната след битово напиване да ми ходи за риба.Излета не е само да идеш до водоема, а отношението към природта и рибите!!!
Не може некъв ГАНЯ да иде на реката с една единстена цел-да хване маломерки и да изсипе пред входа на панелката и да се хвали на комшиите какъв голям рибар бил и след него на реката да заприлича на сметище-найлони, шишета и др.
3. Нетърпимост от страна на обществото към бракониерите!!!!

Мога още куп неща да напиша, ама тия мисля са достатъчно!

Бесен съм да гледам идиоти по реката!
И кво дори и да го попилея от бой, утре той пак ще си бракониерства, затова затвор-ефективна присъда и глоби по 10 000лв.-ако неможе да плати-Обществено полезен труд, ако трябва с години да работи в полза на обществото и държавата.
бесен съм, извинявам се на всички ама бракониерите-търмакчии, токаджии, мрежари, бомбаджии и маломеропребирачи са ПЕНДЕЛИ и освен това което написах по-горе друго не ги оправя!!!

Лошото е че за да се случат тези промени в законодателството се иска политическа воля,, а такава воля май липсва :idea:
I'll make him an offer he cant refuse!!!!!!!!!!!!
http://vbox7.com/play:00f5ca22&al=1&vid=
Алка
Мнения: 201
Регистриран на: Нед Сеп 25, 2011 13:47
Риболов: дУховен
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Предложения за промяна в закона!

Мнение от Алка »

Здравейте,нов съм във форума,чета го отдавна,ходя на риба от 25 години.Ще си позволя да дам и аз едно предложение. нека се проверяват всеки ден и рибарските магазини където се предлагат сладководни риби-собствениците им или техни близки и приятели ,а и не само са най големите бракониери.те ловят рибата с ток или мрежи и ги предават на тях за продан.Ако се пресече този път смятам ,че ще им секне мерака за бракониерстване с цел прибиране на бърза пачка с пари в джоба.И забележете ,че това са все по богатите граждани от даденото населено място-сиреч местни тарикати и бабаити.Може също да си направим едно сдружение по места с цел ако видим такива бракониери да им хвърлим по един як бой.И друго ,което съм забелязал по някои краища в страната местните бракониери са станали членове на ИАРА.Това е недопостимо според мен и би трябвало да има яко пресяване при назначаването на такива служители-те трябва да имат съвест и чест.
ARTHM560UL+21LuviasAirity1000s\EXC 730ML+Exist3000
RB55MS+21Luvias2000s
EXC600ULX+21Luvias2500s\ES76MLXF+Stella4000XG
RB 62 MS+Stella c2500sxg\ES70MH+CertateHK2500R
LEP 69L+Exist2506
LEP70LX+21Luvias2500sqxd\LES76MF2+CertateHK3012H
SR BW70L+Stella4000S\LXS70ML+StellaC3000S
EXC630LM+Stella c2500shg
valeripetrov
Мнения: 4
Регистриран на: Нед Фев 12, 2012 12:56
Риболов: всякакъв

Re: Предложения за промяна в закона!

Мнение от valeripetrov »

Вярно ли е ,че са забранили яз. Камчия?
plwned
Мнения: 186
Регистриран на: Нед Ное 21, 2010 22:03
Риболов: Плувка
Местоположение: ДУНАВ -Русе

Re: Предложения за промяна в закона!

Мнение от plwned »

И ние действаме ако не стане ще има протест пред паметника на свободата!

Здравейте приятели!

В нашият град започнаха засилени проверки от страна на ИАРА-Русе за нощен риболов. Вече има създадени около 10 акта, но точна информация никой незнае според вестник "Утро" са шест. Един заинтересован гражданин и рибар направи подписка, която ще се разпространи в целия град. Надявам се и Вие да предприемете нещо във всеки град да се направи такава. Всичко е както му е реда с адвокат и така нататък (не разбирам точно кое как). Ще напиша написаното от нашия колега към управляващите Народна Република България!





ДО НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ДО ЗАКОНОДАТЕЛНА КОМИСИЯ

ЖАЛБА

ОТ
РИБАРИТЕ В ГРАД РУСЕ


УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,

Предоставяме Ви на вниманието подписка от рибарите-любители в нашия град с която желаем да обърнем внимание и най-искренно да поискаме да чуете и да се съобразите с мнението на гражданите. Във връзка с новите изменения и допълнения в ЗРА и най-вече в чл. 24 ал. 5, където е регламентирано времето в което следва да се упражнява риболова. В член е посочено, че следва любителски риболов се упражнява само в светлата част на деня. Само 4 месеца в годината можем да риболовстваме преди и след работа. За останалите 8 месеца само плащаме билетите напразно. През лятото и есента по река Дунав водата е бистра, поради маловодието и рибата идва до брега единствено по тъмно. На последно, но не по значение място е и факта, че единствено в България има подобна забрана за риболов в тъмната част на деня. Съседите от Румънска страна ловят денонощно, което логично обезсмисля и ни поставя в глупаво положение. Моля да разгледате и да предприемете инициатива, за промяна на горепосочения член 24 ал. 5 от ЗРА и да отмените забрана за риболов в тъмната част на деня. Прилагаме Ви и подписка на голяма част от рибарите-любители.





Колеги това се отнася не само за р. Дунав, но и за всички останали реки и водоеми. Според новите промени акта за нощен риболов е от 400 до 650 лева някои казват, че е и до 1000 не знам. На колегите които вече имат поставени актове са минимални 400 лева, което в днешно време са сериозна сума за един обикновен работещ българин в страната си. Има и друго нещо колкото повече рибари има смущаваме бракониерите, а като ни няма си действат спокойно (Ама как да го разрешат като самите бракониери СА ИАРА!) Неможе Румънците да ловят цяла нощ ние ги виждаме слизат с колите си до долу, а ние да не можем.. Моля и Вие да предприемете нещо във Вашите градове. БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО!
Говорещия с рибите !
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”