Питанка за статута на Дружбенското езеро

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
Станимир
Мнения: 1762
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 16:28
Местоположение: София
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Питанка за статута на Дружбенското езеро

Мнение от Станимир »

Здравейте, другари и другарки! :)

Имам едно процедурно питане. Тъй като никъде не видях в текста на тазгодишната забрана да се споменава езерото в Дружба ще се радвам ако ме светнете как стои въпроса със забраната там.
Малкия ми мрънка да го водя за риба, а езерото бидейки кварталния гьол е много стратегическо. Освен това поне миналата година беше сериозно откъм популация на слънчак, а както всички знаем хлапетата обичат да хванат рибка "сега и веднага и по много" та слънчака си е класика... :lol:

Вчера видях доста народ с въдици по брега, което ми говори, че или е разрешено, или софийския клон на ИАРА няма бензин даже до Дружба да иде и е пред закриване...
Ще се радвам на инфо по въпроса кое от двете е :)

Поздрави,
Станимир
outsider написа:ПъСъ - "улов" е термин от жаргона на корсфишинга , също като "дропер" или "изтичане". Не ни обръщай внимание.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Питанка за статута на Дружбенското езеро

Мнение от Бат Стан »

Здрасти Станимире,

не го виждам в заповедта, което би трябвало да означава, че има забрана. От друга страна, ако заведеш малкия на тематичен слънчаков риболов, едва ли ще представлява чак такъв проблем за рибната популация. Иначе в момента там се лови поголовно, местните майстори от маалата залагат за каракуда.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Станимир
Мнения: 1762
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 16:28
Местоположение: София
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Питанка за статута на Дружбенското езеро

Мнение от Станимир »

Бат Стан написа:Здрасти Станимире,

не го виждам в заповедта, което би трябвало да означава, че има забрана. От друга страна, ако заведеш малкия на тематичен слънчаков риболов, едва ли ще представлява чак такъв проблем за рибната популация. Иначе в момента там се лови поголовно, местните майстори от маалата залагат за каракуда.
Със сигурност популацията на слънчак няма да пострада (възпитаваме "кеч енд резил" все пак :) ) но не искам да се чувствам бракониер, или билета да ми пострада :mrgreen: ...

Ако не се лъжа кмета на Искър прави някакъв ПР с шаранчета там преди известно време, така че ако е забранено езерото не ди трябвало да се лови така поголовно баш на 100 м. от общината и 8-мо... Ма то всъщност трябва ИАРА да ги контролира тези работи...

Ще се пробвам да питам ИАРА.
outsider написа:ПъСъ - "улов" е термин от жаргона на корсфишинга , също като "дропер" или "изтичане". Не ни обръщай внимание.
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Питанка за статута на Дружбенското езеро

Мнение от Marco Polo »

Този въпрос ме е мъчил години наред, но досега еднозначен отговор нямам. Дано стигнеш до решение на "проблема" и ще се радвам да споделиш дали ИАРА са казали просто едно "не може!" ей така, просто за да отговорят, или ... :roll:
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
Станимир
Мнения: 1762
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 16:28
Местоположение: София
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Питанка за статута на Дружбенското езеро

Мнение от Станимир »

Marco Polo© написа:Този въпрос ме е мъчил години наред, но досега еднозначен отговор нямам. Дано стигнеш до решение на "проблема" и ще се радвам да споделиш дали ИАРА са казали просто едно "не може!" ей така, просто за да отговорят, или ... :roll:
Не ми вдигнаха телефона, който намерих, та им писах 1 писъмце с копие до заповЕдващия гус'ин министър Найденов (щото на г-н недев така и не намерих мейл адрес). Ще ги почЕкам малко да ми отговорят и ако не - на Христо Ботев някъде бяха ако не се лъжа... То ебаси проГЛЕНа стана за едните слънчаци, ама...
outsider написа:ПъСъ - "улов" е термин от жаргона на корсфишинга , също като "дропер" или "изтичане". Не ни обръщай внимание.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Питанка за статута на Дружбенското езеро

Мнение от Бат Стан »

Добре де, защо не го заведеш да ловите слънчаци някъде на позволените гьолове около София, примерно на неплатения на Кривина или по Богров. Пък може и някое костурче да излезе.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
vlado-ma4a
Мнения: 120
Регистриран на: Нед Дек 16, 2007 12:22
Местоположение: гр.Ябланица / София

Re: Питанка за статута на Дружбенското езеро

Мнение от vlado-ma4a »

Аз като виден бракониер :lol: се капотирах в събота там. Беше пълно с народ. Моя съвет е спокойно да си ходиш за слънчаци немаш никакъв проблем.
Аватар
баш майстора
Мнения: 5831
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1642 пъти
получил Браво: 1776 пъти

Re: Питанка за статута на Дружбенското езеро

Мнение от баш майстора »

vlado-ma4a написа:Моя съвет е спокойно да си ходиш за слънчаци немаш никакъв проблем.
тоя тип проблеми не се появяват всеки ден
случват се веднъж-дваж и олекваш с комплект въдици и неколко стотака :wink:
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Станимир
Мнения: 1762
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 16:28
Местоположение: София
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Питанка за статута на Дружбенското езеро

Мнение от Станимир »

баш майстора написа: тоя тип проблеми не се появяват всеки ден
случват се веднъж-дваж и олекваш с комплект въдици и неколко стотака :wink:
"комплекта въдици" са триметровия телескоп на малкия за 15 лева, а стотаците също не ги раздавам на прИмоция, но не е в това въпроса... То и моето найлоново пликче от сандвича няма да затлачи Искъра, ма търчах като ненормален като ми го вдигна вятъра... Принципен е въпроса, а и най-вече нали се опитвам да възпитавам нещо у "младото поколение"... :mrgreen:
outsider написа:ПъСъ - "улов" е термин от жаргона на корсфишинга , също като "дропер" или "изтичане". Не ни обръщай внимание.
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: Питанка за статута на Дружбенското езеро

Мнение от Plat1ka »

Риболова там е забранен. Друг е въпроса, че това го спазват само принципни хора като теб. Колкото до поголовното ловене на риба. Хъм не е баш така. Има доволно много народ, но риба не се хваща или поне не от тези които са всеки ден там.

А иначе за зарибявка на малкия Богров найстина е едно добро решение където няма да се чувстваш бракониер. Проблем са боклуците там но какво да се прави. Слънчаци поне има с хиляди, а ако му сложиш и топченце хляб може да го изненада и някоя и друга различна рибка.

Ако все пак получиш официално становище на ИАРА сподели го да знаят всички.
Станимир
Мнения: 1762
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 16:28
Местоположение: София
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Питанка за статута на Дружбенското езеро

Мнение от Станимир »

Plat1ka написа:Ако все пак получиш официално становище на ИАРА сподели го да знаят всички.
От ИАРА не получих, но получих от кабинета на министър Найденов до който копирах въпроса си към ИАРА.
Ето pdf файла ТУК
Не знам как да го направя на image файл за да го кача да се вижда директно във форума...

С две думи - забранено е езерото, не ходете там.
А малкия ще го водя някъде веднага щом се постопли, че всеки ден мърмори че аз ходя пък него не взимам... :)

Поздрави,
Станимир
outsider написа:ПъСъ - "улов" е термин от жаргона на корсфишинга , също като "дропер" или "изтичане". Не ни обръщай внимание.
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Питанка за статута на Дружбенското езеро

Мнение от Marco Polo »

С две думи -
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ Министерство на земеделието и храните Кабинет на министъра написа:Във връзка с Ваше писмо, постъпило в Министерство на земеделието и храните
по електронната поща на министър д-р Мирослав Найденов, Бихме искали да Ви
информираме, че:
На основание чл.32, ал.1, ал.2 и ал.4 от Закона за рибарство и аквакултури е
въведена временна забрана за улов на риба и други водни организми през
размножителния период на видовете. В съответствие с това разрешени за любителски
риболов през периода на забрана в област София са следните водоеми:
- бент Панчарево;
- водоем Жеков вир;
- баластриери в землището на с. Мрамор;
- баластриери в землището на с. Враждебна (извън границите на летище София);
- баластриери в землището на с. Долни Богров;
- баластриери в землището на с. Негован;
- баластриери в землището на с. Чепинци;
- баластриери в землището на с. Световрачене;
- баластриери в землището на с. Челопечене.
Езерото Дружба не фигурира в разрешените за любителски риболов водоеми през
периода на забраната.

Ще бъдат предприети необходими действия и наредено извършване на проверка
във връзка с подадения сигнал.
С уважение,
Кабинет на министър д-р Мирослав Найденов
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
stan4o
Мнения: 74
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 10:56
Местоположение: София
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Питанка за статута на Дружбенското езеро

Мнение от stan4o »

мисля че е минала проверката и има ефект. може и да е заради хладното време, но във неделя нямаше никой около езерото.
Аватар
ilian_nikolai70
Мнения: 23
Регистриран на: Пон Фев 02, 2009 20:02

Re: Питанка за статута на Дружбенското езеро

Мнение от ilian_nikolai70 »

Здравейте колеги , да се намеся и аз .Преди празниците след поредното минаване покрай езерото и като видях , че е поредния митинг реших да проверя как седят нещата със забраната. Намерих и хомера на отговорника за Дружба обадих се и естествено от другата страна имаше поредното мрънкане много работа, много обекти неможем на всякъде .....И понеже бях бесен поисках номера на Явор Недев който беше на първа линия по време на зарибяването заедно с кмета на Дружба. Е не го получих от него но му обясних , че ще го намеря и го намерих. Не се стигна до обаждане към него но предполагам ,че е имало ефект защото по празниците не видях никой но може и лошото време да е повлияло може и друго.Но не съм се отказал и ще продължа да звъня и до Недев ще стигна ако трябва.

Поздрави на всички

И езерото е забранено за риболов по време на забраната
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: Питанка за статута на Дружбенското езеро

Мнение от Plat1ka »

Ефекта беше точно за няколко дни след проверката ако е имало такава. Найстина имаше отлив на риболовци но днес отново го бяха окупирали. 3-ма от към Фитнеса и още 5-6 от към първата Църква до блоковете. Вярно, че нищо не ловяха но все пак са там с по няколко пръчки и мъчат ли я .....
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”