Промени в ЗРА!

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
mecho puh
Мнения: 16
Регистриран на: Сря Мар 21, 2007 14:33
Местоположение: Sofia

Re: Промени в ЗРА!

Мнение от mecho puh »

Както писах проектозакона може да се измени или дори да се отхвърли! Така, че нищо не е окончателно до издаването му в ДВ! Да не бъдем креайни песимисти... :wink:
По т.2 си в огромна грешка, повярвай ми! Хората от ЛРД работят сериозно и аз останах много доволен от видяното при закриването, което си направих именно на Чепинска на 25.09. (в покрайнините на града)!!! Зарибяват сериозно и ги болеше, че вече ги нападат "електричарите" и там ...
" Ловиме единици , а храниме стотици..." Б.Савов
pitcha

Re: Промени в ЗРА!

Мнение от pitcha »

mecho puh написа: По т.2 си в огромна грешка, повярвай ми! ..
Наблюденията ми са от предната година. В горния край на Велинград може да се фаща по нещо. Гледах, че ходят от местните - казаха, че има и некой клен или мряна също. Освен редки пъстърви
Предлагам ти - догодина да отидем от Абланица нагоре - до тунела и да я проверим тая работа - заедно. Щото верно мое да бъркам нещо, но не ми се верва.
Поздрави
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Промени в ЗРА!

Мнение от Росен »

pitcha написа: Но законът е задържан временно и не се разглежда.
Има промени в европейската нормативна уредба, свързани с рибарството, които са изпратени за становище у нас. Срокът за това становище е 15 декември. Тези промени са само препоръчителни, а не задължителни. Така че засега нищо не е ясно.
Точно това знам и аз. Ако имате възможност максимално бързо щом е възможно да разберем дали ще се преразглеждат отново промените и дали ще трябва да се организираме клубовете.
pitcha

Re: Промени в ЗРА!

Мнение от pitcha »

Росен написа: Точно това знам и аз. Ако имате възможност максимално бързо щом е възможно да разберем дали ще се преразглеждат отново промените и дали ще трябва да се организираме клубовете.
Утре - четвъртък - може би ще научим нещо. Някои хора обещаха. Ще пусна каквото научим - веднага.
Иначе Бат Стан пое грижата да организира среща другата седмица.
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Промени в ЗРА!

Мнение от naso »

pitcha написа:Още нещо.
Наистина има внесено предложение от Георги Икономов – за стопанисване на реките – да е възможно. Бат Стан е прав.
Предложението е така направено, че ще върши работа само на БЛРС.
Дано не съм прав, но целият ми професионален опит от контакти с държавни и общински институции подсказва - че тая работа ще се изроди, както всяка друга у нас.

Ето защо аз ще стискам палци да не мине.
Пък ако мине и гризнем дървото – после пак ша се борим, но ще е късно.

Само два примера:

1.Гьолът на Звъничево – стопанисван от ЛРД Сокол – нема никой там, а в селото се продава „жива риба”. Некой доста Охранява, Управлява и Стопанисва. Напрао се Скъсва Да Го Праи. Защо някой очаква другаде да е различно – не знам.

2.Чепинска река над Велинград – над тунела към Батак се стопанисва от горско или ЛРД Чепино – не съм сигурен. От Велинград – до тунела нема и три риби, защото участъкът е неплатен. В „стопанисвания” или „управляван”, или квото там му викат, участък събират такси за да ловиш. Не знам дали има нещо, щото не ходя на такива места. Обаче знам едно – там се разрешава риболова и през размножителния период на пъстървите – дано се сетите какво значи това.

Имам още доста примери за такива уродливи неща. И още доста основания срещу платените реки, но за тях – само на живо.

Поздрави от мен и дано нашто да мине, а това - не.

Прочетох го това и съм напълно съгласен с колегата. Ние просто не сме дорасли за такова нещо. При така нареченото стопанисване, има вероятност да се създават дружинки или клубове, които да се разпореждат с дадена река както им харесва.
Това ще облагодетелствува само местните хора, а ''пришълците'' ще бъдат прогонвани от там. Има много начини за това. Ще се получи така, че трябва да си от въпросната дружинка или връзкар от друга за да отидеш на такава река. След това пък връзкаря от другата ще урежда достъп на тия, които са го уредили него....и така нататък
Освен това съм сигурен, че пъстървите там ще имат същата съдба като патиците и фазаните на тия дружинки
pitcha

Re: Промени в ЗРА!

Мнение от pitcha »

Информация от парламента - другата седмица щяло да се създаде работна група в ИАРА, която да разглежда новите неща. Това е казала председателката на Комисията по земеделие вчера. Тази група ще решава дали да се добавят някакви работи в закона или да се прави нов закон.
По непотвърдена информация ще може да се пробутват и други предложения – така че сега му е времето.
Както може да се очаква – в ИАРА не знаят за това все още.
За нощният риболов – основанията са, че не може да се контролира от проверяващи. Също, че когато влачат с тралове за да вадят мрежите – ще закачат много такъми.
Изказах основанието – че когато има риболовци през нощта – те пречат на браковците. И че бяла и сом могат да се хванат най-вече тогава от брега.
Обещаха да мислят по въпроса.
Ние можем да поискаме или цялостна отмяна или да се забрани риболова между 24.00 и 5.00 – второто ми се струва по-постижимо. И без това – в тия часове нашите хора най-често са безпаметни. Аз поне бях – когато ходех на такъв риболов.

Така че – има смисъл от среща за съвместни действия. И не е зле да се поразбързаме.
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Промени в ЗРА!

Мнение от Росен »

ИАРА го знаеха - аз от там го чух ;)

Инициирайте една бърза среща на живо в София за софийските и националните клубове, на която да се поставят основните точки. Провинциалните клубове ще караме он-лайн ;)
pitcha

Re: Промени в ЗРА!

Мнение от pitcha »

Ето едно съобщение от нас.
Клуб Балканка е изготвил петиция, която до обяд ще бъде качена на нашия сайт.
Тя съдържа нашето мнение по всички важни въпроси, които ни засягат пряко.

Щяхме да търсим подкрепа от Видрите, Стримерите и от други клубове, НО, въпречи че и сега се надяваме – имаме съмнения, че ще я получим – най-вече поради вероятно непреодолими различия по последните две точки.
Все пак, ако някой клуб иска да подкрепи цялата петиция – да ни свирне до неделя да го включим като съавтор.[/b] Вече сме получили писмена подкрепа от „Зелени Балкани” – за въпросите свързани с екологията в цялата работа.

Кратък коментар по исканията ни:

Точки 1. 3. и 4. сме сигурни, че всички ги подкрепят.

Точка 2. – за нощния риболов – считаме, че това е единственото възможно и постижимо. Сдружение Рибар искат да се разреши и нощния риболов от осветени лодки – сигурно заради кльонкаджиите. Ние не вярваме такова нещо да мине, защото и браковците ще си се обозначат безпроблемно – може и да кльонкат даже – хем ще привличат сомовете. Не сме сигурни, че не го правят и в момента.
Има смисъл да искаме само постижими неща в тая точка.
Каквото сме предложили поне е доста по-добро от сегашното положение.
Понеже ще внасяме петицията на лични срещи в институциите адресати– ще отворим дума тая работа да стане още по-либерална, пък ще видим.

Сега – взривоопасното – платените реки и забраната на пъстървовия риболов с естествена стръв.
Причината да действаме сами е предложението на Икономов – да се „управлявали” реките. Затова и действаме много спешно – да не вземе да мине. Казали сме нашето мнение. Знаем различията – ако ще има коментари – нека да са в отделна тема – за да не цапаме тая.

Пускаме това съобщение, защото поехме ангажимент да действаме заедно с други. Иначе щяхме да си траем и да действаме на принципа „кой-кого изпревари”.
Разбира се – добре е да чуем коментари по първите четири точки, а по останалите две – в отделна тема. Ще можем да отговорим и на въпроси, ако има такива.
Имаме молба – тонът да е по-коректен от миналия път - когато търсихме подкрепа във форумите. Ще чуем всички, ще отговорим на каквото можем, но петицията няма да я променяме. Тя вече е изпратена за предварително запознаване в институциите.

Поздрави и дано успеем нещо.

P.S.
Другата седмица ще имаме повече яснота дали законът ще се променя изобщо.
Извинявам се, но не знам как да пусна линк.
Аватар
Markony_RS
Мнения: 859
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 19:57
Риболов: мухарски риболов
Местоположение: Русе

Re: Промени в ЗРА!

Мнение от Markony_RS »

Събрахме,УС и разгледахме предложенията за промените в промените на закона.Малко трудно се ориентирахме,защото ,за да хванеш смисъла на цялото изречение трябва да четеш на 4 места :),дано комисията се ориентира по-лесно.Като цяло подкрепяме и се надявам Росен да е готов скоро с официалния документ.
Надявам се ,да се приеме хипотетично,че всеки един рибар,независимо от начина си на риболов(законен), може да се приеме като контролен орган на реката/водоема.По тая директива трябва да продължава да се работи във всеки един подфорум тук ,както и в другите рибарски форуми и блогове.Трябва да се разбере от нас риболовците ,че само ние можем да си помогнем и да променим нещо с действията си,навиците си,с пропаганда,с примера си.Оптимист съм!
Мухарски Kлуб "СТРИМЕРИТЕ"
Самоирония:какво ли мятам с този сезал това пиле, вързано накрая му!
pitcha

Re: Промени в ЗРА!

Мнение от pitcha »

Markony_RS написа:Трябва да се разбере от нас риболовците ,че само ние можем да си помогнем и да променим нещо с действията си,навиците си,с пропаганда,с примера си.Оптимист съм!
Точно за това става въпрос през цялото време – колкото по-малко забрани и ограничения – на методи, на реки и кво ли не още – толкова по-добре.

Тия забрани ги спазват само добросъвестните и никой-друг.

Отлично знам какво става на много реки, които са зарибени с пъстърви и са влезли в Целогодишната забрана. И на много реки, които не са в забраната, но висят табели – „Риболовът Забранен”.
Знам и какво става на забранените притоци и места по Дунава.
Не е за разправяне - да не почвам да изреждам. Вероятно и много други го знаят и що си траеме досега – не знам. Има и реки с бариери и охрана на пътя – тая ще я кажа – става дума за Кюстендилска Бистрица над ВЕЦ-а при Гърляно. Тя от Лева нагоре не е забранена, ама няма как да стигнеш.
Та това „стопанисване” вече се е състояло – ако ме питате мен.

Иначе – за делегирането на повече права на риболовците, което и ние споменаваме в края на петицията – тука бая се чудихме ко да праим. Па се сетих, че ако ми дадат повече власт – моментално забраняам на сички а се мотат по мойте реки. Нема мухарки, нема блесни, нема стръв – само аз и рибите ми! И клуб Балканка го забраняам моментално – само ми се мотат в краката и те! Затова се отказахме.
Това е майтап в характерния ми стил – да не вземе някой да се върже.

Засега е достатъчно – да могат да ходят пичовете и да дрънкат на 112 – като видят нещо нередно. Щото ако ни дадат да проверяваме – кво – да не ни дадат и да глобяваме? Ще стане много сложно и иска много време за да се обмисли, което сега го нямаме.
Аватар
Markony_RS
Мнения: 859
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 19:57
Риболов: мухарски риболов
Местоположение: Русе

Re: Промени в ЗРА!

Мнение от Markony_RS »

Именно за нормално гражданско отношение говоря.Както се обаждаш когато стане пожар или пострада някой на улицата,когато всеки риболовец приеме че е част от инициативата ни,на контролните органи ще е по-лесно да си вършат работата.Не ,че не го правим сега.Очите и ушите като са повече ,браковците щът нещът ще се съобразяват.
Мухарски Kлуб "СТРИМЕРИТЕ"
Самоирония:какво ли мятам с този сезал това пиле, вързано накрая му!
pitcha

Re: Промени в ЗРА!

Мнение от pitcha »

Ето още едно съобщение от нас.
След среща с Председателката на Комисията по земеделие към НС - Десислава Танева, вчера стана ясно, че ще се прави изцяло нов закон.
От една страна, можем да съжаляваме, че разрешаването на пъстървовия риболов през седмицата се отлага за неопределено време.
От друга страна - така ще могат да се вкарат и други промени, за които вече стана дума.

Поздрави

P.S.
Призоваваме всички да дойдат на събирането пред ИАРА - за връчване на петицията на Видрите против браковците. От нашия клуб ще дойдат всички, които могат.
Zander
Мнения: 6273
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:21
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 62 пъти
получил Браво: 213 пъти
Обратна връзка:

Re: Промени в ЗРА!

Мнение от Zander »

pitcha написа:
Призоваваме всички да дойдат на събирането пред ИАРА - за връчване на петицията на Видрите против браковците. От нашия клуб ще дойдат всички, които могат.
Благодаря за подкрепата!

Наистина трябва да дойдат много хора, за да има тежест това, което риболовците сме подхванали като инициатива. :idea: :idea: За да имат и медиите интерес към кампанията.

Предлагам, на отделна страница, която ще е неразделна част от петицията да се подпишат всички клубове, които подкрепят, а и да ударят по един печат.

Ще отида на събранието на Федерацията на 30 ноември с петицията - и който клуб има желание - се присъединява към инициативата.

Вчера участвах 15-20 минути в Телевиция ТВ+ - беше на запис - ще се излъчи на 6 декември от 10,15ч.
Днес съм в БНРадио, програма Хр. Ботев - Предаването на Ив. Ласкин - от 14,50 ч.
В сряда на 30 ноември ще участвам в Българска национална телевизия 2 от 16, 35 ч.
С БТВ разговаряме да се направи цял филм по въпроса.

Дайте някакви контакти в НОВА...Милен Цветков или нещо от сорта...

Поздрави!
Телескоп
Мнения: 80
Регистриран на: Нед Ное 13, 2011 19:17
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 11 пъти

Re: Промени в ЗРА!

Мнение от Телескоп »

Zander написа:......................................................................
Дайте някакви контакти в НОВА...Милен Цветков или нещо от сорта...
:arrow: http://bg-bg.facebook.com/pages/%D0%9C% ... 2526959618" onclick="window.open(this.href);return false;
:arrow: http://bg-bg.facebook.com/milentsvetkov" onclick="window.open(this.href);return false;
:arrow: http://www.novatv.bg/shows/view/717/%D0 ... %BE%D0%B2/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”