Забрана за нощен(в тъмната част на денонощието) риболов

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Забрана за нощен(в тъмната част на денонощието) риболов

Мнение от Милен Динков »

Някой може ли да ми даде смислен отговор защо има забрана за риболов в тъмната част на денонощието? Коя е причината?
Аз лично не виждам смисъл, но може някой да знае и ще се радвам да сподели както с мен, така и с останалите защо я има тази забрана. Искам аргументиран и смислен отговор!

Благодаря!
Аватар
asp-erman
Мнения: 275
Регистриран на: Пон Окт 20, 2008 21:37
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Забрана за нощен(в тъмната част на денонощието) риболов

Мнение от asp-erman »

Смисъла на забраната за нощен риболов е в невъзможноста за осъществяване на контрол (Всъщност, той и денем почти го няма.)
Ако ученика е готов,учители се намират!
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Забрана за нощен(в тъмната част на денонощието) риболов

Мнение от zee »

въведено е от комунистите в първия закон за рибарството някъде около 50 те години - било ги е страх че враговете ще се събират нощем да заговорничат под претекс че ходят за риба. - абе маи те така са се събирали и правили когато били терористи и съдят по себеси и са въвели тази забрана.

:roll: :roll: това е причината а иначе официално било описано като грижа за рибата,опазване на популацията и разни от този род безсмислени щуротии. това съм го чувал от моя дядо които беше запален рибар и си е патил по това врема за нощен риболов на сом по искъра.
novelsound
Мнения: 11
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 23:19

Re: Забрана за нощен(в тъмната част на денонощието) риболов

Мнение от novelsound »

...грижа за рибата,опазване на популацията и разни от този род безсмислени щуротии.
Добре казано!
lachezarnb
Мнения: 135
Регистриран на: Съб Май 29, 2010 20:15
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Забрана за нощен(в тъмната част на денонощието) риболов

Мнение от lachezarnb »

Официалната причина за създаване на тази част от закона е - "безопасността на риболовците", тоест че ако някой почне да се дави няма кой да му помогне, в днешно време не го променят главно защото ИАРА трали язовирите за мрежи основно след залез, а и няма как да хванеш бракониер с прилична лодка по тъмно.
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/" target="window.open(this.href);return false;
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Забрана за нощен(в тъмната част на денонощието) риболов

Мнение от zee »

lachezarnb написа:..........в днешно време не го променят главно защото ИАРА трали язовирите за мрежи основно след залез, а и няма как да хванеш бракониер с прилична лодка по тъмно.
ето тука колега нещо не го разбирам - какво общо има това с редовните рибари да си ловят риба през ноща? пък ИАРА да си гонят бракониерите ако искат и 24 часа. за брокониерите няма значение че е тъмно - да не би те да спазват забраната и да си пускат мрежите и ток само през светлата част? те така и така си браконерстват през ноща и присъствието на рибари само би им пречило... не мислиш ли? закона е за редовните рибари - - за брокониерите няма значение какво пише в закона -те така и така го нарушават нали?

:? :roll: забраната за нощен риболов ни е наследство от " светлото минало" и само мързел и силно бракониерско лоби пречи да се направи нормално закона. ако всички спазват законите нямаше да има бракониери не мислиш ли? иначе по твоята логика става да се забрани и през деня риболова с въдица за да може спокойно ИАРА да си гони мрежарите спокойно и през деня. ха ха ха
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Забрана за нощен(в тъмната част на денонощието) риболов

Мнение от naso »

asp-erman написа:Смисъла на забраната за нощен риболов е в невъзможноста за осъществяване на контрол (Всъщност, той и денем почти го няма.)

Напълно съм съгласен с колегата.
В нощния риболов има много красота и романтика, но истината е, че има хора които това въобще не ги интересува, а гледат само да напълнят някое чувалче
Личното ми мнение е, че ако отпадне забраната, ще изгребат и това дето е останало по водоемите. Причината ще бъде слабия контрол и алчноста
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Забрана за нощен(в тъмната част на денонощието) риболов

Мнение от Димитър Тодоров »

naso написа:
asp-erman написа:Смисъла на забраната за нощен риболов е в невъзможноста за осъществяване на контрол (Всъщност, той и денем почти го няма.)

Напълно съм съгласен с колегата.
В нощния риболов има много красота и романтика, но истината е, че има хора които това въобще не ги интересува, а гледат само да напълнят някое чувалче
Личното ми мнение е, че ако отпадне забраната, ще изгребат и това дето е останало по водоемите. Причината ще бъде слабия контрол и алчноста

Бате Насо,бъди реалист!
Мислиш ли ,че днес на браковците им пука от тази забрана и тя ги спира
да не крадът и мишкуват!?
Забраната реално не работи,а е само повод да се тормозят риболовците,когато трябва
да се отчете дейност!

Поздрави!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
straj_74
Мнения: 229
Регистриран на: Чет Окт 09, 2008 23:38
Местоположение: В.Търново, Павликени
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Забрана за нощен(в тъмната част на денонощието) риболов

Мнение от straj_74 »

Точно наличието на лодки нощно време спира бракониерите . Подслушвал съм лица занимаващисе с бракониерство и то професионално.Баха седнали на съседна маса.Единият от господата се изказа, че не ходели сега да пускат, защото имало идиоти, дето тролели нощно време.Чакал да захладнее, да почнел да работи спокойно. Другото, което знам със сигурност е, че на организацията ИЯРА не и достигат хора, колкото и да имат желание да правят нощни проверки. Не могат да бъдат на 3 водоема едновременно. Друг е въпроса, че изтича информация за планираните проверки и точно най- опасните и организирани бракониери се измъкват.
Много добре разбирам колегата Милен, какво има в предвид, защото забрана за риболов нощно време я има, но тя е само за съвестните риболовци, който като видят как техни колеги ловят необезпокоявани, даже и бракониерстват и си казват: ,,Абе, аз по- глупав ли съм, да спазвам закона, да пускам риби, да давам хиляди левове за гориво за да обикалям обезрибени водоеми!"
Промяна трябва да има! Да застанем безкомпромисно зад исканията си.
" Който го може- може!"

http://www.starividri.org" onclick="window.open(this.href);return false;
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Забрана за нощен(в тъмната част на денонощието) риболов

Мнение от Бат Стан »

Добре де, след като тази забрана ви пречи, защо не направите нещо, за да отпадне? С мятане на чифтета по форумите е съвършено ясно, че няма да направите нищо, освен да си чешете езиците.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Забрана за нощен(в тъмната част на денонощието) риболов

Мнение от jagger1 »

Ееей, момчета. защо, та защо? Ами със същия успех може да се попита още по маса теми. Може ли някой да обясни, ама смислено, защо има ограничение на скоростта по пътищата, след като не се спазва, защо трябва да има изобщо ИАРА, след като тя не си върши работата поради липса на средства и хора, защо трябва да има полиция, след като не ни пази, защо трябва да има съд, след като няма осъдени, защо... защо... защо и много още защо. А отговорът е само един: Ние, българите, винаги седим все на кабърчета и нещо все не ни е наред и ни боде в гъза. Много трудно приемаме някой да ни ограничава, много трудно приемаме някой да ни казва какво трябва и какво - не. Ние сме свободолюбив народ, ама все гледаме да го обърнем на слободия, а свобода и слободия са две различни неща. Казват ни да спазваме законите - добри или лоши - ние реагираме: "Я па те ли че ми кажат?". Казват ни да не вдигаме шум, защото пречим на другите около нас - ние пак: "Я, они ли че ми кажат?", Казват ни, да спазваме някакви правила с лодките и да пазим другите около нас, ние пак: "Я, ти или Вие че ми кажете как да се возя и к'во да прая с лодката си? Че я карам с мръсна газ през въдиците и ще си правя цунамита, така, как я си сакам!". А това - бракониерството, пълненето на торбите с маломерки и посред бял ден, хвърлянето на мрежи, замърсяването на природата с боклуци, и още много, ама много други "подвизи" на доста от нас - било то на пътя, на водата, на водоема, в жилищните блокове, и къде ли още не - където се сетите, като лично поведение на българина е само в посока:"Оти ме ограничаваш да си прая к'во си сакам? Я че си прайм к'во си сакам, че си ловим и нощем и денем, че си хвърлям мрежите, че си хвърлям отпадъците, че си пием и че си викам след 22;00 часо, как я си знам, па на останалите - е.ал съм им майката. Они че ми кажат що шъ прайм. Че си натискам педало на газта, а КАТ-аджиите да ми дишат газовете...." Да, ама не. В тази държава си има закони - добри или лоши, ама са закони и то за ВСИЧКИ! Добри или лоши, докато не се научим като нация да спазваме и най-лошия закон (нека си псуваме, ама да го спазваме), няма да има изпълнени желания и сбъднати мечти. Ще си натискаме само клавишите на клавиатурите и ще си пускаме теми като тази - защо... може ли някой да ми каже..... и т.н. и т. н.
Та така: По закон - нощният риболов е забранен! Когато всички в тази държава започнат да спазват този ЛОШ закон, тогава ще можем да ловим ЗАКОННО и през нощтта (тъмната част от денонощието) и тогава тази тема няма да я има, а и други подобни на тази. Та за мен, отговорът е един: Спазване на законите от всички. А до тогава - само дневният риболов ще ни радва, а вечерите - на сладка приказка и разбор на тактики, примамки и методи на риболов - край лагерния огън на цър-пър и кой на каквото е. Изображение
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Забрана за нощен(в тъмната част на денонощието) риболов

Мнение от Димитър Тодоров »

jagger1 написа:...Да, ама не. В тази държава си има закони - добри или лоши, ама са закони и то за ВСИЧКИ! Добри или лоши, докато не се научим като нация да спазваме и най-лошия закон (нека си псуваме, ама да го спазваме)...
...
Та така: По закон - нощният риболов е забранен! Когато всички в тази държава започнат да спазват този ЛОШ закон, тогава ще можем да ловим ЗАКОННО и през нощтта (тъмната част от денонощието) и тогава тази тема няма да я има, а и други подобни на тази. Та за мен, отговорът е един: Спазване на законите от всички. А до тогава - само дневният риболов ще ни радва, а вечерите - на сладка приказка и разбор на тактики, примамки и методи на риболов - край лагерния огън на цър-пър и кой на каквото е. Изображение


Дървен философ си ти,колега.
И какво се променя след сладките ти приказки!?
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Забрана за нощен(в тъмната част на денонощието) риболов

Мнение от jagger1 »

Димитър Тодоров написа:
jagger1 написа:...Да, ама не. В тази държава си има закони - добри или лоши, ама са закони и то за ВСИЧКИ! Добри или лоши, докато не се научим като нация да спазваме и най-лошия закон (нека си псуваме, ама да го спазваме)...
...
Та така: По закон - нощният риболов е забранен! Когато всички в тази държава започнат да спазват този ЛОШ закон, тогава ще можем да ловим ЗАКОННО и през нощтта (тъмната част от денонощието) и тогава тази тема няма да я има, а и други подобни на тази. Та за мен, отговорът е един: Спазване на законите от всички. А до тогава - само дневният риболов ще ни радва, а вечерите - на сладка приказка и разбор на тактики, примамки и методи на риболов - край лагерния огън на цър-пър и кой на каквото е. Изображение


Дървен философ си ти,колега.
И какво се променя след сладките ти приказки!?
Е, точно за това става дума колега. Щом сам не можеш да си отговориш, няма и да ме разбереш - това е начинът на мислене на масовия българин, за съжаление: "Дървен филисоф. И какво се променя след сладките ти приказки!?...." Това е начинът на мислене - чакане някой да свърши нещата вместо всеки един от нас :wink: . А те нещата не стават само с чакане, а най-вече с вършене - от всеки един и спазване на правилата. Това е.

п.п.: Тя философията движи народите напред през вековете.
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Забрана за нощен(в тъмната част на денонощието) риболов

Мнение от Димитър Тодоров »

Правилата и законите са полезни когато вършат работа.
Когато вече не работят,тогава са само нечие оправдание.
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
shaman
Мнения: 3336
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:49
Риболов: Спининг, муха и от скоро кльонк с каяк :)
Местоположение: Русе
дал Браво: 204 пъти
получил Браво: 462 пъти
Обратна връзка:

Re: Забрана за нощен(в тъмната част на денонощието) риболов

Мнение от shaman »

Да кажем, че разбирам забраната във вътрешмите водоеми...
Но няма как да проумея защо на Дунава е разрешен "стопанския" риболов през нощта, а забранен любителския ???
--------------
http://www.starividri.org
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”