Бракониерско ли е рачилото...

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
vyrhara
Мнения: 249
Регистриран на: Нед Окт 05, 2008 15:56

Re: Бракониерско ли е рачилото...

Мнение от vyrhara »

значи мрежестите уреди са бракониерски по начало- ми живарниците и кепчетата не са ли от мрежа- и ако съм си топнал кепчето докато замятам с директния и в кепчето има стръв- КВО Прайм- пак ще си наловя осмокраци- аре малоумния закон има мноо здраве от мене.
Аватар
xaznata
Мнения: 566
Регистриран на: Пет Юли 22, 2011 21:42
Риболов: спининг и кльонк
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Re: Бракониерско ли е рачилото...

Мнение от xaznata »

така е баце. не можеш да ги разберем :D :D
vyrhara
Мнения: 249
Регистриран на: Нед Окт 05, 2008 15:56

Re: Бракониерско ли е рачилото...

Мнение от vyrhara »

Аха- светнах се за начина- стръв в кепчето натопено при риболов на плувка и една клечка забита отстрани със малко сртъв на нея- от там идват раците законно, иначе- от кепчето- ето как се измъкнах като глис през закона. :D
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: Бракониерско ли е рачилото...

Мнение от Plat1ka »

vyrhara написа:Аха- светнах се за начина- стръв в кепчето натопено при риболов на плувка и една клечка забита отстрани със малко сртъв на нея- от там идват раците законно, иначе- от кепчето- ето как се измъкнах като глис през закона. :D

Кепчето само по себе си е мрежет уред. Който по правило се използва за прибиране на вече уловената риба на въдицата. Използвайки го със захранки и потопено в работно положение във водата отново си в нарушение. По същия начин ако на живарника му пришия една тубка от 10 литра на входа и го натопя във водата пълен с хляб и мръвки и събера раците вътре отново ще съм бракониер нищо, че ползвам законния си живарник в който трябва да съхранявам не повече от 3 кг риба.

Така, че всеки си носи отговорността. Аз също понякога си позвоялвам да ловя раци. Правя го с въдица или с ръце. Ако ме барнат че ги събирам с ръце ако и сами да идват при мене пак ще ме глобят но аз си поемам риска. На въдицан е е толкова трудно да се ловят но е проблем откачването и все пак си е нещо. А и като няма риба раците също добре се теглят.
Аватар
zampo
Мнения: 1117
Регистриран на: Чет Сеп 28, 2006 11:57
Риболов: спининг , тролинг
Местоположение: Враца
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 36 пъти

Re: Бракониерско ли е рачилото...

Мнение от zampo »

Изображение

Те от нощес и тази сутрин , 103 броя , имаше си и актове и конфискувана лодка и всичко :wink:
Та любителите на раци да не се окажат в подобна ситуация , затова само с въдичка в ръка :fish8:
Вярвай само на писмени документи,защото в един момент нечестивците се отмятат!!!!!!!!
Матей Преображенски(Миткалото)
Аватар
xaznata
Мнения: 566
Регистриран на: Пет Юли 22, 2011 21:42
Риболов: спининг и кльонк
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Re: Бракониерско ли е рачилото...

Мнение от xaznata »

и кво благи ли беха раците. :D
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Бракониерско ли е рачилото...

Мнение от antivik »

zampo написа:Изображение
.............................................................................................:fish8:
Че това на снимките не са рачила...Това до колкот знам са глухи кошове с които се фата риба/влиза и не може да излезе/ и от всякъде си е бракониерски уред. А рачилото, де го въртиш на 2-3 метра и всяка нормална риба ще изфиряса още преди да си го пльоснал - мисля няма база за сравнение. :?
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
Аватар
С.Върбанов
Мнения: 240
Регистриран на: Пон Яну 30, 2012 23:22
Риболов: и пържоли !
Местоположение: Стара Загора
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Бракониерско ли е рачилото...

Мнение от С.Върбанов »

Мрежест уред.........
КСР - Стара Загора
Станимир
Мнения: 1762
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 16:28
Местоположение: София
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Бракониерско ли е рачилото...

Мнение от Станимир »

antivik написа: Че това на снимките не са рачила...Това до колкот знам са глухи кошове с които се фата риба/влиза и не може да излезе/ и от всякъде си е бракониерски уред. А рачилото, де го въртиш на 2-3 метра и всяка нормална риба ще изфиряса още преди да си го пльоснал - мисля няма база за сравнение. :?
Слагат мръФка вътре и ги залагат за раци. Вадил съм такива от един гьол с по една огромна глава от толстолоб в тях за стръв.

А с рачило като дете с дядо ми що "дребница" сме извадили от едно бентче на едно дере до Тополница... :oops: :oops: :oops: Ма не съм знаел, че е бракониерстване тогава... Връзваш го на един як кол, малко хляб в него и... Кофа за час-два си е норма. Пу-пу добре, че не са ни видяли горските тогава сега като се замислям... :oops: :oops: :oops:
outsider написа:ПъСъ - "улов" е термин от жаргона на корсфишинга , също като "дропер" или "изтичане". Не ни обръщай внимание.
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Бракониерско ли е рачилото...

Мнение от antivik »

Все ми се чини, че разликата е в начина на ползване. Ако си с въдиците и си цопнал 1 път рачилото да си извадиш 5-6 рибета за стръв, мисля няма да е кой знае к`ъв вид бракониерство, но ако се заложиш и цял ден пляскаш с него и пълниш торбата... :evil:
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
patter
Вносител
Мнения: 1116
Регистриран на: Нед Сеп 24, 2006 12:58
получил Браво: 76 пъти

Re: Бракониерско ли е рачилото...

Мнение от patter »

antivik написа:... и си цопнал 1 път рачилото да си извадиш 5-6 рибета за стръв ...
То от един път п**е*ас не се става :-)
Кой'т оди фаща, кой'т не оди не фаща ...

Сухо дупе риба не релийзва!

Facebook tackle
Аватар
zampo
Мнения: 1117
Регистриран на: Чет Сеп 28, 2006 11:57
Риболов: спининг , тролинг
Местоположение: Враца
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 36 пъти

Re: Бракониерско ли е рачилото...

Мнение от zampo »

и кво благи ли беха раците.
Супер са , даже и рецепта мога да дам за тях :D
Слагат мръФка вътре
Цъ , не е мръвка , хляб замесен със "Степче" и сложен в пластмасова чашка , в пъти по-ефикасно от мръФка :wink:
Вярвай само на писмени документи,защото в един момент нечестивците се отмятат!!!!!!!!
Матей Преображенски(Миткалото)
vyrhara
Мнения: 249
Регистриран на: Нед Окт 05, 2008 15:56

Re: Бракониерско ли е рачилото...

Мнение от vyrhara »

Глобиха бракониер за риболов на езерен рак

28 юли 2012- та. Мъж е глобен за незаконен стопански риболов на езерен рак от язовир "Дъбника" край Враца, съобщават от ИАРА. Нарушителят е забелязан при нощна проверка на язовира. Заловен е от инспекторите на агенцията, които в последствие извадили и иззели от водата 103 рачила. Уловените 217 кг. раци са върнати във водата. Иззета е и гумената лодка на нарушителя.

Дарик. Враца

НО КОМЕНТ...
borkoron
Мнения: 6
Регистриран на: Чет Фев 14, 2013 18:12
Риболов: сладководен

Re: Бракониерско ли е рачилото...

Мнение от borkoron »

Чл. 24. (1) Лицата, упражняващи любителски риболов, са длъжни:
1. да използват не повече от 3 броя въдици (пръчки) за риболов с монтирани на тях до две куки (единични, двойни или тройни) в изкуствените водни обекти, в Черно море и река Дунав; във водите на Черно море може да се постави чепаре на една от въдиците;
2. да използват една въдица (пръчка) с монтирани до 2 броя куки (единични, двойни или тройни) при риболов в реките, старите речни корита, крайморските, крайдунавските и вътрешните езера и блата;


така,по тоя закон са забранени още-кордата,плувките,стоперите,вирбелите,и т.н.
те просто не са споменати в закона както-ръчилата,цапалата,винтерии други такива.не съм адвокат-просто тълкувам закона.

къде и в кой закон пише че ръчилото е забранено.не някви членове за 2,3,5 куки
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Бракониерско ли е рачилото...

Мнение от Marco Polo »

Позамислих се дали да пиша нещо, ама пък съм без работа, та защо пък не... ;)
Чл. 35. (1) Забранява се стопанският и любителският риболов в обектите по чл. 3, ал. 1 със следните уреди, средства, принадлежности и приспособления:
1. взривни материали, отровни и упойващи вещества;
2. (изм. - ДВ, бр. 59 от 2012 г.) електрически ток и технически устройства и съоръжения за улов с електрически ток и лъчения;
3. (доп. - ДВ, бр. 59 от 2012 г.) дънни тралиращи и драгиращи средства с изключение на бийм трал;
4. огнестрелно оръжие;
5. харпун;
6. (нова - ДВ, бр. 94 от 2005 г., в сила от 01.01.2007 г.) кърмаци;
7. (нова - ДВ, бр. 59 от 2012 г.) маломерни мрежени уреди тип "парашут".
...
(3) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г.) Любителският риболов се извършва само с уредите по чл. 24, ал. 1, т. 1 и 2 и при условията на ал. 2.
Въпросният чл. 24 гласи следното:
Чл. 24. (1) Лицата, упражняващи любителски риболов, са длъжни:
1. (изм. - ДВ, бр. 59 от 2012 г.) да използват не повече от 3 броя въдици (пръчки) за риболов с монтирани на тях до две куки (единични или двойни) в изкуствените водни обекти, в Черно море и река Дунав; във водите на Черно море може да се постави чепаре на една от въдиците;
2. (изм. - ДВ, бр. 59 от 2012 г.) да използват 2 броя въдици (пръчки) с монтирани до 2 броя куки (единични или двойни) при риболов в реките, старите речни корита, крайморските, крайдунавските и вътрешните езера и блата;
...
(2) (Нова - ДВ, бр. 59 от 2012 г.) Използването на тройни куки се разрешава само при риболов с изкуствени примамки и при риболов на хищни риби със стръв - жива или мъртва рибка.
Не ти публикувам целия текст, направи си труда да прочетеш по-добре закона. А твоят цитат отдавна не е верен...

В края на краищата всеки има право да обжалва акт, да използва адвокат и така нататък, така че решението за използването на цапало или рачило си е само твое - в свободна държава живеем. А ако можеш да ловиш без влакно, плувка, стопер или вирбел - ОК, шапка свалям. На мен обаче досега за използването им акт не са ми правили.. :)
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”