Отново проблем с река Зл. Панега

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
Mix02
Мнения: 863
Регистриран на: Сря Авг 03, 2011 13:01
Местоположение: София
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Отново проблем с река Зл. Панега

Мнение от Mix02 »

Езерото "Сребърна" също е резерват, но на част от бреговата ивица риболова е разрешен и замърсяванията са налице, за съжаление. :cry:
Думам ти "дъще" - сещай се "снахо"!
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1371 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Отново проблем с река Зл. Панега

Мнение от Д-р Флекс »

Споко, няма как да я направят резерват с тия села, заводи, ниви и пр. по поречието й...нали не си представяте, как изселват всички от Панега до Червен бряг на Белене, примерно?
Аватар
S.Mankov
Мнения: 624
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 20:54
Местоположение: с.Бистрица
Обратна връзка:

Re: Отново проблем с река Зл. Панега

Мнение от S.Mankov »

Здравейте, колеги днес се връщам от река Златна Панега. Отидохме с колегата Митрев без въдици, да разходим кучето и да видим какво се случва на реката. Ето каква е ситуацията от днес.

Рибния проход не е бутнат... но нека изчакаме да дойде 14 ти.

Реката над мелницата продължава да е отбита, но след малко усилия от моя страна вече не е чак толкова отбита. Ако имахме една лопата нямаше въобще да е отбита.

Мъртви риби няма. Явно от рибарника ще излезнат точни. Да видим до кога.

Намерихме едно срекме или някакво подобие на такова, скрито в шумата и го унищожихме.

Риболовци нямаше.

Боклук в реката има в изобилие, но не толкова че да не може да го съберем, за един ден с една добра бригада.

Направих си една разходка с гащеризона от Веца където изтича водата, до бента на въпросния където да се надяваме ще бъде построен рибния проход. На места водата е доста застояла, ако искаме всичко да се случва както трябва трябва да се намесим малко. Обърнах се за съвет към моя приятел Рой Кристи, който е възстановил реката от детството си в Ирландия и участва в поредица от други проекти за възстановяването и опазването на реки и потоци. Той също каза, че трябва да се намесим, да стесним реката, да направим прагове, така че да може да тече... това не е никак лесна задача...

Не знам дали ще можем да направим реката резерват, но ако вдигнем малко шум и не спираме да действаме по различни проблеми, може да върем малко живот на реката.

Взимането на балканска пъстърва трябва да се забрани поне в следващите 2 години!

...Така че колеги риболовци и приятели предлагам Ви да се съберем, за да почистим река Златна Панега и да решим какво още можем да направим за нея... Аз предлагам, това събитие да се случи на 24 ти и 25-ти Ноемрви. Като аз ще съм на реката и двата дни, ако не е заваляло сняг, защото тогава почистването ще е доста по трудно.

Нека всеки помогне с каквото може да върнем живота в реката, аз мисля, че каузата има смисъл. Нека направим нещо за реката донесла малко или много емоции и незабравими спомени на всички...

Поздрави и до нови срещи по по-чисти реки !
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Отново проблем с река Зл. Панега

Мнение от Бат Стан »

S.Mankov написа:
Взимането на балканска пъстърва трябва да се забрани поне в следващите 2 години!
Според мен освен това трябва да се зарибява, като преди това се осведомим дали няма някаква специфика на зарибяването на Панега. Имам предвид, че през 2005 г. бях свидетел на това как в реката пуснаха балканки с необичайно едър размер от 22-25 см. Не знам каква е била причината, вероятно за по-доброто оцеляване, тъй като тогава все още там имаше достатъчно едри балканки. Пускали сме и от дребните, тази година пак благодарение на Ники и БМК. За съжаление доста народ прибира балканки оттам, не знам дали подобна забрана може да бъде наложена чрез отделен нормативен акт на ИАРА Ловеч примерно. Те ще предложат да забранят реката тотално за две години, което според мен не е решение на въпроса - онези пак ще си ловят в шубраците. Освен това се знае, че има една група, която ходи и бие рибата с ток точно по време на мръстенето. Ходя на Панега от 2002 г. насам и съм свидетел как постепенно балканката се унищожи.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
piletooo
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Сеп 10, 2012 14:40
Риболов: Риболов с изкуствена муха и шнур.

Re: Отново проблем с река Зл. Панега

Мнение от piletooo »

А знае ли се коя е тая "електрическа бригада"? Няма как някой местен да не знае кои са, що са, с каква кола са и от къде са? Ако са постоянни лесно ще ги издебнат по сигнал стига на инспекторите да им се занимава ...
Аватар
S.Mankov
Мнения: 624
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 20:54
Местоположение: с.Бистрица
Обратна връзка:

Re: Отново проблем с река Зл. Панега

Мнение от S.Mankov »

Тази Събота сме на Панега, вече няколко колеги ми се обадиха и ще се съберем поне едно 10 човека. Идеята е да посъберем боклуци, да поразринем там където трябва и да решим по какъв начин можем да помогнем на реката.

Сборна точка - моста под мелницата, над бензиностанцията Лукойл в 9 часа сутринта. На място ще раздадем чували и ръкавици. Носете си гащеризони, за да може да извадим колкото се може повече боклуци от водата. Нека си спретнем една акция -хем ще се видим, хем ще свършим малко работа.

Тъкмо ще проверим дали са съборили бента- всякаква помощ относно отразяване на събитието в медиите е добре дошла. Подобни събития ще има и вбъдеще.

Поздрави и се надявам да видя повече от вас на реката в събота!
Аватар
S.Mankov
Мнения: 624
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 20:54
Местоположение: с.Бистрица
Обратна връзка:

Re: Отново проблем с река Зл. Панега

Мнение от S.Mankov »

Колеги аз и Дани Крилов ще имаме грижата да донесем скара и да запалим огън. Предлагаме всеки да си вземе нещо, което да метне на скарата, за да има какво да хапнем на обяд. Моля носете си прибори каквот осмятате, че ще изядете и изпиете.

Събираме се към 9 часа сутринта, идеята е да започнем да действаме към 10, след като раздадем чували. Ще взема 100 чувала, които по 50 стотинки ще излезнат около 50 лв, които ще разделим на броя на дошлите, колеги и всеки ще трябва да даде по 3-4 лв надявам се и по малко.

Нека направим Златна панега едно по-чисто и приятно място за риболов и не само.

Поздрави !
Аватар
Markony_RS
Мнения: 859
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 19:57
Риболов: мухарски риболов
Местоположение: Русе

Re: Отново проблем с река Зл. Панега

Мнение от Markony_RS »

Адмирации за начинанието.От нашите акции по Янтра да предложа по-дебели чували да вземете ,че тънките не вършат работа.По-добре 50 ама здрави.
Мухарски Kлуб "СТРИМЕРИТЕ"
Самоирония:какво ли мятам с този сезал това пиле, вързано накрая му!
МарианКънчев
Мнения: 89
Регистриран на: Пон Ное 12, 2012 17:20
Риболов: спининг
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Отново проблем с река Зл. Панега

Мнение от МарианКънчев »

Бат Стан написа:Малко пояснения да внеса - снощи направихме среща на четири риболовни клуба по въпроса. Днес сутринта двама колеги отидоха да отснемат какво се случва на Панега. Абсолютно самоуправство! На всичкото отгоре кметът се скрил и не приел поканата за среща. Накратко проблемите:

1. През рибния канал на веца не тече никаква вода! Пъстървата не може да мигрира, тъй като всичко минава през тръбата на веца.
2. Някакъв селяк е отбил водата от реката в канала на мелницата. Участък от около 150 метра на практика го няма никакъв.
3. Реката около рибарника е пълна с умрели американки. Изхвърлят ги в реката, тъй като им е по-евтино, вместо да плащат за екарисаж. В резултат на това в Панега попадат вируси, които след това заразяват все по-оредяващите балканки.
4. Три села са обърнали реката на сметище.

Предстои писане на жалби, тая срещу веца е готова и беше представена на срещата, издържана е с технически спецификации. Подготвяме останалите жалби. Ще ги пратим до Басейнова дирекция - Плевен, РИООС,общината и останалите органи, които по някакъв начин имат отношение към тая работа. На 7 октомври се предлага да се съберем на реката в първия уикенд след влизането на забраната и да потърсим сметка за безобразията. Ще ги поканим - общината, Рибена ООД и собствениците на веца да кажат докога ще трябва да им търпим простотиите и своеволията.
Засега сме четири клуба - "София-94", "Хатч", "Стари видри" и "Балканка", но жалбите са отворени и за други клубове, които са съпричастни към идеята.
Миналия път изпуснахме момента с веца. Дано сега успеем да ги преборим, защото иначе реката трябва съвсем да я отпишем.
1-да също се изхвърлят отпадъци от преработвателния завод за пилешки крака, препарати за пране, мандрата,а може бе и от всички нагоре по улицата към болницата.
2- щуките в р.Златна Панега растът много добре в района на еко-парка и в горната част на вец-а, тъй че око за око.. :fish6:
МарианКънчев
Мнения: 89
Регистриран на: Пон Ное 12, 2012 17:20
Риболов: спининг
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Отново проблем с река Зл. Панега

Мнение от МарианКънчев »

а относно риболова ,трябва да се забрани взимането на каквато и да е риба..
МарианКънчев
Мнения: 89
Регистриран на: Пон Ное 12, 2012 17:20
Риболов: спининг
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Отново проблем с река Зл. Панега

Мнение от МарианКънчев »

ako видите не какво прилича реката ще се разстройте в буквалния смисъл!

се едно е матанова станция
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Отново проблем с река Зл. Панега

Мнение от naso »

МарианКънчев написа:ako видите не какво прилича реката ще се разстройте в буквалния смисъл!

се едно е матанова станция
Ако има нещо да казваш, го направи както трябва. Бъди конкретен и точен, за да разбереме за какво става въпрос
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: Отново проблем с река Зл. Панега

Мнение от Plat1ka »

Приятели какво да ви кажа. Всичко се върши по Български. Всичките обещания дето са ви ги дали кметове и прочие боклуци са напразни. Три дни обикалях по реката от Рибарника до Луковит. В участака между рибарника и веца едвам се диша. Имаше поне 30 мъртви американки между кило и две огромни риби. Реката тече мазна и смрадлива като канализация. Рибите постоянно бълваха мазни петна и жива риба не видях. Снимал съм няколко от мъртвите риби и успях да извадя и изхвърля 2-3 от тях но те бяха много казвам ви видял съм поне 30 с очите си а колко има на места където немога да ги видя незнам.

Канала за Мелницата си е все така отбит. В реката вода почти няма големите вирове около мелницата празни.

Веца е спял всичката вода в прохода е сухо можеш палатка да си опънеш. Да не говорим колко абсурден е тоя проход всъшност.

Надолу реката изглежда чистава (имайте предвид бистра) иначе е зарината с какви ли не битови отпадъци. Само бракониери не видях. Но и това за което говоря е достатъчно отвратително.

Утре ще кача и снимки на мъртвите риби, че сега нещо сайта си разказа играта.
Mix02
Мнения: 863
Регистриран на: Сря Авг 03, 2011 13:01
Местоположение: София
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Отново проблем с река Зл. Панега

Мнение от Mix02 »

" Каквито са управляващите, такива са и подчинените им!" Нема оправия- това са мародери! Наглост на степен N
Думам ти "дъще" - сещай се "снахо"!
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”