Разрешени язовири за нощен риболов

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Разрешени язовири за нощен риболов

Мнение от babydoctor »

И аз бих плащал 100 лв. билет. Ма искам да попитам критикуващите, колко пари внесоха в подписката на Стефан Минчев? Ето той и групата около него правят нещо, колко ги подкрепиха? 5 000 души форум сме, по 10 лв. да се отделят, давате ли си сметка какво е? А той ги отчита редовно и със сигурност няма да ги харчи в олинклузив, вярвяйте ми.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
taner
Вносител
Мнения: 815
Регистриран на: Сря Ное 30, 2005 18:35
дал Браво: 1 път
получил Браво: 91 пъти

Re: Разрешени язовири за нощен риболов

Мнение от taner »

Сега, не се познавам със всички тук, вие мен също! Както каза градския, всеки пред съвестта си е съдник за това какво прави, но знайте, с писане и рев у форуме НЕ СТАВА, ИАРА има ли сайт и телефони, а форми за контакт има ли???? Отговорете си колко писмени оплаквания сте пуснали, колко телефона сте навъртели на инспекторите, а?
Колко от вас познават местните инспектори??? Ами като милеете за язовирите отидете, представете се, говорете, ИЗИСКВАЙТЕ - това е ваше не право, а задължение!!!
ОЩЕ веднъж ще ви кажа, с рев у форума не става работа, нещата се случват, а натиска е основно средство за постигане на целите ни!
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Разрешени язовири за нощен риболов

Мнение от Иво Ломски »

На Зандера шапка му свалям, но това не е пътят :!: Защото човека си загуби времето, изхарчи си парите, да не говорим за работа, бизнес и семейство :!: Накрая за благодарност дори го обвиниха че е бракониер и че "негови" хора пускат мрежи на Тича...
За гражданското мислене и общество съм съгласен с Танера, но още сме далече от него. На 300 метра от ИАРА в Лом продават риба направо на тротоара. Е трябва ли да им звъня, за да идат до там и да направят проверка. За целта не им трябват лодки, мотори, коли и бензин... Досега съм се обаждал 100 пъти на ИАРА, 112, Полиция и т.н. Еми никои не дойде!!! И сега да видя някой да бракониерства, пак ще се обадя и пак знам какво ще стане...
Забраната за риболов нощно време е пълна боза! Кога да ида за бяла на спининг, кога да ида да кльонкам!? Последната година дори и дребосъка започна да кълве след здрач по Дунав. Там колегите ходят на спининг предимно през ноща, дори и плувкарите се редят по брега след залез слънце и можете да ги разпознаете само по светулките...
В днешно време, съвременните фирми си провизират рисковете. Ако риболовът нощно време крие риск, то този риск може да бъде провизиран с по скъп билет. Незнам дали ме разбирате и затова ще се опитам да ви дам следния пример: Ако някой иска да лови през тъмната част от деня, нека заплаща по-скъп билет, от 25 да стане 50. Разликата да отива за контрол или където решат умните глави. Самия билет може да бъде направен "смарт" и да бъде разделен на водоеми, зони и часови пояси. Искаш да ловиш само по Дунав - 10 лв. Искаш освен Дунав да ходиш и на Огоста 20 лв. Ако искаш да ловиш на всички водоеми - 25 лв. Ама искаш да ловиш и през ноща - 50 лв. Парите да си ходят в местните бюджети.
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Разрешени язовири за нощен риболов

Мнение от babydoctor »

Иво, израснал съм в Лом - на Шишман 15, малко над Читашката, респективно над болницата. Родата бяха рибари в Боруна, та щом си стъпих на краката, хванах и въдицата. По-късно и серкмето, и уклейника. Говоря ти за 50-тте години, тогава имаше контрол - на серкмето имаше некви пломби. Сега - от 4-5 г. всеки октомври ходя при вуйна ми за 10-15 дни да пометкам блесни в Реката. Веднъж седмично я навестява дилърът на риба и тя си купува от него на ниски цени морунажчета, платички и т.н. Оказа се, че Лимана са си го поделили 4 или 5 бригади, които си хвърлят мрежите по график.А лимана, както знаеш, е забравев за какъвто и да било риболов. Е, за какво говорим тогава? :twisted:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Разрешени язовири за нощен риболов

Мнение от Иво Ломски »

Къщите са ни на 200 метра една от друга. Като деца ходехме да си играем в една запустяла къща до вас, а през зимата се пускаме със ски и шейни по Цар Асен. Сега децата не ходят за риба, а се друсат по градинките. Ето за това ме боли :(
Живот без страст не е живот а само съществуване...
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Re: Разрешени язовири за нощен риболов

Мнение от TRAP »

http://iara.government.bg/?p=8327" onclick="window.open(this.href);return false;
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Разрешени язовири за нощен риболов

Мнение от Росен »

Утре сме там - представители на няколко клуба и много риболовци - директорът на ИАРА Господинов поиска тази среща преди 10-тина дни - ще видим ... може пак да ни изкарат бракониери като на предишната среща в София на 17-ти Октомври ...
laplandetza
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 319
Регистриран на: Пет Юни 22, 2012 13:43

Re: Разрешени язовири за нощен риболов

Мнение от laplandetza »

Първо едно голямо браво на тези колеги дето се блъскат в стената,ето такъв тип хора са истински патриоти ! Аз обаче несъм патриот, но ще ви кажа какво наблюдавам у финландско.
1. При сигнал за нередност при риболов, бъезо се отзовава мобилна група полицаи, при вас що полицията не се занимава са това.
2.Има много служби в община и държава замесени в „риболова„
3.Плащането е по общини и не е скъпо, но за допълнителни реки,потоци, участаци разхода е много сериозен.
4.„Крадът„ се пари най вече чрез зарибителния материал, там има намесени наши хора, точно както и при вас.
5.ОстАналите пари имат важна употреба, плащат се заплати и хонорари на хора, дето повечето за никъв чеп не стават, това е важна „социална дейност„ това е много важна точка в цялата система.
6.Финландците по принцип са търпеливи и нема да звънят за леки нарушения, но ако се наглее системно, нищо неможе ги спре да ти пратят полиция и да свидетелстват срещу теб!
7.Тук е правило , че бедни хора и в затруднение имат право да взимат повече риба от другите, неписано правило.!
и др. особености
Промишления риболов е съвсем друго нещо тука.
Идеята е първо да се затегне контрола в промишления ви риболов и никак да не се допуска фирми и магазини да търгуват с бракониерски улов, също в ресторанти и т.н.т.Там в и е основния проблем, има „бизнесмени„ при вас дето гледат риба и между нея продават бракониерска,търговци също такива, корупция у тея служби дет контролират търговиятам.Там требва се удари първо, после другото е по лесно :wink:
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Разрешени язовири за нощен риболов

Мнение от babydoctor »

laplandetza написа:Първо едно голямо браво на тези колеги дето се блъскат в стената,ето такъв тип хора са истински патриоти ! Аз обаче несъм патриот, но ще ви кажа какво наблюдавам у финландско.
1. При сигнал за нередност при риболов, бъезо се отзовава мобилна група полицаи, при вас що полицията не се занимава са това.
2.Има много служби в община и държава замесени в „риболова„
3.Плащането е по общини и не е скъпо, но за допълнителни реки,потоци, участаци разхода е много сериозен.
4.„Крадът„ се пари най вече чрез зарибителния материал, там има намесени наши хора, точно както и при вас.
5.ОстАналите пари имат важна употреба, плащат се заплати и хонорари на хора, дето повечето за никъв чеп не стават, това е важна „социална дейност„ това е много важна точка в цялата система.
6.Финландците по принцип са търпеливи и нема да звънят за леки нарушения, но ако се наглее системно, нищо неможе ги спре да ти пратят полиция и да свидетелстват срещу теб!
7.Тук е правило , че бедни хора и в затруднение имат право да взимат повече риба от другите, неписано правило.!
и др. особености
Промишления риболов е съвсем друго нещо тука.
Идеята е първо да се затегне контрола в промишления ви риболов и никак да не се допуска фирми и магазини да търгуват с бракониерски улов, също в ресторанти и т.н.т.Там в и е основния проблем, има „бизнесмени„ при вас дето гледат риба и между нея продават бракониерска,търговци също такива, корупция у тея служби дет контролират търговиятам.Там требва се удари първо, после другото е по лесно :wink:
Тоя тоя път утепа рибата - прав е отсекаде. :roll:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
lovo M
Мнения: 455
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 5:51
Местоположение: мадрид
получил Браво: 1 път

Re: Разрешени язовири за нощен риболов

Мнение от lovo M »

laplandetza написа:Първо едно голямо браво на тези колеги дето се блъскат в стената,ето такъв тип хора са истински патриоти ! Аз обаче несъм патриот, но ще ви кажа какво наблюдавам у финландско.
1. При сигнал за нередност при риболов, бъезо се отзовава мобилна група полицаи, при вас що полицията не се занимава са това.
2.Има много служби в община и държава замесени в „риболова„
3.Плащането е по общини и не е скъпо, но за допълнителни реки,потоци, участаци разхода е много сериозен.
4.„Крадът„ се пари най вече чрез зарибителния материал, там има намесени наши хора, точно както и при вас.
5.ОстАналите пари имат важна употреба, плащат се заплати и хонорари на хора, дето повечето за никъв чеп не стават, това е важна „социална дейност„ това е много важна точка в цялата система.
6.Финландците по принцип са търпеливи и нема да звънят за леки нарушения, но ако се наглее системно, нищо неможе ги спре да ти пратят полиция и да свидетелстват срещу теб!
7.Тук е правило , че бедни хора и в затруднение имат право да взимат повече риба от другите, неписано правило.!
и др. особености
Промишления риболов е съвсем друго нещо тука.
Идеята е първо да се затегне контрола в промишления ви риболов и никак да не се допуска фирми и магазини да търгуват с бракониерски улов, също в ресторанти и т.н.т.Там в и е основния проблем, има „бизнесмени„ при вас дето гледат риба и между нея продават бракониерска,търговци също такива, корупция у тея служби дет контролират търговиятам.Там требва се удари първо, после другото е по лесно :wink:

Лапи,спести ми много време,за обяснение,щото се чудех как да им го кажа,......за което благодаря.:!: :!: :!: :wink: Само да добавя,че когато ловиш риба и я пускаш след това,има много облекчения,като на пример.......50% процента по евтин билет.Ама всичко пак опира до съзнание.И пак ви питам,за какво ви е притрябвало ......разрешение за нощен риволов,в България:shock: :shock: :shock: :roll: :roll: :roll: :roll:
Ако умееш да летиш, не-казвай на никого, защото няма да можеш да се отървеш от учители!
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Разрешени язовири за нощен риболов

Мнение от babydoctor »

lovo M написа:И пак ви питам,за какво ви е притрябвало ......разрешение за нощен риволов,в България:shock: :shock: :shock: :roll: :roll: :roll: :roll:
На мен не ми е притрябвало, но ги подкрепям - представи си зверската хамалогия на шаранджиите по изваждане на линиите вечер и отново разпъването им сутрин. А по Дунав тази забрана е хептен тъпа.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
lovo M
Мнения: 455
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 5:51
Местоположение: мадрид
получил Браво: 1 път

Re: Разрешени язовири за нощен риболов

Мнение от lovo M »

babydoctor написа:представи си зверската хамалогия на шаранджиите по изваждане на линиите вечер и отново разпъването им сутрин.
Докторе,много правилно го написа. :wink: За това става на въпрос,че шаранджиите,имат право да ''пискат''.И точно такива водоеми ,са разрешени за нощен риболов в Испания,които държат популация 15-30 килограмови,шаранови риби.На колегите ,ще им кажа,да се поинтересуват малко,от новите разпоредби и закони,на страните членки на Европейският съюз.Които се ,,задължават''да направят пробни процедури,за нощен риболов. :!: :!: :!: А не-че някой нещо е решил да направи,от страна на любителите риболовци :idea: :idea: Така че,дори и да сте против,разрешение ще има :wink: Друг е въпроса ,доколко ще е удачно,в нашата родина,и как ще се представим. :wink:
Ако умееш да летиш, не-казвай на никого, защото няма да можеш да се отървеш от учители!
ispoline
Мнения: 23
Регистриран на: Вто Ное 15, 2011 18:03
Риболов: От всеки по малко...

Re: Разрешени язовири за нощен риболов

Мнение от ispoline »

sleepwalker написа:
achocom написа:
sleepwalker написа:

Tова за успешите напоследък акции не ти ли мирише малко на предизборен пиар? Щото на мене ми смърди яко! Пък и ако една извадена мрежа от 200 метра за седмица или две е добре свършена работа на цяло областно звено... :roll: Просто това на мен ми изглежда като хвърляне на прах в очите на хората, нищо повече! Нашата ИАРА има да варди един яз. "Тича", една рекичка Камчия и 2-3 опоскани язовира без арендатори. На Камчия ходя всяка седмица за по един почти цял ден с много обикаляне, на 10 км от Шумен е, обаче не съм ги видял и един път да минат поне за билети да проверят! И това е от години! А после като изкарат на двете седмици една мрежа от 200 метра от Тича, си го пишат едва ли не като подвиг. Да, но всеки знае колко голям е яз. "Тича" и колко за освирепели селяните от околните села, та може да си представи колко километри мрежи има по всяко едно време във водата...
Леко отклонение от темата , но искам да подкрепя до известна степен цитираното от мен.
[url]http://iara.government.bg/?p=8315/url]
Бях на 24-ти октомври на язовир Тича до село Ловец. Забавихме се с прибирането на багажа и се стъмни . Непосредствено след това имаше раздвижване по видимите от нас брегови ивици от язовира като съотношението беше почти 1:1 с идващите рибари през деня. Може би заради байряма да е имало такава активност и ще се радвам ,ако е така,защото ако и през другото време се случва е тревожно.
Относно линка , който съм постнал се вижда ,че е имало действия от ИАРА , ама май наистина са за измиване на очи.Може би са безсилни или пък гонят натрапници от територията си ...Причините могат да бъдат много.Чел съм доста за действия на местни диваци , които ко друго да правят освен да ловят риба незаконно в промишлени количества , ами естествено те са: неграмотни, диви, нагли, необезспокоявани,на някой водите на язовира през пролетта влиза в дворовете им и най-важното предполагам търсени от прекупвачи на риба!
Като погледна ситуацията от другата страна и от информацията ,която имам съм сигурен ,че и най-съвестните " иараджии" е невъзможно да се справят с аборигените.Подкрепям мнението ,че именно пазарът на рибата е основния проблем и той е по-дълбок, ако мога така да се изразя.
Агенцията по рибарство и аквакултури , според мен трябва да не се занимава с контрол през нощта, до колкото знам изискването за да постъпиш на работа там се изисква да си ветеринарен лекар. Как двама проверяващи ще гонят цяло стадо диваци? За язовир Тича специално трябва да са ангажирани силови структори с охраната му!И още много други промени...Кой пък мен ще пита :D
Така де доста трудна за решаване е задачата , и съм сигурен ,че на всеки е ясно , просто реших да споделя , че малко тежко ми стана от реалността.
Аватар
efond
Мнения: 7
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 19:06
Местоположение: Русе

Re: Разрешени язовири за нощен риболов

Мнение от efond »

Здравейте ,

Като става дума за мрежи , някой може ли да ми обясни , как да разбера дали някоя мрежа в Дунав е бракониерска или законна. Нямам намерение да звъня на ИАРА за всяка неподвижна бутилка в реката. Преди 3-4 дена на хижа Приста имаше към 6 мрежи, кажи режи бяха блокирали всичко между острова и брега. Идеята да се раздели билета на общини никак не е лоша, както и по - голям контрол върху промишления роболов.Не може всеки да пуска мрежи където иска, всеки да си има място според билета и най-вече да има карта в страницата на ИАРА, за да може като видим мрежа на необозначено място да сигнализираме. Извинявам се ако са дискутирани вече тези проблеми :)

Поздрави
efond
Аватар
Kaloyan87
Мнения: 464
Регистриран на: Пет Авг 20, 2010 17:14
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 122 пъти
получил Браво: 43 пъти

Re: Разрешени язовири за нощен риболов

Мнение от Kaloyan87 »

И този проблем беше обсъждан днес, колега, но в Русе специално има 300 регистрирани човека с билет за стопански риболов (който струва 120 лв :!: :!: ) и трудно може да се намерят бракониерите измежду тези, които са редовни според началника на ИАРА Русе г-н Михайлов.Срещата иначе мина добре с доста обещания от страна на г-н Драгомир Господинов, които да се надяваме се изпълняват и най-вече ефекта да е положителен.
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”