Въпрос за инвалиди и деца?

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
Вальо
Мнения: 306
Регистриран на: Съб Мар 26, 2005 11:12
Местоположение: София

Въпрос за инвалиди и деца?

Мнение от Вальо »

Колеги мой приятел инвалид ме попита."Като съм инвалид с безплатен билет и на детето също с колко въдици мога да ловя?"Рових си в закона от2013г,в нормативите на ИАРА единственото което прочетох за броя въдици е това:
Чл. 24. (1) Лицата, упражняващи любителски риболов, са длъжни:

1. (изм. – ДВ, бр. 59 от 2012 г.) да използват не повече от 3 броя въдици (пръчки) за риболов с монтирани на тях до две куки (единични или двойни) в изкуствените водни обекти, в Черно море и река Дунав; във водите на Черно море може да се постави чепаре на една от въдиците;

2. (изм. – ДВ, бр. 59 от 2012 г.) да използват 2 броя въдици (пръчки) с монтирани до 2 броя куки (единични или двойни) при риболов в реките, старите речни корита, крайморските, крайдунавските и вътрешните езера и блата;
Значи ли това че могат да ловят с шест въдици?Ако не бъркам по рано на деца до 14г се разрешаваше една въдица, за инвалидите не знам.
Колеги моля дайте компетентно мнение човека е читав не искам да го лъжа.
Станимир
Мнения: 1762
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 16:28
Местоположение: София
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпрос за инвалиди и деца?

Мнение от Станимир »

Според мен закона не прави разграничение между валиди и инвалиди (как я мразя тази думичка ако знаете само...) За деца също не знам да има различни разпоредби, освен цената на правото да упражняват любителски риболов (билета).

Надявам се ще отговори някой от колегите от ИАРА, които пишат във форума, ако не -- пишете на д-р Господинов на office@iara.government.bg

Поздрави!
outsider написа:ПъСъ - "улов" е термин от жаргона на корсфишинга , също като "дропер" или "изтичане". Не ни обръщай внимание.
Аватар
shaman
Мнения: 3336
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:49
Риболов: Спининг, муха и от скоро кльонк с каяк :)
Местоположение: Русе
дал Браво: 204 пъти
получил Браво: 462 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпрос за инвалиди и деца?

Мнение от shaman »

На Дунав и вътрешни изкуствени водоеми - могат да ловят с максимум по 3 въдици на човек (билета е поименен и не може да бъде преотстъпван)

На вътрешни естествени водоеми - до 2 въдици на човек.
--------------
http://www.starividri.org
Вальо
Мнения: 306
Регистриран на: Съб Мар 26, 2005 11:12
Местоположение: София

Re: Въпрос за инвалиди и деца?

Мнение от Вальо »

Станимир написа:Според мен закона не прави разграничение между валиди и инвалиди (как я мразя тази думичка ако знаете само...) За деца също не знам да има различни разпоредби, освен цената на правото да упражняват любителски риболов (билета).

Надявам се ще отговори някой от колегите от ИАРА, които пишат във форума, ако не -- пишете на д-р Господинов на office@iara.government.bg

Поздрави!
И аз мисля че не е редно да се делят инвалидите,вероятно са с три въдици,за деца до 14г обаче не знам.Почти 90% съм сигурен че преди 2-3г имаха право на една въдица.
Аватар
Pedro
Мнения: 1270
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 22:06
Местоположение: Ruse
получил Браво: 1 път

Re: Въпрос за инвалиди и деца?

Мнение от Pedro »

Съдейки по моя опит за деца сигурно са 3 въдици.Миналата година внука ми дойде на гости (10 годишен) за 1 месец и поиска да го водя на Дунав, а и да хвърлял с 1 пръчка... детска му работа.Рекох -добре и ще е законно.Моите деца винаги и преди 10 Ноември са били с детски билет - я дойдат с мен, я не.Отидох в ИАРА да му извадя билет.Както е по закон !И там за моя най-голяма изненада се намръщиха и ме обидиха - щял съм да ползвам и неговите въдици.
Искаха да ме върнат (разбирай да ме откажат)...
НЕЩАСТНИЦИ - макар, че имам право на 3 пръчки - никога не ходя с 3.А от 4 години 90% с 1 (спининг) и в редки случаи да взема и 1 дънна-я ползвам, я не.
Мирна риба не търся... А какво остава да влача 6 въдици.Направете си извода как да спазваме законите, щом щатни служители реагират така !!!!
Направо се погнусих от тях !
Мен постоянно ме преследват умни мисли... но аз съм по-бърз от тях
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Въпрос за инвалиди и деца?

Мнение от babydoctor »

Педро, те са се нагледали на какво ли не - маса народ по Дунава и язовирите хвърля по намсиколко въдици, като ползва билет на деца, жени и т.н. Друг е въпросът, че няма контрол - както писа Шаманът, ако те видят с повече от три, трябва да ти приберат останалите, както и "излишните" билети и да ти съставят акт. Така, че това им отношение към теб е плод на все още тоталната им импотентност по отношение на браковците.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Pedro
Мнения: 1270
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 22:06
Местоположение: Ruse
получил Браво: 1 път

Re: Въпрос за инвалиди и деца?

Мнение от Pedro »

Докторе - прав си.И аз съм виждал доста подобни неща.
Жени да умират от скука, намусени някъде на сянка около мъжа си, а той да лови с 6 пръчки.Лошото е, че в моя случай не уцелиха и това ме жегна... но ми мина.Поставянето на всичко и всички под общ знаменател е доста опасно и грешно.Аз даже си мисля защо са тези 3 пръчки - за добив на месо ли ?? Друга причина не виждам.Много ще ми е интересно някой да даде смислено обяснение за 3-те пръчки.Не ми пука, че имам право на 3 пръчки, и че ще се върна без риба.
Мен постоянно ме преследват умни мисли... но аз съм по-бърз от тях
Аватар
BOROOO
Мнения: 1228
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 13:42
Местоположение: гр. София
получил Браво: 12 пъти

Re: Въпрос за инвалиди и деца?

Мнение от BOROOO »

Другият път го потитай как се казва и каква му е длъжността. Ако продължава да се прави на отворен му кажи, че ще пуснеш жалба до МЗХ (ако не е за там би трябвало по компетентност да я препратят където трябва (преди имаше М-во на държавната администрация)). Ако продължи да се обяснява пускаш и пишеш, че някакъв тъп служител ти се прави на интересен и ти отказва административна услуга и ако не вземат мерки жалбата може да стигне и до Страсбург. :wink:
Следващият път като го срещнеш може да чопли семки на улицата и да те гледа злобно, но това е единственото лечение. :twisted:
Връщайте маломерните риби обратно във водата.
Като ме погледнете трябва да знаете, че аз гледам през вас и се виждам на реката как подавам, водя и ми кълве ...
Аватар
Pedro
Мнения: 1270
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 22:06
Местоположение: Ruse
получил Браво: 1 път

Re: Въпрос за инвалиди и деца?

Мнение от Pedro »

BOROOO,
Неее, не съм такъв човек.Жалби никога не съм пускал през живота си.
А и разправии големи нямаше, просто отбих атаката със закона, какво пише за малолетните деца.Задължително ловят с безплатен билет.Издава се еднократно и важи до навършване на 14 годинки мисля - така пише в билета.
Единия от ИАРА-джиите беше бившия началник... Минало-заминало.Сетих се за случката заради броя на въдиците за деца (за р.Дунав)...В крайна сметка детето хвана 1 попче през този месец.То и на мен ми беше ясно колко ще му се лови риба -никак, ама закона си е закон и не исках конфронтации с тях на реката.
Мен постоянно ме преследват умни мисли... но аз съм по-бърз от тях
Вальо
Мнения: 306
Регистриран на: Съб Мар 26, 2005 11:12
Местоположение: София

Re: Въпрос за инвалиди и деца?

Мнение от Вальо »

Колеги никой ли няма тълкуване по въпроса :( Алеко,колеги от ИАРА влизащи във форума,моля дайте мнение че глобите не са никак малки.
Аватар
shaman
Мнения: 3336
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:49
Риболов: Спининг, муха и от скоро кльонк с каяк :)
Местоположение: Русе
дал Браво: 204 пъти
получил Браво: 462 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпрос за инвалиди и деца?

Мнение от shaman »

Нали писах...
Закона не прави разлика между типовете билети...
--------------
http://www.starividri.org
Вальо
Мнения: 306
Регистриран на: Съб Мар 26, 2005 11:12
Местоположение: София

Re: Въпрос за инвалиди и деца?

Мнение от Вальо »

Според писмо от пиара на ИАРА инвалиди и деца ловят с до три въдици в Дунав,Черно море и изкуствени водоеми и две по реки и езера.
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”