Пролетна забрана 2014

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Пролетна забрана 2014

Мнение от sestrata »

PAMPASA написа:Да допълня горното - точка 4 - забраната за всички останали пада на 24 Май - а относно Пъстървата , от тази година има двайсетина реки на които се практикува САМО хвани-пусни - тоест там риби не се прибират по никакъв повод :idea:
Правилно, допуснал съм правописна грешка и се поправям - 24-ти май. :)
За реките упоменати в заповедта РД09-112/25.02.2014 засега не се прилага "хвани-пусни", а се забранява само задържането на балканска пъстърва:
II. Забранявам през 2014 г. при извършване на любителски риболов задържането на улов от балканска (речна) пъстърва /Salmo trutta fario/ в участъците на реките и водните обекти, както следва:
т.е. останалите видове пъстървови риби са позволени за вземане.
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
кмета2
Мнения: 167
Регистриран на: Пон Фев 18, 2013 19:43
Риболов: риболов на хищни риби
получил Браво: 2 пъти

Re: Пролетна забрана 2014

Мнение от кмета2 »

sestrata написа:Айде, пак се почна...

1. РАСПЕР - от 1-ви МАЙ
2. ЩУКА - от 1-ви МАЙ
3. БЯЛА РИБА - от 15-ти МАЙ
4. ВСИЧКИ РИБИ - от 24-ти МАЙ

-------
ПЪСТЪРВАТА Е РАЗРЕШЕНА!!! В делничен ден без вземане. Събота, неделя и празници може да се взема съгласно Закона - (до 2 кг и до 6 бр.)
Евала! Ашколсун!
Браво, че го написа с едро и ярко! Че и цвета подходящ :lol: :lol: :lol: :lol:
Само бялата коригирам на 16-ти и дано свършат въпросите :tup:
Аватар
stankof
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 0:44
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: Родопите
дал Браво: 157 пъти
получил Браво: 141 пъти

Re: Пролетна забрана 2014

Мнение от stankof »

Модератора го написа идеално точно!
Пъстърваджийте няма какво да се боят,ще си ходим,пък дали ще хващаме,ще видим :wink:
ПАЗИ БОЖЕ ОТ НЕКАНЕН ГОСТ ОТ ГНИЛ МОСТ И ОТ ЧОВЕК ПРОСТ НА ГОЛЯМ ПОСТ!
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: Пролетна забрана 2014

Мнение от sleepwalker »

Аз и в другата тема го написах, но никой не отговори, та... Ясни за всички риболовци са датите коя риба кога тръгва, но въпросът е това ясно ли е на инспекторите на ИАРА? Щото на тях, както всяка година, им спускат заповедта така, както е в сайта им - пълна забрана от 14 април до 23 май, без да е упоменато за щуката, распера и бялата. Те не са юристи и надали се ровят по форумите да се осведомят, те са едни изпълнители просто. Логичен е сценарият да се почнат едни разправии по водоемите, ако ни проверят на 2 май примерно. Ясно е, че евентуален акт ще падне в съда, но кой ще иска да си навлече тая беля на главата...Е това ме интересува - дали на 1 май иараджиите ще знаят, че щуката вече е разрешена? :roll: Защо ИАРА изрично не посочи новите моменти за трите вида риба в заповедта си за забрана и ако това е пропуск, не е ли добре да им се "отворят очите" на официално ниво и да официализират видовите забрани с изрична заповед, публикувана на сайта им и разпратена до териториалните звена.
Съжалявам за многословието, но смятам, че този момент от пъзела трябва да се изясни и изчисти, за да ни е мирна главата и да си ловим спокойно. :)
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
nestor
Мнения: 467
Регистриран на: Вто Мар 12, 2013 19:30
Риболов: Спининг
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: Пролетна забрана 2014

Мнение от nestor »

А ето колегата го е обяснил подробно над мен за какво иде реч.

Ние хубаво разпитваме и се интересуваме ама тия неща не са упоменати никъде из Забраната и е логично да си отнесем глоба ако ни посетят на реката на 1.05.

Къде черно на бяло пише кой вид се разрешава и кой не :?:

ПП: Пъстървата е ясна :wink:
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Пролетна забрана 2014

Мнение от Д.Граховски »

sleepwalker написа:Аз и в другата тема го написах, но никой не отговори, та... Ясни за всички риболовци са датите коя риба кога тръгва, но въпросът е това ясно ли е на инспекторите на ИАРА? Щото на тях, както всяка година, им спускат заповедта така, както е в сайта им - пълна забрана от 14 април до 23 май, без да е упоменато за щуката, распера и бялата. Те не са юристи и надали се ровят по форумите да се осведомят, те са едни изпълнители просто. Логичен е сценарият да се почнат едни разправии по водоемите, ако ни проверят на 2 май примерно. Ясно е, че евентуален акт ще падне в съда, но кой ще иска да си навлече тая беля на главата...Е това ме интересува - дали на 1 май иараджиите ще знаят, че щуката вече е разрешена? :roll: Защо ИАРА изрично не посочи новите моменти за трите вида риба в заповедта си за забрана и ако това е пропуск, не е ли добре да им се "отворят очите" на официално ниво и да официализират видовите забрани с изрична заповед, публикувана на сайта им и разпратена до териториалните звена.
Съжалявам за многословието, но смятам, че този момент от пъзела трябва да се изясни и изчисти, за да ни е мирна главата и да си ловим спокойно. :)

Аз говорих с един ИАРА-джия и ми каза че от 1ви май е ок да си ловя щука :)
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Пролетна забрана 2014

Мнение от naso »

nestor написа:А ето колегата го е обяснил подробно над мен за какво иде реч.

Ние хубаво разпитваме и се интересуваме ама тия неща не са упоменати никъде из Забраната и е логично да си отнесем глоба ако ни посетят на реката на 1.05.

Къде черно на бяло пише кой вид се разрешава и кой не :?:

ПП: Пъстървата е ясна :wink:
В ЗРА долу е записано кои риби, кога са забранени
Аз бих задал следния въпрос към колеги, които работят в агенцията
Ако след 1 май, при проверка по реките и язовирите, които не са в списъка на разрешените по време на забрана, има риболовци, които ловят щука и распер, те как ще реагират
Това е важно да се уточни от самите проверяващи. Сигурен съм, че има такива, които четят форума. Нека бъдат така добри и да искажат мнение
nestor
Мнения: 467
Регистриран на: Вто Мар 12, 2013 19:30
Риболов: Спининг
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: Пролетна забрана 2014

Мнение от nestor »

naso написа: В ЗРА долу е записано кои риби, кога са забранени
Аз бих задал следния въпрос към колеги, които работят в агенцията
Ако след 1 май, при проверка по реките и язовирите, които не са в списъка на разрешените по време на забрана, има риболовци, които ловят щука и распер, те как ще реагират
Това е важно да се уточни от самите проверяващи. Сигурен съм, че има такива, които четят форума. Нека бъдат така добри и да искажат мнение
Или аз гледам грешна заповед или нещо тия заповеди са писани за идиоти или другия вариант е да са писани от идиоти.

http://iara.government.bg/wp-content/up ... 4.2014.pdf

Никъде не пише коя риба кога е разрешена :shock:

ПП: колега да не ме разбереш погрешно, коментара НЕ е насочен към теб предвид умственото съотношение в съществителното "идиоти" :wink:
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Пролетна забрана 2014

Мнение от naso »

По-горе съм го написал. Става въпрос за ЗРА (закона от 2013г)

Към чл. 32, ал. 1 (Доп. - ДВ, бр. 94 от 2005 г., в сила от 1.01.2006 г., изм., бр. 59 от 2012г.)
Срокове на забрани за улов на риба и други водни организми през периода на размножаване
Видове риби и други водни организми, рибностопански обекти и зони и срок/период на забраната
А. Зимно и пролетно размножаващи се пъстървови и други студенолюбиви риби
1. Речна (балканска) пъстърва, сивен, сиг, пелед и езерна сьомга от 1 октомври до 31 януари
2. Липан от 1 януари до 31 март
3. Щука от 15 февруари до 30 април
4. Распер от 1 март до 30 април
Б. Пролетно-лятно размножаващи се шаранови, сомови и други топлолюбиви риби
5. Пролетно-лятно размножаващи се риби съгласно надморската височина и сроковете, определени в точка Г
6. Бяла риба от 15 март до 15 май
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Пролетна забрана 2014

Мнение от Бай Иван »

Ако мога да допълня въпроса на Насо към работещите в агенцията:
И как седи въпроса с американската пъстърва в примерно яз. Душанци. Сега, от всичките заповеди и от закона, по мое усмотрение/може и да не съм разбрал правилно/ аз мога да ловя свободно пъстърва в язовира.
Така, ловя си аз и ми идват на проверка, почват се дискусии и аха да стане скандал, коя риба кога е забранена и каква е точно забраната и разрешителния режим и тн. и тн.
И какво излиза, че аз трябва да разпечатам заповедите и закона и да си ги нося на всеки риболов ли за да не са правят интерпретации и съчинение по картинка? Баси... :?
nestor
Мнения: 467
Регистриран на: Вто Мар 12, 2013 19:30
Риболов: Спининг
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: Пролетна забрана 2014

Мнение от nestor »

naso написа:По-горе съм го написал. Става въпрос за ЗРА (закона от 2013г)
:tup: сега вече всичко ясно, принтирам ЗРА от 2013 + Заповедта от 2014 и който иска от ИАРА да ме търси по реката :lol:

Благодаря колега :!:
Аватар
maranzika
Мнения: 2811
Регистриран на: Чет Сеп 14, 2006 19:44
Местоположение: Монреал(Канада)
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Пролетна забрана 2014

Мнение от maranzika »

nestor написа:
:tup: сега вече всичко ясно, принтирам ЗРА от 2013 + Заповедта от 2014 и който иска от ИАРА да ме търси по реката :lol:
ЗРА няма значение от коя година е,след като е последният и действащ такъв.Съответно в Приложение 1 ясно е написано кои риби кога са забранени.Заповедта на Министъра само могат да го потвърдят това или отхвърлят.
Та аз лично съм си разпечатал това което ме касае и на 1-ви май (след манифестацията. :lol: :lol: :lol: ) съм за щука. :tup:
Kentavar :
Ако си мислещ и коректен към заобикалящата среда риболовец, това хоби Спининга ще ти носи невероятно удоволствие и хармония.
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Пролетна забрана 2014

Мнение от naso »

nestor написа:
naso написа:По-горе съм го написал. Става въпрос за ЗРА (закона от 2013г)
:tup: сега вече всичко ясно, принтирам ЗРА от 2013 + Заповедта от 2014 и който иска от ИАРА да ме търси по реката :lol:

Благодаря колега :!:
Няма за какво да ми благодариш колега.
Това дето съм го цитирал е едно, а реалната действителност е съвсем друга :wink:
Сигурен съм, че ще има разправии по водоемите, така че всеки да си преценява какво да прави
Затова и ми беше интересно мнението на служители в ИАРА, които четят форума
ciganeto
Мнения: 50
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 20:33
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 557 пъти
получил Браво: 11 пъти

Re: Пролетна забрана 2014

Мнение от ciganeto »

Я сега и аз да се ”изходя” по въпроса:

В заповедта пише:
„ІІІ. През 2014 г. действа режимана риболов, определен в Приложение №1 на Закона зарибарството и аквакултурите, с изключение на сроковете по буква „Б”, т.5, т.7, буква „Г”,т.17 и т.18; ”

Приложение № 1 към чл. 32, ал. 1

(Изм. - ДВ, бр. 94 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 59 от 2012 г.)



Срокове на забрани за улов на риба и други водни организми през периода на размножаване

№ Видове риби и Срок/период
по други водни на забраната
ред организми
Рибностопански
обекти и зони
А. Зимно и пролетно размножаващи
се пъстървови и други
студенолюбиви риби
1. Речна от 1 октомври
(балканска) до 31 януари
пъстърва, сивен,
сиг, пелед и
езерна сьомга
2. Липан от 1 януари
до 31 март
3. Щука от 15 февруари
до 30 април
4. Распер от 1 март
до 30 април
Б. Пролетно-лятно размножаващи се
шаранови, сомови и други
топлолюбиви риби
5. Пролетно-лятно съгласно
размножаващи надморската
се риби височина и
сроковете,
определени в
точка Г

6. Бяла риба от 15 март
до 15 май
7. Есетрови риби 60 дни
във водите на
река Дунав и
Черно море в
съответствие с
международните
договори за
риболова в
реката

8. Карагьоз 30 дни
(дунавска
скумрия) във
водите на река
Дунав в
съответствие с
международните
договори за
риболова в
реката
9. Калкан във 60 дни,
водите на Черно считано от 15
море-с всякакъв април
вид риболовни
уреди
10. Попчета във от 15 април
водите на Черно до 15 май
море-само с
мрежени
риболовни
уреди
11. Попчета във целогодишно,
водите на Черно с изключение
море с мрежени на уловите от
риболовни даляните,
уреди в разположени
акваториите на в тези зони
пристанищата и
буните с
отдалеченост 1
км от бреговата
линия
В. Други водни организми
12. Голяма водна от 1 април
жаба (Pelophylax до 31 май
ridibundus)
13. Езерен рак от 15 октомври
(Astacus до 15 май
leptodactilus)
14. Пагур (Eriphia от 1 април
verrucosa) до 31 май
15. Обикновен от 1 април
(зелен) крив рак до 31 май
(Carcinus
maenas)
Г. Рибностопански обекти в
зависимост от надморската височина
16. В рибно- от 1 октомври
стопански до 31 януари
обекти,
намиращи се
над 1500 м
надморска
височина
17. В рибно- от 1 май
стопански до 15 юни
обекти,
намиращи се от
500 до
1500 м
надморска
височина
18. Във водни от 15 април
обекти, до 31 май
намиращи се до
500 м надморска
височина



Та те така. Заповедта се отнася само за „червените букви”, останалото и спрямо приложенията, а те са ясни.

А относно:
И как седи въпроса с американската пъстърва
Все си мисля, че това попадаше в графата "Пролетно-лятно размножаващи се", но не съм много сигурен.
П.С. Получи се дълго, но дано нанякой да бъде полезно.
veso1968
Мнения: 224
Регистриран на: Съб Ное 29, 2008 16:52
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Re: Пролетна забрана 2014

Мнение от veso1968 »

В крайна сметка не разбрах, всички водоеми ли са забранени в момента, или само тези до 500м. надморска :roll:
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”