Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
Публикувай отговор
James
Мнения: 34
Регистриран на: Вто Юли 30, 2013 11:13

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от James »

stas написа:
James написа:
stas написа:И все пак си е излагация отвсякъде! Можеха да драснат два реда досега. А относно щуките и белите - искахме диференцирана забрана, което е и правилно, но се оказва "нож с две остриета".
Нали сте наясно, колеги, че след 01.05.15 всеки може да лови, където си поиска, каквото си поиска и няма да бъде в нарушение, стига да не задържа риби различни от щука(распер и пъстърва при определени условия). Злоупотреби ще има. Но докато се занимаваме с незначителни проблеми, хората усърдно си разпъват мрежи без никой да ги безпокои и скоро риба няма да има уви.
Не е така. В горния ми пост съм посочил член от ЗРА, споменал съм и приложение 1 към него. Там забраните са веднъж по вид риба и втори път по водоеми. Т.е. ако за дадения вид риба е изтекла забраната(за щуката, примерно), вече важи забраната за водоемите. Казано по друг начин-можеш да ловиш щука, но няма къде.
Колега, моля извадете ми абзац, където забраните са по водоеми. Преди малко прочетох новата заповед и там в т.4 мисля беше, се забранява уловът само на пролетно-лятно размножаващите се риби...
Горе съм посочил членовете от ЗРА, но щом се налага-ще повторя. Става дума за раздел Г от приложение 1 от закона.


Г. Рибностопански обекти в зависимост от надморската височина

В рибностопански обекти, намиращи се над 1500 м надморска височина
от 1 октомври
до 31 януари

В рибностопански обекти, намиращи се от 500 до
1500 м надморска височина
от 1 май
до 15 юни

Във водни обекти, намиращи се до 500 м надморска височина
от 15 април
до 31 май


И само да уточня-тези срокове са в закона, не в заповедта. Заповедта е подзаконов нормативен акт и тя не може да противоречи на законовите разпоредби.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от quietriot »

ето я заповедта;
http://bigfish.bg/news/novini/Eto-zabra ... 015-g.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Изображение
niki23
Мнения: 210
Регистриран на: Пет Май 13, 2011 16:53
Местоположение: Враца
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 6 пъти
Обратна връзка:

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от niki23 »

да обаче в самото приложение са разделени на зимно и лятно размножаващите се риби. За зимните забраната не е обвързана с лятните. Т.е спокоино за щука
nasko
Мнения: 67
Регистриран на: Съб Авг 13, 2005 11:20
Местоположение: софия

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от nasko »

niki23 написа:да обаче в самото приложение са разделени на зимно и лятно размножаващите се риби. За зимните забраната не е обвързана с лятните. Т.е спокоино за щука
И за бяла риба след 15 май.
vyrhara
Мнения: 249
Регистриран на: Нед Окт 05, 2008 15:56

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от vyrhara »

Значи мога да си ловя "щука" на дъно, на царевица? Ха-ха,
яко, а ако съъъвсем случайно закача каракуда или шаранче си го пускам. Кеф. :lol:
James
Мнения: 34
Регистриран на: Вто Юли 30, 2013 11:13

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от James »

nasko написа:
niki23 написа:да обаче в самото приложение са разделени на зимно и лятно размножаващите се риби. За зимните забраната не е обвързана с лятните. Т.е спокоино за щука
И за бяла риба след 15 май.
"Спокойно" може да се ловят незабранените риби на посочените в заповедта места. На ваше място бих се оглеждал доста, ако си позволя да ловя каквото и да е извън тях.
Опасявам се, че тълкувате закона по начин, по който ви се иска. Щеше ми се да сте прави, но не сте. Пак да кажа-забраните са два вида-по вид риба и по водоеми. Не виждам защо пренебрегвате втората забрана.
niki23
Мнения: 210
Регистриран на: Пет Май 13, 2011 16:53
Местоположение: Враца
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 6 пъти
Обратна връзка:

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от niki23 »

колега според мен няма какво да се тълкува
ясно е написано за пролетно лятните размножаващите се риби според надморската височина примерно от 15.04 до 30.06
а за шуката си е отделно 15.02 ДО 30.04
НЕ виждам да за забранени студеноно размножаващите се през лятната забрана. .

Пъстърва в планинските реки може ли да се лови че не им знам забраните, но мисля че и тя е от студено разюножаващите се
James
Мнения: 34
Регистриран на: Вто Юли 30, 2013 11:13

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от James »

niki23 написа:колега според мен няма какво да се тълкува
ясно е написано за пролетно лятните размножаващите се риби според надморската височина примерно от 15.04 до 30.06
а за шуката си е отделно 15.02 ДО 30.04
НЕ виждам да за забранени студеноно размножаващите се през лятната забрана. .

Пъстърва в планинските реки може ли да се лови че не им знам забраните, но мисля че и тя е от студено разюножаващите се
Възможно е и да няма какво да се тълкува. По-долу има линк към едно решение на Благоевградския административен съд, с което се налага глоба за риболов през забранения период. Човекът е ловил с три въдици. Глобата е 1500 лева. Решението е окончателно.

http://blagoevgradac.judiciary-bg.org/c ... enDocument" onclick="window.open(this.href);return false;

А ето линк към решение на Габровския апелативен съд, който отменя акт от 1500 лева. Човекът е ловил по време на забраната, но е хванал само една риба, която после е пусната обратно. Съдът счита, че това е маловажно нарушение и не заслужава такава глоба.

http://www.admincourtgabrovo.com/menu/d ... 721214.doc" onclick="window.open(this.href);return false;


Както и да е... Законът наистина е объркващ с тия двойни забрани. Лично решение на всеки е дали да лови риба през забраната или не. Аз бих си спестил неприятностите.
vyrhara
Мнения: 249
Регистриран на: Нед Окт 05, 2008 15:56

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от vyrhara »

Майтапа настрана,
но бяла риба и щука няма как да се лови през пролетната забрана...
иначе ви бие злия чл.32 със дебелите 1500 кинта- за ловенето, не за рибата. :)
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от Marco Polo »

vyrhara написа:..но бяла риба и щука няма как да се лови през пролетната забрана..
Аман от пешеходци..
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
niki23
Мнения: 210
Регистриран на: Пет Май 13, 2011 16:53
Местоположение: Враца
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 6 пъти
Обратна връзка:

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от niki23 »

добре де в приложение е пише че е забранен улова на пролетно лятните риби. А по нагоре пише че щуката е от зимните, ясно са обозначени

Пак да питам пъстървата забранена ли е. Ако не е тя с кво е по различна от щуката.
James
Мнения: 34
Регистриран на: Вто Юли 30, 2013 11:13

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от James »

niki23 написа:добре де в приложение е пише че е забранен улова на пролетно лятните риби. А по нагоре пише че щуката е от зимните, ясно са обозначени

Пак да питам пъстървата забранена ли е. Ако не е тя с кво е по различна от щуката.
Логиката да не се ловят риби през размножителният им период е правилна. Ако зависеше от мен, щеше да остане само забраната по видове риби. Поради непонятни причини обаче, законотворците са вкарали и забраната по водоеми. Както казва един приятел адвокат-новото българско законодателство е пълен кошмар.
Що се отнася до пъстървите-моето мнение е, че могат да се ловят спокойно във водоеми над 1500 м. В този случай и рибата и водоемите са разрешени.
niki23
Мнения: 210
Регистриран на: Пет Май 13, 2011 16:53
Местоположение: Враца
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 6 пъти
Обратна връзка:

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от niki23 »

колега би ли цитирал часта със забраната на водоеми цялата точка лие член ли
за справка да видим какво пише, че може да съм го пропуснал
James
Мнения: 34
Регистриран на: Вто Юли 30, 2013 11:13

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от James »

Описал съм всичко в няколко поста. Първият е в началото на предната страница.
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от sestrata »

Всяка година ли ще дъвчем едно и също? :idea:
http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... &start=105

Изображение
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”