Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
Публикувай отговор
niki23
Мнения: 210
Регистриран на: Пет Май 13, 2011 16:53
Местоположение: Враца
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 6 пъти
Обратна връзка:

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от niki23 »

точно това се опитвах да обясня и аз, благодаря че го даее черно на бяло
vyrhara
Мнения: 249
Регистриран на: Нед Окт 05, 2008 15:56

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от vyrhara »

sestrata,
значи следния сценарий- идват ИАРА и те сгащват май месец с въдица потопена в реката.
Ако имаш взета в живарника лятна риба- ясно, изгорял си,


въпроса е ако нямаш нищо- акта 1500лв. си е акт, нарушил си 32 ЗРА, ще ти го напишат и после го обжалваш пред съда:

Защита:
1. Липса на предишни провинения.
2. Не е нанесена вреда на природата- 0 риби, т.е. е маловажно и обществено невредно.
3. Оказал си пълно съдействие на органите, предал си данните и такъмите за съхранение с истинско разкаяние от дребната простъпка.

4. Протестираш, защо следкато събитието е маловажно и обществено неопасно, не са те предупредили само със "забележка"- закона толерира това в чл.28.


Пишеш като възражение в акта част от доводите, както и че монтажа е бил типично за хищник(щукарски), даже като видят, че си в час, сами ще идат на варианта " първа забележка"

5. 99.99% този акт пада. :D

Другите варианти:
-ега ме не хващат
-с пари.
...даже не ги коментирам.
Последно промяна от vyrhara на Чет Апр 16, 2015 21:48, променено общо 1 път.
niki23
Мнения: 210
Регистриран на: Пет Май 13, 2011 16:53
Местоположение: Враца
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 6 пъти
Обратна връзка:

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от niki23 »

  Чл. 32. (1) Във водните обекти по чл. 3, ал. 1, т. 1 и 2 се забранява уловът на риба и други водни организми през периода на тяхното размножаване съгласно приложение № 1.

а в приложение 1 е описано 15.02-30.04 щука
15.04-30.05 лятно размножаващи.
Т.е не виждам как се нарушава чл. 32 ако си с изкуствени примамки примерно
vyrhara
Мнения: 249
Регистриран на: Нед Окт 05, 2008 15:56

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от vyrhara »

niki23 написа:  Чл. 32. (1) Във водните обекти по чл. 3, ал. 1, т. 1 и 2 се забранява уловът на риба и други водни организми през периода на тяхното размножаване съгласно приложение № 1.

а в приложение 1 е описано 15.02-30.04 щука
15.04-30.05 лятно размножаващи.
Т.е не виждам как се нарушава чл. 32 ако си с изкуствени примамки примерно

Чети целия чл.32 и по-надолу:

(3) Забраната по ал. 1 в технологичните обекти по чл. 3, ал. 1, т. 2 се въвежда ежегодно за срок от 20 до 45 дни със заповед на министъра на земеделието и храните по предложение на изпълнителния директор на ИАРА. :fish8:

Обекти(водоеми) пише в забраната въобше да топиш въдица във водата, тук риби не се изброяват,
капиш?
(как да се защитиш съм го описал 2 мнения по-горе)
niki23
Мнения: 210
Регистриран на: Пет Май 13, 2011 16:53
Местоположение: Враца
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 6 пъти
Обратна връзка:

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от niki23 »

е да но ти четеш само първата половина на изречението. След водни обекти се казва риба според размжаване описано в прил. 1.

И още нещо всичко което не е забранено със закон е разрешено :)
vyrhara
Мнения: 249
Регистриран на: Нед Окт 05, 2008 15:56

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от vyrhara »

niki23 написа:е да но ти четеш само първата половина на изречението. След водни обекти се казва риба според размжаване описано в прил. 1.

И още нещо всичко което не е забранено със закон е разрешено :)
Ти кое не разбра- ал.3 на 32 забранява всички водоеми, има ли заповед на министъра- има!
ако ти е утеха, че няма да ти утежнят размера на акта, че са ти намерили щука- ок,
но през пролетната забрана 15.4-31.5 е забранен риболова във всички водоеми под 1500 метра.
Не само риболова, но и пренасянето на риба до вкъщи.
1500 лв. е минималната, ако искаш да се пробваш в съда срещу ИАРА, по-горе писах.

Общо казано- не трябва да имаш потопена въдица през забраната. Точка.
Аватар
maranzika
Мнения: 2811
Регистриран на: Чет Сеп 14, 2006 19:44
Местоположение: Монреал(Канада)
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от maranzika »

Аз както бях писал и миналата година на 01.05. съм за щука..Та да идва кой ще на Йовковци да ми пише акт.Аман от философи в тая държава
Kentavar :
Ако си мислещ и коректен към заобикалящата среда риболовец, това хоби Спининга ще ти носи невероятно удоволствие и хармония.
tihomirnk
Мнения: 51
Регистриран на: Нед Яну 22, 2012 18:21
Риболов: Almost all
Местоположение: Габрово
дал Браво: 4 пъти

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от tihomirnk »

maranzika написа:Аз както бях писал и миналата година на 01.05. съм за щука..Та да идва кой ще на Йовковци да ми пише акт.Аман от философи в тая държава
Аз съм на същото мнение,щом не е забранена,значи е разрешена,основите на правото са изградени на този принцип.
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от Д.Граховски »

vyrhara написа:
niki23 написа:е да но ти четеш само първата половина на изречението. След водни обекти се казва риба според размжаване описано в прил. 1.

И още нещо всичко което не е забранено със закон е разрешено :)
Ти кое не разбра- ал.3 на 32 забранява всички водоеми, има ли заповед на министъра- има!
ако ти е утеха, че няма да ти утежнят размера на акта, че са ти намерили щука- ок,
но през пролетната забрана 15.4-31.5 е забранен риболова във всички водоеми под 1500 метра.
Не само риболова, но и пренасянето на риба до вкъщи.
1500 лв. е минималната, ако искаш да се пробваш в съда срещу ИАРА, по-горе писах.

Общо казано- не трябва да имаш потопена въдица през забраната. Точка.
Заповедта на министъра е за Пролетно размножаващи се риби, за щуката, бялата и распера имаше отделна заповед, забраняваща риболова на въпросните риби до 31 април (включително) и съответно до 14 май (включително) за бяла риба. От 1-ви Май Щука и Распер и съответно от 15-ти Май Бяла риба съвсем спокойно можем да ловим във всички водоеми и реки в страната, освен ако не им е наложена целогодишна забрана. Миналата година беше същото, а при случаен улов на хищник, който е в размножителен период, следва същия да бъде незабавно освободен, в противен случай отнасяш акт, ако ИАРА или някой съвестен риболовец са наблизо.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Аватар
баш майстора
Мнения: 5803
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1640 пъти
получил Браво: 1751 пъти

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от баш майстора »

Явно ще трябва да си разпечатаме писмото на sestrata, ама пък те смениха шефа на ИАРА и не знам дали важи писмо от бивш директор. :lol: Както по правило се случва в българската държавна администрация, едната ръка не знае кво прави другата и обратното. Ето и отговорите на регионалните звена на ИАРА на моите запитвания от миналата година. :roll:
баш майстора написа:Здравейте,
Във връзка с наложената сезонна забрана за улов на риба имам две питания:
1. Разрешен ли е улова на щука и бяла риба в разрешените по време на забраната водоеми?
2. Разрешен ли е улова на пъстървови риби във водоемите под 1500 м. надморска височина?
Предварително благодаря за отговорите!
ИАРА - София написа:Бялата риба и щуката са забранени до края на м.Май с общата забрана.През седмицата улова на пъстървови риби е забранен за прибиране на улова-рибата
се връща незабавно във водата.Но през почивните дни е разрешен за улов и
прибиране на рибата.Нощния риболов е забранен.
ИАРА - Перник написа:Във връзка с Вашето питане Ви уведомявам, че забраната за улов на бяла риба и щука е в сила до 31 май.Уловът на тези видове риба е ЗАБРАНЕН до тази дата.
Уловът на пъстърва е разрешен, защото пъстървата е есенно-лятно размножаващ се вид риба. Спазвайте специфичните условия при улова на пъстърва съгласно Закона за рибарство и аквакултури/ЗРА/.
ИАРА - Ловеч написа:Във връзка с Вашето питане Ви информирам следното :
1. На територията на Ловешка област в разрешените по време на забраната водоеми е разрешен уловът на щука и бяла риба в рамките на допустимите по закона размери.
2.Във водоеми под 1500м. надморска височина е разрешен уловът на пъстървови риби с изключение на водните обекти за Ловешка област посочени в Заповедта на МЗХ.
3. Съгласно горепосочената заповед уловените риби от вида "балканска пъстърва" в река Златна Панега и река Костина трябва незабавно да бъдат пуснати обратно във водата.
ИАРА - Пазарджик написа:може да ловите щука и бяла риба само в разрешените по време на забрана водоеми
пъстърва може да ловите само събота и неделя и празничните дни
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
James
Мнения: 34
Регистриран на: Вто Юли 30, 2013 11:13

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от James »

Без да имам намерение да влизам в спор, по-долу ще цитирам извадка от решението на Благоевградския административен съд (има линк към него в по-горен мой пост).

Безпротиворечиви и последователни са
показанията на разпитаните в първоинстанционно производство актосъставител и
свидетел на установяване на нарушението, че 3 бр. въдици на жалбоподателя са
били в работно положение – потопени във водата, с които е боравил.
Съгласно разпоредбата на чл. 32, ал. 1 ЗРА във водните обекти по чл. 3, ал. 1,
т. 1 и т. 2, какъвто обект по т. 2 е язовир “С” се забранява уловът на
риба и други водни организми през периода на тяхното размножаване съгласно
Приложение № 1. Правилни са изводите на първоинстанционния съд, че процесният
язовир попада в т. 17 на Приложение № 1 и в него е бил забранен риболова от
01.05. до 15.06 всяка година. Като извършвал любителски риболов във водите на
язовира на 08.06.2013 г. жалбоподателят И. е нарушил забраната по чл. 32, ал. 1
ЗРА, поради което деянието му е съставомерно от обективна страна.


Искам да обърна внимание на следното:
1. Тук не се говори за улов изобщо. Човекът просто е хвърлил въдици.
2. Не се говори за вид риба, т.е. не се вземат предвид сроковете за отделните риби.

На тези, които ще кажат, че съдът е отсъдил неправилно, ще обърна внимание на следните факти:
1. Това е втората инстанция, която е взела същото решение. Първата е Районният съд.
2. Решението е окончателно.
3. Глобата е 1500 лева.
4. Становището на шефа на ИАРА е документ, който съдът може да вземе предвид, но може и да не го направи. Съдът не е длъжен да се съобразява с тези становища. Мога да дам примери със становища и указания на НАП, Сметна палата, АДФИ и т.н., които съдът не е имал предвид.

Моля да бъда разбран правилно-целта ми не е да убеждавам колегите, че съдебното решение е правилно. Целта ми е просто да информирам четящите тук, че е възможно да попаднат в такава ситуация.
И за да бъда обективен, ще ви дам още един пример със съдебно решение, този път на Русенския административен съд. Той отменя наказателно постановление на колега, ловил и уловил бяла риба по време на размножителния й период. Мотивите на съда са, че рибата била само една и поради това нарушението било маловажно.
niki23
Мнения: 210
Регистриран на: Пет Май 13, 2011 16:53
Местоположение: Враца
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 6 пъти
Обратна връзка:

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от niki23 »

ИАРА - Перник написа:
Във връзка с Вашето питане Ви уведомявам, че
забраната за улов на бяла риба и щука е в сила до 31
май.Уловът на тези видове риба е ЗАБРАНЕН до тази
дата.
Уловът на пъстърва е разрешен, защото пъстървата е
есенно-лятно размножаващ се вид риба. Спазвайте
специфичните условия при улова на пъстърва съгласно
Закона за рибарство и аквакултури/ЗРА/.

Гледай каква мисъл само тече в главата на тези
есенно лятните са разрешени но зимните не в същото време в приложение 1 са разделени по периоди на разможаване. И сега е забрана за пролетно лятните риби. Щом има водоеми където мога да ловя пъстърва значи мога да сложа въдицата във водата.
Значи забраната според тия мислители от Перник е за всички видове без пъстървата която също е студено размножаваща се. В същото време не трябва да има въдици във водата , че някой неразбрал инспектор би могъл да ни глоби пък после ние да ходим да обжалваме.
То може може но пък такава неразбория ебаси държавата.
Тия не правят ли оперативки нещо или само четат вестници.

П.п ако не се лъжа потребителя Кмета ги беше осъдил точно заради дългата забрана за щука минала година но в кои форум му бяха писанията непомня

п.п 2
bigfish.bg/news/novini/Kmet-prebori-v-sada-zabranata-za-shtuka-i-byala-riba.html

ето малко по въпроса, ако намеря делото ще го кача.
Чудно ми е само защо ние трябва да вършим работата на институците, защоъо като гледам по горе доста от началниците миналата година са отговорили каквото им хрумне вместо да се поинтересуват

Ето и решението по делото. То реално отменя друга заповед на предишния министър. Но гледаме сроковете.
Последно промяна от niki23 на Пет Апр 17, 2015 11:51, променено общо 1 път.
vyrhara
Мнения: 249
Регистриран на: Нед Окт 05, 2008 15:56

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от vyrhara »

Щом и шефовете на ИАРА твърдят, че риболова на щука преди 31- ви май
не е разрешен и ще хвърчат актове,
спора нататък е излишен...

Всеки си има глава на раменете, дали го слуша или не, колко е дебела...
живота е шарен. :D
niki23
Мнения: 210
Регистриран на: Пет Май 13, 2011 16:53
Местоположение: Враца
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 6 пъти
Обратна връзка:

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от niki23 »

оправията е странна а техния директор я е разрешил. Малко цара дава падаря недава.
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от Д.Граховски »

vyrhara написа:Щом и шефовете на ИАРА твърдят, че риболова на щука преди 31- ви май
не е разрешен и ще хвърчат актове,
спора нататък е излишен...

Всеки си има глава на раменете, дали го слуша или не, колко е дебела...
живота е шарен. :D
Ти ако слушаш инспекторите до никъде няма да стигнеш. Те половината и миналата година твърдяха че е забранена, а беше разрешена. В заповедта за забрана на Щука пише че е забранена до 31-ви Април, т.е. от 1-ви Май, следва да е разрешена. Това е, нека дойдат да ми пишат акт, ще ги съсипя, много, ама много мразя невежеството и незаинтересоваността и тъпи инспектори. Уважавам дейността им, но не и простотията на някои от тях.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”