Пъстърва - снимки и излети през забраната

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Пъстърва - снимки и излети през забраната

Мнение от Д.Граховски »

Аз примерно, две след като почнах да пиша в един друг форум, почнах да практикувам кеч енд релийз, като до преди това практикувах само и единствено кеч енд препържиис. Тъй че има смисъл.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Аватар
Jorando
Мнения: 63
Регистриран на: Пон Сеп 10, 2007 0:04
Местоположение: София
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Пъстърва - снимки и излети през забраната

Мнение от Jorando »

Така си е. И аз на релийза се научих от форумите и от някои френски телевизии. Преди това даже клен ядях отвреме-навреме :D
"Сухо дупе риба не лови...Освен ако имаш хубав гащеризон."
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Пъстърва - снимки и излети през забраната

Мнение от tiso »

За мен на-големият принос относно навиците на релийз допринесе пристрастяването ми към мухарският риболов.
Няма по-силно ограмотяващ начин на общуване с природата от fly fishing , вервайте ми.
Аватар
Владимир
Мнения: 10376
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 483 пъти

Re: Пъстърва - снимки и излети през забраната

Мнение от Владимир »

Не е до форуми,до самосъзнание е.
m65
Мнения: 373
Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 19:14
Риболов: ултра и лайт
Местоположение: на рЯката
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 416 пъти

Re: Пъстърва - снимки и излети през забраната

Мнение от m65 »

Владимир написа:Не е до форуми,до самосъзнание е.
Самосъзнанието не е на почит, ако мога така да се изразя, в нашата Мила Родина, особено през последните над пет петилетки. Ако добавим и криворазбраната демокрация и свобода ( разбирай слободия), циганизацията, чалганизацията (не съм сигурен дали съществува такава дума в българският речник, но всеки разбира за какво иде реч), рязко намаляващото, наистина качествено обучение на подрастващото поколение, и още ред други предпоставки, стигаме, неминуемо, до заключението, че нацията ни запада почти във всяко едно отношение. Деградацията е завладяла огромна част от всичко. Само увеличаването на мангалите, чалгата и простотията бележат стабилен ръст.
Та в тоя ред на мисли, какво да очакваме от едни индивиди, надвили си над масрафа...Мислещи, че са над закона, над редът, над приетите норми за съвместно съжителство с другите хора, за които законите важат в пълна степен, и най-важното - спазват ги.
Като всеки един млад човек, дълги години бях оптимист. Но това което се случва в България ме направи реалист. А реалността е, че в близко бъдеще светлина в българският тунел не се предвижда. Точно обратното, тунелът става все по дълъг, а скоростта на движение намалява.
Аватар
Владимир
Мнения: 10376
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 483 пъти

Re: Пъстърва - снимки и излети през забраната

Мнение от Владимир »

m65 написа:
Владимир написа:Не е до форуми,до самосъзнание е.
Самосъзнанието не е на почит, ако мога така да се изразя, в нашата Мила Родина, особено през последните над пет петилетки. Ако добавим и криворазбраната демокрация и свобода ( разбирай слободия), циганизацията, чалганизацията (не съм сигурен дали съществува такава дума в българският речник, но всеки разбира за какво иде реч), рязко намаляващото, наистина качествено обучение на подрастващото поколение, и още ред други предпоставки, стигаме, неминуемо, до заключението, че нацията ни запада почти във всяко едно отношение. Деградацията е завладяла огромна част от всичко. Само увеличаването на мангалите, чалгата и простотията бележат стабилен ръст.
Та в тоя ред на мисли, какво да очакваме от едни индивиди, надвили си над масрафа...Мислещи, че са над закона, над редът, над приетите норми за съвместно съжителство с другите хора, за които законите важат в пълна степен, и най-важното - спазват ги.
Като всеки един млад човек, дълги години бях оптимист. Но това което се случва в България ме направи реалист. А реалността е, че в близко бъдеще светлина в българският тунел не се предвижда. Точно обратното, тунелът става все по дълъг, а скоростта на движение намалява.
И все пак,става дума за нормални хора с образование,приличен доход,такъми над средния стандарт.За ,тях пишех,а не за тия,дето ходят да крадат,бият псуват.....
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Пъстърва - снимки и излети през забраната

Мнение от pux »

Според мен, всеки който смята, че закона трябва да се спазва, е един безподобен наивник :). Законът трябва да се прилага и дори налага! Навсякъде, където законът се спазва и има самосъзнание, това е следствие от горното т.е. там законът е бил прилаган - силово и брутално, десетилетия и дори столетия, преди да дойде самосъзнанието :lol: :lol: :lol:.
Последно промяна от pux на Съб Яну 07, 2017 11:11, променено общо 1 път.
m65
Мнения: 373
Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 19:14
Риболов: ултра и лайт
Местоположение: на рЯката
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 416 пъти

Re: Пъстърва - снимки и излети през забраната

Мнение от m65 »

Владимир написа: И все пак,става дума за нормални хора с образование,приличен доход,такъми над средния стандарт.За ,тях пишех,а не за тия,дето ходят да крадат,бият псуват.....
Съгласен съм. Но е и все пак въпрос на гледна точка.
Тия с образованието, и то с по няколко, крадат най-добре, и най-много (визирам примерно народните ни избраници), псуват така, че и каруцар би се изчервил, и на бой налитат, а за моралът им няма да споменавам, щото нямат такъв. Пак ще спомена, че това е само един пример, но за екземпляри от върха на пирамидата. А какво остава за тия под тях, такива като нас? Тази тема е само един частен случай, но е една брънка от цялостната деградация. Много вода ще изтече, много риба ще се излови (в това число и не законно), докато първо започне мисленето да се променя. Примерно, защото и след нас трябва да остане нещо. Примерно, защото дори и да сме зарибявали, като не спазваме законите и разпоредбите, като какъв пример ще дадем?
Аватар
Владимир
Мнения: 10376
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 483 пъти

Re: Пъстърва - снимки и излети през забраната

Мнение от Владимир »

m65 написа:
Владимир написа: И все пак,става дума за нормални хора с образование,приличен доход,такъми над средния стандарт.За ,тях пишех,а не за тия,дето ходят да крадат,бият псуват.....
Съгласен съм. Но е и все пак въпрос на гледна точка.
Тия с образованието, и то с по няколко, крадат най-добре, и най-много (визирам примерно народните ни избраници), псуват така, че и каруцар би се изчервил, и на бой налитат, а за моралът им няма да споменавам, щото нямат такъв. Пак ще спомена, че това е само един пример, но за екземпляри от върха на пирамидата. А какво остава за тия под тях, такива като нас? Тази тема е само един частен случай, но е една брънка от цялостната деградация. Много вода ще изтече, много риба ще се излови (в това число и не законно), докато първо започне мисленето да се променя. Примерно, защото и след нас трябва да остане нещо. Примерно, защото дори и да сме зарибявали, като не спазваме законите и разпоредбите, като какъв пример ще дадем?
Да добавя,тия от парламента,не ги намесвай,тук иде реч за Българи от простолюдието/народа.Не намесваме "ХОРА",които са в политиката,щото дядо или тате са били агенти и бля бля.

Явно не ме разбра,хората са масово,ТЪПИ,невъзпитани,,необразовани(става дума за,тези които виждаме на водоемите).Тях разбирам,като приберат сомче 20см или една торба с маломерни кленчета,защото първичното при тях е останало и спряло развитието си .Но не ги разбирам,хора над средното интелектуално ниво,заплата,висше образование,скъпи такъми.Хора с известна доза популярност из форумите,който ходят в забраната,прибират всичко,което хванат,както и видове,които са в режим"хвани пусни".
Много са и бракониерстващите,от изнестни риболовци,наскоро имаше един скандал и на Гръцка територия.....

Утайката на обществото е далеч от нас,както и от хората,които описвам.Утайката да и е простено,затова и е наречена,така,ама тия колеги и хора,не ги разбирам.
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Аватар
Jorando
Мнения: 63
Регистриран на: Пон Сеп 10, 2007 0:04
Местоположение: София
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Пъстърва - снимки и излети през забраната

Мнение от Jorando »

Владимир написа:Не е до форуми,до самосъзнание е.
Самосъзнанието е нещо, което се формира. Добрият пример може да свърши чудна работа в тая посока. А тук, в този форум не е като да няма такива.
"Сухо дупе риба не лови...Освен ако имаш хубав гащеризон."
Аватар
Владимир
Мнения: 10376
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 483 пъти

Re: Пъстърва - снимки и излети през забраната

Мнение от Владимир »

Jorando написа:
Владимир написа:Не е до форуми,до самосъзнание е.
Самосъзнанието е нещо, което се формира. Добрият пример може да свърши чудна работа в тая посока. А тук, в този форум не е като да няма такива.
Извинявам се,ама тук влизат изградени характери а не само подрастващи!
Акъла и ме.зис,не ти ли дойдат навреме,не ги чакай!Пълнолетни мъже с изградени навици и ценностна система,от форумите ли ще се превъзпитат?Добре,че се появи интернет,че да се възпитава народа.



Пп.На идиота,каквото и да се говори,тоѝ си е идиот.
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Аватар
Jorando
Мнения: 63
Регистриран на: Пон Сеп 10, 2007 0:04
Местоположение: София
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Пъстърва - снимки и излети през забраната

Мнение от Jorando »

Колега, тежки фрази са това - "идиот", "изграден характер" и т.н.
Тук зачекнахме като подтема кой как е (само)осъзнал релийза. Ясно е, че онлайн няма как да станеш човек ако не си бил преди това.
"Сухо дупе риба не лови...Освен ако имаш хубав гащеризон."
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Пъстърва - снимки и излети през забраната

Мнение от dunavski »

Най-добрият начин да се опази рибна популация е дадената река или язовир да се постави под нечия тясна отговорност, било то клуб или частно лице. Първите риболовни клубове в Англия се появили около 60г преди Освобождението на България. Хората са достигнали до този извод още преди 200г, а самият факт, че в България това още се дискутира е ярък пример каде сме ние каде са те. И най-хубавото на тази система е, че ако те хванат да задържаш риба това се третира като кражба, тъй като е частна собственност, и от там нататък въри обясняваи, че нямаш сестра. Разбира се и тази система си има недостатъци, но е по-добре от пълната анархия и свободия по водоемите.
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
Владимир
Мнения: 10376
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 483 пъти

Re: Пъстърва - снимки и излети през забраната

Мнение от Владимир »

Jorando написа:Колега, тежки фрази са това - "идиот", "изграден характер" и т.н.
Тук зачекнахме като подтема кой как е (само)осъзнал релийза. Ясно е, че онлайн няма как да станеш човек ако не си бил преди това.
Ами,как да нарека,"хора" на годините на баща,дядо ми,които псуват из водоемите,като метнеш на десет метра от него.Как да нарека"хора",които не намират разлики,между шаран и каракуда(или просто,така им изнася)?
Не са идиоти и хората,прибиращи риба,закона го позволява,особено,когато се спазват 2кг на човек!
Изградения характер е в пълнолетния индивид,тук са малко,тези,които нямат 18г.Нека да кажем,така:ако се връща маломерната риба;ако се следи за мрежи и съответно се вадят ,своевременно;ако парите НИ се разпределят правилно(тва във връзка с контрола-горива за джипове,лодки).Е,тогава ще има риба и дори,няма да е нужно да се зарибява.Колко малко е нужно,за да може и в наща родина да има животински свят ,природа.
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Аватар
stankof
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 0:44
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: Родопите
дал Браво: 157 пъти
получил Браво: 141 пъти

Re: Пъстърва - снимки и излети през забраната

Мнение от stankof »

Главни виновници за случващото се са органите който пряко отговарят за това!
Лятото на същата река в село на 50 м. от главния път 4 местни индивида ,двама от който с ХАРПУНИ влизат в голям вир с думите "дано ударим по някоя хубава пъстърва,тук излизат добри"-виждат ме понеже аз мятам блесни на 20 метра над тях и се местят по-надолу.
Звъня в ИАРА - Пловдив , казвам им за случая ,питат ме дали са облечени със неопрени бракониерите и сигурен ли съм че са със ХАРПУНИ!?
Познайте дойдоха ли на сигнала Органите!!!
ПАЗИ БОЖЕ ОТ НЕКАНЕН ГОСТ ОТ ГНИЛ МОСТ И ОТ ЧОВЕК ПРОСТ НА ГОЛЯМ ПОСТ!
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”