Забрана за любителски риболов - отговор от ИАРА (в свободни и платени водоеми)

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
Публикувай отговор
sampo
Мнения: 421
Регистриран на: Сря Окт 26, 2005 9:16
Риболов: Тролинг
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Забрана за любителски риболов - отговор от ИАРА (в свободни и платени водоеми)

Мнение от sampo »

ИАРА написа: ..С оглед на гореизложеното, Ви информирам, че не се предвижда промяна за изменение на крайния срок на забраната за улов на бяла риба /Sander lucioperca/..
Аааааа предвиждаше се, бяхте написали и ПРОЕКТ ЗА ЗАПОВЕД, и посяхте несигурност в душите ни, но нещо не се отвори парашута навреме. С публикуване на 18.05.2017 това уведомление е безмисленно, същият ефект би имало и публикувано на 30.05.2017г.
Най добре е промяна в ЗРА /приложение 1/ за улова на бяла риба да е на база надморска височина /до и над 500м./ и никакво пипане повече.
marmalad

Re: Забрана за любителски риболов - отговор от ИАРА (в свободни и платени водоеми)

Мнение от marmalad »

Здравейте,
Начинаещ рибар съм и имам няколко въпроса във връзка със забраната и размножаването:
1. Ако в периода на забраната отида на някоя корекция и замярам с блесна или воблер, това автоматично прави ли ме бракониер?
2. Ако правилно съм разбрал, в периода на забраната ако закача щука би трябвало да я върна незабавно обратно?
3. Независимо от това дали съм бракониер или не, изваждането на риба, която е забранена за улов в дадения период ще я стресира ли по начин, който да попречи на размножаването и по някакъв начин? Питам дори и при положение, че незабавно я върна във водата.

Досега съм ходил сравнително малко за риба, но спининга ми е най-интересната част. Риба никога не съм прибирал досега, но искам да съм сигурен, че не преча на размножаването на рибите.
Какво се лови на спининг в този сезон?
s70rm
Мнения: 10
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 12:13
получил Браво: 2 пъти

Re: Забрана за любителски риболов - отговор от ИАРА (в свободни и платени водоеми)

Мнение от s70rm »

Прочетох цялата тема и всеки е на различно мнение за ловенето на щука през забраната в разрешените водоеми. Доста от колегите казват, че е забранена но как ще коментирате този абзац от заповед http://prikachi.com/images/112/9316112u.jpg . Може и вече да не е във сила защото е от 2014 година. Така и не намерих къде пише както някои хора казват, че разрешените водоеми се отнасят само за пролетно-лятно размножаващи се риби.
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Забрана за любителски риболов - отговор от ИАРА (в свободни и платени водоеми)

Мнение от Vid »

Колеги, само Морал е нужен... И, рибите да се връщат таме от де са дошли... Като това не би трябвало да се отнася за рибите кои си пазят хайвера и гнездата.....
Ама ние морал нямаме към себеподобните, камо ли към рибите..
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
s70rm
Мнения: 10
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 12:13
получил Браво: 2 пъти

Re: Забрана за любителски риболов - отговор от ИАРА (в свободни и платени водоеми)

Мнение от s70rm »

Връщането не е проблем. Аз дори риба не ям. Въпросът беше дали е разрешено да се хваща.
blader2
Мнения: 1245
Регистриран на: Пон Май 08, 2006 16:06
Местоположение: София
дал Браво: 85 пъти
получил Браво: 57 пъти

Re: Забрана за любителски риболов - отговор от ИАРА (в свободни и платени водоеми)

Мнение от blader2 »

Колега, вече можеш да ловиш спокойно щука стига водоема да не е в целогодишна забрана...
http://www.starividri.org/

Спининг клуб "Абичи"

Спининг, Тенис и Сноуборд
Rumbeti
Мнения: 33
Регистриран на: Съб Фев 04, 2017 22:21
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Забрана за любителски риболов - отговор от ИАРА (в свободни и платени водоеми)

Мнение от Rumbeti »

Много ми е интересно да науча дали по Гоце Делчев се правят проверки през разможителния риболов,понеже има хора които ходят за риба а тия наще спинкат по цял ден и нищо не правят.И едно въпросче към ИАРА дали знаят за колко време може да се забрани даден водоем (води се средния водоем над Гоце Делчев) понеже вече има няма 20 години е забранен и се пуска да се лови чат пат събота и неделя.Въобще имат ли право да го правят нащо ловно рибарско дружество.
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: Забрана за любителски риболов - отговор от ИАРА (в свободни и платени водоеми)

Мнение от sleepwalker »

Колеги, преди седмица-две някъде бях мярнал проект за удължаване на забраната за улов на бяла риба до 30 май. Дали има заповед за това или нещата са само на ниво проект все още, което би означавало, че следващия уикенд вече ще може да се търси бялата? В сайта на ИАРА не намирам нищо. :roll:
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
Аватар
БОНЧО
Мнения: 877
Регистриран на: Пет Ное 30, 2007 16:29
Местоположение: Две могили-Велико Търново
дал Браво: 987 пъти
получил Браво: 487 пъти

Re: Забрана за любителски риболов - отговор от ИАРА (в свободни и платени водоеми)

Мнение от БОНЧО »

http://iara.government.bg/?p=22174

Удължават забраната на бялата!
Не става само с ядене,трябва и ...пиене!
HAZART
Мнения: 48
Регистриран на: Чет Юли 20, 2017 0:39
Риболов: Тролинг
дал Браво: 27 пъти
получил Браво: 73 пъти

Re: Забрана за любителски риболов - отговор от ИАРА (в свободни и платени водоеми)

Мнение от HAZART »

За пореден път се доказа правилото,че в България за началници се назначават или некадърници или гейове. На риболовците се гледа като на глупаци които ще налеят едни пари за едни билети и после шут в задника.Някои колеги специално вземат отпуск,вместо да идат на море да открият риболова на 15 май.Други отиват 2-3 дена по-рано да опънат биваци и .........става сутринта един министър малоумник и понеже не му е станал снощи и се е издънил като мъж ,грабва телефона и на 14.май на обяд забранява нещо което ще се случи след няколко часа.Тъй като някой ще се изпльока неподготвен да го светна,че бялата риба от около месец няма хайвер и нищо не оправдава тази свинщина.Който си няма мозък ще си лови риби и ще казва че е за щука.Поздрави.
мъро
Мнения: 327
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 2:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 153 пъти
получил Браво: 181 пъти

Re: Забрана за любителски риболов - отговор от ИАРА (в свободни и платени водоеми)

Мнение от мъро »

Периода го удължават заради другите риби, да не излизат с оправдания че са за бяла.
koriolan
Мнения: 198
Регистриран на: Съб Авг 09, 2008 19:02
Риболов: спининг
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 694 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: Забрана за любителски риболов - отговор от ИАРА (в свободни и платени водоеми)

Мнение от koriolan »

мъро написа:Периода го удължават заради другите риби, да не излизат с оправдания че са за бяла.
Горното е от мотиви към заповедта, или директно инфо от кухнята?
Защото е адски недомислено (да не кажа нещо друго), като мотивация или основание за тази заповед - ако това е логиката, следва да забрани щуката и распера, та съвсем да няма с какво да се оправдават "гадовете", практикуващи любимото хоби с въдица в ръка по това време на годината. Тази заповед едва ли ще е пречка да се троли за щука или распер, особено когато няма кой да проверява. Другите дето не ползват въдици или са с електрически такива, заповедта въобще не ги бърка. Странно е, (поне за мен) вместо да се работи в посока за по-ефективен контрол, да се налагат забрани, та дори в разрез със закона.
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Забрана за любителски риболов - отговор от ИАРА (в свободни и платени водоеми)

Мнение от Бай Иван »

Недомислено - факт.
Липса на всякакъв умствен, административен и технически капацитет у ИАРА - факт.
Липса на финансов ресурс - факт.
За щуката и распера - не са се сетили или недогледали, съответно пропуснали.
Но то да беше само това у татковината ни да хванеш и да се ядосваш, а то е както обикновенно?!!!?
nikolas3
Мнения: 226
Регистриран на: Нед Май 22, 2011 18:09
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Забрана за любителски риболов - отговор от ИАРА (в свободни и платени водоеми)

Мнение от nikolas3 »

http://iara.government.bg/wp-content/up ... %D0%B0.pdf
Прието на 01/02/2019
Бая рестриктивно относно любими реки
Американски форум: Питаш нещо и ти отговарят.
Руски форум: Питаш нещо и теб те питат.
Български форум: Питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп!
Аватар
shaman
Мнения: 3336
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:49
Риболов: Спининг, муха и от скоро кльонк с каяк :)
Местоположение: Русе
дал Браво: 204 пъти
получил Браво: 462 пъти
Обратна връзка:

Re: Забрана за любителски риболов - отговор от ИАРА (в свободни и платени водоеми)

Мнение от shaman »

Когато миналата година началото на май се обадих на ИАРА да им кажа за една камара винтери по Дунав ми отговориха, че били законни и сложени за распер и щука.. и те нищо не могат да направят.. Но шефа на ИАРА в Русе ми подметна, че просто били забравили да удължат забраната за распер и щука, както направиха с бялата риба..
Така, че тази година очаквам забраната за распер и щука, както и бяла риба да бъде удължена до 31.05 :( и общо взето няма да има риболов на спининг от 15.03 до 31.05...


Вместо да споменат "стопански риболов" в удължаването на забраната просто ще кажат "риболов", че да им е по-лесно.
--------------
http://www.starividri.org
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”