А дано...

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

А дано...

Мнение от sestrata »

***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: А дано...

Мнение от koko7784 »

Тези ми изглеждат толкова боси че чакам с нетърпение да видя какви ще ги надробят :mrgreen:
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: А дано...

Мнение от sestrata »

http://www.parliament.bg/bills/44/854-01-29.pdf

„(2) Лицата, които желаят да се сдобият с билет за любителски риболов, полагат еднократно тестови изпит за правоспособност при условия и по ред, определени с наредба на министъра на земеделието, храните и горите.“

§ 2. В чл. 22а се създават ал. 5 и 6:
„(5) Лицата по ал. 4 отделят 5 на сто от оставащите в тяхна полза приходи от всеки продаден билет за любителски риболов за зарибяване на обектите по чл. 3, ал. 1, т. 2, определени за любителски риболов.
(6) За извършеното зарибяване се съставя протокол по реда на наредбата по чл. 15, ал. 1.“

(2) Забранява се продажбата, пренасянето и превозването на риболовни мрежени уреди от лица без надлежно валидно разрешително за стопански риболов, с изключение на лицата, регистрирани по реда на чл. 25.“
§ 5. Създава се нов чл. 44:
„Чл. 44. Забранява се продажбата, пренасянето и превозването на уреди за електроулов, с изключение на случаите, в които има издадено валидно разрешително за улов с научноизследователски цели.“

„Чл. 238. (1) Който лови, улови риба и/или други водни организми:
а) чрез използване на взривни, отровни или зашеметяващи вещества, се наказва с лишаване от свобода до една година и глоба от десет хиляди до петнадесет хиляди лева или с пробация;
б) с технически средства за електроулов без надлежно разрешително, се наказва с лишаване от свобода до шест месеца и глоба от пет хиляди до десет хиляди лева или с пробация;
в) с риболовни мрежи, в обекти, различни от Черно море, река Дунав и обектите, регистрирани по чл. 25 от Закона за рибарството и аквакултурите, без да притежава разрешително за стопански риболов, се наказва с лишаване от свобода до шест месеца и глоба от пет хиляди до десет хиляди лева или с пробация.
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: А дано...

Мнение от Д.Граховски »

sestrata написа:http://www.parliament.bg/bills/44/854-01-29.pdf

„(2) Лицата, които желаят да се сдобият с билет за любителски риболов, полагат еднократно тестови изпит за правоспособност при условия и по ред, определени с наредба на министъра на земеделието, храните и горите.“

§ 2. В чл. 22а се създават ал. 5 и 6:
„(5) Лицата по ал. 4 отделят 5 на сто от оставащите в тяхна полза приходи от всеки продаден билет за любителски риболов за зарибяване на обектите по чл. 3, ал. 1, т. 2, определени за любителски риболов.
(6) За извършеното зарибяване се съставя протокол по реда на наредбата по чл. 15, ал. 1.“

(2) Забранява се продажбата, пренасянето и превозването на риболовни мрежени уреди от лица без надлежно валидно разрешително за стопански риболов, с изключение на лицата, регистрирани по реда на чл. 25.“
§ 5. Създава се нов чл. 44:
„Чл. 44. Забранява се продажбата, пренасянето и превозването на уреди за електроулов, с изключение на случаите, в които има издадено валидно разрешително за улов с научноизследователски цели.“

„Чл. 238. (1) Който лови, улови риба и/или други водни организми:
а) чрез използване на взривни, отровни или зашеметяващи вещества, се наказва с лишаване от свобода до една година и глоба от десет хиляди до петнадесет хиляди лева или с пробация;
б) с технически средства за електроулов без надлежно разрешително, се наказва с лишаване от свобода до шест месеца и глоба от пет хиляди до десет хиляди лева или с пробация;
в) с риболовни мрежи, в обекти, различни от Черно море, река Дунав и обектите, регистрирани по чл. 25 от Закона за рибарството и аквакултурите, без да притежава разрешително за стопански риболов, се наказва с лишаване от свобода до шест месеца и глоба от пет хиляди до десет хиляди лева или с пробация.
Направо звучи като мечта. Влезе ли в сила това, единствено трябва да помогнем на ИАРА да засили контрола, да подаваме сигнали и да се организират акции. От там нататък и без зарибяване, рибата ще се възстанови много бързо.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Плашилото
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 0:30
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: А дано...

Мнение от Плашилото »

А с разрешително за стопански риболов в р.Дунав(или Черно море)когато се лови в размножителния период какви са санкциите?Защото това е проблема в момента,мрежи има постоянно с разминаване забраната за отделните видове риба.
Плашилото
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 0:30
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: А дано...

Мнение от Плашилото »

Не виждам и нови санкции когато ВЕЦ изпуска вода в размножителния период.Хората с връзки и пари явно са защитени :oops: !
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: А дано...

Мнение от koko7784 »

Май пак ще омият очите на хората!
Значи за любител риболовец изпит а за стопански риболов какво?
Някой е чул че в Германия ходят на изпит и айде и ние барабар Петко с мъжете.
За разрешаване на нощния риболов нищо не пише.
Не нови закони а някои който да ги прилага трябва!
Защото със 5 служители на ИАРА за цяла област няма как да стане.
Мен за последните 10 години са ме проверили 2 пъти.А не е като да не ходя за риба.
Дано само не стане по лошо от сега.
Плашилото
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 0:30
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: А дано...

Мнение от Плашилото »

Стопанският риболов е такъв,че всичко хванато да се продаде.Какъв изпит?Хората си вадят хляба с това. :shock:
И не е проблема според мен че са 5 човека.Просто не искат да си вършат работа.Имат ли GPS на колите.Не знам,но 100% съм сигурен че не.Бензина се гепи,рибата рушвет е добре дошла.Корупцията е повсеместна.Това е!
Аватар
PAMPASA
Мнения: 1704
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 23:04
Местоположение: София
дал Браво: 181 пъти
получил Браво: 165 пъти

Re: А дано...

Мнение от PAMPASA »

В другия форум ,спокойно си се продават мрежи /в OLX , също .... / :roll:

https://www.nariba.com/obiavi/obiava/mr ... 30m-a50442
Един ден ,ще накарам България да се гордее с мен......
Плашилото
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 0:30
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: А дано...

Мнение от Плашилото »

Странно е в риболовен форум да се продават бракониерски пособия,меко казано!
Ivailo87
Мнения: 104
Регистриран на: Вто Авг 26, 2014 0:27
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: А дано...

Мнение от Ivailo87 »

„(2) Лицата, които желаят да се сдобият с билет за любителски риболов, полагат еднократно тестови изпит за правоспособност при условия и по ред, определени с наредба на министъра на земеделието, храните и горите.“

На мен ми е интересно за този изпит ...
Колко е минималния размер на шарана или платиката.. При положение, че аз от 15 години не съм пипал дънна въдица и плувка.
Ще ми е интересно да видя примерен тест.
Daiwa BG PILK 802HFS + DAIWA BG 3500 + Daiwa J-BRAID X8 - 300м #2.0
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: А дано...

Мнение от sleepwalker »

Ала-бала е цялата работа! Колегата по-горе правилно акцентира върху контрола, който сега на практика липсва, а и не се вижда желание това да се промени. И без поправки в закона, ако ИАРА работи, бракониерството ще намалее до минимум - достатъчно е постоянно да бръмчат около и в язовирите и да гепят мрежите на гадовете и те сами ще почнат да се отказват.
А тези санкции са с много съмнителен ефект. Наказанието "затвор" е ДО шест месеца/година, тоест остава широко отворена вратичка за масово налагане на пробации, подписки и публични порицания, щото съдиите в общия случай ще считат, че случаите са маловажни. Както се действа и сега. Да не отваряме дума за събираемостта на паричните санкции, която клони към нула. Та в този смисъл - и по 1 милион да ги направят, все тая.
С две думи, според мене, това е само предизборен звезден прах в очите на риболовците и не виждам повод за оптимизъм. :roll:
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: А дано...

Мнение от koko7784 »

Плашилото написа:Странно е в риболовен форум да се продават бракониерски пособия,меко казано!
Пак започвате Стара и предъвквана тема!
Странно ли е във ловен форум да се продават оръжия?
Все едно да кажеш че в ловен форум се продават ,, джихадистки пособия,,.
Мрежата може да се ползва по предназначение в безброй арендовани водоеми.
Проблема е в контрола това е цялата истина.
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: А дано...

Мнение от koko7784 »

Според мен също ще бъде много по-добре тези 5% да отиват не за зарибяване а за опазване на водоемите!
Може да се назначат още полеви сложители или да се отпускат средства на не малкото създадени организации за опазване на водоемите.
Ефектът ще е по-добър според мен.
Д-р Дулитъл
Мнения: 2053
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:34
Риболов: мързелив
Местоположение: Мизия
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: А дано...

Мнение от Д-р Дулитъл »

Миналата седмица бях на среща в МЗХГ,по служебни въпроси...Та там шефа на БАБХ се изпусна,че от една страна не им стига персонал за работа на терена,от друга страна имат незаети бройки.Сигурен съм,че в ИАРА е подобна ситуацията.Констатацията на Порожанов,който също присъстваше беше,че за съжаление заплатите на държавните служители са малки и това е положението.Не коментирам размера на санкциите и тяхната събираемост,но криминализирането на част от нарушенията е път в правилна посока.При повторно нарушение-в кауша...добра идея.Не знам и какъв е казуса,ако си с условна присъда за каране пиян и след това те хванат да бракониерстваш и пак минеш през съд...
Понякога си мисля, че за всичко е виновен Васко Кръпката. Той ни пееше по митингите: „Комунизмът си отива, спете спокойно деца.” И ние спахме. А те не спаха....
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”