ИНФО за пиявици

Форум за рибешките манджи и деликатеси.
athlon
Мнения: 40
Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 12:56

ИНФО за пиявици

Мнение от athlon »

Колеги за пръв път ще ми се наложи да ловя на пиявици. Има ли някаква особеност на закачане :?:
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от SASHO »

Няма нищо особено за закачане. Веднъж закачена на куката пиявицата може да живее до края на излета, ако не кълве например. Ползвай тъмни и остри куки и гледай стръвта да е поне на десетина см над дъното. Пиявицата е хитруша и се хваща за всичко, за което се докопа, включително и заравяне в дъното ....


Поздрав и НАСЛУКА
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
athlon
Мнения: 40
Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 12:56

Мнение от athlon »

Като торен червей ли да я нанизвам - откънмглавата или откъм опашката - или все тая
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от SASHO »

Аз лично най-често просто я бодвам през средата ... Тя си се гърчи достатъчно и не изпада от куката ..

Ако се назландисват кефалите можеш да я нанижеш на куката като червей и да оставиш извивката на куката навън някъде през средата на пиявицата, като половината пиявица е свободна, а другата е нанизана на куката и на влакното, до където стигне..
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
Damianoff
Мнения: 6
Регистриран на: Пон Апр 11, 2005 12:55

Мнение от Damianoff »

Всъщност има една малка особеност. Преди да я поставиш на куката, с остро ножче или малка ножичка резни смукалото. В противен случай рискуваш пиявицата да се закачи някъде, а това със сигурност ще стане ако падне на дъното или до камък и т.н.
athlon
Мнения: 40
Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 12:56

Мнение от athlon »

Няма ли да умре така
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от SASHO »

Аз никога не съм я резвал, но и не съм я пускал на дъното. Все пак риболова на пиявица е основно на плувка.

Най-много можеш да я парнеш с огънчето на цигарата ..
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
athlon
Мнения: 40
Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 12:56

Мнение от athlon »

Аз лично мисля да пробвам с булдо - пък знам ли :?
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от SASHO »

athlon написа:Аз лично мисля да пробвам с булдо - пък знам ли :?
Уникален метод! Малко булдо пълнещо се с вода. Повод с вирбел около метър без утежнение ...

Пълниш булдото максимално.

Ако ходиш на река е много резултатно ..

И ако е замътеноооо ...

НАСЛУКА
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
Видрата
Мнения: 417
Регистриран на: Съб Мар 26, 2005 7:54
Местоположение: гр.Клисура обл.Пловдивска

Мнение от Видрата »

athlon написа:Аз лично мисля да пробвам с булдо - пък знам ли :?
:idea: :idea: НА ТЕЖКО СЪС 2 или4 номер БЯЛА КУКА СПОРЕД ОЧАКВАНИЯТА ЗА РАЗМЕРА НА КЕФАЛИТЕ. ДОБРЕ ЩЕ Е АКО СИ ПУШАЧ, ЗАЩОТО МОЖЕШ С ЦИГАРАТА ДА ПОПАРИШ ВЕНДУЗКИТЕ НА ПИЯВИЦАТА ЗА ДА НЕМОЖЕ ДА СЕ ЗАХВАЩА ЗА КАМЪНИТЕ. ОЛОВОТО ДА Е ПОДВИЖНО!!!!!!!!! ОКАЧВАНЕТО НА ПИЯВИЦАТА ПРЕЗ ЕДНАТА ВЕНДУЗА ДА ПОКРИЕШ ПОЧТИ ЦЯЛАТА КУКА НО ЖИЛОТО НАКУКАТА ДА Е СВОБОДНО ОТВЪНКА И ПОЛОВИНАТА ПИЯВИЦА ДА ВИСИ. ЗАТУЙ САБИРАЙ ЕДРИ ПИЯВИЦЯ :wink: :wink: И НАСЛУКА!!!!!!!!!!! ПОСЛЕ МОЖЕШ ДА РАЗКАЖЕШ КАК Е МИНАЛ РИБОЛОВА.....
ПУСТИТЕ КЛИСУРЦИ СТАНАЛИ МОСКОВЦИ
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Аз ловя с пиявица кефал на плувка с мнгодобър резултат. През лятото не слагам олово, а само вирбел, за да не се усуква кордата от пиявицата. Изобщо не и се занимавам с вендузите да ги паря режа и т.н. Просто пускам дълбочина от 2/3 до 3/4 на мястот където ловя. И без това кефалите рядко стоят на самото дъно. Ползвам кука 2-4 номер тъмна на цвят. Пиявицата я пробождам през средата на тялото един път да се покаже куката и това е. Кълването на едрите кефали е бавно и спокойно, плувката тръгва в страни и бвано изчезва. Недей бърза със засичането, защото иначе доста се изпуска. Много е важно също куката хубаво да е пробила тялото и острието с контрата да се показва от тялото на пиявицата, защото иначе много риби се изтърват.
По моите наблюдения , ако пиявицата е "охапана" от риба и от нея капе кръв кълването е много по-стръвно. Ами това е-проста работа...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
athlon
Мнения: 40
Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 12:56

Мнение от athlon »

Колеги, току що си дойдох от Искъра (Лъкатник). Квоа да ви кажа - не е за разправяне - Пълно капо :cry: . Имаше вятър, реката беше много мътна и ужасно смърдеше. На 50-100 метра от реката не се диша. Така че там въобще и не се пробвах. Отбих се на една река, дето се влива в Искъра и там набарах един вир пълен с риба (виждаха се доста големи екземпляри) и змии (във водата преброих около седем-осем). Пробвах на различна стръв (включително и на пиявици), но само на ручейник бутна два пъти и толкова. На всичкото отгоре заваля дъжд и излета набързо приключи към обяд. Това е, останах с една разходка - незнам дали да ходя скоро натам пак.
Аватар
Gaspoud d"Ankh
Мнения: 2195
Регистриран на: Пет Апр 21, 2006 12:50
Местоположение: Монтана
получил Браво: 1 път

Мнение от Gaspoud d"Ankh »

Да не отварям нова тема :lol:
Напоследък мъча кефалите на пиявица (не че преди не съм) и реших да направя няколко експеримента.
Първо за куката. Първо пробвах и останах много доволен от едни робинзоновски куки за змиорка (1/0 и 2/0 ако не се лъжа) с допълнително контри на стъблото. Бодеш пиявицата откъм дупето (иначе се набира нагоре по куката) и изкарваш през средата. За дъно перфектно. Рязаването и от двата края задължително :lol:
Понапече ги жегата кефалюгите и дръпнаха по сенките под дърветата - преминаваме на плувка :lol:
Та една малка тапичка (3 гр.) една съчма и директно вързана кука. Само дето нещо не ми хареса засичането. Смених куката с шаранаджииска (двойка или еденица - all round - по принцип предвидена за джанки) и начина на закачване. Наместо да я нанизвам само я закачвах откъм дебелата страна. Гнуста през цялото време се опитва да плува към дъното и никакви инсталнати в нея железа не и пречат да се гъне и вие :lol: Резултата не закъсня (то може да е и защото посмених малко мястото) :lol: Пускаш по течението докато стигне до някое паднало или надвесено дърво и я придърпваш в бавната вода покрай брега. Първо пускане - удар - поне лакът - забил във водораслите. Второ пускане - удар - вадене в глисиращ режим - малко под лакътя. Много по-малко празни удари отколкото при нанизаната пиявица. Предполагам ситуацията е като при топчетата на косъм - като зевне кефалюгата (а те това го могат) и куката влиза по правилния начин - със жилото навън - остава само да дозасечеш :lol:
Няколко мнения по-горе пишеше за блудото - ще тестваме :lol: Ако е по-бистра водата :lol: Само дето не ми се правят възли. По скоро ще се върна към птичите и царевичните плувки :lol:
=====
И едно малко отклонение от кленолова :lol: Вчера отиваме за няколко часа на едно гьолче да търсиме шарани :lol: Захранваме със сладка царевица, и почваме да чакаме. Човека с мен два пъти му "къса шаран". При тея засечки дето правеше с успех можеше да му скъса всяка по-израснала туфа водорасли, но това е друга тема :lol: На мен не ми скъсаха две половин-литрови таранета и едно 10см такова :lol: Във въпросното гьолче има и малко сомчета, та реших да им подам някоя пиявица, въпреки, че отдавна беше светло. Избрах една по-дребничка, инсталнах я на жълтата шестица (ама много ме мързеше да превръзвам) по гореописания метод и след няколко минути устремно повличане :lol: 20см таранка. И така три пъти :lol:
See the little angels rise up high, all the little angels rise up, rise up, rise up high.
How do they rise up, rise up, rise up, how do they rise up, rise up high?
They rise arse up! arse up! arse up! see the little angels rise arse up high!
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

athlon написа:Няма ли да умре така
Няма страшно няма да умре.
Ако ловиш на дъно задължително режеш вендузите.
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
JimBeam
Мнения: 999
Регистриран на: Пон Мар 05, 2007 18:15
Местоположение: Плевен

Мнение от JimBeam »

аз ще ви кажа акъл от един колега, който е дънар и предимно по Дунава

Хваща пиявицата и с жилото на куката надира хубаво смукалата... така не може да се хване за дъното щото я боли и не умира
Публикувай отговор

Обратно към “Захранки и стръв”