Кълцани спагети

Форум за рибешките манджи и деликатеси.
Аватар
docenta
Мнения: 763
Регистриран на: Вто Ное 22, 2005 13:30
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Кълцани спагети

Мнение от docenta »

Има един прост и евтин начин да си приготвим читав заместител на белите червеи като захранка и стръв.
Рецептата е изключително проста. Купувам си един пакет от най-евтините български спагети, разопаковам го и с остър нож нарязвам спагетите на парченца с дължина от половин до един сантиметър, каквато е дължината на белите червеи. В тенджерата кипвам сътветното количество подсолена вода, изсипвам накълцаните спагети и като заври отново, дърпам съда от огъня, слагам капака и така да стои двадесет до тридесет минути, взависимост от дебелината на спагетите и качеството им. След това ги изцеждам през гевгира, разстилам ги на вестник или още по-добре на полиетилен и поръсвам на капки една чаена лъжичка олио и разбърквам равномерно. Така миниспагетите остават жилави, не се слепват при съхранение и транспорт и добре се държат на куката.
Когато изстинат съвсем ги премесвам с брашно от скариди или трупно-костно брашно да замиришат на мърша и ги слагам в подходящ затворен съд.
На самия водоем „фалшивите” бели червеи е добре да се разбъркат с малко истински бели червеи – изпружени и живи, а така също и малко кастери. Взимате една доза от тази смес, стреляте с прашката по плувката и чакате кълване. Вадите рибата, замятате пак на същото място, целите плувката с прашката, кълве , вадите рибата и т.н.
На куката може да сложите от „фалшивия” бял червей, от истинския, от кастера или комбинация между тях, докато установите кое е най-удачно.
Този метод е подходящ за студения период за риболов на клен, американска пъстърва, костур, уклей, и бабушка, а най-добри резултати се постигат с директен телескоп или щека. И във всички случаи е десет пъти по-евтино, отколкото да изстреляте едно кило бели червеи, без да имате представа дали ще се настърви рибата на тях. За топлия период – може да се захранва само със спагети, но с подходящи ягодови, шоколадови или ванилени аромати и малко подсладител, платиката и каракудата няма да се назлъндисват много, а понякога и шарко идва на този десерт
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!

Риболовна академия "Негован"
Правописната полиция - срещу езиковия тероризъм!
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Мнение от Plat1ka »

Доста интересно и аз съм си го мислил да го пробвам. Интересува ме ти лично пробвал ли си го и на кой водоем ти е дало резултат.

Аз се сещам че на Челопечане бабушките няма да откажат на спагетите даже ще ги взимат повече и от белия червей, но за друго място ми е малко скептично.
Аватар
docenta
Мнения: 763
Регистриран на: Вто Ное 22, 2005 13:30
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Мнение от docenta »

Доста интересно и аз съм си го мислил да го пробвам. Интересува ме ти лично пробвал ли си го и на кой водоем ти е дало резултат.

Аз се сещам че на Челопечане бабушките няма да откажат на спагетите даже ще ги взимат повече и от белия червей, но за друго място ми е малко скептично.
Здравей Plat1ka, пробвал съм го и на Чепинци, и на Искър, и на Бебреш и дава резултат, но искам да те предупредя и теб и други колеги, че приготвянето е пипкаво.
Сутринта нямах много време , но сега ще добавя още някои неща при приготвянето, за да не гризнете дървото и да ме псувате после. Най-пипкавата работа е нарязването на спагетите. Взима се малко снопче от пет-шест спагети и така се реже, иначе ако опитате да режете целия сноп - хвърчи яко насам-натам. Аз ги режа в пластмасов леген с подложена на дъното дъска за рязане. Може да се реже и с ножица. Най-бързо е обаче спагетите да се начупят грубо и на порции да се вкарат в дървено хаванче и да се начукат до необходимия размер - не стават еднакви, но е най-мързеливата работа. Понеже има велико разнообразие от спагети - съветвам ви първо да направите проба с много малко количество, за да видите колко време точно спагетите трябва да стоят във врялата вода, за да останат жилави и здрави, а не да се скашкат и слепнат. Зависи от дебелина, качество и състав на продукта, затова - пробата е задължителна. Олиото или рибеното масло се слага, след като са изцедени и още са топли. Технологията е като при приготвянето на кус-кус, а него аз лично го варя три минути и го оставям още една-две минути във водата. Тези двайсе-трийсе минути по-горе в рецептата са за най-грубите и дебели спагети, става и за макарони. Като си намерите подходящ продукт и установите неговото поведение с проба и има резултат- тогава купувайте само от него. Някои спагети и кус-кус се нуждаят от повече мазнина, аромати или времетраене на обработка.
Пиша тези уточнения, защото не са маловажни.
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!

Риболовна академия "Негован"
Правописната полиция - срещу езиковия тероризъм!
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Мнение от Plat1ka »

ММ интересно е . Нямам търпение да дойде пролетта и да го пробвам на Челопечане . А пък може и една зимна проба да направя за скобари и муронаж на едно специално място.

Аз си мисля дали ако за малко топна сноп спагети в топла вода колкото леко да умекнат няма ли да е по удобно за рязане поне няма да летят навсякаде
Публикувай отговор

Обратно към “Захранки и стръв”