Стръв за бяла мряна

Форум за рибешките манджи и деликатеси.
Аватар
ghost_dog
Мнения: 235
Регистриран на: Пон Юли 06, 2009 10:51
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Стръв за бяла мряна

Мнение от ghost_dog »

Попрочетох разни неща за улов на бяла мряна, но така и не ми стана ясно каква е най-подходящата стръв за тази риба.
Ще обясня защо питам:
В момента съм отпуска ( въпреки че вчера и днес вися м*де в офиса за някаква прищявка на шефа - ама както и да е) и миналата седмица успях да направя един излет на Искъра при Карлуково - цел - бели мрени. Захранката - Мондиал Фидер и Мондиал Река+ малко галета та да е по лепкава, жито и бели червеи с прашката. Резултата - навъртяха се едни дребосъци дето не даваха на стръвта да стигне дъното. В редките случаи когато успяваше закачих две бели мренки, но не много големи - едната към 400гр другата малко по-малка. Пробвах на жито - пак го нападаха дребосъците, доста по-рядко, но пък кълване на мряна нямах на него.
Задача - дайте акъл кво да ги правя, и на какво да я ловя таз мряна, че утре или най-късно други ден мисля пак да съм там.
Ясно е че предишния път още със захранването съм се издънил и затова навъртях дребосъците, но имам подозрението че те просто са си там.
Вира е със средно - до слабо течение, около 1.5-2 метра дълбок с каменисто дъно. Рибата се лови на около 20 метра от брега.
Vasilii
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Апр 24, 2008 12:40
Местоположение: Pravec

Мнение от Vasilii »

Здравей колега,

не прочете ли за кашкавал,едър земен червей,царевица,кубче шунка...?Успешен е монтажа ,,на косъм".

Поздрави и наслука!
Д-р Дулитъл
Мнения: 2053
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:34
Риболов: мързелив
Местоположение: Мизия
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 174 пъти

Мнение от Д-р Дулитъл »

Лепи бял червей с мозайка,скъси повода да не се мандахерца много-много белия червей и сложи оливетка да премине стръвта с куката по бързо през горните слоеве на водата,където се моткат гадните уклеи.В тази ситуация със стрелбата на бял червей и жито за съжаление уклеите умират от кеф и се залостват на мястото,което захранваш като обират червея преди да стигне до дъното при мрените.Сега някой може да възрази,че монтажа с оливетка не е най подходящ,но ако по дъното няма големи камъни,където да се заглави оливетката-спасява положението.Е,риска да улучваш и закачаш този монтаж точно в един камък,където точно вземат рибите си остава...
Пробвай да налучкаш какво искат мрените-равномерно возене,леко задържане или там квото им е на акъла...Успех!
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

Vasilii написа:Здравей колега,

не прочете ли за кашкавал,едър земен червей,царевица,кубче шунка...?Успешен е монтажа ,,на косъм".

Поздрави и наслука!
Изпусна поповото прасе.
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
Аватар
ghost_dog
Мнения: 235
Регистриран на: Пон Юли 06, 2009 10:51
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от ghost_dog »

Кашкавал, земен червей, попово прасе и шунка според мен са по подходящи при ловене на дъно. Мойта идея е да ги ловя на плувка - с малка кука и тънък повод - там е тръпката за мен :):):)
Та за това питах евентуално за някаква друга стръв за която не съм се сетил. Единственото решение май е упорстване на жито и царевица с идеята да бягата дребосъците и да излъжа някоя баба мряна :)
Иначе чух вариант и със воблер - големите мрени над кило и половина налитали на него....та и тва ше пробвам, пък да видим. За сега съм се запасил с ароматизатор Пармезан и някаква захранка на Сенсас за бели мрени която смърди та се не трае :lol:
Айде пък ако има резултат ше се разчуе :)
colorado
Мнения: 63
Регистриран на: Вто Апр 06, 2010 0:00
Местоположение: Свищов

Мнение от colorado »

ако искаш наистина да е голяма пробвай със попово прасе ( конопищик ), царевица, кашкавал и грозд от бели червеи... а като метод опитай с метод фидер ( не касае конопищика ).
Д-р Дулитъл
Мнения: 2053
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:34
Риболов: мързелив
Местоположение: Мизия
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 174 пъти

Мнение от Д-р Дулитъл »

Абе не разбрахте ли,че човека иска да си лови на плувка мрените,с изтичане и с големия кеф,като баба мряна почне да си тръска главата и стои като закована в бързея?
Тимев
Мнения: 659
Регистриран на: Сря Юни 01, 2005 8:57
Местоположение: София

Мнение от Тимев »

стръвта е бял червей, но има някои тънки моменти
д-р Дулитъл е прав за повечето неща, само не съм съгласен че не е хубаво да се стреля бял червей. Естествено по добре е да се лепи с мозайка, но това е техника предимно за щека или директен, а ти ловиш с боло доколкото разбирам - казваш че са на 20 м от брега.
никаква захранка, само непрекъсната стрелба на жито и червей, като внимавай къде стреляш, за да минават патрончетата по линията на изтичане/задържане, а не да събереш мряната в долния вир. Подкрепям с боло да се лови с утежнение само оливетка, дори може и да е подвижна, и вирбел, но мисля че повода трябва да е дълъг - поне 25 см. Не се притеснявай да слагаш големи плувки тип буре 4-5 грама и по-големи куки /например №10/, това е и един от начините поне малко да намалиш досадните пръскачи. Можеш да пробваш и с близалките боло и сърф. По това време по-едрата мряна е по скоро в бързея, а не във вировете, затова ловиш и предимно по дребни мрени. Във всички случаи колкото е възможно трябва да се задържа линията.
chipri_sv
Мнения: 102
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 16:17
Местоположение: Свищов
Обратна връзка:

Мнение от chipri_sv »

Подкрепям за грозда от бал червей.Мряната яде и торни червеи.Друга възможна стръв за дъно-рача опашка.И търси в бързея.
Enjoy the Music!!!
One step closer to Hell!!!
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Някой пробвал ли ги е на скариди- от тия замразените :?:
chipri_sv
Мнения: 102
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 16:17
Местоположение: Свищов
Обратна връзка:

Мнение от chipri_sv »

Не съм.Но от опит глава не боли. :D Предполагам че,трябва да са от по-едрите и добре размразени.Бях свидетел на следното-маринована копърка за стръв=2+ бяла риба на Дунав.Та знае ли се.....
Enjoy the Music!!!
One step closer to Hell!!!
Д-р Дулитъл
Мнения: 2053
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:34
Риболов: мързелив
Местоположение: Мизия
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 174 пъти

Мнение от Д-р Дулитъл »

Бачо Илия написа:Някой пробвал ли ги е на скариди- от тия замразените :?:
Бе за скариди не знам,ама на ручейник няма пропуск.Преди две години колеги ми донесоха двадесеттина ручейника-18 бели мренчета в рамките на час.Тука при нас ручейник няма откъде да се намери,но независимо от това мряната не му прощаваше.Е,в интерес на истината нямаше удар на голяма мряна,но понеже действието се развиваше под Гложенския мост на Огоста и дъното се виждаше идеално от моста-то там си и нямаше големи екземпляри.Най-голямото мренче,което извадих беше около половин кило. Гложенските циганета изпаднаха в потрес като ги връщах веднага обратно... :D
YKN
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 12:23
Местоположение: Стара Загора

Мнение от YKN »

Ако си настроен екпериментално опитай някакви пелети. Краб би трябвало да ти свършат работа. Sonubaits предлагат такива. Мисля че Filstar ги внасяха.
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Мнение от Бай Иван »

Напиши в youtube-то barbel bait,има интересни неща :wink: .
popov308
Мнения: 13
Регистриран на: Чет Сеп 23, 2010 9:48
Местоположение: Габрово

Re: Стръв за бяла мряна

Мнение от popov308 »

В Търновско ще ви кажат, че най-добрата стръв е така наречената русалийка или русалка /дебела, жилава ларва с бял цвят и прешлени/. От личен опит съм склонен да се съглася, поне за водоемите около В. Търново.
Публикувай отговор

Обратно към “Захранки и стръв”