домашно аерографско устройство

Независимо дали сте майстор професионалист или просто обичате да дялкате в свободното си време, това е мястото, където може да сверите часовника си и да почерпите опит и да споделите свой.
Публикувай отговор
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: домашно аерографско устройство

Мнение от koko7784 »

LVitchev написа:Тепърва ще има експерименти,няма как иначе.Едно е да го пишем,друго е да се пробва и си мисля че най добре ще е с тези на водната основа заради лесното миене и почистване на Аерографите :wink: :wink: :wink:
Не е много лесно миенето на бои на водна основа :wink: Според мен тия бои са пълен ташак :mrgreen:
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: домашно аерографско устройство

Мнение от jagger1 »

koko7784 написа:
LVitchev написа:Тепърва ще има експерименти,няма как иначе.Едно е да го пишем,друго е да се пробва и си мисля че най добре ще е с тези на водната основа заради лесното миене и почистване на Аерографите :wink: :wink: :wink:
Не е много лесно миенето на бои на водна основа :wink: Според мен тия бои са пълен ташак :mrgreen:
Никакъв проблем не е миенето, освен ако не ги оставиш да засъхнат. Ама коя засъхнала боя се чисти лесно? Предимството на водоразтворимите е: не миришат, не се напукват от други лакове и бои, които са с разтворители, лесно се работи с тях, не са нужни допълнително специални разтворители или почистващи препарати, лесно се почистват, евтини са и са трайни след покриване със защитен лак. Единственото, което трябва да се спазва при работа с тях върху метални или лъскави основи е, че трябва да се пръснат няколко поредни много тънки слоеве, докато боята захване върху основата, за да не става на капки, ама и за там си има иширети. Пръска се от по-голямо разстояние и на много тънък слой, до момента, в който се получи равномерно първоначално покритие, като между пръсканията се правят кратки паузи и се следи боята да се матира (да се изпари бързо влагата. След това се пръска на по-дебел слой.
Това са боите, с които най-лесно се работи с аерограф и най-добре се почистват от частите на аерографа.
Почистването става много лесно (не се допуска засъхване!!!): Сипва се малко вода в казанчето, пуска се въздушната струя на с първото действие на бутона (за двойнодействащ аерограф), затваря се с пръст отпред дюзата и се натиска спусъка в позиция - пръскане с боя. При това положение, въздушната струя се връща в казанчето, тъй като отпред сме запушили с пръста си дюзата. После, без да пускаме спусъка, махаме пръста и насочваме течноста към дюзата (както пръскаме) за кратко - 5-10 секунди. След това изливаме мърсотията и наливаме чиста вода. Повтаряме същото, описано по-горе: запушваме с пръст, пускаме въздух и дърпаме спусъка за пръскане, за да върнем кум казанчето, след което махаме пръста и пръскаме нормално 5-10 секунди. Изливаме мърсотията. Сипваме нова вода. Повтаряме няколко пъти тази процедура, докато не излезе чиста вода през дюзата. Всичко това става за 3-4 минути максимум.
Поздрави.
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: домашно аерографско устройство

Мнение от koko7784 »

Боята на водна основа съхне бавно, олива се по-лесно и засъхнели един път на пистолета става мазало.
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: домашно аерографско устройство

Мнение от LVitchev »

Надявам се да съм си научил урока от Вас,нали сте ми сега учителите,имате голям стаж :lol: Мисля да спазвам всичките предписания и да не рискувам да я оставя да засъхне :wink: :wink: :wink:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: домашно аерографско устройство

Мнение от koko7784 »

LVitchev написа:Надявам се да съм си научил урока от Вас,нали сте ми сега учителите,имате голям стаж :lol: Мисля да спазвам всичките предписания и да не рискувам да я оставя да засъхне :wink: :wink: :wink:
Ако ще слушаш мен отивай в един магазин за авто бои и по каталог си избери цветове.Металик,база,перла и си свиркай.Металиковата боя съхне веднага след пръскането и може да продължиш с другия цвят след 1 минута :wink:
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: домашно аерографско устройство

Мнение от koko7784 »

Само да не вземеш някоя на водна основа че и при тях има такива :idea:
Mix02
Мнения: 863
Регистриран на: Сря Авг 03, 2011 13:01
Местоположение: София
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 1 път

Re: домашно аерографско устройство

Мнение от Mix02 »

Bokser написа:Това не е климатик колега, за да е нужен такъв филтър! Влаго и масло уловителят имат съвсем друго предназначение в тази система. Върши прекрасна работа за целите, за които е направен (да не те бърка, че бутилката е от фреон). :wink:
Колега,
друг път Че си Оратиме!
Бъдете здрави!
Думам ти "дъще" - сещай се "снахо"!
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: домашно аерографско устройство

Мнение от jagger1 »

Разгледайте това: http://www.xtuners.com/phpBB2/

Има много полезно инфо за въздушните четки и работата с тях, както и как да си изберем и какво.
Поздрави на всички.
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: домашно аерографско устройство

Мнение от LVitchev »

Тенкс jagger1,мерси за якия линк,сега ще има да чета :roll: :shock: :shock: :shock: Баси,за всеки въпрос си има отговори.Ще черпя :wink: :wink: :wink:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: домашно аерографско устройство

Мнение от jagger1 »

Кога ще ти остане време за черпене от толкова много четене :lol: :lol: :lol: . Докато го изчетеш, тя ракийката ще отлежи :lol: :lol: :lol: . Поздрави. Дано да е полезно инфото. Аз научих много от този сайт.
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: домашно аерографско устройство

Мнение от LVitchev »

jagger1 написа:Аз научих много от този сайт.
Надявам се и аз да науча :wink: :wink: :wink:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: домашно аерографско устройство

Мнение от jagger1 »

Ехоо, овапца ли ги воблерчетата Любо. Ако не са ти ги отнесли мустакатките, пусни някой, да си изплакнем очичките. Аз сега съм в "мъртъв" период :( .
Поздрави.
joro72_plovdiv

Re: домашно аерографско устройство

Мнение от joro72_plovdiv »

koko7784 написа:Боята на водна основа съхне бавно, олива се по-лесно и засъхнели един път на пистолета става мазало.
Няма такова нещо - акрилните бои с водно разреждане съхнат буквално на секундата,аерографа се почиства максимум за 10 секунди на течаща вода. Засъхналата по аерографа боя се почиства бързо с чист спирт. Всичко,включително и най-финните детайли пръскам с дюза 0.3 /имам още налични 0.2 и 0.5/,единственно регулирам налягането от 0.5 до 1.5 атмосфери и хода на спусъка. Използвам акрилна гланцова ,водоустойчива боя ,която може и да се пече при желание ,като подсушавам за около 5-10 секунди между отделните ръце под халогенна лампа.
Веднъж се подлъгах да пръскам добре разреден шприц кит с дюза 0.5 :D ,става супер - НО след това мъкаааа - тотално разглобяване и 15 минути миене на всяка част по-отделно със силен разтворител - никога повече тая грешка!
Ползвам обикновенна маска за защита от аерозоли и прах.
Боите ,които ползва коко ,наистина изглеждат перфектни,но на този етап не смятам да ги пробвам,защото през цялото време трябва да съм с газова маска и на всичкото отгоре ,към газовите филтри трябва да се поставят допълнителни аерозолни филтри.В противен случай финния аерозол прави филм в/у газовия филтър и го запушва. А въпросните аерозолни филтри струват цяло състояние. Също ме спира и миенето на аерографа със силни разтворители.

П.С. Лично на мен ,боите креатекс не ми допадат. На пазара има доста акрилни бои с по-едър пигмент ,които също не изглеждат добре и стоят зърнисто.
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: домашно аерографско устройство

Мнение от LVitchev »

Жоро,има шприц кит които е на флакони,прискаш и съхне за отрицателно време,не е необходимо да пръскаш с пистолет.Има ги два вида,единия е за дърво а другия за пластмасови изделия и върши работа,пробвах ги !!!За боите нищо не казвам защото съм лаик,но автобоите с които Коко пръска седят по плътно някак си и цветове и т.н.е,може на мене така да ми изглеждат,но всеки си има вкус.Аз нещо не съм ентусиазиран много-много да рисувам воблери и ми се изпари желанието за сега,но един ден ще имам време и за това :lol: :lol: :lol: :wink:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
Христо Златев
Мнения: 1062
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 21:17
Местоположение: Ботевград
дал Браво: 162 пъти
получил Браво: 145 пъти

Re: домашно аерографско устройство

Мнение от Христо Златев »

Жоро,
препоръчай някоя марка водоразтворими бои .
Публикувай отговор

Обратно към “ВоблероСтроители”