Воблери

Независимо дали сте майстор професионалист или просто обичате да дялкате в свободното си време, това е мястото, където може да сверите часовника си и да почерпите опит и да споделите свой.
Аватар
maranzika
Мнения: 2811
Регистриран на: Чет Сеп 14, 2006 19:44
Местоположение: Монреал(Канада)
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 26 пъти

Мнение от maranzika »

http://xoomer.virgilio.it/cjbur/1indice_aut.htm
Някъде тука имаше нещо подобно,но сега не ми се търси къде по-точно.Поразрови се. :wink:
Kentavar :
Ако си мислещ и коректен към заобикалящата среда риболовец, това хоби Спининга ще ти носи невероятно удоволствие и хармония.
Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 487 пъти
получил Браво: 693 пъти

Мнение от Iso »

Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
antoanBS
Мнения: 452
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 17:33
Риболов: Spining ribolov s kayak
Местоположение: burgas
дал Браво: 1 път
получил Браво: 6 пъти

Мнение от antoanBS »

ее това сие като купежко:)
nespori s glupak 6tete svali na negovoto nivo i 6te te bie s opit
Hobie mirage drive outback
Аватар
hishnik
Мнения: 98
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 16:19
Местоположение: Троян-Dusseldorf
получил Браво: 1 път

Мнение от hishnik »

MonsTer_EnerGy написа:Абе кво стана с тая тема ... ?! Я кажете дали може примерно от някоя стара плувка по томбеста да стане воблер . Аз имам една такава плъвка на която много наподобява формата на малък воблер Goldy който имам . Би трябвало да се получи добре защото балсата е лека и си е направо оформена само режеш отдоло , отпред за лопатката , боядисваш и лакирваш . Това е един по - добър вариянт за тези които нямат шмиргел и дялат на рака (такива като мен :D ) .
Съгласен съм с теб , че става по бързо.Обаче не можеш да направиш каквото си форма искаш.Трябва почти всички воблери дето ги правиш да са еднакви и си губи смисъла от самоделката.Е да , две три бройки е добре.Тези който нямат шмиргел , ги дялкат с резец или ножка и пак си ги правят.Аз ги правя така защото имам инструменти и ги използвам.Преди около 18-20 години правих плувки на циркуляра.На оста на циркуляра в другия край бях монтирал един патронник които имаше голям обхват ,някъде към Ф20-25 и го използвах като дърводелски струг но с шкурка работих и ставаха перфектни но не по дълги от 70-80 мм. защото нямаше задно седло.Та и сега не е проблем на шмиргела да се монтира патронник или просто използвай бормашина на максимални обороти.Имам някои воблер по този начин , но на струга го дялках.
Изображение

Стават идеални попови прасета.
antoanBS
Мнения: 452
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 17:33
Риболов: Spining ribolov s kayak
Местоположение: burgas
дал Браво: 1 път
получил Браво: 6 пъти

Мнение от antoanBS »

ее това сие като купежко:)
nespori s glupak 6tete svali na negovoto nivo i 6te te bie s opit
Hobie mirage drive outback
Аватар
MonsTer_EnerGy
Мнения: 40
Регистриран на: Пет Май 08, 2009 20:19
Местоположение: гр.Троян

Мнение от MonsTer_EnerGy »

Зависи и от каква плувка го правиш . Има различни по размер , дебелина и вид плувки . Един приятел ми каза , че се продавала балса , но според мен няма смисъл да се копува дървото за материал като можеш да си отсечеш от всякъде . Вярно , че балсата я няма в България , но все пак като можеш да си отсечеш навсякъде ...
Аватар
hishnik
Мнения: 98
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 16:19
Местоположение: Троян-Dusseldorf
получил Браво: 1 път

Мнение от hishnik »

MonsTer_EnerGy написа:Зависи и от каква плувка го правиш . Има различни по размер , дебелина и вид плувки . Един приятел ми каза , че се продавала балса , но според мен няма смисъл да се копува дървото за материал като можеш да си отсечеш от всякъде . Вярно , че балсата я няма в България , но все пак като можеш да си отсечеш навсякъде ...
Ела да ти дам малко липа , да видиш за кво става на въпрос.
Аватар
vlagru
Мнения: 24
Регистриран на: Вто Фев 10, 2009 16:26

Мнение от vlagru »

Някой знае ли какъв е този грунд - "Cementite" и дали го има по магазините.
ИзображениеБлагодаря !!!
lorda
Мнения: 3656
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 22:28
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 11 пъти

Мнение от lorda »

С такъв грунд работят всички производители на балсови воблери.
Рапала, Ъгли Дъгли...
Какъв е не знам и от никъде не съм успявал да получа информация.
Клуб по спинингов риболов "Чеверме"
Аватар
hishnik
Мнения: 98
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 16:19
Местоположение: Троян-Dusseldorf
получил Браво: 1 път

Мнение от hishnik »

"Cementite"
Един железен карбид (Fe3C) съставка на стомана. Той е твърд, трошлив и кристална. Стомана, която е охлажда бавно от висока температура съдържа ферит и pearlite в относителните пропорции с различен химически състав на стоманата.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1013 пъти

Мнение от pux »

Мисля, че колегата по-горе е в грешка. Става въпрос за целулозен цимент, който наистина се използува за грундиране на воблери. Обаче е доста вреден за здравето и по тази причина много производители, включително Рапала, не го ползват!

Поздрави.
Аватар
hishnik
Мнения: 98
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 16:19
Местоположение: Троян-Dusseldorf
получил Браво: 1 път

Мнение от hishnik »

Може би си прав ,и аз незнам какво е ,но това ми излезе от google-то и просто го копирах от тук. http://metals.about.com/library/bldef-Cementite.htm Сори ако съм подвел някой.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1013 пъти

Мнение от pux »

По-важното е, ако има полза от цялата дискусия. Правя отдавна воблери и мога да кажа от личен опит, че грунда не винаги е задължителен. Той е необходим в 2 случая:
- ако работим с мек материал, като балса например. Тогава грунда е много желателен. Може да се използува разреден лак или боя. Обикновено 2-3 слоя са достатъчни.
- ако боите, които ползваме не "хващат" основата. В този случай дори един слой грунд стига. Само трябва да е съобразен със боята, която ще се ползва.

Поздрави/
Аватар
hishnik
Мнения: 98
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 16:19
Местоположение: Троян-Dusseldorf
получил Браво: 1 път

Мнение от hishnik »

Аз между другото от много отдавна търся някакво много твърдо покритие за воблерите което лесно се нанася.Пробвах с смола но е голяма играчка .Ако този матирал е наистина това което написах по горе (твърд) ще е велик .От много слоеве грунд, боя и лак се кърти. Също и когато куката на самия воблер се забие в воблера , почва да се пълни с вода а дървото се напоява и се цепи целия.Затова е хубаво да измислим някакво покритие както на купешките воблери.Ако намеря от този грунд или там каквото е ще си купя за да го пробвам.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1013 пъти

Мнение от pux »

hishnik написа:Аз между другото от много отдавна търся някакво много твърдо покритие за воблерите което лесно се нанася.
Има лакове напр. винилови или епоксидни, които са много твърди. При тях, обаче твърдостта е за сметка на крехкостта т.е. при удар в камък напр. лесно се пукат. Освен това не са пластични и могат да се напукат от температурната разлика м/у въздуха и водата. Така че по-скоро ти трябва достатъчно твърд, но пластичен материал. Такъв например е смолата с която се заливат водачи на въдици - вече се продава и в България (поне в София). Също добри за тази цел са 2/3 компонентнните полиуретанови лакове.
Иначе за да ти се кърти грунд/боя/лак, според мен има поне 2 причини:
- слоевете, които нанасяш не са достатъчно тънки или не ги оставяш да изсъхнат достатъчно (някои лакове и бои имат нужда от 7-10 дни за пълна полимеризация)
- има несъвместимост м/у грунд/боя/лак

Поздрави.
Публикувай отговор

Обратно към “ВоблероСтроители”