Въпросче по металознание и вани за никелиране..?

Независимо дали сте майстор професионалист или просто обичате да дялкате в свободното си време, това е мястото, където може да сверите часовника си и да почерпите опит и да споделите свой.
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Въпросче по металознание и вани за никелиране..?

Мнение от Димитър Тодоров »

Привет,колеги!

Майсторя си в момента девони и корпусът съм го решил от месинг.
Искам да му припоя крилца и като варианти са неръждавейка ; бронзова ламарина; медна ламарина..
Чудя се дали ще успея да припоя пропелерите с обикновен поялник и тинол или ми е нужна друга техника..? :roll: Коя ламарина да използвам за пропелери - неръждавейката ,бронзовата или месинговата ламарина с оглед на това,да направя лесно и здраво спойката..?

А знаете ли някъде в страната възможност да пусна готовите си детайли във вана за никелиране..? :roll: Дали процеса на никелиране няма да развали спойките на крилцата с тялото..?

Поздрави!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от fori »

А сега ми падна :D
Тинола е прекалено мек и дори да запоиш крилцата с него има сериозна вероятност да се отлепят. Най-добре за целта е да се ползва сребърен припой (питай някой познат бижутер, ако нямаш, ще питам тати, той навремето произвеждаше). Поради тази причина е най-добре перката да е медна. Не за друго, ами медта най-лесно се запоява.
При никелирането, няма да имаш никакви проблеми, но имайки предвид нищожното количество материал, който ще отиде, се замисли за посребряване. По-лесно ще намериш кой да ти го направи (пак справка познатите бижутери). Среброто е относително ефтин материал, и при нанасянето на такива покрития за труд отиват къде повече пари. За тези услуги мога да ти намеря хора в София, за страната не знам. Ако не ме лъже паметта не е проблем да се направи това и в домашни условия - двете основни изисквеания са добре почистен и обезмаслен детайл и стабилен източник на ток.
Аватар
Fisherman66
Мнения: 3196
Регистриран на: Чет Авг 11, 2005 22:37
Местоположение: София
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Fisherman66 »

Заставам зад Фори отвсякъде, Митко.... за сребърния припой ... ползвал съм го и е екстра за твърди спойки. Освен медта с него можеш да запояваш отлично и месинг. След полиране почти не си личи къде е запоявано (ако не е много дебела спойката де) .... хубаво е да се запоява с малък бренер, щото поялника освен че трудно достига необходимата температура понякога мове да замърси спойката.

Не е много скъп и се намира на няколко места в София (сещам се за едното ... срещу ВИАС)
Spinning is contagious ... Let's start an epidemic!
www.starividri.org
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

Благодаря за съветите! :)
Надявам се скоро да ги завърша и разловя успешно.. :wink:

Поздрави!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
Pedro
Мнения: 1270
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 22:06
Местоположение: Ruse
получил Браво: 1 път

Мнение от Pedro »

fori,
Ако не ме лъже паметта не е проблем да се направи това и в домашни условия - двете основни изисквеания са добре почистен и обезмаслен детайл и стабилен източник на ток.
Не е само това, а за електролит ( сребърен нитрат евентуално), а сребро за единия електрод ??
А и среброто много бърже потъмнява (съединява се с всякакви серни съединения във въздуха...)
Хич не му трябва посребряване.
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от fori »

Pedro написа: Не е само това, а за електролит ( сребърен нитрат евентуално), а сребро за единия електрод ??
А и среброто много бърже потъмнява (съединява се с всякакви серни съединения във въздуха...)
Хич не му трябва посребряване.
Педро, извинявай ама малко не си в час. Всякаквите серни съединения са всъшност само и единствено сероводорода, на който ако разчиташ можеш да докараш патина за десетина години. А едно кило сребро струва малко по-малко от читав спинингов прът. Пък да не говорим за това че може да се ползва и някакъв уъркъраунд при нанасянет на покритието.
П.С. Митко, някакъв напредък?
Аватар
cecko
Мнения: 781
Регистриран на: Чет Сеп 21, 2006 10:24
получил Браво: 1 път

Мнение от cecko »

За белите посребряване за жълтите - позлатяване. :lol:

Аз бих казал, че се впускате в ненужни разходи ама всеки сам си решава.

За споика се ползва калаи а не тинол. Калая е доста по здрав. А никелиране правят в почти всеки град.
Аватар
Pedro
Мнения: 1270
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 22:06
Местоположение: Ruse
получил Браво: 1 път

Мнение от Pedro »

fori
Не ща да споря, както кажеш..ама за тебе май по-важно е самото казване и демонстриране на "умствени мускули", а как ще стане не е интересно...посребрявай, трябва ти една батерия и толкоз...То така става - топни-извади..
Че не си се занимавал с галваностегия и галванопластика си личи веднага.
Понеже съм се занимавал си казах мнението...само намекнах, без подробности.
Но, ВСЕ ВАШАТА ДА БЪДЕ ....дадено.[/b]
P.S. 20 години съм поддържал западни и японски линии за позлатяване, посребяване и паладиране - промишлено производство и съм бил вътре в нещата...за сведение
Bobir
Мнения: 177
Регистриран на: Вто Фев 13, 2007 15:57
Местоположение: Зимата в Софето,Лятото по язовирите :):):)
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпросче по металознание и вани за никелиране..?

Мнение от Bobir »

А знаете ли някъде в страната възможност да пусна готовите си детайли във вана за никелиране..? :roll:

Здрасти,Еверт лак се намира в Стрелча,сега ми докараха рефлекторите на фаровете от там.0887656515-жената се казва Дора. :roll:
i ribar sam i lovec sam:):):)Ot taia riba ne moga da si platia parnoto:):):):)
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

Благодаря,колега!

Ще го прозвъня този телефон ,та да видим какво ще се получи от експеримента..

Фори,няма развитие за момента.

Поздрави!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Публикувай отговор

Обратно към “ВоблероСтроители”