Didom-handmade lures

Независимо дали сте майстор професионалист или просто обичате да дялкате в свободното си време, това е мястото, където може да сверите часовника си и да почерпите опит и да споделите свой.
Аватар
RustyNail
Мнения: 37
Регистриран на: Вто Яну 01, 2013 16:17
Риболов: Мач и Спининг
дал Браво: 1 път

Re: Didom-handmade lures

Мнение от RustyNail »

Колега, добре дошъл и поздравления за хубавите неща, които си направил. И аз като теб дялкам от скоро и много ще се радвам, ако споделиш работния си процес (стига да не е тайна). Мен ме интересува с какъв материал работиш, как правиш филиото и с какво лакираш после.

Аз направих 2-3 воблера с фолио, но нещо не ми се получи облепянето като хората. То е ясно, че трябва практика, но всякакви съвети ще са полезни.
Ако практикуваш риболов на спининг значи, че си постигнал уважение към рибата и любов към природата!
Аватар
gevv
Мнения: 77
Регистриран на: Съб Яну 03, 2009 18:11
Риболов: спининг,чат-пат на леко и др.
Местоположение: София
дал Браво: 25 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Didom-handmade lures

Мнение от gevv »

Поздравления колега,страхотни са!!! Направо се изкефих! Ето колко добре е човек като се старае и изпипва в детайли нещата! Не спирай да твориш разни хубавини! И аз съм тръгнал по тоя път,ама още съм в аматъорската група и...се кефя на Майсторите!!! Успех!!!
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: Didom-handmade lures

Мнение от sleepwalker »

RustyNail написа:
Аз направих 2-3 воблера с фолио, но нещо не ми се получи облепянето като хората. То е ясно, че трябва практика, но всякакви съвети ще са полезни.
Колега, и аз не бях правил с фолио, но попаднах на едно клипче за техниката и още първия ми воблер стана задоволително добре от към облепване без шупли, сгърчване или други подобни дефекти. Единствено ме тормози прикриването на ръбчетата, но за сега отгоре и долу лепя "люспи" и става горе-долу добре. Ще потърся клипа и ако го намеря, ще го пусна тука. ;)
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
nr79
Мнения: 120
Регистриран на: Нед Авг 14, 2011 18:26
Риболов: спининг
Местоположение: Пловдив

Re: Didom-handmade lures

Мнение от nr79 »

sleepwalker написа:
RustyNail написа:
Аз направих 2-3 воблера с фолио, но нещо не ми се получи облепянето като хората. То е ясно, че трябва практика, но всякакви съвети ще са полезни.
Колега, и аз не бях правил с фолио, но попаднах на едно клипче за техниката и още първия ми воблер стана задоволително добре от към облепване без шупли, сгърчване или други подобни дефекти. Единствено ме тормози прикриването на ръбчетата, но за сега отгоре и долу лепя "люспи" и става горе-долу добре. Ще потърся клипа и ако го намеря, ще го пусна тука. ;)
Пробвайте да скриете ръбчетата с някакъв кит, малко е пипкаво, ама става.
didom
Мнения: 30
Регистриран на: Съб Юни 30, 2012 9:21
Риболов: спининг

Re: Didom-handmade lures

Мнение от didom »

Ми, няма тайни за фолиото и материалите. Ще постна няколко снимки от работния процес, но ще е към понеделник. В общи линии ползвам няколко процеса и ще документирам единия.
Иначе фолиото, което ползвам, е на ролка - като тиксо. Mисля, че се ползва за климатични инсталации, има два-три вида според дебелината. Aз ползвам по-тънкото.
http://be.net/didom" onclick="window.open(this.href);return false;
http://didom.cghub.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: Didom-handmade lures

Мнение от Plat1ka »

Колега да знаеш, че младите таланти чакат снимките :) хехехе когато имаш време. Сигурен съм, че на всички ще е интересно.
Аватар
спас
Мнения: 613
Регистриран на: Чет Дек 11, 2008 17:16
дал Браво: 1 път
получил Браво: 28 пъти

Re: Didom-handmade lures

Мнение от спас »

Отлична работа.
永遠に紡績
didom
Мнения: 30
Регистриран на: Съб Юни 30, 2012 9:21
Риболов: спининг

Re: Didom-handmade lures

Мнение от didom »

Здравейте,
Тъй като получих въпроси за работния си процес, реших да го докоментирам с една нова примамка, която направих за тази цел.

Та, процесът ми е следният.

Започвам със скица или както е в случея с макетче.
След това си правя чертеж на примамката, като маркирам и телта, и местата, на която ще бъде огъната. Това ми помага, ако реша впоследствие да направя още от същата.
Също така чертеж на примерни позиции на утежненията и горната форма на примамката.
Отделям главата на чертежа - това ми помага при правенето на фолиото и евентуални дупки за очите. Правя и чертежчета на различни лопатки.

След като приключа с всичко това, ги принтирам и изрязвам частите, които ми трябват на тънък плексиглас.
След като съм си изрязал шаблоните, изчертавам на балсова даска 8мм дебелина и изрязвам - дооформям с фина шкурка.

Следващата стъпка е да залепя двете половинки една за друга. Правя го с двойно залепващо като предвартелно боядисвам ватрешните ръбове с много светъл маркер, това ми позволява да следя средата на бъдещия воблер.
Следва очертаване на горната форма и оформяне с макетен нож и шкурка.
Идва ред на телта, залепям си чертежа на дъска и си разпробивам дупките.
Огъвам телта, като започвам от средата и постепено слагам пирончета на местата, където трябва да се огъне.
След като приключа, овивам двете крайни части на телта с конец и ги намазвам с моментно лепило.

Следват дупките за тежестите - пак от шаблон, мерене с везна и тестове.
Като съм доволен с утежняването, следва залепване с епоксидно лепило, ползвам Devkon 5-минутно за залепване.
Следва лакиране и изчакване поне 10 часа. Лакирам с обикновен целулозен лак.
С това приключва част 01.

Изображение
http://be.net/didom" onclick="window.open(this.href);return false;
http://didom.cghub.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Fisherman66
Мнения: 3196
Регистриран на: Чет Авг 11, 2005 22:37
Местоположение: София
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Didom-handmade lures

Мнение от Fisherman66 »

Колега, свалям ти шапка! ... аски професионален подход!..... готов си за серийно производство! :D .... благодаря за споделеното.....
Spinning is contagious ... Let's start an epidemic!
www.starividri.org
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: Didom-handmade lures

Мнение от Plat1ka »

Абе и аз очаквах нещо специално ама ти направо ме разби. Чакаме част 2-ра. Не че ще се пробвам изобщо да правя нещо като теб но все пак е интересно и много радващо, че и в България има хора с подобен подход.
Аватар
don_misho
Мнения: 659
Регистриран на: Чет Юли 21, 2011 23:33
Риболов: Спининг
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: Didom-handmade lures

Мнение от don_misho »

Чудесно представяне! радвам се,че има хора които отдават дължимото на детайлите!
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Didom-handmade lures

Мнение от bai ves »

Радвам се, че колегата работи спретнато и притежава инженерна мисъл. Резултатът е великолепен. :-D
Аватар
DKolev
Мнения: 260
Регистриран на: Нед Окт 03, 2010 17:55
Местоположение: Ямбол
Обратна връзка:

Re: Didom-handmade lures

Мнение от DKolev »

Свалям шапка :shock: Страхотно представяне на още по-страхотни неща. След тази тема се замислям дали да пускам поетапно как аз си правя примамките ;)
На другата среща се надявам да се видим с автора и лично да го поздравя за уменията му :)
didom
Мнения: 30
Регистриран на: Съб Юни 30, 2012 9:21
Риболов: спининг

Re: Didom-handmade lures

Мнение от didom »

Здравейте.
Радвам се, че ви харесва.
Ето я и част 02:

След като изсъхне примамката от лака, идва ред на фолиото.
Фолиото, което ползвам, е за изолация на въздоховоди за климатици, ако не се лъжа.
Инструментите, които ползвам, са: ножица; крифки за чертане; дебел връх на пергел, на който съм му направил дръжка от стара четка; инструменти за ембосинг, от които ползвам само най-тънкия; и малко парче плексиглас, което е изрязано под ъгъл, за да може, като правя наклонени линии, да следвам права. Ползвам го като линия - просто е по-малко и удобно.
Отрязвам си парче фолио и го прегъвам на две, на задната страна с шаблона си изчертавам контурите на примамката и ги изрязвам - така и двете страни са еднакви.
След това с шаблона на главата маркирам задния край на главата и окото със споменатите инструменти. С крифка изчертавам средната линия на корема, а с малката линийка правя оребрението.
След което останалите части по главата правя на рака.
Лепя двете страни, като се стремя да са на еднакви позиции, и заглаждам ръбовете или с дръжката на четка или с капачката на маркер. С каквото и да е, трябва да е гладко и не много обемисто. После с фина шкурка минавам ръбовете и оглеждам да няма изскочили.
Това е в общи линии за фолиото.
Следва лакиране (потапяне в лак) или боядисване с епокси - за мен и двата варианта варшат работа, честно казано с епоксито повече ми допада, защото после може по-добре да се заглади с фина шкурка.
В случая ползвах лак. Изчаквам да засъхне поне 10 - 12 часа.

Следва оцветяване с аерограф и залепване на очите.
Ползвам и готови очи, но за конкретния случай си направих. Правя ги с 30-минутно епокси Devkonn.
След оцветяването изчаквам поне 2 - 4 часа, за да съм сигурен, че боята е засъхнала добре, залепям очите и боядисвам с 30-минутно епокси Devkonn.
Ми, това е в общи линии.

Следва изрязване на лопатката и лепененето й върху примамката и отново боядисване с епокси, мога да мина и без този слой епокси, но предпочитам да го правя.

Изображение
http://be.net/didom" onclick="window.open(this.href);return false;
http://didom.cghub.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Fisherman66
Мнения: 3196
Регистриран на: Чет Авг 11, 2005 22:37
Местоположение: София
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Didom-handmade lures

Мнение от Fisherman66 »

Благодаря! ... да те питам... откъде взимаш Девкона?.... не съм го срещал по нашите магазини, а отдавна ми се иска да го пробвам.... американците дори лакират с него с аерограф..... :roll:
Spinning is contagious ... Let's start an epidemic!
www.starividri.org
Публикувай отговор

Обратно към “ВоблероСтроители”