"Б" група

Независимо дали сте майстор професионалист или просто обичате да дялкате в свободното си време, това е мястото, където може да сверите часовника си и да почерпите опит и да споделите свой.
Публикувай отговор
rangel_bac
Мнения: 494
Регистриран на: Пет Яну 18, 2013 10:02
Риболов: Spinning
дал Браво: 164 пъти
получил Браво: 7 пъти

"Б" група

Мнение от rangel_bac »

Здравейте колеги,

както всички знаем, има една плеяда от майстори на воблеростроенето, от които всички ние се опитваме да "откраднем" малко знание и опит. Разбира се, не става само с гледане и четене, а трябват и много опити, мислене и оценка на на грешките и възможностите за подобрение.

Пускам тази тема с 3 цели.
Първо, да си показваме грешките, всеки да сподели какво как е направил, какви трудности е срещнал и какво не харесва в резултата и най-важното, как мисли да отстрани недостатъците.
Второ, всички останали майстори и калфи да дадат идеи кое може да се направи по-добре, защо и как.
Трето и най-маловажно, да покажа и аз моите усилия и терзания. Тъкмо това е добър претекст да има полза от тях като учебно пособие :)

Държа да отбележа, че това не е упрек към майсторите, че не споделят тайни и методи. Напротив, всички те са давали и дават много полезна информация по много въпроси.
Обаче, има неща, които те отдавна са разбрали и за тях е нещо формално и рутинно, докато за някои начинаещи е голямо препятствие. А и те не правят воблери с дефекти, или поне не ни ги показват в такъв вид, а след преработка.

Затова искам да предложа един по-различен ъгъл на разглеждане на проблемите при воблеростроителите. Поздравявам всички с избора на хоби и ви желая творчески успехи.

Всеки, който има желание, нека показва своите воблери, а най-вече своите...да ги нарека "разочарования", за да можем всички да се поучим от своите и чужди грешки.

При мен, да си призная, много от недостатъците са от липсата на време и прибързването поради този факт от време на време, да не кажа почти винаги... :oops:

Разбира се, ще дам тон с първите ми 2 воблера изобщо, а след това и всички останали, които ще се види, не са твърде много.
Ето ги и тях:
Като за първи опит, най-много се измъчих с поксипола. Омазах се целия, омазах и фофлерчетата, та после ми се отщя от циклене, а и леееко си личи, че не са доизпилени. Лопатките също се понамазаха, което е видимо. Вметка - пребоядисани са от първоначалния цвят, който беше лак за нокти и хич, ама хич не беше добре :shock:
Изображение
Този е най-първият :oops: малко шкурене след първия лак нямаше да му е от вреда, но пусто бързане.. иначе е мисля към 3 см, 1.6 гр
Изображение
При следващия се наблюдават основно 3 проблема. Зелените чертички от украсата, някак се не са точно чертички. Явно тиксото не е било прилепнало плътно и част от боята се е просмукала под него. Може би и слоят който съм нанесъл е малко по-дебел от нужното и това също е спомогнало за размиването.
Освен това има няколко балончета от лака. /имам един друг воблер, който стана като крастава жаба, по-късно ще го видите :lol: /
Първа причина - лакът е не достатъчно разреден. Обаче, след нанасяне, нямаше балончета... което ме кара да си мисля, че причината може да е друга, или просто допълнителна. Тва, което ми дойде на ум е, че лакът е бил студен, докато воблерът е бил топъл. Разликата в температурата би могла да спомогне за образуване на балончета.
Друга вероятна причина би могла да бъде не добре засъхнала боя или друга влага във воблера, която при опита да излезе навън образува балончета.
Третия проблем е формата на ушите. Не са кръгли просто. Това се елиминира лесно с купуването на правилните клещи. Лично аз намерих такива в Бриколаж за 8 лева. Ще видите разликата във воблерите по нататък.
4 см, 2.6 гр
Изображение

Мисля тук е мястото да кажа с какви материали работя. Дървото е липа, тел - кантал 0.5, 0.8 и неръждавейка 1.00 мм. Боите са спрейове, а някои са мазани и с обикновени боички. Лак - полиуретанов на Лакпром. Лопатките са от материал, мисля поликарбонат, любезно предоставен от Marco Polo. Олово за тежест и май горе долу приключих описанието.

Следва продължение.....
rangel_bac
Мнения: 494
Регистриран на: Пет Яну 18, 2013 10:02
Риболов: Spinning
дал Браво: 164 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: "Б" група

Мнение от rangel_bac »

...
така, тези са следващите по ред. Какво не ми харесва?
При тях ползвах темперни боички.. не ги препоръчвам, слоят който се нанася не може да е много тънък, съответно до не малка степен се губи формата на заготовката. Получават се кривотии, който и да не влияят на играта, не изглеждат добре естетически. Като се вземе и предвид моята художествена непросветеност, ето го резултата.
Малка вметка, и в училище ми беше не съвсем приятно в часовете по рисуване, тъй че не очаквайте кой знае какво в художественото оформление.
Не на последно място, коремното ухо трябваше да е малко по-назад. Така може да има оплитане. А и е малко близо до тялото/има връзка с дебелия слой боя../.
Изображение
Изображение
Този е горе долу ок по моите критерии, лети добре, играе добре и хваща пъстърви, проверено. Недостатък , козметичен, е че в края на опашката остана следа от изкапването на лака. добре е запечатан, но на естетите няма да им хареса.
Изображение

Последен пример засега. Типичен пример за дебел слой боя - напука се. За мой късмет не достатъчно, че да намали здравината и потенциална заплаха при удар в камъни. Да речем, че ми е за урок.
Изображение
Изображение
Изображение
Проблем при този е, че при по-бърза проводка заляга на ляво. Пробвах да му поизпиля лопатката, игра с носовата халка, но пак ляга като го задърпам по-силно. Иначе е екстра, също лови от гореспоменатите.

Едно наблюдение за липата - понеже в началото дялках само от клончета намерени в парка, натъкнах се на проблем със сърцето на клончето. Особено когато се покаже на повърхността на воблера. Решението за мен е - издълбаване до разумно ниво, запълване с кит за дърво и шкурене. Изчиства се добре и не си личи къде е бил проблемът. Ако не се махне, боята попива на същото място и дори лакът не покрива добре мястото. Дори остава леко неравно. Проверено.

Пак следва продължение...
rangel_bac
Мнения: 494
Регистриран на: Пет Яну 18, 2013 10:02
Риболов: Spinning
дал Браво: 164 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: "Б" група

Мнение от rangel_bac »

Част трета от кръжока "ръцете ми пречат":

Изображение

Изображение
Тук много ясно си личи как върху някои повърхности, други не стоят добре :lol: едва успях и това да лепна, макар и не добре изглеждащо.
Изображение
На този можеше да му се сложи малко кит, да замаже лепенето на лопатката, но на мен ми харесва, че ми показва етапите през които минавам нагледно :mrgreen:
Изображение
Тук не се получи почти никаква игра, ще сваляме халката надолу, да видим ще има ли резултат.
Изображение

Очи, няма очи... :lol: На голяма част и особено от новите, няма такава екстра. Мисля засега да наблегна на форми, лопатки, утежняване и т.н. експерименти. Още повече материала тип "клонче" води до разнообразие от форми, па макар и все в дребния размер. Тъй че ще мъча да докарам игра, а очите са си аксесоар :)
rangel_bac
Мнения: 494
Регистриран на: Пет Яну 18, 2013 10:02
Риболов: Spinning
дал Браво: 164 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: "Б" група

Мнение от rangel_bac »

:fish1:

следващите по ред:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

При жълтия имаше първоначално и малко опит за повече боичка, но както и по-рано казах, не се задържа. Точни при нанасяне на финишния лак, всичко се разтече и останаха петната, видими на снимките. Въпреки всичко обаче, и 2-та воблера имат много приятна игра с широка амплитуда ляво-дясно. Можеха да понесат и повече олово, но и така не е болка.
А на жълтия му остана и след от коремния канал, тъкмо в муцуната е като свинче, пък дано го нападне нещо, търсещо мръвка :)

и:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Това пък са първите опити с фолиото. Бях чел или гледал, че се заглаждат с молив или химикал... Е, личи си къде съм понатиснал с молива и как се е позаличила мрежата. Личи си и където съм натискал само с пръсти ;)
Имаха добра игра на тестовете преди фолиото, още не съм ги пробвал след това. Дано не са натежали прекалено. Иначе са от порядъка на 4-5 см, 5-6 гр.

...
rangel_bac
Мнения: 494
Регистриран на: Пет Яну 18, 2013 10:02
Риболов: Spinning
дал Браво: 164 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: "Б" група

Мнение от rangel_bac »

...

дойде ред и на "краставия", за който споменах вчера. Този воблер си няма късмет и това е. Все нещо не му се получава :|
Първо беше с по-къса и по-изправена лопатка. Игра - никаква, положение във водата - добре като за повърхностна примамка. Та затова изрязах лопатката, сложих още малко тежест в предната част и сложих по-дълга и с по-малък ъгъл лопатка.
При боядисването после, първо не ми се получи мрежата, а после и с лакът се вижда какъв резил стана. Все пак ще му дам шанс за водни проби и ако се е получила игра, ще стои в този си вид за кадем.
Изображение
Изображение
Изображение

Следващите са от нова серия, невиждали вода или проба по никакъв начин. Оцветяването е по най-достъпния за мен начин - пръс-пръс с някой и друг спрей и почти готово. Е, пак има лек проблем с лака, но.... :oops: какво да се прави.
Основният проблем тук, поне засега, преди пробите, са големите дупки които сътворих за носовите халки. Тайната ми надежда е, че ще повлияят добре на играта, а не както всички предполагаме :mrgreen: нещо като big mouth на nils, надявам се. Пък като се наложи, ще ги лепя някак, то затова е хоби, да има занимавка :roll:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Та, като казах проби, при последните са ме нападнали папараци - тип колеги :shock:
Изображение

Поздрави!
rangel_bac
Мнения: 494
Регистриран на: Пет Яну 18, 2013 10:02
Риболов: Spinning
дал Браво: 164 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: "Б" група

Мнение от rangel_bac »

Лека полека отиваме към показване на цялата наличност. Ето още 3:
този е точно 2 грама, някъде към 3 см, вижда се и в сравнение с пръстите ми.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Този пък имаше честта да бъде опитно зайче. Взех от Джъмбо нещо с брокат, оказа се някакво лепило... та, намазах аз воблера, стана супер грапаво, но реших да го довърша, ей така, за пробата. Пръснах го леко със спрей, после спрей лак 2 ръце и 2 ръце полиуретанов лак. Позагладиха се нещата, ще видим как ще мине водните тестове ;)
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

И още един:
Изображение
Изображение
Изображение

Поздрави!
Стонин МаХенд
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Фев 11, 2014 12:50
Риболов: Спининг4Life
Местоположение: София/Търново/Монтана
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: "Б" група

Мнение от Стонин МаХенд »

Eвала, Рангел! :tup:
Темата ти е страхотна- благодаря, че споделяш своя опит!
Сигурен съм, че след време името ти, ще се нареди до това на големите майстори!
ще си разказваме "Къ ги ловиме, къ ги не ловиме, къ ше ги "сцепиме" и други такива работи КЪ СЕ ПРААТ" :lol:
Emilcho
Мнения: 51
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 16:19
дал Браво: 15 пъти

Re: "Б" група

Мнение от Emilcho »

Стонин МаХенд написа:Eвала, Рангел! :tup:
Темата ти е страхотна- благодаря, че споделяш своя опит!
Сигурен съм, че след време името ти, ще се нареди до това на големите майстори!

И аз съм на същото мнение!
Научи човек да лови риба и той ще го прави цял живот!
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: "Б" група

Мнение от BornToDrink »

rangel_bac написа: Та, като казах проби, при последните са ме нападнали папараци - тип колеги :shock:
Изображение
:lol:

Ако беше и с костюм... :mrgreen:
Иначе браво за ентусиазма.
Няма Б и В група, ако ловят, са си А група. ;)
Рибите не ги е еня лъскав ли е, с фолио ли е...
rangel_bac
Мнения: 494
Регистриран на: Пет Яну 18, 2013 10:02
Риболов: Spinning
дал Браво: 164 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: "Б" група

Мнение от rangel_bac »

Благодаря за добрите отзиви :oops:
Emilcho написа:
Стонин МаХенд написа:Eвала, Рангел! :tup:
Темата ти е страхотна- благодаря, че споделяш своя опит!
Сигурен съм, че след време името ти, ще се нареди до това на големите майстори!
И аз съм на същото мнение!
колкото до това - не си правя илюзии, целта ми е да ги докарам що годе на цвят и форма, а най-вече и на игра, другото е изкуство. Някой го имат, други като мен - не съвсем :)
BornToDrink написа: :lol:

Ако беше и с костюм... :mrgreen:
Иначе браво за ентусиазма.
Няма Б и В група, ако ловят, са си А група. ;)
Рибите не ги е еня лъскав ли е, с фолио ли е...
хаха, поне засега отминаха службите с костюми, пък занапред, ще видим :)

иначе това "делене" да го наречем на групи е чисто и просто лека заигравка с мен и всеки, който желае да се определи по този начин. Всички сме с едно хоби и интерес и всеки заслужава поне малко уважение за усърдието. То е ясно, че не всеки може да направи воблери като на.../знаят се, няма да изреждам, за да не пропусна някого, все пак не са 1 и 2-ма/...
Това разбира се не трябва да отчайва или отказва когото и да било. Аз лично се заинтересувах преди година и месец-2. Нямах нищо като знание, материали, знание, но имах желание. Макар и с малкото време, което имам за хобито, мисля, че имам прогрес, макар и малък и бавен. Надявам се с времето да го докарам до там, че да ми харесват и да ловят./с цялата условност на казаното - те и сега ми харесват, защото знам какво съм вложил във всеки :mrgreen: а и винаги има ново предизвикателство и по-висока цел/

Тъй че, успех на всички начинаещи, а на майсторите пожелавам повече време за творчество и много нови идеи :)

Поздрави!
rangel_bac
Мнения: 494
Регистриран на: Пет Яну 18, 2013 10:02
Риболов: Spinning
дал Браво: 164 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: "Б" група

Мнение от rangel_bac »

Ето ги и последните 3 готови за бой. От тук нататък забавям ход решително, тъй като нещата стават бавно :mrgreen:
жълтия - 1.6 грама, синкавия - 2.0 грама, и 2-та по към 2.5 см, синкавия е потъващ, жълтия плува.
Изображение
Изображение
Изображение
И на този малко му избяга коремното ухо напред, дано не прави много проблеми. Освен това, не му се получиха много симетрично костурските райета, но за друг път ще внимавам повече /отивам днес в книжарницата да търся шаблони :) /.
Изображение
Изображение

Толкова за сега, дано скоро има още за показване. Пак да кажа, всеки който реши, може да ползва темата за пускане и на своите творения с и без забележки :)

Със здраве!
marto181
Мнения: 36
Регистриран на: Пон Яну 20, 2014 16:56
Риболов: Спининг

Re: "Б" група

Мнение от marto181 »

Браво за ентусиазма колега. Все по-добри стават... и аз съм от Б групата довечера ще кача малко снимки да видите моя напредък.
Аватар
don_misho
Мнения: 659
Регистриран на: Чет Юли 21, 2011 23:33
Риболов: Спининг
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: "Б" група

Мнение от don_misho »

Поздравявам те за ентусиазма! Всъщност,за да правиш успешни примамки,това е най-важното нещо,което ще те бута напред и ще ти помага да се усъвършенстваш, другото важно нещо е упоритоста и практиката :wink: !
:tup:
ynovi
Мнения: 94
Регистриран на: Сря Май 02, 2012 15:09
Риболов: спининг
Местоположение: София
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: "Б" група

Мнение от ynovi »

Поздрави и от мен!
И аз съм издялкал само няколко броя воблерчета - отскоро се занимавам, ма не се оплаквам хич. :lol: Полека лека се получават нещата... Важното е да знаеш какво искаш да постигнеш и да действаш, то ако настина искаш нещо, ще го направиш :)

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи! - Казал го е Лермонтов. Той не е бил воблеростроител, но въпреки това мисля, че е прав. :D

Успех!
Аватар
spoon23
Мнения: 235
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:11
Местоположение: Бургас
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 25 пъти
Обратна връзка:

Re: "Б" група

Мнение от spoon23 »

:tup: Добре дошъл в клуба!Всички сме тръгнали от някоя си група :wink: важното в случая да получаваме увледотворение от работата и рибите да ни оценят подобаващо!Прегледай темите и ще получиш много отговори на въпроси които те мъчат.Пожелавам ти успех в начинанието!
"Нищо не е твърде прекрасно, за да е истина, ако не съответства на законите на природата…"Майкъл Фарадей
Публикувай отговор

Обратно към “ВоблероСтроители”