Ванковите дървенотиквеничковчета

Независимо дали сте майстор професионалист или просто обичате да дялкате в свободното си време, това е мястото, където може да сверите часовника си и да почерпите опит и да споделите свой.
Публикувай отговор
Аватар
kontev
Мнения: 565
Регистриран на: Вто Апр 08, 2014 22:40
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 533 пъти

Ванковите дървенотиквеничковчета

Мнение от kontev »

Здравейте привърженици на ръкоделията,

Реших да пусна една отделна тема, в която да качвам хендмейдчетата си, защото взеха да стават доста и не ми се иска да задръствам общата тема за самоделни воблери. Получава се така, че там някой задава въпрос, свързан с изработката, след което някой от нас пуска няколко снимки на нови играчки и въпросът на питащия остава назад, често без отговор. А може би е най-добре самоделните воблери да се обособят в отделен подфорум, така или иначе представляват по-голямата част на "направи си сам". Със сигурност обаче е добре, по-активните дялкачи да си имат отделни теми.

И така, пускам тази тема, като в нея ще презентирам играчките си. С радост ще отговарям и на въпроси, които са достатъчно добре формулирани и се отнасят за нещо конкретно.

Пускам няколко от последните, в следващите постове ще пусна и по-стари, които не съм качвал във форума.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
spoon23
Мнения: 235
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:11
Местоположение: Бургас
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 25 пъти
Обратна връзка:

Re: Ванковите дървенотиквеничковчета

Мнение от spoon23 »

Поздравления правиш чудеса :D :tup:
"Нищо не е твърде прекрасно, за да е истина, ако не съответства на законите на природата…"Майкъл Фарадей
Uriel
Мнения: 55
Регистриран на: Пон Юни 09, 2014 20:03
Риболов: Спининг риболов

Re: Ванковите дървенотиквеничковчета

Мнение от Uriel »

Ето това са "дървенотиквеничковчета" правени с голям мерак! Евала :tup:
Жената е най-добрата профилактика срещу старческо слабоумие, като кара мъжа си да мисли денонощно за какво му се цупи.
bountyhunter1
Мнения: 810
Регистриран на: Сря Дек 23, 2009 16:09
Местоположение: в балкана
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Ванковите дървенотиквеничковчета

Мнение от bountyhunter1 »

Чудесни са Ванко. :tup: Особено пъстървичките и розовия. Не че другите са лоши.
....понеже, откакто имам Rayz, не ловя с нищо друго...
Аватар
Христо Златев
Мнения: 1062
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 21:17
Местоположение: Ботевград
дал Браво: 162 пъти
получил Браво: 145 пъти

Re: Ванковите дървенотиквеничковчета

Мнение от Христо Златев »

Много красиви :) !
Да ловят много и на двата фронта :) !
Аватар
fisherman 007
Мнения: 523
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 20:27
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Ванковите дървенотиквеничковчета

Мнение от fisherman 007 »

Освен "дървенотиквеничковчета" и художествени фотографии можеш да правиш :tup:
Не е луд този който ходи за риба,
луд е този който му дава.
b_6tuka
Мнения: 8
Регистриран на: Сря Дек 14, 2011 16:36
Риболов: спининг
Местоположение: Пловдив

Re: Ванковите дървенотиквеничковчета

Мнение от b_6tuka »

Здравей колега и поздравления за старанието и блестящия резултат. Тъй като виждам че последващите постове след твоя, са също на доста добри воблеротворци,та въпроса ми е към всички ви.Не смятате ли че би било добре и за вас като творци а и за потребителите на вашето творчество ,да се обедините и организирате своеобразен виртуален щанд в някой от магазините , където освен да се гледа и въздиша да може и да се поръча относително лесно?
Аватар
venelin venchev
Мнения: 51
Регистриран на: Пет Фев 26, 2010 21:52
Местоположение: Мездра
получил Браво: 1 път

Re: Ванковите дървенотиквеничковчета

Мнение от venelin venchev »

b_6tuka написа:Здравей колега и поздравления за старанието и блестящия резултат. Тъй като виждам че последващите постове след твоя, са също на доста добри воблеротворци,та въпроса ми е към всички ви.Не смятате ли че би било добре и за вас като творци а и за потребителите на вашето творчество ,да се обедините и организирате своеобразен виртуален щанд в някой от магазините , където освен да се гледа и въздиша да може и да се поръча относително лесно?
+1 за идеята.Леле,е те тогава японците ша спрат работа :D
Страхотни примамки колега!Браво!
Аватар
don_misho
Мнения: 659
Регистриран на: Чет Юли 21, 2011 23:33
Риболов: Спининг
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: Ванковите дървенотиквеничковчета

Мнение от don_misho »

Браво Ваньо, подчертан стил! Адмирации!
Аватар
kontev
Мнения: 565
Регистриран на: Вто Апр 08, 2014 22:40
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 533 пъти

Re: Ванковите дървенотиквеничковчета

Мнение от kontev »

Мерси за хубавите думи, за мен означават много, особено, когато са написани от няколко от най-добрите майстори, от които съм се учил и вдъхновявал:)

Преди да пусна няколко по-стари снимки, ще напиша няколко реда за хобито си. Майсторя воблери от около половин година, като преди 3-4 години също имах няколкомесечен период на дялкане, който беше прекратен в зародиш поради разни безинтересни причини.
Като материали, съм използвал липа, балса, абачи и ПВЦ. Най-доволен съм от последните 2, съответно, най-често ги използвам. Към балсата прибягвам, когато имам нужда от повече плаваемост, силно изместен център на тежестта или и двете.
За направата, освен основния материал, използвам епоксидно лепило, автокит, неръждаема тел, алуминиево фолио, акрилни бои. За лопатките използвам поликарбонат, а за финално покритие - полиуретанов лак. Очичките правя сам от холограмно фолио и лак.
За момента не използвам чертежи, хващам едно парче дърво или ПВЦ и действам направо с ножката :D
На повечето воблери влагам системка от метални сачми по дължина на тялото, т.нар. тракалка. За мен лично, освен тракане и по-добър кастинг, така се постига по-добър баланс, както и по-интересна игра, тъй като центърът на тежестта е променлив. Понякога в системката включвам и малък магнит, придържащ една или няколко от сачмите в определена част на воблера и освобождаващ я/ги при замятане.


Малко ретроспекция от последните 2-3 месеца.


Първата партида играчки, боядисани с аерограф:

Изображение


Първият резултат, от който бях наистина доволен:

Изображение


Първият ми джърк, боядисан с аерограф:

Изображение


Първото серийно производство:

Изображение


Първи опит за естествена окраска:

Изображение


Първите, при които използвах зъботехническа тел:

Изображение


Първият дълбоко газещ, евентуално тролингов:

Изображение


Първата джърк щучка, загубена още на пробите:

Изображение

Последвана веднага от първата, незагубена такава :lol:

Изображение

Първият малък двуделен:

Изображение


Възможно е да съм качвал някоя от горните снимки в общата тема, но тъй като ми е къса паметта, се надявам да бъда извинен.


За виртуалния щанд в някой от магазините - не мога да говоря от личен опит, твърде от скоро съм в "този занаят". Но тъй като се касае за ръчна изработка, която непрекъснато търпи разни промени, не знам дали е възможно да се състави истински каталог с цени. От друга страна, се съмнявам някой майстор да може да натрупа голяма наличност за продаване, която да изложи, защото произведенията най-вероятно са поръчани предварително и заминават почти веднага след направата им...Специално за българската аудитория, смятам, че форумът и евентуално фейсбук са достатъчни за презентация. От там насетне, който има някакви въпроси, спокойно може да потърси личен контакт със съответния майстор.
Аватар
kontev
Мнения: 565
Регистриран на: Вто Апр 08, 2014 22:40
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 533 пъти

Re: Ванковите дървенотиквеничковчета

Мнение от kontev »

Нямам никакъв опит в станалия модерен напоследък морски риболов по гръцко. Иска ми се тази година да започна да го практикувам, като ще опитам да сътворя няколко играчки за целта. Приемам всякакви препоръки и съвети :)

Ето един опит:

Изображение

Изображение
colorcore
Мнения: 325
Регистриран на: Пон Юни 27, 2011 15:41
Местоположение: Регенсбург, Германия
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 40 пъти

Re: Ванковите дървенотиквеничковчета

Мнение от colorcore »

Добър си! Мога да оценя, щото дялкам точно като теб. Виждам, че аерографът наистина е черешката на тортата, докарва много детайл, а дяволът е в детайла ...
Кажи, моля те, малко още за полиуретановия лак и за стоматологичната тел, марка лак, откъде вземаш телта?

Аз ползвам епоксидна смола http://www.conrad.de/ce/de/product/8866 ... archDetail" onclick="window.open(this.href);return false; и за крайното покритие, но тя е явно доста гъста, при разбъркването се получават малки мехурчета, които не успяват да излязат на повърхността..
Телта, която ползвам е за пружини, http://www.conrad.de/ce/de/Search.html? ... nSearchBar" onclick="window.open(this.href);return false; , така я наричат в Германия .. стоманена, купувам я от магазина за хоби и ръкоделие ...
Аватар
kontev
Мнения: 565
Регистриран на: Вто Апр 08, 2014 22:40
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 533 пъти

Re: Ванковите дървенотиквеничковчета

Мнение от kontev »

Като лак, ползвам еднокомпонентен, полиуретанов лак на Лакпром - Луретан. Ползвал съм и двукомпонентен, но дава много фира, ако се забърква количество, достатъчно за топене на целите воблери.
Предполагам, че мехурчетата, които излизат от смолата, има начин да бъдат избегнати, но не съм наясно как точно. Такива неща стават понякога и с полиуретановия лак, също така, някои бои се разтичат. Май няма пълна угодия при финалното покритие - всеки начин има предимства и недостатъци.

Тел ползвам 2 вида - 0.5мм стоматологична, не знам каква марка е, подарък ми е. Иначе такава тел се продава в специализираните магазини за зъботехнически и зъболекарски материали. Ползвам и 0.8мм неръждаема, стоманена тел, която също ми е подарък от Иво - Mix02 :lol:
Тази, която ползваш изглежда добра, защо искаш да я сменяш?

Относно аерографа - да, по-красиви стават, но това все пак не са украшения, по-важно е колко са функционални.

И все пак е възможно и без аерограф да се докара добър външен вид, много колеги, боядисващи със спрейове го доказват.

Ето едно от последните ми воблерчета, боядисвани със спрей:

Изображение
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Ванковите дървенотиквеничковчета

Мнение от quietriot »

Няколко човека много се развихте и се откроявате пред другите и със собствения си стил и детайла и с изиработката и с желанието си за постоянно развитие.
Понеже имам доста меродавни наблюдения над доста от вас стигнали дотам че събрах колекция от хенд мейдове смело мога да твърдя че ти Ванка претърпя голяма метаморфоза за което имаш моите адмирации.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Ванковите дървенотиквеничковчета

Мнение от pux »

colorcore написа:...Аз ползвам епоксидна смола http://www.conrad.de/ce/de/product/8866 ... archDetail" onclick="window.open(this.href);return false; и за крайното покритие, но тя е явно доста гъста, при разбъркването се получават малки мехурчета, които не успяват да излязат на повърхността.....
Тази смола не е подходяща за целта! Трябва ти смола с време на втвърдяване поне 30 мин. и машинка за въртене (т.е. електромотор ок. 5-10 об./мин. :)). "Бързите" смоли първо пожълтяват, второ не са достатъчно твърди, трето покритието става на вълни, щото стягат бързо и четвърто не можеш да изгониш мехурчетата, щото нямаш време за това :).
Всички смоли правят мехурчета, това е следствие на химичната реакция, която протича. Това обаче изобщо не значи, че покритиети ти трябва да е с мехурчета :). Има много писано и показано в нета по този въпрос, но ето ти няколко синтезирани съвета:
1. Ползвай "бавна" смола
2. Разбъркваш бавно с метална/пластмасова бъркалка в метално/пластмасово съдче. Така ще вкараш по-малко въздух, т.е. по-малко допълнителни мехурчета
3. Нанасяй с четка. Дори и след като вече е покрит целия воблер продължавай да размазваш по дължина, докато въртиш, още няколко минути. Така ще спукаш мехурчетата и покритиет ще стане хубаво :)
4. Ако въпреки всичко след всичко по-горе останат мехурчета, когато вече си сложил воблера на машинката за въртене (това зависи вече от конкретната смола), използвай пистолет за горещ въздух/сешоар - това ще разтече за малко смолата и ще накара останалите мехурчета сами да излязат на повърхността и да се спукат :)

Успех със смолата :)!
Публикувай отговор

Обратно към “ВоблероСтроители”