PUX Handcraft Lures

Независимо дали сте майстор професионалист или просто обичате да дялкате в свободното си време, това е мястото, където може да сверите часовника си и да почерпите опит и да споделите свой.
Публикувай отговор
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

PUX Handcraft Lures

Мнение от pux »

Целта на тази тема е да показвам в нея примамките които правя, а също така и да ми е по-лесно да намирам неща което съм правил преди време, когато реша да видя докъде съм я докарал :).

Първо, няколко думи за концепцията, която следвам:
- от доста години ловя основно пъстърва с изкуствени примамки, така че нещата които правя са предназначени изцяло за този риболов
- правя примамки за себе си /допускам възможността това да се промени в даден момент/, като във всяка примамка се опитвам да заложа конкретна характеристика, според моментното ми разбиране за този вид риболов
- стремя се, освен специфичните изисквания за конкретния модел, да постигна и една обща характеристика – примамката трябва да „работи“ леко и мазно. Леко означава примамката да сработва и при много бавно движение. Мазното движение е по-трудно за обяснение, но най-общо, това означава да се запазва характера на играта при възможно най-широк диапазон от скорости. Много воблери имат „спъната“, насечена игра – или по начало, или след преминаването на някаква граница в скоростта на водене. Сами по себе си тези изисквания елиминират до голяма степен свръхтежките воблери /които преди 7-8 г. навлязоха от морския в пъстървовия риболов/ и дайверите. За да не бъда разбран погрешно – не твърдя, че „спънатите“ воблери ловят лошо – просто мен не ме кефят! А какво друго ти остава, когато не кълве, освен да се кефиш на играта на примамката :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
- много съм доволен, когато направя воблер, който работи еднакво добре и при 4-те основни вида водене – равномерно, туич, джиг и пропадане
- опитвам се воблерите да са максимално издържани като визия. Разбира се, играта е водеща, но с примамка, която радва окото се лови по-приятно!
- използвам най-качествените материали и компоненти до които имам достъп – балса, волфрам, неръждаема стоманена тел, пропионат, CAB лак, смола. Влагам максимално старание и не пестя време, „за да станат нещата“ :). Мисля, че като качество на изработка, моите воблери вече не отстъпват на фабричните!

И така, нека открия темата с новата модна тенденция, която забелязвам сред серийните воблери :):
Изображение

Бях забравил каква мизерия е седефа ... но си припомних :evil: . Като гледам снимката, дори Smith страдат от „таа ваджия“ :mrgreen: и търпят критика!

Моята интерпретация по темата: балса, фолио, седеф, смола – 70 мм, 6 гр.:
Изображение

И още един: балса, фолио, седеф, смола - 69 мм, 5.6 гр.:
Изображение
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: PUX Handcraft Lures

Мнение от bai ves »

:tup: Успех, Васе! Чудесни са !
minivta
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Ное 03, 2014 8:41
Риболов: спининг

Re: PUX Handcraft Lures

Мнение от minivta »

Евала майсторе :tup:
Аватар
А ДАНО ХВАНА
Мнения: 407
Регистриран на: Сря Яну 13, 2010 12:45
Местоположение: София
дал Браво: 483 пъти
получил Браво: 454 пъти

Re: PUX Handcraft Lures

Мнение от А ДАНО ХВАНА »

:shock: :shock: Невероятни са! Супер качество! :D
Представям си плуване и гмуркане още на 1-ви февруари в Панега :mrgreen: ,такова нещо просто не се губи. :D
http://www.youtube.com/watch?v=cLeW3PRrv3g" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=cPRdfhkonJI" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=BL2IBtU ... ZQmGs#t=65" onclick="window.open(this.href);return false;
tntcom
Мнения: 113
Регистриран на: Чет Окт 19, 2006 22:24
Местоположение: гр Русе
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: PUX Handcraft Lures

Мнение от tntcom »

Всичко е повече от перфектно, а и фабричните са друга песен. За твоите незнам да ли ще мога да намеря достатъчно суперлативи, но изглеждат просто запленяващо. :fish4:
Пожелания за много творби през 2015г и темата ти много да те радва. :wink: Поздрави
Аватар
don_misho
Мнения: 659
Регистриран на: Чет Юли 21, 2011 23:33
Риболов: Спининг
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: PUX Handcraft Lures

Мнение от don_misho »

А така Васе,продължавай в същия дух, кефя се на изпипани неща,а твоите са такива! :tup:
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: PUX Handcraft Lures

Мнение от naso »

Много добре Васко. Ще следя с интерес
Тоя седеф е като пластелин в ръцете ти :)
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: PUX Handcraft Lures

Мнение от pux »

Седефа сам по себе си е много ефектен, но за съжаление съм мноого далеч от истината :?. А истината, която може да се види при някои от най-добрите японски майстори :wink:, е в постигането на т.н. "ефект на брилянта" - преливане и игра на цветовете, резултат oт пречупването на светлината през розетката на седефа ...

Нищо де, копам усилено в тази насока :). Лошото е, че седефа вече почти го бастисах в неуспешни експерименти :evil:. Ноооо, тъкмо ще имам време за теоретична подготовка, докато дойде следващият :mrgreen:.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: PUX Handcraft Lures

Мнение от quietriot »

Васе това истински седеш ли е или изкуствен.
Ако е истински , пробвай със изкуствен , от него правят плочките на китарите и си пластмаса, но доста ефектна и се обработва много по-лесно от естествения.
http://www.stewmac.com/Items.aspx?searc ... es#details" onclick="window.open(this.href);return false;

Изображение
докато бях чирак лютиер навремето бая съм пошлайвал такова става като истинско, дори без лак.
bountyhunter1
Мнения: 810
Регистриран на: Сря Дек 23, 2009 16:09
Местоположение: в балкана
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 1 път

Re: PUX Handcraft Lures

Мнение от bountyhunter1 »

Много са хубави. Браво. С нетърпение очаквам да видя следващия. :tup:
....понеже, откакто имам Rayz, не ловя с нищо друго...
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: PUX Handcraft Lures

Мнение от pux »

Още един "седеф" - 65 мм., 5гр.:
Изображение

Използувах друга техника при работата със седефа, но резултата е все така незадоволителен :(.
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: PUX Handcraft Lures

Мнение от Д.Граховски »

Въй въй, щом не ти аресват аз събирам точно такива незадоволителни :D

Страхотна работа, сигурен съм, че японците четат и завиждат.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Аватар
kontev
Мнения: 565
Регистриран на: Вто Апр 08, 2014 22:40
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 533 пъти

Re: PUX Handcraft Lures

Мнение от kontev »

Ефектът е страхотен, а и като цяло произведенията ти са невероятни, поздравления :D
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: PUX Handcraft Lures

Мнение от Димитър Тодоров »

Имам въпрос - какво предимство дава хоризонталното положение на носовата халка,сравнено с вертикалното разположение?? Забелязвам,че е сравнително нова тенденция при воблеростроителите ,но не съм си отговорил все още ,има ли някакви предимства това или е повече "мода" .

Поздрави,
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: PUX Handcraft Lures

Мнение от pux »

Димитър Тодоров написа:Имам въпрос - какво предимство дава хоризонталното положение на носовата халка,сравнено с вертикалното разположение?? ...
:) Това е въпрос за напреднали. Ако човек разсъждава логично би трябвал да си отговори и сам :wink: ! "Предимството" не е едно - аз за себе си откривам 5-6 :). Но ако човек не е наясно с "ефекта на обърнатата халка" :), по-скоро ще постигне негативен резултат.

Не мисля че е мода. По-скоро има известни технически неудобства при серийните модели, които основно са конструирани от 2 слепени хоризонтални парчета пластмаса и имат пластмасови "нитове", които държат халките. Но все пак някои серийни джъркове са с точно такава халка :wink:.

А пък ако за някой мисленето е непосилна задача :lol:, просто може да прежали някой воблер и да му завърти халката /стига воблерът да е с цяла арматура/, за да види разликата.
Публикувай отговор

Обратно към “ВоблероСтроители”