Първите ми малки "гмурци"

Независимо дали сте майстор професионалист или просто обичате да дялкате в свободното си време, това е мястото, където може да сверите часовника си и да почерпите опит и да споделите свой.
Аватар
thephoenix
Мнения: 30
Регистриран на: Нед Фев 05, 2012 15:03
Риболов: Спининг и на леко
дал Браво: 39 пъти
получил Браво: 31 пъти

Първите ми малки "гмурци"

Мнение от thephoenix »

Здравейте колеги,
предвид, че летвата в родното воблеростроне е вдигната доста високо, до последно имах колебания дали да публикувам обектите на това занимание, отскоро превърналото се и в мое хоби.
Но все пак, ако нямаше добри хора като вас, които да споделят своя опит и знания - аз все още нямаше да имам и най-бегла представа, че тези малки "пакостници" могат да се правят и в домашни условия :)
За мен лично има 10-ина души, които творят невероятни красоти и които вярвам, че както за мен, така служат и за вдъхновение на много други.
Моите снимки ги публикувам с цел да разбера допуснати грешки и начини за избягването им вбъдеще, както и да окуража хора без никакъв опит досега, които тепърва мислят да се занимават с това хоби.
За съжаление в "бойни" условия и то само веднъж съм успял да поставя само първите три, като именно № 3 е причината да продължа да искам да се занимавам с това, понеже в деня на кръщенето си ми донесе повече слука от всичиките ми примамки - блесни и воблери взети накуп.

Практукувам риболов на спининг от повече от 10 години, но възприемам себе си като пасивен спинингист, понеже това се случва само от лятото до есента и почти изцяло на река Марица в района на град Пловдив. Използвам предимно тесен набор от техники и примамки, но всеки следващ сезон експириментирам и научавам нови неща. Ловя предимно на въртящи блесни, защото са били най-резултатни за мен, като винаги съм давал шанс и на воблерите но досега толкова време без особена резултатност .... до есента на миналата година, когато успеваемостта при мен премина в полза на воблерите. Именно затова реших да пробвам да си направя собствени примамки.

Материалите са: разпенено ПВЦ, кантал за арматурата, наименованията на материалите за лопакти не са ми известни - единия е като плексиглас, докато този от първите 6-7 примамки е с по-голяма еластичност и няма опастност от счупване при огъване, за покритие ползвам еднокомпонентен лак на Лакпром, а за оцветяване - четки и акрилни бои, маркери, фолио, спрей ... каквото имам налично :)
И понеже, както спонемах по-горе ловя по Марица - възможостта да изгубя всички направени от мен примамки идния сезон е почти 100 процентова. Затова за момента предпочитам да не задълбавам в аерографи и компресори, бавнооборотни сушилни и епоксидни смоли ... Но все пак творческото начало у човека силно крещи вътре в мен, че не мога просто да ги намацам и да хвърлям в реката, а имам желание и търся начини да се усъвършенствам с наличните материали, но с други техники.
За съжаление нямам и много време в момента да правя нови неща и това което показвам са нещата направени преди нова година в рамките на около 2 месеца в малкото време след работа. Само последните 2 воблера са "пресни" тъй да се каже :)

Наистина ще се радвам на мнения и коментари. Някои от грешките, които съм допуснал в пъвите воблери /прекалено малкото стърчащи уши на арматурата, прекалено близкото разположение на тройките/ съм премахнал в последващите, но най-големия ми проблем /по-скоро дразнител за окото/ - са микроскопичните мехурчета, които избиват понякога в процеса на съхнене на лака /снимал съм воблерите максимално близо за да се види/.
Воблерите нарочно ги правя потъващи с цел по-голяма дистанция при замятане, а носовата халка гледам да е по-изнесена напред с цел по-голяма дълбочина на газене, понеже ловя предимно на места дълбоки между 1 - 2,5 метра.

Надявам се до откриването след забраната да съм успял да направя някоя и друга нова примамка, която да кача тук, както и снимки на уловени риби през лятно-есенния сезон :)



Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


И една снимка с няколко риби на воблерчето, което ми донесе голямото удоволствие, което човек изпитва когато плод на негов труд изпълнява предназначението си, особено когато става въпрос за хобито му :D

Изображение
rangel_bac
Мнения: 494
Регистриран на: Пет Яну 18, 2013 10:02
Риболов: Spinning
дал Браво: 164 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Първите ми малки "гмурци"

Мнение от rangel_bac »

Колега,
какви са тия приказки от 1001 нощ? Докато четох си мислех какво ли ще видя по надолу - някакви зверове или още по-непонятни същества...

Всъщност си се справил повече от добре. Разположението на халките, дължината им, оцветяването, формите на воблерите, лопатките - всичко е по-добре от това, което на мен ми се иска да правя. Хванал си рибки, значи и от към игра си ги докарал много добре.

Аз нямам какво повече да кажа. Постигнал си това, което всички търсим - удоволствие от изработката, както и успеваемост и удоволствие в риболова.

Давай все напред, аз лично ще чакам да видя нови изделия и риби на тях ;)

Поздрави!

:tup:
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Първите ми малки "гмурци"

Мнение от Marco Polo »

rangel_bac написа:...
:tup:
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
Аватар
thephoenix
Мнения: 30
Регистриран на: Нед Фев 05, 2012 15:03
Риболов: Спининг и на леко
дал Браво: 39 пъти
получил Браво: 31 пъти

Re: Първите ми малки "гмурци"

Мнение от thephoenix »

Един нов от днес :)

Изображение
Аватар
p_zarkov
Мнения: 939
Регистриран на: Пет Юли 21, 2006 11:04
Местоположение: Ruse
дал Браво: 160 пъти
получил Браво: 148 пъти

Re: Първите ми малки "гмурци"

Мнение от p_zarkov »

И презентацията ти е на ниво !
:tup:
Всичките ще хванат риби , само им дай шанс !
p_zarkov@abv.bg
0887417618
colorcore
Мнения: 325
Регистриран на: Пон Юни 27, 2011 15:41
Местоположение: Регенсбург, Германия
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 40 пъти

Re: Първите ми малки "гмурци"

Мнение от colorcore »

много ми харесват твоите зверчета!
Аватар
thephoenix
Мнения: 30
Регистриран на: Нед Фев 05, 2012 15:03
Риболов: Спининг и на леко
дал Браво: 39 пъти
получил Браво: 31 пъти

Re: Първите ми малки "гмурци"

Мнение от thephoenix »

Благодаря на всички колеги за хубавите думи :)

Понеже вече нямам налична везна, ще качвам само снимки без информация за теглото на примамките. И в този ред на мисли - ето го последния хайван :lol: /потъващ, 4,5 см/

Изображение
Аватар
thephoenix
Мнения: 30
Регистриран на: Нед Фев 05, 2012 15:03
Риболов: Спининг и на леко
дал Браво: 39 пъти
получил Браво: 31 пъти

Re: Първите ми малки "гмурци"

Мнение от thephoenix »

Лек експеримент с формата - воблера е плосък с дебелина от 0.7cm /дължина - 4,5cm/
Прилича на цикада, но халката е на носа и е с лопатка :D

Изображение
Аватар
thephoenix
Мнения: 30
Регистриран на: Нед Фев 05, 2012 15:03
Риболов: Спининг и на леко
дал Браво: 39 пъти
получил Браво: 31 пъти

Re: Първите ми малки "гмурци"

Мнение от thephoenix »

И един леко тематичен в духа на празниците :)

Изображение
Аватар
thephoenix
Мнения: 30
Регистриран на: Нед Фев 05, 2012 15:03
Риболов: Спининг и на леко
дал Браво: 39 пъти
получил Браво: 31 пъти

Re: Първите ми малки "гмурци"

Мнение от thephoenix »

Здравейте колеги,
онзи ден реших да си пробвам примамките в реални условия и се оказа, че най-малкото воблерче бе любимец на рибите към момента ... но понеже е с единична кука, която почти опира в задната му част, всичките риби се откачиха дори без да успеят да позират за снимка.
Затова реших да му направя другарче, ама този път да си е направо с тройна кука :)

Изображение
Аватар
thephoenix
Мнения: 30
Регистриран на: Нед Фев 05, 2012 15:03
Риболов: Спининг и на леко
дал Браво: 39 пъти
получил Браво: 31 пъти

Re: Първите ми малки "гмурци"

Мнение от thephoenix »

Един евентуално за по едри :) /6 cм, 10 гр./

Изображение
Аватар
thephoenix
Мнения: 30
Регистриран на: Нед Фев 05, 2012 15:03
Риболов: Спининг и на леко
дал Браво: 39 пъти
получил Браво: 31 пъти

Re: Първите ми малки "гмурци"

Мнение от thephoenix »

Първо дребосъка - не се получи каквото исках, ама поне играе добре и се надявам при маловодие на рибите да им хареса :)

Изображение

Тук е и момента да попитам по-опитни колеги за лопатките. Понеже онзи ден счупих лопатката на любимия ми самоделен воблер в едно дърво ... и подмяната й го "беляза" завинаги :lol: ... та затова реших, че трябва да ги правя от по-устойчив материал и затова на последния си воблер сложих метална/мисля, че е алуминиева или някакъв подобен материал - много лек, доста твърд, но пък лесно се обработва с пила - което доста ми допада/. Та въпроса ми е - дали би имало значение за активността на рибите при метална или прозрачна лопатка. Знам, че има и купешки воблери с метални лопатки, но процента е доста малък спрямо прозрачните и затова се чудя дали да ги правя с алуминиевите :roll:

Изображение
Аватар
thephoenix
Мнения: 30
Регистриран на: Нед Фев 05, 2012 15:03
Риболов: Спининг и на леко
дал Браво: 39 пъти
получил Браво: 31 пъти

Re: Първите ми малки "гмурци"

Мнение от thephoenix »

При мен сезона не може да започне както трябва и освен един изтърван кефал около килограм, който ми отвори тройката /проклятието на евтините куки/, та поне няколко нови воблерчета...

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
thephoenix
Мнения: 30
Регистриран на: Нед Фев 05, 2012 15:03
Риболов: Спининг и на леко
дал Браво: 39 пъти
получил Браво: 31 пъти

Re: Първите ми малки "гмурци"

Мнение от thephoenix »

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “ВоблероСтроители”