Опити за направа на воблери.

Независимо дали сте майстор професионалист или просто обичате да дялкате в свободното си време, това е мястото, където може да сверите часовника си и да почерпите опит и да споделите свой.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Опити за направа на воблери.

Мнение от pux »

Зависи каква е смолата. Обикновено всяка смола има собствена инструкция - в какви количества се смесва, при каква температура и колко време се втвърдява и т.н. Има и различни типове смоли - повечето са предназначени за лепило - нищо, че някои ги ползваме не по предназначение :). Т.е. искам да кажа, че никой не може да ти отговори без да знае какво си ползвал и как ...
Аватар
Lubomircho
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2010 10:54
Риболов: Спининг.
Местоположение: София
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Опити за направа на воблери.

Мнение от Lubomircho »

pux написа:Зависи каква е смолата. Обикновено всяка смола има собствена инструкция - в какви количества се смесва, при каква температура и колко време се втвърдява и т.н. Има и различни типове смоли - повечето са предназначени за лепило - нищо, че някои ги ползваме не по предназначение :). Т.е. искам да кажа, че никой не може да ти отговори без да знае какво си ползвал и как ...
Смолата е на Лакпром и най вероятно е тази, която спомена че е за лепене. Иначе е бавно съхнеща и стяга след около 30 - 40 минути. След стягане, не матира и седи лъскава. Иначе я ползвам предимно за запълване на процепа за арматурата и тежестите.
Процеса на мазане съм го описал. Може би трябва да купя друга или да променя нещо в нанасянето. Смесвам я по предписание на производителя и използвам стоманена съчма, за да не излизат балончета. два или три пъти нагрявам със сешоар воблера, след което го заглаждам с четката. Оставям го да се върти и след около 1 - 2 часа го заварвам в състоянието, което е на снимката.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Опити за направа на воблери.

Мнение от pux »

:) - първо: провери пак дали смесваш точните пропорции - дали пропорциите се смесват по обем или по тегло - има голяма разлика
- осигури подходяща температура на помещението - обикновено такава е над 23 градуса (трябва да го пише в инструкциите)
- з**би това със съчмата - бърка се със пластмасова или метална бъркалка, бавно и постоянно, най-малко 3-4 мин.
- нанасяш с четка
- като начало нищо не нагрявай и не обръщай внимание на мехурчетата - те ще са ти проблем, ако покритието стане равно и гладко
- може за проба да ползваш нещо пластмасово, да не хабиш воблерите си :) - ако на него стане, а на воблера не - има вероятност смолата да прави реакция с боята отдолу - тогава или сменяш боята или преди смолата я запечатваш с лак

Ако горното не сработи от 2-3 опита, смени смолата!
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: Опити за направа на воблери.

Мнение от Plat1ka »

Лакираш ли воблера преди да му нанесеш смолата. Аз пробвах със същата смола като я бърках с дървена пръчка. Получи се същия ефект като ги въртях около 2 часа. Реших, че е от лака който съм нанесал предварително и смолата се събира на капчици защото неможе да залепне за гладката повърхност на лака. Ако не си лакирал то трябва да търсим проблема другаде.
Аватар
spoon23
Мнения: 235
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:11
Местоположение: Бургас
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 25 пъти
Обратна връзка:

Re: Опити за направа на воблери.

Мнение от spoon23 »

Ако е лакирал предварително е добре,че и задължително да се шлайфа с шкурка преди това.Ако пак не става колегата Didom е писал с каква смола е лакирал в неговата тема. :tup:
"Нищо не е твърде прекрасно, за да е истина, ако не съответства на законите на природата…"Майкъл Фарадей
Аватар
spoon23
Мнения: 235
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:11
Местоположение: Бургас
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 25 пъти
Обратна връзка:

Re: Опити за направа на воблери.

Мнение от spoon23 »

"Нищо не е твърде прекрасно, за да е истина, ако не съответства на законите на природата…"Майкъл Фарадей
Аватар
Lubomircho
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2010 10:54
Риболов: Спининг.
Местоположение: София
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Опити за направа на воблери.

Мнение от Lubomircho »

Поръчах си друга смола с която да пробвам и ако и с нея се получи същото, значи бъркам другаде. Смолата която поръчах е на Devcon 30 минутна. http://www.best-rc-stuff.com/Products/1 ... evcon.aspx. Силно се надявам с нея да се получи. Имам един готов за лакиране, обаче смолата ще е при мен в Понеделник. Веднага след лакиране ще пиша отзиви и ще кача снимка, да покажа как съм се справил :)
jackpot
Мнения: 17
Регистриран на: Чет Апр 02, 2015 14:22
получил Браво: 1 път

Re: Опити за направа на воблери.

Мнение от jackpot »

Девкона е перфектна, но да си вземеш и електронна везна дето мери от 0.01 гр. нагоре, щото е много важно да са равни частите.
Аз сега съм с тази:
Изображение
Супер разлива не прави балони, бавно съхне, нужно е нагряване.
А българската я забравяш за финално покритие, каквото и да правиш се събира на места и бързо почва да жълтее.
И не забравяй, че трябва да въртиш воблера 24 ч., горе-долу, ако е стайна температурата, а също и ниска влажност в помещението.
Успех!
И нашите примамки си ги бива, Ваша светлост...
https://www.facebook.com/GKHandmadewobblers/


..........................
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Опити за направа на воблери.

Мнение от pux »

:) Да въртиш смолата 24 ч. е прекалено, освен ако не го пише изрично в инструкцията! Ползвал съм и Девкон 30 мин., и ЕТекс Лайт - първата стяга за ок. 1.5-2 ч., втората - 7-8 ч. Повечето смоли се смесват по обем - затова някои вървят със спринцовки, които да улеснят това. Логиката за това е следната - смолата и втвърдителя, обикновено са с различна плътност. Целта, в идеалният случай е, всяка молекула от съответният компонент да се свърже с такава от другия. Ако останат много свободни молекули от някой от компонентите - било поради лошо замерване на пропорциите, било поради недостатъчно смесване - смолата няма да се втвърди напълно.
Аватар
Lubomircho
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2010 10:54
Риболов: Спининг.
Местоположение: София
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Опити за направа на воблери.

Мнение от Lubomircho »

Значи ако ползвам смола на Devcon и въртя воблера около 2 часа, ще бъде ок. Смятам да използвам мерителни чашки или да къпя по голями спринцовки, за да смеся точно двата компонента. Веднага след като тествам ще кача снимки на крайният резултат.

Благодаря на всички за съветите :)
Аватар
Lubomircho
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2010 10:54
Риболов: Спининг.
Местоположение: София
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Опити за направа на воблери.

Мнение от Lubomircho »

Здравейте колеги,

Както обещах, ето снимка на поправеният воблер с новата смола. Явно проблема ми е бил в смолата, защото забелязах, че тази на Devcon се маже буквално като мед, дори когато е все още доста втечнена. Другата се разливаше нагоре надолу и може ми за това са се получили дупчиците. Искрени благодарности на всички колеги за техните съвети и най вече на колегата Pux, за напътствията, които ми даде относно нанасянето. :)

Изображение
Аватар
Lubomircho
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2010 10:54
Риболов: Спининг.
Местоположение: София
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Опити за направа на воблери.

Мнение от Lubomircho »

Здравейте,
Ето го и следващият, може би най добрият ми до този момент, 5 сантиметра, бавно потъващ, оголо 4 грама без куки и халки :)
Мисля че се получи доста сполучлив но това ще се провери в Събота, пък дано и някоя пъстърва да го Ареса :)

Изображение

Изображение

Изображение

Бива ли го според вас :) :) :)
Аватар
Lubomircho
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2010 10:54
Риболов: Спининг.
Местоположение: София
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Опити за направа на воблери.

Мнение от Lubomircho »

Дори и баровеца оборудвахме :)

Щом повдига настроението си заслужава едно рибенце :)

Изображение
Аватар
Lubomircho
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2010 10:54
Риболов: Спининг.
Местоположение: София
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Опити за направа на воблери.

Мнение от Lubomircho »

С малки стъпки но напред :)

5,5 см. 4 грама ( без халки и куки ), Потъващ :)

Изображение
Аватар
Lubomircho
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2010 10:54
Риболов: Спининг.
Местоположение: София
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Опити за направа на воблери.

Мнение от Lubomircho »

Ето и резултата от този воблер, на пробите :)

Изображение

Воблера се туичи превъзходно, като движенята са доста въртеливи и да го наречем агресивни. Доколкото съм чел главната идея на туича е да раздразни пастървата и мисля че този воблер достигна целта. На въртене не е много добър но мисля да го преглътна :) Съжалявам за качеството на снимката обаче доста бързах да релийзна този мъник на свобода и не се е получила добра :)
Публикувай отговор

Обратно към “ВоблероСтроители”