Проблем с холограмното фолио

Независимо дали сте майстор професионалист или просто обичате да дялкате в свободното си време, това е мястото, където може да сверите часовника си и да почерпите опит и да споделите свой.
stillg
Мнения: 193
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 0:30

Проблем с холограмното фолио

Мнение от stillg »

Здравейте колеги,
сигурно на моя въпрос има някъде нещо написано из форума, но не мога да го улуча :)

проблемът ми е следния :
Излях си "n" на брой пилкерчета ,12грамови, и искам да им сложа холограмно фолио. Фолиото което използвам е трансферно.
Тъй като с тях ще диря костури по драките и текучеството на примамки е голямо, не държа на прецизната изработка.

Та, най-накрая намерих що горе цаката на това пусто фолио да се отделя като хората, но след това дойде следващия проблем.
С какво да запечатам примамката. Пробвах с Уретанов лак и лак на водна основа Сократес:
http://www.mirka.bg/%D0%BB%D0%B0%D0%BA- ... 0%B5%D1%81
и резултата въобще не ми харесва. Блясъкът на фолиото много се притъпява , шарката на фолиото избледнява и едва се вижда. Това е само при един слой лак.
Дали трябва да се разреди лака или нещо друго нямам на представа и преди да тръгна по дългия и неравен път на пробата и грешката реших да питам "патилите".
Моля ви, драги капацитети във воблеростроенето, дайте някакъв акъл как да запазя блясъка на фолиото.

Ще съм благодарен на всякакви мнения
rap66
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Фев 19, 2007 12:27
Местоположение: Варна
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Проблем с холограмното фолио

Мнение от rap66 »

Двукомпонентен автомобилен лак, 50 гр. 2 лв. Смесва се, потапяш и висят 30 мин., и така 2-3 пъти. Лака изсъхва на примамките за 20 на минути, в съда 5-6 часа
stillg
Мнения: 193
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 0:30

Re: Проблем с холограмното фолио

Мнение от stillg »

Благодаря за скоростния отговор.
Пропуснах да напиша, че първо пробвах с точно такъв лак. Ефектът беше същия. От там се насочих към лака на водна основа. Мислех, че ацетона може да реагира с фолиото и за това така да се получава.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Проблем с холограмното фолио

Мнение от pux »

Трансферното фолио обикновено се ползва при ноктопластика :wink:. Трябва ти лак за нокти, който се използва за запечатване на такова фолио. А за да нямаш проблеми с отделянето се ползва съоъветното лепило. В eBay e заринато с продукти от тази гама. Сигурно и в Бг се намират, но не съм търсил.
stillg
Мнения: 193
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 0:30

Re: Проблем с холограмното фолио

Мнение от stillg »

Имам фолио за нокти, поръчах от eBay-я и трансферно холограмно фолио използвано за реклама/ декорация. Цяла Варна обиколих, но така и не намерих рекламно трансферно фолио. Предлагат в книжарница "Слънчоглед" на Шипка. Не ми хареса шарката.
Както и да, отклоних се.

1. Най-вероятно не се отлепя както трябва, защото отливката ми не стана перфектна и повърхността не е абсолютно гладка. Пробвах с бял акрилен грунд, уж да покрие неравностите, но пак не се получава перфектно. Пробвах да топна първо в лака и после фолио - същата работа.
Както казах - съвършенство не търся. Само нещо да им блести на "стрижоците".
2. От начало, като реших да си ги лея тези пилкери и аз се насочих към ноктопластиката. От Али-то накупих фолия, четки, лепила, базов и топ лак, ултравиолетова лампа за изпичане и т.н.
Опитах се да запечатвам, но не ми се получи. Топ лакът седеше както съм го нанесъл, въпреки че се опитвах да го пека по 5 мин. След малко четене и ровене достигнах до извода, че може би лампата идва слаба , 9W-ва поръчах. тя представлява като арка и от долу има три диода които светят УВ. Свързах се с продавача на лампата и той ме уверяваше, че няма проблем и трябва да изпича. Не ми се спореше.
Следващият модел е 18W с нормална крушка и представлява като кутия в която се вкарва ръката.
Извинявам се за по-подробното описание, но на някой може да му е полезно. Поне на мен би ми било ако бях прочел на някой неволите, преди да купувам на сляпо ;)
Единият вариан ми е да търся маникюристка и да пробвам с по-мощна лампа, докато м/увременно търси и друго решение.
Пусто, маникюристки не познавам.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Проблем с холограмното фолио

Мнение от pux »

Ако имаш неравности по отливката най-лесно се заравняват с кит или епоксидна смола. Лепилото за трансферно фолио обикновено е млечно бяло и според инструкциите се изчаква да стане прозрачно преди да залепиш фолиото - отнема ок. 10 мин. Може да ползваш сешоар или пистолет за горещ въздух - тогава става за 5-10 сек. :). Трябва хубаво да натискаш и заглаждаш, когато лепиш фолиото. Може да запечатваш с лак на водна основа 1-2 слоя, преди финалния лак. Става и с епоксидна смола. UV геловете са добро решение, но не винаги са лесни за работа - зависи от марката. И не всяка лампа е подходяща - независимо от рекламите на търговците.
Може и да не използуваш трансферно фолио. Има холограмно фолио като тиксо, където нещата стават много по-лесно и просто. Има и холограмни бои, но са скъпи.
stillg
Мнения: 193
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 0:30

Re: Проблем с холограмното фолио

Мнение от stillg »

Отностно лепилото за фолиото. Хубаво е да се изчака даже към 15-20 мин. Това е от моят челен опит. Ходих да си купя лепило за варак / шлак метал. Даже жената ми каза, че лепилото е 30 минутно.
Проблемът с лака, както съм написал и в началото на темата, е че и с водния лак който съм използвал пак се губи блясъка на фолиото и изчезва шарката.
Не знам дали е от гъстотата на лака или влиза в някаква реакция с фолиото , но това ми се получава и не се сещам какво друго да ползвам вече. Говоря за бюджетен вариан, защото вече само смола ми идва на акъл, но не си заслужава за тези примамки от които може и 20бр. да заминат за риболов.

П.С. за самозалепващото се фолио за което говориш, пак не ми е вариант. Много е малка примамката, а фолиото е дебело. Елиминира всякаква линия на примамката и на толкова малка площ с ръбове не залепва въобще като хората
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Проблем с холограмното фолио

Мнение от pux »

stillg написа:... за самозалепващото се фолио за което говориш, пак не ми е вариант. Много е малка примамката, а фолиото е дебело. Елиминира всякаква линия на примамката и на толкова малка площ с ръбове не залепва въобще като хората

:) Има дебело, има и тънко - аз ползвам 3 микрона и никакви линии и ръбове не се губят. В еbay има всичко - само трябва да се чете внимателно, преди да се поръча. Ако все пак има проблем с залепването, същото лепило за трансферно фолио (не за варак или шлак метал!!!) е решението.
stillg
Мнения: 193
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 0:30

Re: Проблем с холограмното фолио

Мнение от stillg »

Всичко има, въпросът е да го намериш и в крайна сметка да ти излиза математиката. Не се хвърлям на скъпи неща, защото има текучество при мен и не си заслужава.
Аз специално лепило за трансферно фолио не намерих, ако не броим лепилото за фолиото за нокти. Не съм експер, но според мен лепилото за шлак метал/варак трябва да е доста приблизително с това за трансферно фолио. В крайна сметна и в двата случая говорим за трансфер на много фин слой метал.

В крайна сметка обаче, много се измести фокуса от главния ми проблем : "С какво да се запечата фолиото, без да се губи отблясъка му"

Помагайте
tntcom
Мнения: 113
Регистриран на: Чет Окт 19, 2006 22:24
Местоположение: гр Русе
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Проблем с холограмното фолио

Мнение от tntcom »

А може ли снимки, за да видим за какво става на въпрос?
stillg
Мнения: 193
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 0:30

Re: Проблем с холограмното фолио

Мнение от stillg »

Ха, колега тука ме хвана на тясно. На работа съм и се прибирам след месец. Всичко вкъщи ми остана. Не се сетих по-рано да направя някоя друга снимка. Жалко
Тук едно видео, за нанасяне на фолио. На някой може да му е интересно.
https://www.youtube.com/watch?v=FeQ5F0SmmJg
Близките дни ще снимам едни други примамки които правя. На тях също може да се сложи фолио.
stillg
Мнения: 193
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 0:30

Re: Проблем с холограмното фолио

Мнение от stillg »

Сетих се, че взех с мен един от експериментите.

Изображение
Изображение
Изображение

Последната снимка е фолиото как изглежда на ролката
svil
Мнения: 77
Регистриран на: Сря Юни 21, 2006 16:34
Местоположение: Русе
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Проблем с холограмното фолио

Мнение от svil »

Първо се извинявам, че се намесвам в темата на колегата. Но и аз имам проблем с холограмно фолио. Става въпрос за това, че фолиото е рекламно, но старо и не му лепи лепилния слой. Идеи по какъв начин да го поставям ако има някой ще съм благодарен.
даниел
Мнения: 28
Регистриран на: Вто Дек 24, 2013 15:17
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Проблем с холограмното фолио

Мнение от даниел »

колега пробвай да го нагрееш примерно със сешоар
stillg
Мнения: 193
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 0:30

Re: Проблем с холограмното фолио

Мнение от stillg »

Гледах, че за стари стикери примерно, съветват да ги киснат във вода.
Публикувай отговор

Обратно към “ВоблероСтроители”