Алуминиево фолио

Независимо дали сте майстор професионалист или просто обичате да дялкате в свободното си време, това е мястото, където може да сверите часовника си и да почерпите опит и да споделите свой.
k99
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Авг 14, 2013 20:28
Риболов: Мач, фидер, спининг
дал Браво: 5 пъти

Алуминиево фолио

Мнение от k99 »

Здравейте колеги.
От къде мога да намеря (магазин или online) самозалепващо алуминиево фолио 10 микрона (0.01мм) или по-тънко. В момента експериментирам с 30 микрона но изглежда доста грубо.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Алуминиево фолио

Мнение от pux »

Какво му е грубото на 30 микрона? Ако говориш за щампата/релефа то проблем може да има от неподходящи инструменти или недомислена технология на прилагане. Аз използвам такова от доста години и не виждам никакви проблеми - дори го намирам за много приятно и лесно за работа. Ако пък говориш за скриване на ръба - и там няма проблем - начина е ясен :wink:.
10 микрона самозалепрващо аз не съм намирал, но и не съм търсил прекалено упорито. Горе-долу толкова е дебело кухненското фолио, но не се лепи. Работил съм и с такова - разликата с горното е практически минимална, но за сметка на това работата изисква железни нерви и много внимание за перфектни резултати.
Моте
Мнения: 8
Регистриран на: Вто Окт 17, 2017 11:46
получил Браво: 2 пъти

Re: Алуминиево фолио

Мнение от Моте »

k99 написа:
От къде мога да намеря (магазин или online) самозалепващо алуминиево фолио 10 микрона (0.01мм) или по-тънко.
Непременно ли държиш на самозалепващо?
jamie
Търговец
Мнения: 79
Регистриран на: Пон Дек 10, 2012 9:11
Риболов: на река
получил Браво: 4 пъти

Re: Алуминиево фолио

Мнение от jamie »

очакваме доставка на поне 10 разцветки до месец
k99
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Авг 14, 2013 20:28
Риболов: Мач, фидер, спининг
дал Браво: 5 пъти

Re: Алуминиево фолио

Мнение от k99 »

pux написа:................. Ако пък говориш за скриване на ръба - и там няма проблем - начина е ясен :wink:.
............... .
Да точно в това е проблема. Ръба е доста видим.
От скоро се занимавам с направа на воблери за лична употреба от балса. Срещнах доста проблеми с работата със самата балса , арматурата, лаковете/смолата, боята.... Постепенно ги решавам един по един. В момента на дневен ред е алуминиевото фолио. Взех алуминиева лента 0.03мм от Микроасу. Това което не ми харесва е че ръба е видим. Реших че с по-тънко фолио това няма да е така. Но ще съм безкрайно благодарен на споделен опит как може да се прикрие ръба на 0.03мм.
k99
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Авг 14, 2013 20:28
Риболов: Мач, фидер, спининг
дал Браво: 5 пъти

Re: Алуминиево фолио

Мнение от k99 »

Моте написа:
k99 написа:
От къде мога да намеря (магазин или online) самозалепващо алуминиево фолио 10 микрона (0.01мм) или по-тънко.
Непременно ли държиш на самозалепващо?
Не, не държа. Но е по-лесно за работа, или поне аз така мисля. Разбира се мога да ползвам и домакинско/кухненско то е видимо по-тънко, но тогава ще се вкарам в други филми: с какво лепило да го лепя, как да го изрязвам предварително по правилно зададена форма, как да го положа без да го намачкам...............
Последно промяна от k99 на Вто Окт 24, 2017 0:06, променено общо 2 пъти.
k99
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Авг 14, 2013 20:28
Риболов: Мач, фидер, спининг
дал Браво: 5 пъти

Re: Алуминиево фолио

Мнение от k99 »

jamie написа:очакваме доставка на поне 10 разцветки до месец
ОК. Дай някакъв линк тук или на лични. Това което ме интересува в момента са не разцветките а дебелината. Идеята ми е да е тънко за да е незабележим ръба.
Моте
Мнения: 8
Регистриран на: Вто Окт 17, 2017 11:46
получил Браво: 2 пъти

Re: Алуминиево фолио

Мнение от Моте »

DSCN2516.JPG
DSCN2516.JPG (172.67 KiB) Преглеждано 5319 пъти
Иначе, не случайно попитах дали държиш на замозалепващо, точно по причина, че е по-удобно за работа, заради защитната лента няма да ти лепне по пръстите-предполагам, защото не съм ползвал. На това кухненското ръба го притривам с водна шкурка, но трябва внимателно, да не се разкъса. Изрязвам парчетата по предварително изрязан шаблон с много добре наточено тънко острие, или едни ножици с извита работна част, но е пипкава работа. Самозалепващо фолио, по- тънко от кухненското едва ли ще намериш, може и да има но не вярвам, то ще се къса при отлепване сигурно. Има и едно друго по-тънко от кухненското, за разни декорации, може и варак да е, но е прекалено тънко, не дава да го пипнеш, ако може така да се каже.
k99
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Авг 14, 2013 20:28
Риболов: Мач, фидер, спининг
дал Браво: 5 пъти

Re: Алуминиево фолио

Мнение от k99 »

Моте написа:............ На това кухненското ръба го притривам с водна шкурка, но трябва внимателно, да не се разкъса............
Кой номер шкурка ползваш. Предполагам ще върши работа и за самозалепящо 30 микрона. Аз имам най-финна Р620.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Алуминиево фолио

Мнение от pux »

k99 написа:... Но ще съм безкрайно благодарен на споделен опит как може да се прикрие ръба на 0.03мм.
:) Топиш в лак и после шлайфаш. Обикновено 4-6 слоя са достатъчни - зависи от гъстотата на лака. След това е добре първият слой боя да е с цвета на фолиото или по-тъмен за гърба. Няма нищо сложно :wink:
k99
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Авг 14, 2013 20:28
Риболов: Мач, фидер, спининг
дал Браво: 5 пъти

Re: Алуминиево фолио

Мнение от k99 »

pux написа: .............Топиш в лак и после шлайфаш. Обикновено 4-6 слоя са достатъчни - зависи от гъстотата на лака. .............. :wink:
Да разбирам ли че трябва да полагам слой лак/смола между фолиото и боята, за по-добро прикриване на ръба? Аз досега пръсках спрей/боя директно върху фолиото. На друго място във форума срещнах точно такава последователност на полагане, но понеже не се споменаваше с каква цел се прави, аз реших да си спестя междинния слой лак/смола (ползвам епоксидна смола).
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Алуминиево фолио

Мнение от pux »

k99 написа:...Да разбирам ли че трябва да полагам слой лак/смола между фолиото и боята, за по-добро прикриване на ръба? ...
:) Да, точно така! Близко е до ума - нали целта е да скриеш ръба. Първата стъпка към това е да изравниш повърхността, която ще боядисваш.
k99
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Авг 14, 2013 20:28
Риболов: Мач, фидер, спининг
дал Браво: 5 пъти

Re: Алуминиево фолио

Мнение от k99 »

pux написа: :) Да, точно така! Близко е до ума - нали целта е да скриеш ръба. Първата стъпка към това е да изравниш повърхността, която ще боядисваш.
OK, звучи логично, може би единствената въпросителна която остава е основата. Досега действах в следната последователност:
1.Бял грунд за основа
2.Алуминиево фолио
3.Спрей за оцветяване
4. Няколко ръце епоксидна смола
Ако започна да полагам слой смола между фолиото и боята има ли смисъл да поставям основа, при условие че между нея и боята/спрея ще има слой смола?
П.П.
Воблерите са от балса.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Алуминиево фолио

Мнение от pux »

k99 написа:...Ако започна да полагам слой смола между фолиото и боята има ли смисъл да поставям основа, при условие че между нея и боята/спрея ще има слой смола?...
Да, има смисъл от от основа! Колкото по-равна ти е повърхността в/у която лепиш фолиото, толкова повече ще изпъква шарката му и ще се залепва по равно и по-лесно. Балсата сама по себе си е пореста и мека и както и да я обработваш винаги ще има микрограпавини. Виж, ако ползваш твърда и плътна дървесина, фолиото може да се лепи и директно в/у нея, при положение, че е добре изшлайфана предварително.
Публикувай отговор

Обратно към “ВоблероСтроители”