IV кръг р. Струма - Фото репортаж

Представителен форум на Спининг клуб “Старите видри”
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4475 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

IV кръг р. Струма - Фото репортаж

Мнение от Pike »

На 28-ми август се проведе четвъртия кръг от турнира по спинингов риболов "HOMELAN" на река Струма в землището на село Земен.

Участници и този път не липсваха, като въпреки отпускарския сезон се сбрахме 21 юначаги, все спинингисти.

Метеоролозите бяха благосклонни към нас и бяха поръчали приятно слънчево време, с мъгли в ниските райони през сутрешните часове.

Мъглата, росата и обедните температури бяха идеално подбрани, като не оставиха никакъв шанс за изява на пепелянките, които както сподели колегата Павел Иванов имали добре развиваща се популация в този район на реката.

По традиция риболовът беше отново труден, реката на участъци бе много бистра, съответно и рибата много предпазлива. Напук на гореспоменатото видрите показаха класа и състезанието приключи само с 4 капота, едното е моето :)

Основната примамка, на която заложиха болшинството колеги беше воблерът, тракащи модели от марките Goldy и Ugly Duckling. Аз лично опитах и на блесна като опитах с 3 дълбоко газещи модела, но за това ще стане дума по-късно.

Основният вид риба, който кълвеше, беше речният кефал, като имаше уловени и балкански пъстърви, и костур.

Преди да са ви омръзнали писанията ми, ще ги гарнирам с 40 броя снимки (това е моят улов) ;)


Към 07:00 часът основната група видри се бе събрала на сборния пункт, сглобяват се такъми, споделят се тактики, абе да му мислят рибоците.

Изображение

Изображение


След като уточнихме детайлите около регламента на състезанието, всеки си хвана шапката и газ към реката. Както споменах в началото, сутринта беше мъгливо, на първата снимка може да различите Милен дегизиран като храст:

Изображение

Изображение

Изображение


В района, в който стартирах състезанието беше паднала роса и беше доста влажно, дори старите ми познати паяци "пазачи" от р. Струма бяха мокри до кости:

Изображение

ето и селото в далечината:

Изображение


Време е за проверка на бойното снаряжение, ето какъв бе такъма, с който стартирах:

Изображение

- въдица на 1.80 м.: реката не е много голяма, в най-големите й разливи беше широка към 10, максимум 15 метра. Оптималният избор на пръчка според мен за този участък на реката е 1.80 - 2.10 м., като се има предвид и че голяма част от хубавите места бяха трудно достъпни и замятането от тях с по-дълга пръчка е и по-трудно;
- макара и влакно: доскоро бях привърженик на монофилните влакна, като ловях с максимум до 0.20 мм., но след един риболов на Панега, където "захраних" обилно с воблери и блесни казах КРАЙ и оттогава съм с плетено;
- воблер: първата примамка, на която заложих беше Goldy 2.8 см. с оранжева окраска.

Плетеното влакно ми помогна да почистя някои участъци от реката:

Изображение


Така и така съм започнал с примамките да направя един кратък преглед на ползваните от мен примамки:
- Salmo Hornet: много добра игра, дори и в най-големите бързеи потъваше дълбоко

Изображение

- Mepps Aglia Long: рибата не прояви голям интерес към нея

Изображение

- Бомбърка от неизвестен производител: тази ми е любимата, като тракалката й е номер 1, направо цяла дискотека. Проблемът бе, че в бързата вода излиза отгоре. С нея трябва да се лови в по-тихи участъци на реката с по-слабо течение.

Изображение

- още едно Goldy, този път от сребристо

Изображение

По брега на реката се срещаха доста от тези малки приятелчета:

Изображение

което ме наведе на мисълта да сложа някой жаборан, но впоследствие забравих, може това да ми е била грешката.

В реката се срещаше и друга естествена стръв, като тази:

Изображение

ако не се вижда ясно от снимката това е зелен домат; сигурно някой дядо си е изпуснал част от заготовката за туршия или пък някой е ловил мнооооого големи кефали.

Хвърлях и на още няколко модела блесни (Mepps Decore, Mepps XD), като единствено с XD-то видях някакъв резултат, а именно една балканка към 20-тина сантиметра, която си играеше на гоненица с блесната.

Да видим сега и какво правеха колегите:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Това бяха колегите, които срещнах по пътя си, а сега е време за лирично отклонение:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


С наближаването на 12:00 часа бавно се отправихме към колите и поехме към сборния пункт в селото. Там на сянка споделихме кой какво видял, уловил, изпуснал и т.н., след което председателят на клуба измери улова на състезателите:

Изображение


Опитах да надзърна с обектива на фотоапарата навсякъде, но не успях, имаше и цензура.

Изображение


Спортният директор на клуба сметна резултатите и оформи крайното класиране от деня (може да го видите

ТУК):

Първо място: Мартин Дулевски

Изображение

Марто се разписа с общо три кефала с общо тегло: 860 гр., единият от тях му донесе и бонус точки, защото беше БАШ КЕФАЛ с дължина 37 см.

Изображение

С тази снимка малко се изложих като кифладжия, та съм я украсил малко да замажа положението :)


Второ място: Алеко Дянков

Изображение

Изображение


Трето място: Александър Динев

Изображение

Изображение


А сега тримата заедно:

Изображение


И за финал от официалната част една снимка на всички състезатели, без мен:

Изображение


Всеки от състезателите получи награда воблер, а класиралите се на по-предни позиции по още един, а където има награди има място и за малко алъш-вериш: "... сменям средно уловист воблер за по-уловист такъв ..." :)

Изображение


По традиция спортното мероприятие завърши с маса тип сватбарска и дисциплината синхронно вдигане на бирено шише:

Изображение


Но както всяко хубаво нещо и на това му дойде края, хапнахме, пийнахме, обсъдихме плановете за следващи мероприятия и поетапно се качихме по колите и към София.

Изображение


Така видях аз 4-тото състезание на видрите на р. Струма.

Pike
Zander
Мнения: 6271
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:21
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 62 пъти
получил Браво: 213 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Zander »

Супер репортаж и много яки снимки! :D
vikik
Мнения: 2789
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:46
Местоположение: София

Мнение от vikik »

Браво Пайк, много яко си го описал.
VLADKOrmoran
Мнения: 593
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 10:59
Местоположение: Чикаго

Мнение от VLADKOrmoran »

Eвала Саше! Много приятно за четене и за гледане приятелю! Не се коси, и нашето време ще дойде :wink:
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Супер!!! :D :D :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Браво

Мнение от Бат Стан »

Браво на всички! Съжалявам, но черезвичайни обстоятелства ми попречиха да дойда, иначе лицето Марто Дулевски щеше да е с едно място по-надолу, ама здраве да е - следващия път...Иначе е станало отлично състезание, поздравявам Марто, Алеко и Сашо за доброто класиране, както и Ваня за класирането на девето място, което е безспорен успех.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
Ваня
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Мар 31, 2005 21:08
Местоположение: София

Мнение от Ваня »

Благодаря на Бат Стан за поздравлението. Сред такива майстори наистина е безспорен успех класирането ми.
Sa6eto
Мнения: 221
Регистриран на: Пет Юни 17, 2005 20:31
Местоположение: "Надежда 2"
Обратна връзка:

Мнение от Sa6eto »

браво на всички състезатели следващия път още по добре;)
MITSUBISHI GALANT V6 24V
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от SASHO »

Браво, Саше! Репортажа е страхотен!
Като цяло рибите се уловиха до към 9.30 сутринта. Реката беше перфектна за спининг, според мен. Освен трите кефала, които ми донесоха класирането в тройката, улових и 4 маломерни кефала и една маломерна балканка. Почти към края на състезанието имах зверски удар на едно Хорнетче, като поведох рибата около метър и се откачи .. :? Иначе не е ясно как щяха да се развият събитията ..

Поздрави и Наслука
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг клуб “Стари видри””