Републиканско първенство спининг - 2012

Представителен форум на Спининг клуб “Старите видри”
Аватар
баш майстора
Мнения: 5824
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1642 пъти
получил Браво: 1775 пъти

Re: Републиканско първенство спининг - 2012

Мнение от баш майстора »

да бе няма ли някой да напише нещо... класиране... някоя снимка... :roll:
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
Fisherman66
Мнения: 3196
Регистриран на: Чет Авг 11, 2005 22:37
Местоположение: София
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Републиканско първенство спининг - 2012

Мнение от Fisherman66 »

Не мина много добре за наше съжаление.... :oops: .... тези силикони ни изядоха главите..... :evil: .... но... какво да се прави!?... каквото за всички - такова и за Видрите.... само че останалите отбори са в свои води като се стигне до чоплене между камъните, а ние - не. Какво да ви кажа ... това просто не е моя риболов! Повечето от състезателите изобщо не използваха макарите си! ....
И в двата дни през първите маншове, когато рибата беше по-активна си хванах по 5 риби само на воблери.... оттам нататък рибите легнаха под камънака и трябваше да им пуснеш гумения червей в устите .... ми... не го владея този "спорт" ... и не ме кефи ... за някои може и да има тръпка, но за мен - никаква! .... това естествено се отрази на класирането ми ... първия ден съм предпоследен, втория - последен..... :oops: :? :? :? .... евала на КОлето, който успя от последен в първия ден да стане първи във втория..... евала и на Сашо, който и двата дни се представи на ниво в сектор А. ....
Радвам се, че шампион на кръга стана Любчо Бояджиев от Родопа! ....

Надяваме се на Чая да е като миналата година.... да е спинингова реката, за да можем да компенсираме.....
Снимки ще пусна по-късно, че не съм ги свалил от апарата още,.....

Поздрави,
Тео
Spinning is contagious ... Let's start an epidemic!
www.starividri.org
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Републиканско първенство спининг - 2012

Мнение от Д-р Флекс »

оттам нататък рибите легнаха под камънака и трябваше да им пуснеш гумения червей в устите .... ми... не го владея този "спорт"
Ами, тва не си е спининг, а "помпане" от место. Даже без участие на макарата. Но какво да се прави, като е такъв регламента. :roll: Нищо, Тео, идват месеците, в които рибата не стои по дупките, а те са повече на брой в пъстървовия сезон...
Аватар
pi4a94
Мнения: 1509
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 10:13
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 875 пъти
получил Браво: 55 пъти

Re: Републиканско първенство спининг - 2012

Мнение от pi4a94 »

Тая ситуация е сигурно много изнервяща и гадна...бати спининга...
Някъде четох,че искат да въвеждат правило за максимално време без въртене на макарата примерно 5 сек.
Омръзна ми с тия червеи..ще се тренира пък да видим.

ПОЗДРАВИ на целия Отбор и най-важното НЕ УНИВАЙТЕ :!:
http://www.starividri.com/
http://www.starividri.eu/
Kentavar написа:...Зависи дали си рибар или риболовец....Единият отива за риба с цел на всяка цена да хване риба а другият да се наслади на на гледката, бриза, мириса на морето, да пийне една бирица седнал съзерцавайки залеза...
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Републиканско първенство спининг - 2012

Мнение от Мунчо »

Руснаците отдавна изреваха срещу този "риболов" на спининг. Не случайно Шанин директно си попита какъв такъв е, при положение, че състезателите не ползват макарите си... Единствения изход е тотално да бъдат забранени силиконовите примамки във всичките им разновидности, колкото и крайно да звучи, а който иска да "помпи" с воблери и блесни...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Републиканско първенство спининг - 2012

Мнение от bai ves »

:wink: Бат СТан си лови пъстърва и на червей, що не кат дава :roll: :lol: . Широко скроеният риболовец е винаги от полза на останалите. Все пак ако искаш да научиш нещо ново пишеш ЛС или превърташ номера по мобилния да научиш инфо. Сигурен съм, че са го питали външни хора от състезанието, ,,как и що,, , пък после са ходили там да мъчат по същия начин. Аз пък да имам късмета да отида на сносна река да ги очеша на Драшкович :mrgreen: :mrgreen: :fish2: :fish4: :fish2: :fish4: :fish7: :lol:
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Републиканско първенство спининг - 2012

Мнение от Бат Стан »

Понеже гледам, че се е получил дебат по темата за първия кръг в Девин, ще се изходя и аз по темата. Не знам защо се счита, че риболовът със силиконови примамки "не е нашият". Отборът на "Стари видри" може да потвърди, че след състезанието отидох и им казах, че и според мен това не е спининг в общоприетия смисъл на понятието, а риболов с изкуствена муха и по-конкретно такъв с нимфа - едно към едно. (Чух мнения, че това било усложнен риболов на стръв с къса пръчка. Следователно в трофейната витрина на "Стари видри" има две шампионски титли по такъв вид усложнен риболов на стръв, в чието спечелване съм имал честта да участвам през 2006 и 2010 г...) След като това е правилникът, утвърден от ФИПС и приет от БФРС и всички участващи отбори в шампионата, следователно всеки се е съгласил да играе по него. Неслучайно дисциплината се казва "Риболов на хищни риби от брега с изкуствени примамки", а не "Риболов на хищници с изкуствени примамки и задължително въртене на макарата". Ако кажат, че е задължително - окей. От тази гледна точка поне според мен е логично всеки отбор да има готовност да вкара силиконови примамки в действие, ако се наложи. А в този кръг се наложи. Примамките се знаят добре от абсолютно всички състезатели, тъй като се ползват от няколко години - силиконови камоли, гумени имитации на земни червеи, гагаляги и др.
Използването им сега се наложи по една единствена причина - поведението на рибата. Американките се скриха на дъното под камъните и отказаха да се вдигат нагоре, както и въобще да преследват всякакви неща, които не им минават под носа в хранителния поток. Единственото изключение беше в първия рунд на първия манш, когато поне в моя сектор, където беше и Тео, рибите имаха някаква по-висока активност към блесните и воблерите (Кольо не го знам с какво е станал първи в сектора във втория манш, но при него някакви примамки очевидно са сработили). След това ситуацията в повечето боксове стана такава, че за да имаш удар, трябва да й подадеш буквално в устата.
Ако някой си мисли, че тая работа с подаването в устата е много лесна, жестоко се лъже. Първо се прави преценка къде да заметнеш, за да може силиконът да отиде долу и да бъде извозен както трябва от течението. Преценява се какъв да е грамажът, за да не се навира под камъните и да късаш. Прави се сметка как да държиш линията по такъв начин, че хем да не ти се вдига примамката нагоре, хем да прави някакви леки подскоци, хем да ти стои опънато влакното, за да усетиш кога ти кълве, щото кълванетата не са някакви мощни удари, ами в повечето случаи се усещат като закачка на дъното. Прави се избор на кука, тъй като се лови с единични без контри, и ако си с кофти куки има да изтърваш риби. Накрая идва и моментът да избереш цвят на примамката, вид и др. Отстрани може да изглежда лесно, но който иска - да вземе пък да се пробва и да види, че тая работа не е като оная работа.
Ся, след като американката не кълве на нищо друго или кълве от дъжд на вятър, имаш два варианта - или да правиш лоши резултати, или да опиташ на силикона. Разбира се, всеки има право на избор с какво да играе, всеки си е направил индивидуална или отборна тактика. Но според мен да отидеш на национален шампионат без готовност да играеш със силиконови примамки, ако се наложи, е много голям риск. Поставяш се в зависимост от поведението на рибата и се обричаш на лош резултат, ако останалите примамки не ти сработят. Аз поне мисля, че като си на състезание, играеш според обстоятелствата с цел да постигнеш възможно най-добрия резултат с наличните ти примамки и умения.
Колкото до въпросния вид риболов, на мен ми е чудно как след като "Стари видри" разполага в клуба си с един от най-силните нимфаджии в Бг Славчо Мънков, участник на ред международни състезания, с шампиона за 2010 г. Владо Гетов, че и с цяла мухарска секция, не се е допитал до тях да покажат как точно става тая работа при риболов на близка и далечна дистанция. Ами сверете протоколите от състезанията по спининг и тези по муха от предишните сезони, и ще видите, че на мухата винаги се е ловяло повече, а там се лови само на нимфа и стример. Е, какво пречи нимфенето да се овладее? Хем ще научите някой нов метод на риболов, който може и да ви хареса, хем ще сте подготвени за ситуация като тази с капризните американки на Въча. Щото ако някой си мисли, че става въпрос за някакво си помпене, при което рибите едва ли не сами се закачат за куката, е изпаднал в много дълбока заблуда.
Ще ви препоръчам да погледнете и нещо друго. Сравнете протоколите на състезанието по спининг с тези от последвалото състезание по риболов на естествена стръв. На естествената стръв участваха четири от петте отбора, които се състезаваха преди това на спининг. Ще видите, че на силиконовите примамки едни и същи състезатели са уловили много повече риби, отколкото на живата камола!!! И въобще на спининга се хванаха повече риби, отколкото в състезанието на стръв. Ха сега, де!
Като стана въпрос за риболов на силикон без активно използване на макарата, той беше възможен само в сектор "В" и половината от "С". В останалите места рибата беше групирана към отсрещния бряг. Ако си във въпросния сектор и половина, пъстървите са пред теб и нямаш работа да замяташ надалеч - аз и двата дни се паднах на такива места. В "С" например лових както си ловя на нимфа на близка дистанция. Е като рибите са до моя бряг или по средата, чий да го ловя на отсрещния в камънаците? Впрочем на същата дистанция ловиха и всички останали състезатели в сектора! Е, каква е разликата да търся рибата на 5-6 метра от брега със силикон или с блесна и воблер, че нещо не ми е ясно? Дали ще подам примамката на дъното и ще работя с течението, или ще я въртя срещу него, това си е личен избор на състезателя. И в двата случая местата и рибите са едни и същи.
На останалите места обаче моля някой да дойде и да ми покаже как се лови без използване на макара, при положение, че имаш поне 10-20 метра дистанция на риболов в половината сектор "С" и по-голямата част от "Д", а в целия сектор "А" рибата е на отсрещния бряг. На такава дистанция също може да се лови с въпросните микроджигове, стига човек да има достатъчно опит и да се сети как да води примамката, къде да я заметне, как да я спусне по течението, трябва ли да я задържа или не, и т.н., и т.н.
Това е истината за състезанието и мисля, че всеки от състезателите на "Стари видри" може да потвърди, че това, което съм написал, е вярно на 100 процента. Ако ФИПС смени регламента, ще играем по това, което кажат. Ако кажат, че трябва да се върти макарата през 5 секунди, ще се върти, няма проблем.
Използвам случая да благодаря на колегите от вашия отбор за приятелското и коректно отношение на състезанието. Поздрави на "Стари видри" и наслука в следващия кръг!
От бившата видра бат ви Стан

П.С. - са и нещо друго да ви кажа, да разберете за какво става въпрос. Втория манщ се паднахме в един сектор със Стефан Минчев. Секторът беше от три работещи бокса, един почти безнадежден и шест кенефа. Кенефите бяха един много широк разлив около 25 метра. Аз трябваше да играя в кенефа във втория манш и направих валат, преди мен там се беше капотирал състезател от Смолян. Единственият шанс да се хване нещо на това място беше някаква заблудена балканка, затова там 45 мин орах с блесната без никакво кълване. След мен влезе Стефан, и той направи нула. Накрая в кенефите отиде състезател от Девин и улови две балканки. Питах го изрично след състезанието - защо ти хвана, а ние не. Той ми отговори така: "Когато вие бяхте в кенефа, сенките на дърветата засенчваха около 7-8 метра от единия бряг на реката. Балканките бяха в тази сенчеста ивица, само че бяха разпределени на повече площ и е трудно да нацелиш риба. Когато аз влязох там, слънцето вече беше високо горе, сенчестата ивица стана около 2 мчетра и всички балканки се набиха там. Така че вече беше по-сигурно, че ще се хване поне една риба". Е, той понеже си е местен и знае реката, улови две. Ето и от такива неща зависят резултатите девинчанинът съвсем заслужено си стана първи в сектора ни.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Републиканско първенство спининг - 2012

Мнение от Д-р Флекс »

Честито на бат Стан за отличното представяне, и на клуб "Балканка", който само за година съществуване успя да формира печеливш отбор за републиканско състезание! Ще е интересно за нас, "кибиците", да научим повече за останалите състезатели от отбора на "Балканка", общото и индивидуалното им класиране, и т.н., за да ги опознаем по-добре.

Сега, едва някой поставя под съмнение успеха на победителите в състезанието, доколкото то се е провело стриктно по правилата на FIPS и БФРС. Както Тео писа, те са еднакви за всички. Това не пречи всеки, който има мнение по тях, да ги споделя във форума...
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Републиканско първенство спининг - 2012

Мнение от smog »

За това, че всеки трябва да се съобразява с правилника си прав.
Проблема е обаче, че ние не сме професионалисти.
И след като се знае, че това е спиниг дисциплината е логично да привлича хора харесващи този тип риболов, т.е. хора вече направили своя избор на на типа риболов.
Конфликта се получава, когато отидеш на състезание и там се окаже, че реално се лови на друг метод - стръв или нимфа (което не е кой знае колко различно).

Ами то какво излиза? Да пуснем мухарския отбор, щото има по-голям шанс те да се представят по добре...
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
Аватар
Fisherman66
Мнения: 3196
Регистриран на: Чет Авг 11, 2005 22:37
Местоположение: София
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Републиканско първенство спининг - 2012

Мнение от Fisherman66 »

Стенли, не виждам да "се е заформил дебат" ... :roll: не спорим, не осъждаме никой ... просто споделих моето лично мнение, че този начин на риболов просто не е моят .... някакси не мога да "напипам" динамиката на спининга в това да чоплиш с изкуствен червей между камъните.... :roll: .... разбира се, правилата на ФИПС и БФРС важат за всички отбори, така че.... или ще трябва да се приспособим, или просто .... да дадем път на по-младите, които имат желание за спортни изяви.
Колкото до използването на силикон - и аз използвах и дори си хванах риби..... как беше: "когато си сред вълци ще виеш като тях" :lol: ... това обаче няма да ме накара да заобичам този вид риболов....

За съжаление лобито на "силиконовите нимфаджии" във ФИПС е доста силно и надали ще ги забранят скоро в дисциплината "риболов на хищна риба от брега с изкуствени примамки" :roll: .... Щом дори руснаците (които имат представител в президиума - Чиняков) не могат до момента да се преборят.... :roll: ... все пак Шанин показва, че и без използването на гуми може да се класира в челната тройка.... :wink: ... така че ... не губим надежди....
Поздрави на Станил и отбора на "Майсторски риболов" за доброто представяне в дебютното им състезание..... особено ме изкефи Митко Терзиев, с който играхме в един сектор през втория ден! Много интелигентна игра показа, с много усет към рибите и завидна техника .... не го видях да изпусне нито една от рибите, които убоде!

П.С. ... една малка поправка.... визираната от Станил отборна шампионска титла и класираните две Видри в тройката индивидуално през 2010 е извоювана само на блесни и воблери, тъй като през 2010 използването на силиконови примамки беше забранено..... :idea: :wink:

П.С.С. уточнение и за Андро - Клуб Балканка не е излъчвал отбор ... това е отбора на "Станимашки Балканки", които играят с квотата и под името на "Майсторски риболов" .... :wink: ... Станил може да даде повече подробности тук ....
Spinning is contagious ... Let's start an epidemic!
www.starividri.org
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Републиканско първенство спининг - 2012

Мнение от smog »

Тео, Станил визира титлите по Муха.
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Републиканско първенство спининг - 2012

Мнение от Д-р Флекс »

Клуб Балканка не е излъчвал отбор ... това е отбора на "Станимашки Балканки", които играят с квотата и под името на "Майсторски риболов" .... ... Станил може да даде повече подробности тук ....
Поливалентна личност е Станил...
Аватар
Fisherman66
Мнения: 3196
Регистриран на: Чет Авг 11, 2005 22:37
Местоположение: София
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Републиканско първенство спининг - 2012

Мнение от Fisherman66 »

smog написа:Тео, Станил визира титлите по Муха.
Сори.... не съм разбрал.... :oops: :oops: :oops: ... за което се извинявам
Spinning is contagious ... Let's start an epidemic!
www.starividri.org
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Републиканско първенство спининг - 2012

Мнение от Бат Стан »

Fisherman66 написа:Стенли, не виждам да "се е заформил дебат" ... :roll: не спорим, не осъждаме никой ... просто споделих моето лично мнение, че този начин на риболов просто не е моят .... някакси не мога да "напипам" динамиката на спининга в това да чоплиш с изкуствен червей между камъните.... :roll: .... разбира се, правилата на ФИПС и БФРС важат за всички отбори, така че.... или ще трябва да се приспособим, или просто .... да дадем път на по-младите, които имат желание за спортни изяви.
Колкото до използването на силикон - и аз използвах и дори си хванах риби..... как беше: "когато си сред вълци ще виеш като тях" :lol: ... това обаче няма да ме накара да заобичам този вид риболов....

За съжаление лобито на "силиконовите нимфаджии" във ФИПС е доста силно и надали ще ги забранят скоро в дисциплината "риболов на хищна риба от брега с изкуствени примамки" :roll: .... Щом дори руснаците (които имат представител в президиума - Чиняков) не могат до момента да се преборят.... :roll: ... все пак Шанин показва, че и без използването на гуми може да се класира в челната тройка.... :wink: ... така че ... не губим надежди....
Поздрави на Станил и отбора на "Майсторски риболов" за доброто представяне в дебютното им състезание..... особено ме изкефи Митко Терзиев, с който играхме в един сектор през втория ден! Много интелигентна игра показа, с много усет към рибите и завидна техника .... не го видях да изпусне нито една от рибите, които убоде!

П.С. ... една малка поправка.... визираната от Станил отборна шампионска титла и класираните две Видри в тройката индивидуално през 2010 е извоювана само на блесни и воблери, тъй като през 2010 използването на силиконови примамки беше забранено..... :idea: :wink:
.
Тео, мерси за отговора, просто стана дискусия, целта ми въобще не е била да се заяждам, а само да си кажа мнението по състезанието, а то и друга тема за въпросния турнир няма. А и в крайна сметка обсъждаме техники и тактики на риболов, което е нещо много полезно и за съжаление все по-рядко в този форум. Това е по-важно, отколкото кой първи и кой втори.
Иначе и аз се надявам в следващия кръг на Чая рибите да са по-активни и да работят повече видове примамки, както беше на състезанието миналата година, спечелено именно от теб, ако не ме лъже паметта, или поне се беше представил много силно.

П.С. - визирах двете шампионски титли на "Стари видри" по риболов с изкуствена муха от 2006 и 2010, тъй като се ловеше предимно с нимфи и стримери по начина, по окйто сега се лови на републиканското в Девин. Към титлата по спининг от 2010 нямам отношение, иначе е вън от съмнение, че е извоювана само с блесни и воблери.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг клуб “Стари видри””