Провокативен въпрос

Представителен форум на мухарски клуб "Стари видри".
Аватар
Алеко
Мнения: 11053
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Провокативен въпрос

Мнение от Алеко »

Бях в Словения тия дни. На едната река няма ни един участък, разрешен за спининг. На другата имаше участъци само за мухари, за мухари и за естествена стръв, но забранено за спининг, както и мешани участъци, където всички видове риболов са разрешени.

На втората река попаднах, без да знам, в участък само за мухарене. Веднага дойдоха двама и ме изгониха.

Та въпросите ми са всъщност два:

1. Защо съществува това разделение? Да не би на спининг да хвана повече риба, отколкото колегите на муха?

2. Защо тези двама, които ме изгониха, бяха толкова недружелюбни и нетолерантни? Всички мухари ли са такива?
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Провокативен въпрос

Мнение от Мунчо »

Ами защото, клети Калеко, реките там се концесионират и стопанисват от риболовни сдружения, които определят правилата за риболов. ПО целия свят мухарския риболов е снобарски популярен и скъп, а реките са източник на добри приходи без да споменаваме култовия статут с които се ползват някои от тях.
Отделен въпрос е, че спининговия риболов се води за нехаризматичен, по-"плебейски", резултативяен и нараняващ рибите заради тройните куки.
Но аз въпреки всичко те обичам! :lol:
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Алеко
Мнения: 11053
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Re: Провокативен въпрос

Мнение от Алеко »

400 и кусур човека са прочели въпросите ми, но само Муня е решил да отговори.
Благодаря.
Това потвърждава донякъде казаното от него.
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Провокативен въпрос

Мнение от MapuaH »

Алеко, не съм бил в Словения за риба, но знам как е в Швейцария. Подобно е и там. Разделения на видове риболов и стриктно спазване на закона. За повече хващане, според мен е относително :) Ония поне са дошли да те изгонят. В Швайц направо ти идват направо полицаите, заедно с горските и ти отлита една заплатка :) Хахахахах :)
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Аватар
Алеко
Мнения: 11053
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Re: Провокативен въпрос

Мнение от Алеко »

Не за това питах, Мариане. А за отношението на мухарите към спинингистите.
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Провокативен въпрос

Мнение от MapuaH »

Алеко написа:Не за това питах, Мариане. А за отношението на мухарите към спинингистите.

Хахаха, знам :) Просто си знаят, че ловим повече риби от тях и бързат да се застраховат по всякакви начини - разделения, профилирани закони и т.н. :)
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Провокативен въпрос

Мнение от Мунчо »

Ловите - трици... :lol: :P
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Провокативен въпрос

Мнение от LVitchev »

Хаха,голям майтап,нещо ми заприличва на държанието на непушачи към пушачи :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
ANUBIS
Мнения: 137
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 11:40
Местоположение: SOFIA
Обратна връзка:

Re: Провокативен въпрос

Мнение от ANUBIS »

Алеко написа:Не за това питах, Мариане. А за отношението на мухарите към спинингистите.
Алеко здравей,

Познавам те от преди доста години и ми е чудно защо пишеш подобни глупости.
Тук не става дума за отношение на мухари към текезесари или спинингари а по-скоро за отговорни хора които не търпят нарушения на закона.
Предполагам си видял колко подредена и красива държава е Словения, а запитай се защо!

За ловенето на повече риби е така, защото ги закачате по гърбовете :fish7:
Рибата на аватара ми е колаж - 65 см 3+ кг.

http://hatch.flyfisherman-bg.com/
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Провокативен въпрос

Мнение от SASHO »

LVitchev написа:Хаха,голям майтап,нещо ми заприличва на държанието на непушачи към пушачи :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Тихо, че са ше ми каже някой на коя върба да се обеся, щото боцкам клетите рибки и ще пропуша от мъка :lol:

Алеко добре си пита, к'во лошо има?!
Муня е казал всичко, другото е празна схоластика и неразбиране. Тия щекотливи теми през годините са бистрени, бистрени, че са станали прозрачни като Словенските реки :lol:

Живи и здрави да сте и не се учудвайте, че шнура или влакното често се заплитат там, където най-малко очакваш, просто не всеки може да замята така, че да не убоде някой.

Късмет!
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Провокативен въпрос

Мнение от D-r Kosio »

Здрасти Алеко. Сега виждам темата.
На предпоследния ми риболов на една река ме настигна спинингист. Реката беше плитка до невъзможна не само за блесна, `ми дори и за муха. Шнура падаше в 80 % от дължината си на сухо по камъните. С триста зора успявах да хвана по някоя рибка, защото се бяха концентрирали в едни локви със стояща вода. Една риба и край! А сега си представи, ако минеш с една блесна през локвата, а аз мина след теб какво ще хвана!? Това заради което го пиша е, че младежа с блесната ме настигна и упорито взе да метка на вира на който и аз метках. Аз в горния край, той в долния. Това беше от малкото вирове в които все пак имаше около 10-тина метра течаща вода. Аз бях на горния край, защото току що бях пропуснал да засека една много прилична пъстърва точно там където младежа упорстваше.Не я бях набол. Отидох на горния край на вира за да и дам време да се успокои и да я опитам пак. Е, как да стане?! Иначе младежа беше любезен. Разказа ми за бракониерите, ядосваше се, че се прибират маломерки. Гледам, прилично обзаведен беше. Скъпа блеснарка, фирмена раничка. Блясък в очите. Разговорлив..Че и предложи да не ме подминава ...Въобще, както казваш любезен и толерантен... Как да му обясня, че току що ми отне шанса за добра риба този ден. Пътувах доста километри, а този вир е един трите в които все още се задържа по някоя прилична риба. Бях отишъл именно за него и даже смятах да изчакам вечерното вдигане точно на този вир, белким успея да я надлъжа. Н`ейсе...

Надявам се, до някъде ти отговорих на въпроса..

Поздрави,
Д-р Косьо
Аватар
Markony_RS
Мнения: 859
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 19:57
Риболов: мухарски риболов
Местоположение: Русе

Re: Провокативен въпрос

Мнение от Markony_RS »

Мисля ,че истината е малко по нагоре,както казва Радо.Просто си има правила,които изискват спазване.За кой точно начин на риболов едва ли има значение.Има какво да научим от тях ,но едва ли ще го видим скоро по нашите реки.Думата е РЕД.Вече как се определя той това е друга тема.В интерес на истината има някакви противоречия между спинига и мухата по нашите реки.Бих казал ,че доста "спинингисти" се зоват такива,като закачат един кастмасър отпред.За подход,четене и изучаване на реката и дисциплина и дума не може да става,но реката е за всички и трябва да има толератност.... някаква.Всеки излет ми се налага да заобикалям плувкари ,които са метнали на 20 см дълбочина в средата на реката ,където няма кьорава риба ,но излизам ,заобикалям и продължавам.Нищо ,че чувам.."Гледай тоя как ще ни изплаши рибата"Изпитвам уважение към всички,които са на реката,стига естествено да не нарушават законите...Поздрави Алеко!Почувствал си се кофти в тая ситуация,но така стоят нещата явно.
Мухарски Kлуб "СТРИМЕРИТЕ"
Самоирония:какво ли мятам с този сезал това пиле, вързано накрая му!
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Провокативен въпрос

Мнение от Jeeves »

Алеко написа: 1. Защо съществува това разделение? Да не би на спининг да хвана повече риба, отколкото колегите на муха?

2. Защо тези двама, които ме изгониха, бяха толкова недружелюбни и нетолерантни? Всички мухари ли са такива?
1. Защото критичната маса клиенти за тия участъци ловят на муха, освен това са сноби и не обичат други клоуни да им се мотат в краката. Ако критичната маса клиенти бяха спинингисти и се дразнеха от мухарите, там нямаше да е разрешено да се лови с шнур :!:

2. Защото по реките има много идиоти и някои от тях ловят на муха :wink:

п.п.
мене лично спинингистите не ми пречат, те поне могат да подметнат повече от 1-2 метра та не им се налага да стъпват върху рибите за да ги хванат 8)
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Николай Мерджов
Мнения: 7
Регистриран на: Пон Юли 22, 2013 20:49
Риболов: ловя на муха
дал Браво: 115 пъти

Re: Провокативен въпрос

Мнение от Николай Мерджов »

Братовчеда дето ме учи на мухарка , ходи винаги с мухарка и спининг на гърба ..... винаги хваща :D . В 9 часа се разминаваме по пътя случайно , спираме приказваме той ми показва какво е хванал и къде.... чао , чао . Продължавам , но не стъпвам дето е минал .... закон .... или загубено време. Бил съм и в други държави .... по подредени и по богати ......по красиви от България не ! Природата ни е прекрасна не се заблуждавайте с онези хвалипръцковци .... само да можем я пазим повече !!!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Провокативен въпрос

Мнение от Мунчо »

Аз нищо не разбрах... А вие, колега, явно не сте ходил в чужбина за риба - дори и в една Сърбия - сигурно затова се заблуждавате.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски клуб "Стари видри"”