Споделете за Налима

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Единственото място, където съм чел, че е защитен, е "Риболловна енциклопедия", а тя не е от ценените от мен книги. За Мир Богоев става дума. Абе, прочетете си страничката в билетите, бе :roll: :roll: :roll:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

Лично го видях в сайта на ИАРА където е и новия ЗРА-Михалца 25см
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

hobby написа:Дайте да питаме ИАРА. Официално. Голямо несъответствие, верно.
Но най- добре да се пита ИАРА да не влизаме в спорове пък и да си знаем каква е истината.
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
Аватар
hobby
Мнения: 3693
Регистриран на: Пон Яну 23, 2006 20:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от hobby »

Тц-тц-тц ситуацияяя. Несъответствие между институциите. Ще искаме становище, май. А?
"За кораб, който не знае за къде пътува, никой вятър не е попътен." Сенека
Забравихме Бога и оскотяхме.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

miron написа:...В днешно време инцидентно се хваща в Дунав, поради изключителната си рядкост е вписана в Червената книга на България.
Мироне, нищо лично. Просто това, което си прочел от книгите е пълна глупост. Това че е вписна в Червената книга е направено с единствената цел да се забрани нощния риболов. Ако беше разрешена михалцата за риболов, кажи ми как ще я хванеш през деня. :roll: А че си има михалца по Дунав, при това от доста години и доста си факт, който месните си го знаят. Просто на никой не му се седи нощно време в най-лютите зимни нощи да лови риба, затова си мислим, че я няма.
Аватар
Ristich
Мнения: 627
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 15:57
Местоположение: гр. София

Мнение от Ristich »

Червената книга има предупредителен и пожелателен характер, не и забранителен. Да, рибата е в ЧКБ и в същото време е разрешена за риболов! Все пак книгата е от 1985 г., но разбира се това не оправдава несъответствието. Сега михалцата определено е с нарастваща популация. В момента се изготвя нова Червена книга, та да видим тя с какво ще ни изненада.

Риконо, кажи "две благи думи" по въпроса, моля.
Пазете природата!
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Мнение от Петър Милков »

TRAP написа:Значи правилното име е Михалца но му викат и Налим тази риба е единствената риба от род Трескови в България.Най разпространена е във северните страни и р.Дунав е последната граница на юг където се среща.
Е , от род Трескови в България се срещат и морските видове меджид и галя :D , но наистина михалцата е единствения сладководен представител на Тресковите риби у нас .
Червендалеста Бабушкоподобница Ruthilus Erythro-Incognittis Petrii Milkov 2008
Аватар
hobby
Мнения: 3693
Регистриран на: Пон Яну 23, 2006 20:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от hobby »

Днес, ако остане време ще ида до Института по екология. Те правят новата ЧКБългария и ще ги питам. Факт е, че и в научните среди карат малко по инерция за някои неща. Дали някой е правил проучване специално за популацията на михалцата не знам пък и да си призная не ми се вярва много. Ако ходя ще ви кажа какво са казали корифеите.
"За кораб, който не знае за къде пътува, никой вятър не е попътен." Сенека
Забравихме Бога и оскотяхме.
Аватар
Ristich
Мнения: 627
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 15:57
Местоположение: гр. София

Мнение от Ristich »

Ще ти кажт, че вида го разработва еди кой си ихтиолог и още не си е предал нещата :wink: Пробвай де, от опит глава не боли. Интересно ми е какво ще стане.
Пазете природата!
MIMO
Мнения: 132
Регистриран на: Пон Окт 09, 2006 16:26
Местоположение: Русе

Мнение от MIMO »

Единственият нормативен акт в който се споменава михалцата е ЗРА и то като разрешен риболов над определения размер. А червената книга не е нормативен акт за да въвежда забрани сама по себе си.
Аватар
hobby
Мнения: 3693
Регистриран на: Пон Яну 23, 2006 20:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от hobby »

Не можах да ида. Сори. Абе, формално погледнато приоритет в ситуацията има ИАРА. Нали така? Щом становището им е, че уловът на въпросната риба не се санкционира, значи излет може да се направи. С това си връзваме гащите (гадни формалисти). Въпросът е дали не увреждаме популацията? Едва ли няколко уловени риби ще пр****т всемирната наличност на михалцата, но пък знае ли човек. Принципът, все пак, е важен. :roll: Хайде специалистите да си кажат думата. Риконооооо...
"За кораб, който не знае за къде пътува, никой вятър не е попътен." Сенека
Забравихме Бога и оскотяхме.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

hobby написа:Тц-тц-тц ситуацияяя. Несъответствие между институциите. Ще искаме становище, май. А?
Мир Богоев - институция? :roll: :roll: :roll:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
MIMO
Мнения: 132
Регистриран на: Пон Окт 09, 2006 16:26
Местоположение: Русе

Мнение от MIMO »

Не само формално е така. След като е вписан в закона като разрешен за риболов вид, не може да действа друга забрана, освен ако не се промени закона. Бил е включен като забранен вид в проекта на Закон за защита на биоразнообразието, не съм сигурен сега точно така ли се казваше. Но този проект е отхвърлен от парламента на второ четене. А червената книга посочва кои видове за застрашени, но не въвежда забрани. На база на нея би следвало Министъра на околната среда да издаде съответни актове, но такива няма.
Аватар
taurus
Мнения: 848
Регистриран на: Сря Юни 01, 2005 16:56
Местоположение: София/Монтана

Мнение от taurus »

В Закона за биолигичното разнообразие единствената риба която е забранена за улов е Немската есетра /Acispencer sturio/
http://www.fishbase.org/Photos/Thumbnai ... hp?ID=2066
А това определено не е Налим /михалца/
Така че не би трябвало да има проблем за улавянето й стига да е в позволените от ЗРА случай.
Малка, ама риба... :-)
http://www.ribar.eu" target="window.open(this.href);return false;
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

MIMO написа:Бил е включен като забранен вид в проекта на Закон за защита на биоразнообразието, не съм сигурен сега точно така ли се казваше.
Сега, майтапа настрана, той пак си е забранен със забраната за нощния риболов - не вярвам някой да се похвали, че го е хващал "...през светлата част на денонощието..."
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”